Elektrický náklaďák eActros 600 na cestě k nejsevernějším a nejjižnějším bodům Evropy

Dva prototypy eActros 600, blízké sériovému provedení, vyrazily z Frankfurtu nad Mohanem. Bateriové elektrické nákladní vozy pro dálkovou přepravu ujedou více než 13 000 km přes více než 20 zemí, a to v soupravě s celkovou hmotností 40 tun.

Mercedes-Benz Trucks zahájil v úterý ve Frankfurtu nad Mohanem nejrozsáhlejší testovací jízdu v historii společnosti. V rámci „eActros 600 European Testing Tour 2024“ je záměrem, aby dva téměř sériové prototypy nové elektrické vlajkové lodi eActros 600 projely více než 20 evropskými zeměmi, přičemž každý absolvuje více než 13 000 kilometrů s celkovou hmotností 40 tun.

Mezi hlavní body cesty bateriových elektrických dálkových kamionů budou patřit nejsevernější a nejjižnější body v kontinentální Evropě: Nordkapp v Norsku a Tarifa ve Španělsku. Karin Rådström, generální ředitelka Mercedes-Benz Trucks, usedla za volant jednoho z e-trucků na prvních kilometrech. Turné začalo neoficiálně již dříve v pobočce Mercedes-Benz Trucks ve Wörth am Rhein a v sídle Daimler Truck AG v Leinfelden-Echterdingen.

Karin Rådström: „Ráda bych poděkovala našim inženýrům, kteří se vydávají na cestu s eActrosem 600. Technologie vozidla je připravena a ukazuje, že elektrická dálková doprava s vozidly s bateriovým pohonem v Evropě je možná. Nyní musí politika a energetický sektor spolupracovat s výrobci vozidel, aby prosadili budování veřejné dobíjecí infrastruktury.“

Získávání zkušeností na široké škále tras s ohledem na spotřebu energie

S „eActros 600 European Testing Tour 2024“ hodlá Mercedes-Benz Trucks získat rozsáhlé zkušenosti na široké škále tras v různých topografiích a klimatických zónách s ohledem na spotřebu energie. O tato zjištění se pak výrobce hodlá podělit se zainteresovanými zákazníky.

Vysoká kapacita baterie více než 600 kilowatthodin a nová, vlastní, zvláště účinná elektrická hnací náprava umožňují eActrosu 600 dosáhnout dojezdu 500 kilometrů bez mezinabíjení.  

Předpokládá se nabíjení výhradně na veřejných dobíjecích stanicích. Cesta povede přes Německo, Dánsko, Švédsko, Norsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Litvu, Polsko, Českou republiku, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko, Slovinsko, Itálii, Monako, Francii, Španělsko, Portugalsko, Belgii, Nizozemsko a Lucembursko.

eActros 600

Přibližně 60 % dálkových cest zákazníků Mercedes-Benz Trucks v Evropě je kratších než 500 kilometrů, což znamená, že dobíjecí infrastruktura v depu a na místech nakládky a vykládky je v takových případech dostatečná.

Pro všechna ostatní použití je zásadní neustálé rozšiřování veřejné dobíjecí infrastruktury, aby byl elektrický nákladní vůz životaschopný pro dálkovou přepravu po celé Evropě. Vedle nabíjení CCS s výkonem až 400 kW umožní eActros 600 později také nabíjení megawattovým standardem (MCS).

V dubnu letošního roku vývojáři z Mercedes-Benz Trucks poprvé úspěšně nabili prototyp eActros 600 na nabíjecí stanici o výkonu jeden megawatt ve vlastním vývojovém a testovacím centru ve Wörth am Rhein. Zákazníci si mohou objednat předinstalaci pro MCS.

Jakmile bude technologie MCS dostupná a bude standardizována napříč výrobci, plánuje se pro vozidla eActros 600 z prvních sérií možnost dovybavení touto technologií. Baterie pak lze nabít na vhodné nabíjecí stanici s výstupem kolem jednoho megawattu z 20 na 80 procent za cca 30 minut.

Vizuálně se elektrický nákladní vůz pro dálkovou dopravu vyznačuje novým, puristickým designem s jasnými liniemi a aerodynamickým tvarem. Pokud jde o ziskovost pro provozovatele vozového parku, elektrický nákladní vůz má stanovit nové standardy a v dlouhodobějším horizontu nahradit většinu dieselových nákladních vozidel v důležitém segmentu dálkové přepravy.

Jádrem konceptu Mercedes-Benz Trucks pro bateriovou elektrickou dálkovou dopravu je nabídnout zákazníkům holistické řešení sestávající z technologie vozidel, poradenství, nabíjecí infrastruktury a služeb.

zdroj: tisková zpráva

One Comment on “Elektrický náklaďák eActros 600 na cestě k nejsevernějším a nejjižnějším bodům Evropy”

Napsat komentář