Dotace pro elektromobily a povinné ručení

S elektromobilem šetříte nejen životní prostředí, ale také své peníze. Minou vás totiž běžné poplatky za dálnice a levnější budete mít také povinné ručení.

Jako jedna z největších překážek byla dosud vysoká pořizovací cena. Nyní lze ale v některých případech si pořídit levnější elektromobil a spočítat si nejlevnější povinné ručení v online kalkulačce.

Povinné ručení pro každého

Chcete-li být účastníkem provozu, je třeba svému vozidlu zajistit povinné ručení. Chráníte tak majetek svůj, ale i všech ostatních. Výjimku nemají ani elektromobily. Na povinném ručení ale v takovém případě můžete alespoň ušetřit. Jelikož jsou elektromobily na trhu teprve krátce, legislativa a pojišťovny teprve začínají tvořit podmínky. 

Mezi hlavní parametry, které u elektromobilů určují cenu povinného ručení jsou:

  • váha vozidla
  • výkon elektromotoru
  • stáří elektromobilu
  • značka elektromobilu
  • informace o pojistníkovi, jako je například věk

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro elektromobil? Momentálně si jej můžete pojistit u různých pojišťoven, proto se vyplatí aktuální nabídky srovnat online pomocí kalkulačky povinného ručení. Stačí vyplnit jen několik základních údajů a výsledky budete mít do dvou minut přehledně srovnané.

Elektromobil Porsche Taycan u nabíjecí stanice. foto: Top-pojisteni.cz

Ceny za povinné ručení pro elektromobily se nejspíše ustálí až v budoucnu. Teprve při provozu a díky následným statistikám se ukáže, jak je jejich provoz rizikový. Díky tomu budou moci pojišťovny stanovit přiměřené podmínky. 

Zvažujete koupi elektromobilu?

Doba, kdy byl elektromobil výsadou, je pryč. Nyní se ekologický vůz stal mnohem dostupnějším, jelikož se na trhu objevují modely, které sahají k půl milionu korun a mnoho dalších vozů s cenou do jednoho milionu korun. Levný elektromobil nabízí například Dacia, Nissan, Hyundai nebo Renault.

Dostupnou variantou je například Škoda elektromobil. Tato značka zatím vyrábí elektrický vůz SUV Enyaq iV a Enyaq iV Coupé. 

Dotace na elektromobil

Začátkem letošního roku to s dotacemi na elektromobily vypadalo ještě poměrně nadějně, nicméně Evropská komise v tomto směru přibrzdila a v dotacích na elektromobily nastaly velké změny. Ačkoliv by se mohlo zdát, že nečekaná situace v podobě války na Ukrajině celou situací odklonu od fosilních paliv umocní, opak je bohužel pravdou. 

Evropská unie tento krok obhajuje především tím, že se plánuje zaměřit na podporu elektromobility ve veřejném sektoru. Dotace aktuálně mohou čerpat například města a státní organizace. Fyzické a podnikatelské osoby tak mají smůlu.

Proč to v Německu jde, ale u nás ne?

Možná vás zajímá, proč to v ostatních evropských zemích jde, ale u nás je příspěvek na elektromobil stále jenom nenaplněným snem? Například u sousedů v Německu dotace nestojí na EU, ale země si příspěvky financuje sama.

Peníze na dotace přispívá jak vláda, tak i samotné automobilky, které se snaží co nejvíce podpořit elektromobilitu v zemi. Na podobném principu fungují i dotace v Rakousku. Nám nezbývá nic jiného než doufat, že si vezmeme inspiraci od našich sousedů a jednou se dočkáme i dotací pro soukromý sektor.

zdroj: placená inzerce

6 Comments on “Dotace pro elektromobily a povinné ručení”

  1. Článeček o zveřejněných skvělých prodejních výsledcích přechodu VW na elektromobilitu nebude?

    A že je Škoda Auto poloviční automobilkou než v roce 2012 by taky neškodilo zmínit. Aby se veřejnost mohla připravit, až za dva roky tiše zanikne.

    Mimochodem, dnes jsem byl nucen sto kilometrů řídit střep Octavia 3. Tohle auto je urážka řidičů a plivanec na dobrou práci inženýrů předchozích generací.

Napsat komentář