Elektromotorka Brammo Empulse 2014

Americká společnost Brammo představila letošní modelovou řadu svých elektrických motorek Empulse a Empulse R. Majitelé se mohou těšit z nižší hmotnosti, většího dojezdu a lepší akcelerace.

Elektromotorka Brammo Empulse 2014
foto: Brammo

Brammo poprvé představila prototyp elektromotorky Empulse v roce 2010. První generaci pak uvedla o dva roky později za cenu 16 995 dolarů (350 000 Kč).

Elektromotorka Brammo Empulse se od začátku prodává ve dvou verzích. Empulse R je výkonnější a luxusnější verze s plně nastavitelným odpružením, karbonovými blatníky a dalšími komponenty namísto plastových.

Na dálnici dojezd padá na 93 km (113 km/h) a při kombinované jízdě 50 % město, 50 % dálnice je maximální dojezd 129 kilometrů. Záleží však také na hmotnosti jezdce a stylu jízdy.

Elektromotorka Brammo Empulse 2014

Elektromotorka Brammo Empulse 2014
foto: Brammo

Srdcem motorky je unikátní vodou chlazený elektromotor o výkonu 40 kW. Maximální točivý moment elektromotoru je 90 Nm. Zadní kola pak díky převodovce mají na první rychlostní stupeň točivý moment až 880 Nm. Podle firmy Brammo se tak Empulse a Empulse R vyrovnají motorkám s motorem o objemu 650 ccm.

Motor dokáže 213 kilogramů vážicí (o 4,5 kg méně oproti modelu 2013) elektromotorku zrychlit až na 177 kilometrů za hodinu. Podle tiskové zprávy firmy Brammo je tak Empulse nejrychlejší sériově vyráběnou elektromotorkou na světě.

Empulse i Empulse R jsou vybavené šestistupňovou převodovkou. Výsledkem je lepší komfort jízdy, lepší akcelerace a mírně vyšší maximální rychlost. Převodovka navíc přispívá k větší energetické účinnosti a tudíž i delšímu dojezdu.

Elektromotorka Brammo Empulse 2014

Přístrojová deska
foto: Brammo

Plíce motorky tvoří li-ion baterie Brammo Power BPM 15/90 o kapacitě 10,2 kWh. Ze standardní domácí zásuvky se baterie nabíjejí 8 hodin. Motorka má však palubní 3 kW nabíječku, která dokáže z příslušné nabíjecí stanice (americký standard Level 2) nabít baterie motorky za 3,5 hodiny.

Elektrická motorka má samozřejmě velmi příznivou spotřebu energie na kilometr jízdy. Po převedení na klasické palivo, Emulse a Emulse R spotřebuje pouze 0,54 litrů benzínu na sto kilometrů.

Maximální dojezd je udáván 206 kilometrů ve městě. Dojezd je změřen podle metodiky SAE City Riding Range Test Procedure for Electric Motorcycles od mezinárodní automobilové organizace SAE International. Průměrná rychlost při jízdě ve městě je 30 km/h.

Brammo

8 Comments on “Elektromotorka Brammo Empulse 2014”

Napsat komentář