Dobrovolníci přes víkend dokončili a spustili e-shop, za který vláda chtěla utratit 400 milionů korun

Hackathon #ZNAMKAMARADA již tento víkend dospěl do finále.
Výsledkem je funkční online e-shop s dálničními známkami FerZnamka.cz.

E-shop s dálničními známkami – FerZnamka.cz – je dle zadávací dokumentace z většiny dokončen! Absurdita za 401 milionů končí.
foto: FerZnamka.cz

E-shop s dálničními známkami je ve finále. Rozhodný den i čas se podařilo dodržet. FerZnamka.cz je řešení, které ukazuje celý ekosystém. Jedno na zelené louce a druhé pomocí „krabicového řešení“. Vznikla tedy dvě řešení pro e-shop a mobilní aplikace. Pro všechna tři řešení fungují chatbot, voicebot a integrace systémů pro automatizované rozeznávání registračních značek.

„Dosáhli jsme finále, účastníci si sáhli na dno. Tímto jim i všem, kdo pomáhali a podporovali nás, děkuji. E-shop FerZnamka.cz je do budoucna připraven pro reálný prodej elektronických dálničních známek. Nyní nákupem podporujete nadační fond Kolečko. Systém je otevřený pro napojení ostatních partnerů – e-shopů, benzinových pump, bankovních aplikací, jako je například George, a dalších – vše pomocí API,“ uvádí Tomáš Vondráček.

Technické specifikace e-shopu:

– Systém je otevřený pro napojení ostatních partnerů – e-shopů, benzinových pump, bankovních aplikací, jako je například George – vše pomocí API.
– V rámci hackathonu byly vyvinuty dva e-shopy.
– První je postaven na platformě Kentico EMS.
– Druhý je single page aplikace v React.js.
– Mobilní aplikace pro Android i iOS.
– Pro rozpoznávání registračních značek se využívá ALPR (automatizované rozeznávání registračních značek) se statickou kamerou společnosti Camea, které je využíváno k identifikaci vozidel např. při parkování či Policií ČR.
– Platí se přes platební bránu Global Payments ve spolupráci s Českou spořitelnou na transparentní účet.
– Podpora pro uživatele je místo robustního zákaznického call centra 24/7 vyřešena pomocí IT, tedy na webech funguje chatbot Rasa,
– můžete si také zavolat na interaktivní voicebot Vocalls, tel.: +420 228 227 264.
– Srdcem projektu je centrální systém napsaný v .NET Core, provozovaný na Microsoft Azure Cloud. Jde o bezpečného prostředníka mezi státem a finálním uživatelem.
– Účetnictví je zajištěno integrací do systémů ABRA.
– Pro reporting se využívá Power BI.
– Peníze z FerZnamka.cz budou věnovány nadačnímu fondu Kolečko.

tisková zpráva

69 Comments on “Dobrovolníci přes víkend dokončili a spustili e-shop, za který vláda chtěla utratit 400 milionů korun”

 1. Nikdo nemůže čekat, že se dá za 2 dny vytvořit robusní
  Nikdo nemůže čekat, že se dá za 2 dny vytvořit robusní systém. Na druhou stranu, na IT se přiživuje spousta firem, které nedělají nic jiného, než překupníky, a berou za to tučné prebendy. Možná, že tento projekt přece jenom něco změní, a doufám že k lepšímu.
  Chtělo by to zveřejnit i statistiku. Kolik to bylo člověko dní a kolik peněz s přihlédnutím k nějaké průměrné hodinové sazbě a ceně za HW a SW.
  Za tu dobu, co hoši a holky naprogramovali celý systém, tak jsem měl soukromé cvičení přes veekend a řešil jsem 2 chyby. Celkem mi jedna chyba zabrala skoro 3 dny a ta druhá asi den (hrubého času).

  1. Jako programatorovi mi hned prijde divne, ze by prosel email
   Jako programatorovi mi hned prijde divne, ze by prosel email „fo@“ nebo „drejbla“ kontrolou regularniho vyrazu. Jedna se o zaklad, takze jsem si to zkusil a opravdu to mozne neni. Co me ale nemile prekvapilo, nemaji kontrolu na telefonni cislo, tam lze zadat blbost. Takze Vas obrazek je fake.

    1. Pokud naprogramujete aplikaci, kde chcete, aby uzivatel zadal
     Pokud naprogramujete aplikaci, kde chcete, aby uzivatel zadal email, tak byste nekontroloval jeho validitu? Regularni vyraz jsem zminil, ze je to programatorsky naprosto nejjednodussi zpusob. V tomto projektu slo o cas a ocividne tam spravnost emailove adresy kontroluji.

