Domácnosti šetří, počet samoodečtů v lednu byl rekordní

Domácnosti i nadále pokračují ve snaze šetřit za energie. V lednu počet samoodečtů provedených zákazníky ČEZ Prodej přesáhl 275 000, což je čtyřnásobek oproti počtu samoodečtů zaslaných v lednu 2022.

Samoodečet není nic jiného než opsání čísla spotřeby z displeje elektroměru a jeho předání dodavateli a distributorovi k dalšímu zpracování. Právě na základě spotřeby nastavuje dodavatel zálohy, které platí zákazník za odběr elektřiny. Pokud je spotřeba nižší, jsou nižší i zálohy.

Nejjednodušším způsobem, jak samoodečet zadat, je přes webovou samoobsluhu Můj ČEZ, která funguje podobně jako internetové bankovnictví. Zadání samoodečtu přes Můj ČEZ je otázkou několika vteřin a tento způsob využívá více než 70 % zákazníků. K provedení samoodečtu v Můj ČEZ není potřeba zadat nic víc, než číslo na displeji elektroměru, zbytek vyplní za zákazníka aplikace sama.

Konkrétně v lednu zákazníci zadali 275 873 samoodečtů, z toho 80 % přes internetovou samoobsluhu Můj ČEZ. Oproti tomu loni v lednu zadali zákazníci 57 731 samoodečtů. 

„Samoodečet je ideální způsob, jak mít svou spotřebu pod kontrolou a sledovat, zda není zbytečně příliš vysoká. Jsme rádi, že zákazníci v samoodečtech pokračují i v letošním roce. I my tak budeme moct lépe sledovat, jak se vyvíjí jejich spotřeba,“ uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Samoodečet je dobré zadávat jednou měsíčně, ne vícekrát, protože distribuční společnosti častější samoodečty neuznávají. Počet samoodečtů zasílaných zákazníky začal stoupat v průběhu loňského roku, zejména s přechodem na zastropované ceny, kdy samoodečty pomáhaly nastavit co nejlépe zálohy. Zákazníci loni zadali 1,4 milionu samoodečtů, tedy 3,5krát více než v roce 2021.

Jen v samotném posledním čtvrtletí provedli zákazníci 738 000, více než za celý rok 2021. Samoodečty ukázaly, že řada domácností energiemi aktivně šetří, takže i přes změnu ceníku na cenové stropy zůstala výše jejich záloh na stejné úrovni.Inspiraci, jak účinně snížit svou spotřebu, nabízí ČEZ i prostřednictvím svého poradenského portálu www.setrim.cz. Rady a tipy konkrétně pro svou domácnost na něm hledalo již milion a půl uživatelů.

zdroj: tisková zpráva

53 Comments on “Domácnosti šetří, počet samoodečtů v lednu byl rekordní”

    1. Prý 1 kWh/10 minut, to je skoro ruční výroba a ročně to vychází na 10 MWh, tedy 100x méně než slibovali na první rok výroby.
      „Podle dřívějších informací měla výstavba továrny přijít na 5,5 miliardy korun. Závod má mít počáteční roční kapacitu výroby 1,2 gigawatthodiny“
      Jsem zvědavej, kdy tedy začnou pracovat na těch 100 směn (nebo 50 abych jim nekřivdil, když chtějí mít jednu baterku za 5 minut)

      A fakt bych vidět tu poptávku, když je technologie i cena zamrznutá někde 15 let za konkurencí, která chrlí novinky každý rok.
      Třeba Tesla udělá jeden 3900 kWh Megapack za stejnou dobu co He3da jednu 1 kWh baterii.

  1. Prý ušetří a jak? Je přece jedno, jestli jim napíšu stav elektroměru nebo ne. Počet spotřebovaných kilowatt to nezmění. A pokud mají vyšší spotřebu nyní, tak si naopak připlatí, protože jim ČEZ spotřebu napočítá do letošního roku místo toho aby ji rozpočítal ještě do minulého, levnějšího.

    1. Ušetří za samoodečet 1.ledna. Ušetří se tím, že přesně určí kolik toho spotřebovali starým tarifem (levným) a z toho vyplyne kolik spotřebují novým tarifem (zastropovaným drahým). Teda záleží na algoritmu odhadu spotřeby od ČEZu, ale já to nenechávám náhodě, protože ČEZ mi hádá dle mainstreamu a to já nejsem.

