Elektromobilu Hyudai Kona Electric se v Evropě prodalo přes 100 000 kusů

elektromobil Hyundai Kona Electric
Elektromobil Hyundai Kona Electric. foto: Hyundai

Ve slezských Nošovicích vyráběný model Hyundai Kona Electric se v Evropě těší rostoucí oblibě. Již každý čtvrtý prodaný vůz modelové řady Kona má plně elektrický pohon. Modelová řada Kona zahrnuje celkem pět různých verzí – se třemi variantami spalovacích motorů, popřípadě hybridní a plně elektrickou verzi.

Dosud bylo na celém světě prodáno více než 142 000 elektromobilů Hyundai Kona Electric, z toho více než 100 000 vozů připadá na Evropu, kde byl tento model uveden na trh v roce 2018. V České republice si model Kona Electric našel zhruba čtyři stovky zákazníků.

Cena elektromobilu Hyundai Kona Electric začíná v Česku na 789 990 Kč. Zákazníci mají na výběr dva elektrické pohony: verzi s kapacitou akumulátorů 64 kWh a dojezdem až 484 km, nebo variantu se standardní sadou akumulátorů o kapacitě 39,2 kWh a dojezdem 305 km.

V březnu 2020 spustil Hyundai výrobu modelu Kona Electric ve svém evropském výrobním závodě Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC). Elektricky poháněné verze se i nadále vyrábějí také v hlavním výrobním závodě společnosti Hyundai v jihokorejském Ulsanu.

Mezi výhody evropské výroby patří nepřetržité zásobování největších trhů, kratší dodací lhůty a v blízké budoucnosti také mimořádně ekologická výroba – nošovický výrobní závod HMMC totiž v roce 2022 přejde jako vůbec první výrobní závod společnosti Hyundai na 100% odběr elektrické energie z obnovitelných zdrojů. K tomuto kroku dojde v rámci úsilí společnosti Hyundai o dosažení uhlíkové neutrality do roku 2045, oznámeného na letošním autosalonu IAA.

Poptávka po akumulátorových elektromobilech v Evropě neustále roste. Podle zprávy European Electric Car Flash Report (červen 2021) se počet registrací nových elektromobilů v roce 2020 v porovnání s rokem 2019 zdvojnásobil. Během prvních pěti měsíců roku 2021 bylo v Evropě registrováno již 355 000 nových elektromobilů – více než v celém kalendářním roce 2019 dohromady. Vzhledem k rozšiřování nabídky ze strany výrobců, kteří chtějí splnit své cíle v oblasti emisí CO2, se očekává, že do konce roku 2021 dosáhne objem trhu elektromobilů v Evropě jednoho milionu prodaných vozů.

Tento trend potvrzují také přehledy prodejů elektromobilů. Z nich vyplývá, že trh s elektromobily v hlavních evropských regionech v první polovině roku 2021 meziročně vzrostl o 147 % na celkových 336 000 prodaných vozů. Prodeje elektromobilu Hyundai Kona Electric nejsou ve všech evropských zemích rovnoměrné, ale soustředí se do několika zemí, pro které je elektromobilita prioritou. Například v Německu, které má na evropském trhu elektromobilů podíl 10,7 %, jsou registrovány rekordní počty elektromobilů.

V roce 2020 bylo registrováno přibližně 194 000 osobních vozů s elektrickým pohonem – historicky nejvyšší počet a trojnásobek oproti předchozímu roku. V porovnání se stejným obdobím v roce 2020 došlo v prvních měsících letošního roku k dalšímu výraznému nárůstu registrací elektromobilů.

Zatímco právě v Německu je Kona Electric nejoblíbenějším členem modelové řady Kona a více než polovina všech zákazníků, kteří si zde model Kona pořídili, zvolila čistě elektrický pohon, poměr takových zákazníků v České republice je podstatně nižší. Od začátku prodeje modelu Kona totiž byly na našem trhu zaregistrovány téměř čtyři tisícovky vozů, z nichž pouze přibližně desetinu pohání výhradně elektromotor.

Hyundai představí do roku 2025 celkem 12 nových bateriových elektromobilů. Cílem společnosti do roku 2025 je prodávat 560 000 elektromobilů ročně. Koncern Hyundai Motor Group, který zahrnuje také značky Kia a Genesis, bude do roku 2025 nabízet celkem 23 akumulátorových elektromobilů a plánuje prodávat na globálních trzích jeden milion těchto vozů ročně.

Společnost hodlá do roku 2035 zcela elektrifikovat svou kompletní produktovou řadu v Evropě a do roku 2040 i globálně. Rovněž do roku 2040 si společnost Hyundai stanovila cíl dosáhnout podílu na globálním trhu elektromobilů ve výši osm až deset procent.

zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář