Elektromobilita, smysluplná příležitost pro podnikatelský úspěch

Už jste někdy řídili elektromobil? Pokud ne, měli byste to určitě zkusit. Většina z vás pak nebude chtít znova usednout do klasického auta se spalovacím motorem. V první řadě vás zaujme ticho, které vás při jízdě obklopí.

Nabíjení elektromobilu z pouliční nabíjecí stanice
foto: SAP

V podstatě si budete připadat, jako byste jen tak pluli ulicemi. Po chvíli přijdou ale i racionálnější myšlenky, například na levné či dokonce bezplatné dobíjení, a především úvahy o udržitelnosti celého konceptu. Stinnou stránkou je ovšem nepříliš velká nabídka elektromobilů či chybějící infrastruktura v některých oblastech.

Na druhou stranu ceny baterií neustále klesají a s nimi také ceny samotných elektromobilů. Navíc se budou s rostoucím objemem výroby ceny dále snižovat. Trh se přizpůsobí a společně s růstem dostupnosti aut se bude adekvátně rozšiřovat také počet dobíjecích stanic i nabídka trhu.

auto nabíjení elektromobilu

foto: SAP

Můžeme očekávat, že v budoucnu bude doprava po městech ve vysoké míře elektrická a autonomní. Klíčovou roli zde bude hrát také bezdrátová konektivita. Díky internetu věcí bude do roku 2025 mnoho vozidel připojeno k okolním objektům, které řidičům poskytnou řadu doplňujících informací, jako například ty o aktuální dopravní situaci či různá dopravní a bezpečnostní upozornění.

Například řešení SAP Connected Parking umožňuje s pomocí technologií pro internet věcí, velká data, a cloud lepší správu parkovacích kapacit. Řešení poskytuje sjednocený přehled o aktuální dostupnosti parkovacích míst napříč různými lokacemi, umožňuje rezervace míst a přináší řadu dalších funkcí pro jejich správu a provoz.

auto nabíjení elektromobilu

foto: SAP

Na trh proto vstupují startupy s chytrými nápady, které tento ekologický způsob dopravy obohacují o další služby a ty pak dále zlepšují požitek z jízdy. Nové firmy a podnikatelé neváhají realizovat své nápady a chtějí využít obchodní příležitosti, které elektromobilita nabízí.

Příležitost pro podnikatele

Jedna věc je jistá. Jestliže chcete být jako podnik součástí této hry, musíte být rychlí – musíte zachytit vzestup tohoto slibného trhu a vést se na jeho vlně. Nejprve je třeba ujasnit si, jaké služby chcete nabízet.

auto nabíjení elektromobilu

foto: SAP

Jednou z možností je vybudování a provozování infrastruktury dobíjecích stanic či souvisejících služeb. Masivní rozvoj elektromobility může vést k vysokým požadavkům na elektrickou síť, zejména vzhledem k přepokládanému velkému nárazovému zatížení.

Je proto rovněž zapotřebí vybudovat chytré systémy řízení dobíjení automobilů. Ty budou schopny zajistit požadavky uživatelů elektromobilů, aniž by došlo ke vzniku nesplnitelných nároků na síť a následným komplikacím s dodávkami elektřiny do domácností a firem.

Pokročilejším podnikatelským modelem by bylo využití elektromobilů pro skladování energie sloužící k vyvážení přebytku produkce energie z obnovitelných zdrojů. Nabízí se také možnost poskytovat ekologickou dopravu samosprávám či rovnou koncovým uživatelům, případně oslovit firmy, které se soustředí na plnění svých klimatických cílů.

Využití elektrické energie v hromadné dopravě je pak dalším krokem k naplnění konceptu Smart City, který je sám o sobě rovněž obrovskou obchodní příležitostí, tím spíš ve spojení s elektromobilitou.

Co je dále potřeba – silný partner a spolehlivé řešení

Aby se sny staly skutečností, potřebujete silného partnera, který vám poskytne nezbytnou platformu pro váš podnikatelský záměr. Díky dlouholetým zkušenostem s různými výzkumnými projekty jím může být právě SAP. Nabízíme taková řešení, která mohou pomoci vznikajícím projektům již nyní.

auto nabíjení elektromobilu

foto: SAP

Příkladem může být účtování a fakturace služeb spojených s elektromobilitou včetně evidence a ověření identity a oprávnění řidičů v místě dobíjení. Díky našemu softwaru Bill-to-Cash je možné efektivně řídit celou řadu aktivit v oblasti fakturace služeb souvisejících s elektromobilitou.

Spolupracujeme také na projektu Future Fleet, v rámci něhož dochází k vývoji inteligentního softwaru pro správu vozového parku a dobíjecích stanic. Aplikace přiděluje uživateli na základě informací o plánované cestě takový firemní automobil, aby došlo k zajištění maximální efektivity využití firemních vozů.

Je také potřeba zmínit, že SAP patří ke společnostem, které si dlouhodobě kladou za cíl udržitelnost. Toho lze dosáhnout mimo jiné zvýšením počtu firemních elektromobilů. Již od roku 2009 SAP elektromobily úspěšně testuje, přičemž do roku 2020 by měl jejich podíl ve vozovém parku společnosti činit 20 %.

Pro zajištění funkčnosti a kontroly nad vlastními elektromobily, dobíjecí infrastrukturou a řidiči využívá SAP řešení pro řízení vozového parku postavené na platformě SAP HANA Cloud Platform.

Také pro ostatní požadavky spojené s elektromobilitou využíváme vlastní řešení, což je nejlepší způsob, jak ověřit či vylepšit jejich funkčnost v praxi. Jsme tak připraveni na výzvy trhu i na podporu všech, kdo chce této příležitosti využít.

autor článkuAutorem článku je Joerg Ferchow, odborník na utility, energetiku a přírodní zdroje ve společnosti SAP

placená inzerce

7 Comments on “Elektromobilita, smysluplná příležitost pro podnikatelský úspěch”

 1. Jen tak přemýšlím, ceny
  Jen tak přemýšlím, ceny baterii klesají a s ním i ceny elektromobilů? No, nějak se mi to nezdá, třeba nissan leaf stal v roce 2013 700tis a v roce 2016 cca 700 tis.

  Nechcete udělat článek, kde by byly ceny elektromobilů v průběhu let? Třeba v porovnání konkrétních modelů?

 2. S elektromobily přichází
  S elektromobily přichází celá řada souvisejících faktorů a pojmů. Jedním z nich je WALLBOX (obecný název nabíjecí stanice pro elektromobily ) tedy buďto domácí, nebo veřejná dobíjecí stanice. Existuje několik firem, které se zabývají prodejem domácích, či veřejných WALLBOXŮ a budují i sítě těchto stanic po celé ČR. V návaznosti je samozřejmě údržba, prodej energií, budování sítí wallboxů, jejich pokrytí, výroba, instalace a spousta dalších nemálo zajímavých a atraktivních příležitostí pro trh.

  Wallbox .cz je doménou, na které lze vybudovat velice slušný web se žádaným obsahem.

  – Informace – Služby – Business

Napsat komentář