      Zajímalo by mě jak ČEZ pozná, že nikdo nepodvádí. Kdyby do minulého roku nacpal půli ledna, bude to nápadné, ale jak to prokážou?

    2. To rozpocitavani neni linearni, teda za kazdy den 1/365 rocni spotreby. Distributori maji kazde odberne misto zarazene do urcite skupiny a maji docela presny profil spotreby. Kdo topi elektrinou, ma krivku jinou nez kdo jen sviti, nebo vari. U topeni se zohlednuje venkovni teplota. Take svatky, vikend, vse je zohledneno. Takze ten „odhad“ je docela presny. Ale jsou i takovy, ze nahlasi spotrebu k 31.12. o stovky kWh vyssi, nez ukazuje elektromer. A pak toto mnozstvi maji za starou cenu. Nahlaseni bylo mozne az do 31.ledna k datu 31.12. Tak tam mohl byt take kreativni odecet. Ja nic nehlasil, protoze sme meli zavadu a 6.1. prisel monter a vymenil HDO a zapsal stav. Ty profily jsou dostupne na ote-cr.cz

  2. To je dobrá zlodějina ty samoodečty. Lidé jsou tak blbí, že ještě sami nasednou na lopatu.
    Jinak v děvět ráno mi volal ČEZák kvůli přepisu jednoho bytu a jestli prý nechci FVE. Na otázku proč mi ji nabízí odpověděl, abych prý ušetřil. Zeptal jsem se proč ČEZ chce, abych ušetřil. Dorazil jsem ho tím, že je dneska už druhý, že mi ráno volal řezník, jestli se nechci stát vegeteriánem. Následovalo dost dlouhé ticho.

    Ty FVE musí být megaztrátová záležitost, když to nabízí i ČEZ 😀

      1. Mně je úplně jedno, co sis koupil. Smyslem existence firmy je vytvořit maximální možný zisk. Pokud dodavatel nabízí produkt B kanibalizující produkt A, činí tak pouze a jedině s úmyslem zisku.

        Pokud si někdo myslí, že ČEZ nabízí FVE, aby odběratelé ušetřili, je idiot.

          1. A zvyšovat svoji ztrátu?

            Nabídnu ti jinou alternativu… ČEZ ti prodá FVE s okamžitou marží, inkasuje za montáž, a v následujících letech s výmluvou na fixní náklady provozu sítě ti ČEZ Distribuce bude nastavovat sazbu přetoků tak, aby na tom dále vydělával. Ty budeš pro něj vyrábět zadarmiko a on ti bude dodávat za strop. Tvoje náklady, jeho zisk.

            Zatímco prodejce lze snadno změnit, distributora změnit nelze a je tedy v zájmu ČEZu přesun co nejvíce tvorby zisku z výroby na distribuci. Tak tě bude mít v hrsti.
            Sice FVE nemám a jak je to nastavené netuším, ale odhaduji, že to bude takto. Já bych si to být ČEZem takto nastavil. Prostě farmaření. Vnutit to co nejvíce blbečkům a následné FVE ovečky stříhat a stříhat. Beeeee.

              1. Klasicke eko pokrytectvi v praxi. Posledne ses levicacky ekoteroristo cilil nad tim, ze se z penez stal vyrobni prostredek. Pokud se stane prostredkem okradani lidi FVE- tedy na rozdil od tech fujky fujky penez prostredek Bohuliby a vami levicackymi ekoteroristy adorovany tak je okradani na miste a cajk. Chapu spravne ten posun?

                1. Pro Dlaždicy…A japas na to přišel?…Před pár měsíci jsem se tady na tohle téma bavili. Zastával jsem názor, že pro veřejné (a nadšené) přijetí
                  fotovoltaiky je třeba, aby větší díl zisku zůstal lidem, co pod těma střechama bydlej…A to i v případě nájemního bydlení (ale to už je na tebe zase moc rudozelenonocký že 😃)….

                1. pro Runnču… mě vychází návratnost panelu (rychle zpočítáno – 1500h/s/r – 6kč kWh) na návratnost za 18 měsíců… Plus elektronika a kablíky, tak teda 2 ročky. .. Tak nevím o
                  jaké neziskovosti mluvíš.

                2. Nerozumím řeči tvého kmene. Můžeš to prosím lépe přiblížit mně, laikovi?

                3. Pro Runnču…😃 Tak to už ti nepomůže nic…

                4. tipnul bych si hodin slunicka rok. pritom se jedna o hodiny s plnym vykonem. kdyz sviti treba 50%, tak 200h odpovida 100 plnym hodinam. Ale lepsi je pocitat s rocni vynosnosti 1000 kWh/kW. Teda 1kW instalovanych panelu sklidi 1000 kWh za jeden rok. Cena panelu 1kW stoji ca. 8800 kc. Pri cene 6 kc/kWh to mate doma za mene nez 2 roky. No neberte to.

                5. Tak to je báječné, prosím o dodání 10kW FVE na klíč, 88 tisíc s DPH jsem ochoten za to dát. Kde to můžu objednat? Děkuji předem.

                6. Nikde netvrdim ze za 8800kc je instalace na klic. Pisu cenu panelu vcetne dph. Cena panelu je 0,30 Eur/W plus dph. Pri odberu jedne palety, teda 31 kusu.
                  Komponenty jako menic, kabelaz a konstrukce take nejsou moc drahe. Treba menic jednofazovy 5kW cena s dph 17990 kc.
                  Bohuzel cesky byrokrad to vyzene na statisicovou investici.
                  Kdo nema 2 leve ruce muze za malo penez z toho vytahnout maximum uzitku. A ted si vemte, ze v DE fve uz nepodlehaji dph. To by bylo super to mit i v Cezku.

                7. Aha, takže statisíce a žádná návratnost dva roky. Já si říkal, že asi Drvoštěpovi spadnul na hlavu strom.
                  Pokud si správně pamatuji na to zde v diskuzi odkazované video s výpočtem návratnosti, vycházelo to v optimistickém případě bez započtení nákladů ušlé příležitosti cca 17 let.
                  To je přeci jenom jiný level.

                8. pro Runnču….V ideálním případě – když nejsi ani lempl ani hejl – může být návratnost fotovoltaiky zhruba ty dva roky…Ve výjimečných podmínkách ještě dříve – mě se vrátila hned v okamžiku, kdy začala vyrábět 😉
                  Tobě by se – jak sám píšeš – nezaplatila ani po 17ti letech. A TAK TO MÁ BÝT 😘

                9. @Leo:
                  Já myslím, že ruce levé nemám (jako hobby mám činnost, která je manuální), ale stejně bych si montáž nechal na firmě, stejně tak přihlášení a všechnu administrativu. Myslím, že víc vydělám, když ten čas tomu věnovaný budu normálně pracovat ve svém oboru (volný čas tomu nehodlám obětovat, ten je moc drahý).

                  Nabídka na FVE o výkonu 4kWp s potenciálem vyrobit ročně cca. 3400 kWh (panely na V a Z) byla za cca. 180 tis. KČ, byla v tom baterka 10 kWh. Jaká by tady byla návratnost při mé roční spotřebě cca. 3-3,5 MWh?

                  Když dám těch 180 tis. dnes na spořák, mám z toho ročně kolem 8000 KČ, to by se pak mělo odečíst od předpokládané úspory jako nerealizovaný výnos, nebo jak to nazvat.

                10. Když je inflace vyšší než úrok tak to těžko nazvat výnosem. Ale nejde všechno přepočítávat na peníze. Ten pocit „sucha a bezpečí“ je k nezaplacení když má člověk jistotu, že bude svítit a jezdit i když třeba padne měna. A navíc má radost z každého slunečného dne.

                11. Měnová reforma skrytě probíhá od podzimu 2021, přičemž nadbytek bezcenných peněz v oběhu a nedostatek zboží i možností investování to signalizoval již od začátku roku 2021.

                  Někdy v polovině tohoto roku se dostaneme na poměr 2:1, tedy si za „nové“ peníze koupíme přibližně polovinu toho, co za „staré“ peníze před reformou. Vklady budou z poloviny znehodnoceny. Stejně tak dluhy se reálně zmenší na polovinu, včetně dluhů státu.
                  Měnová reforma inflací mi přijde čistší a spravedlivější, než natvrdo provedená reforma měny.
                  Pro drobné střadatele je to bohužel katastrofa. Ale můžou si za to sami, takže je netřeba zase tolik litovat.

                  Ale trvrdou měnovou reformu úplně nevylučuji, pokud inflace naroste na 100 a více procent.

                12. @visper:
                  Nejsem ekonom, neznám ty správné výrazy. Prostě, když ty peníze, co bych dal na FVE budu mít rok na spořáku, vydělají mi nějakou sumu. Pokud je dám na FVE, ušetřím něco na účtech za elektřinu, ale musím od toho odečíst ten výnos z úroku a o to je pak ta ušetřená suma nižší. Tak snad jsem to napsal pochopitelně.

                  Pocity mě moc nezajímají v tomto případě, toto je (nebo by mělo být) čistě ekonomické rozhodnutí, o penězích. Pokud se situace změní, možná pak bude dávat smysl i pro mě postavit si FVE.

                13. Hele Runnčo každej to má jinak… Rozumím že pro tebe musí návratnost proběhnout v leže a s rukama v kapsách… Já zas vím, že když ti má profit zajistit nestabilní okolnost (třeba levná pracovní síla, nebo zbrojení nebo spekulace na pokles, atd.. Je to ta nejtrapnější ekonomika ve vesmíru – a to di de 👍😜

                14. @Marek Termín, který hledáš, zní „Náklad ušlé příležitosti“. Je to achillova pata fotovoltaistů, kteří ji zatvrzele odmítají, přestože právě pro posouzení návratnosti jejich jednorázového vstupního nákladu, je naprosto zásadní.

                  @Drvoštěp Pokud návratnost investice „neprobíhá v leže a s rukama v kapsách“, je to další náklad.

                15. V pohodě… Jsem rád, že ti FV RUN nepřimastí kapsy 😃

                16. No nevím. Náklad ušlé příležitosti? Já spíš uvažuji financovat FVE cizím lidem s tím, že ta elektřina bude potom moje. Jenomže oni nejsou blbí a budou chtít za střechu nájem. Takže „ušlá příležitost“ je když má někdo prázdnou střechu a nemá na ni vlastní FVE a ani ji nepronajímá. A nejhorší možný nápad je dát si peníze namnožit do banky na spořák. Papírky se sice za rok namnoží ale jejich hodnota je nižší než při vložení. Já to bohužel dělám taky tak když pro ně nemám jiné využití.

                17. Jo hlavně ty ušlé příležitosti točit prachy a tím obírat ostatní. Asi by nebylo dobrý, kdyby si řekli zemědělci proč se tu hrabu v hlíně, kupuju traktory, kašlu na to. Uchází mi příležitosti nákupů nemovitostí lesů pozemků a taky možnosti šmelení na burze… Když to udělají jednotlivci, tak se můžou ti, kteří to nepodělají vysmívat ostatním kteří se pořád hrabou v hlíně. Kdyby to ale udělali všichni, tak to bude špatný pro všechny.
                  Pokud někdo investuje do technologií, které sbírají energii okolí, tak tvoří hodnoty jako ti zemědělci. Bonus pro všechny ostatní je méně čmoudu a ušetřené prachy za nákup energií ze zahraničí. Takto můžou být jednotlivci užitečnější, než kdyby jen šmelili nějaké investice, kterými by se snažili obrat ostatní.

                18. @lih:
                  Prosím o vysvětlení jak obírá druhé třeba někdo, kdo investuje tím, že nakoupí akcie firmy na burze a spoléhá na růst ceny akcie, případně na dividendy? A může to být klidně firma (nebo akciový fond) z udržitelné ekonomiky. Podporou takové firmy podporuji třeba i ekologické hospodaření. Jak tím šmelím a obíram druhé?

                  Takovéto kecy mi silně připomínají soudruhy z nedávné minulosti, pro které jedině manuální práce, pořádná makačka bylo to pravé tvoření hodnot.

                19. Náklad ušlé nebo též obětované příležitosti, je elementární koncept volby optimální varianty. Pro inteligentního jedince je každodenní součástí rozhodovacích procesů a společně s kritickým myšlením je vysoce hodnotnou rozumovou vlastností.

                  Inteligent pochybuje, ověřuje, zvažuje varianty.
                  Blbeček nepochybuje, věří a jde jako ovce za tím co, každý ví, že je správně.

                  Protože kvůli Rusákům bude drahý proud, tak si dáme na střechu tu fotovoltajiku…. je názornou ukázkou té druhé kategorie.

                20. pro Marek… Moje verze vysvětlení… Pokud hraješ ruletu, hraješ o peníze ostatních hráčů s tím, že odměníš organizátora hry. = Statistická prohra…
                  Pokud hraješ na burze, hraješ o peníze ostatních hráčů, ALE TAKY O PENÍZE DĚLNÍKŮ pracujících v obchodovaných firmách. =Statistická výhra… Ale ty dělníci si s tebou hrát nechtěj!
                  Táhni makat netáhlo spekulantský!!!🦵

                21. pro Runnču… Zloděj a dokonce i vrah může být inteligentní, odvážný, samostatně a kriticky myslící… No a co jako?? Podle tebe zaslouží metál 🥇?? Že se ptám lumpe 🤨

                22. Jak co jako? Vrata zase můžou být červený. Jako s tím charakterové vlastnosti, motivace a deviace nesouvisí.

                23. @Marek:
                  Neřeším jak bohulibý je objekt investování, ale vycházím z obecného principu fungování burzy:
                  „Akciový trh je nástroj na přesun peněz od netrpělivých k těm trpělivým“
                  //www.ondrejstejskal.cz/warren-buffett-a-jeho-4-doporuceni-pro-klesajici-trhy/
                  Dlouhodobé investování může sice podpořit rozvoj nějaké firmy, ale na systém se nabalí brokeři a spekulanti a prachy se přesouvají z kapsy do kapsy.
                  Není to tedy činnost, kde se něco tvoří, ale nástroj na obírání těch, kteří to neumí.

                  O to absurdnější jsou spammerovy kecy na úrovni vlka který kritizuje krávy, že spásají trávy a nežerou maso.
                  Místo toho aby byl jen rád, že umí s ostatníma vyjebat, tak tady prezentuje jako dokonalé ve větším měřítku nefunkční řešení, které mu fungují jenom proto, že to tak nedělá větší než malé množství lidí. Je potřeba mít ale trochu sebereflexe a pochopit že kdyby všichni byli vlci, tak by se jen žrali a nikdo by se neměl dobře.
                  //www.hybrid.cz/elektromobil-toyota-bz4x-v-evrope-dojezd-516-km-cena-od-12-mil-kc/comment-page-1/#comment-293757

                24. @Drvoštěp:
                  No jo… jako za komoušů. Kdo nemaká rukama a není za ním vidět hmatatelný výsledek, ten není ten správný soudruh, co? 🙂

                  Tím, že si koupím akcie firem, podporuji tím ty firmy, s nadějí, že ty firmy budou prosperovat (něco třeba vyrábět, nebo nabízet služby, o které je zájem), cena akcií stoupne a já budu mít na důchod přilepšení. Nikoho jsem tím neokradl.

                  Ale máš recht, měl bych už jít makat. Dám si kafe a jdu na to. Ale asi tě zklamu, montérky si neobléknu, makám doma, v teple, na sobě domácí oblečení.

                25. pro Marek… Že spekulací nikoho neokrádáš je jen tvoje pohodlné sebeobelhávání. Ale patříš se svým přístupem k absolutní většině (chudý by taky kradli kdyby mohli). Můžeš to brát jako útěchu – nikoliv omluvu…

                  O tom, že produktivní a prospěšná práce se dá vykonávat jen v montérkách nikdo (nikdy) nemluvil… Něco si vymyslíš a pak se tomu směješ jako blbeček….

                  Teď nedávno jsi pravděpodobně a na rozdíl ode mne volil jednoho nebo druhýho úspěšnýho (tedy protřelýho a nebezpečnýho) komanče… Tak na mě nezkoušej komunismus RUDÝ (?) MARKU 😜

                26. @Drvoštěp:
                  Koho jsem okradl, když jsem si koupil akcie pár firem s tím, že za třeba 20 let je prodám a přilepším si tím na důchod?

                27. pro Marek… Jestli žiješ v pohádkovém království, kde poletují pečení holubi a kde ti oslíček natřese zlaťáčky na pohodlné stáří, pak samozřejmě nikoho neokrádáš 😉

            1. To ovšem bude platit pro všechny, nezáleží na tom kdo to montoval. Nezáleží ani na distributorovi, všichni tři ČEZ, EgD i PRE to musí mít stejné tak jak nařídí ERÚ. Může se to týkat ale jen regulované části ceny t.j. distribučních poplatků a daní. Cenu silové elektřiny stanovuje obchodník a toho si můžeme volit dle libosti.

                1. Já myslím, že nemají podmínku mít s nimi smlouvu. Od 1.1. ti dokonce musí přidělit samostatný výrobní EAN a můžeš dodávat komu chceš za tržní cenu a kupovat od jiného. To dřív nešlo, musel být nákup a prodej u stejného obchodníka. Nebo si dáš u nich virtuální baterku nákup / prodej 1:1. Tam je výhoda, že odečteš i DPH ale úvazek je 3 roky.

Napsat komentář