      1. Tak sjme zkusil nejake extremni emailove adresy a kontrolu
       Tak sjme zkusil nejake extremni emailove adresy a kontrolu maji docela prisnou, neproslo treba
       „Abc@def“@example.com
       Fred Bloggs@example.com
       Ale dle chybovych hlasek kontrola nebude delana regularnim vyrazem, takze jsem to prvotne odhadl spatne. Kazdopadne me hlavni rceni, ze ten obrazek je podvrh, plati. Takhle krasne vznikaji fake-news.

       1. Fake news! Konspirace! Sdilejte nez to smazou!
        To se mi libi,

        Fake news! Konspirace! Sdilejte nez to smazou!

        To se mi libi, jak lide za vsim vidi podvrh nebo konspiraci. Co treba moznost, ze ta kontrola formatu e-mailu byla pridana (nebo zprisnena) az pozdeji, kdy uz v databazi byly zaznamy? Bavime se porad o hackatlonu, kdy se funkcnosti pridavaji za behu a chyby opravuji jak na bezicim pase…

        1. On to ted (od spusteni) jeste nekdo dovyviji? Da s epodivat do
         On to ted (od spusteni) jeste nekdo dovyviji? Da s epodivat do zdrojaku, kde jsou zverejnene? Mohl bych se do nich mrknout.

         Ja za vsim vidim jen potrebu si to overovat. Snad to neni spatne.

        2. Navim, taky bych se rad do zdrojaku podival, ale pokud vim,
         Navim, taky bych se rad do zdrojaku podival, ale pokud vim, tak nejsou open source.

         Taky si rad veci overuju. Idealne pred tim, nez zacnu kricet „fake news“ 😉

        3. Tak jste mel pravdu. Me nenapdlo, ze po predani na tom dal
         Tak jste mel pravdu. Me nenapdlo, ze po predani na tom dal vysivali, pak s emi mo0cnelibi ty informace, ze to stihli. Odhadoval jsem, ze vychytani chyb bude trvat ze vseho nedele, ale dokud nejsou ty zakladni odladeny, osobne bych netvrdil, ze SW je hotov. Z toho jsem usuzoval, ze v tech 19:00 dokoncili vyvoj a predali produkt. Spletl jsem se.
         Docela me zarazi, ze nevychytali uplne zakladni veci, veril jsem jim vic.

        4. Tak pokud jde o osobni informace, tak by bylo daleko horsi
         Tak pokud jde o osobni informace, tak by bylo daleko horsi postavit projekt, ktery je medialne exponovany, nechytat na nej data a pak jej nechat s bezpecnostnimi dirami napospas.

        5. To nic, kazdy se nekdy pleteme. Ja jsem tu nechel soutezit o
         To nic, kazdy se nekdy pleteme. Ja jsem tu nechel soutezit o to, kdo docura vys. Pokud to tak vypadalo, tak se omlouvam. Jen jsem chtel upozornit, ze jsou z dostupnych informaci spatne vyvozovany zavery.

         Mne by zase prekvapilo, kdyby v sedm vecer vyhlasili „padla“ a nechali nedopsany radek 😉 Predpokladam, ze ty nejhorsi problemy hasili jeste tu noc a dalsi veci dodelavali jeste v pondeli. Tak to na takovych akcich byva.

        6. Soutez jsme v nasem dialogu zadnou necitil. 🙂
         Osobne bych to

         Soutez jsme v nasem dialogu zadnou necitil. 🙂
         Osobne bych to „padla“ nevyhlasil. Zda se mi to silne nefer, pokud vedeli, ze tam dira je, pokud nevedeli, tak se divim, ze v tymu nemeli par hackeru, kteri by hned zkosueli bezpecnost.
         Nikdo by nerekl (aspon doufam), ze zklamali nebo nestoj za nic, kdyz by to odevzdali o den pozdeji, takhle to vrha daleko horsi svetlo. Ale priznavam,z e se na to divam z pohledu vyvojare, manageri a obchodaci to asi vidi presne opacne – majitel nasi firmy rika, ze kdyz cche v lete zakaznik zmrzlinu, mame mu dat aspon studenou vodu ve sklenici, misto aby v zime dostal 100 druhu s moznosti vsemoznych tvaru.

        7. Pokud byla kontrola přidána za běhu (logické), pak lze
         Pokud byla kontrola přidána za běhu (logické), pak lze vyvodit že i ochrana byla přidána za běhu 😉

        8. S tim nikdo nepolemizuje 🙂
         S tim nikdo nepolemizuje 🙂

        9. Ale poukazujete že je nechráněná tím, že tam jsou
         Ale poukazujete že je nechráněná tím, že tam jsou nevalidní e-mailové adresy.

        10. Pak Krupka říká „podvrh“.
         Vy říkáte „nemusí být

         Pak Krupka říká „podvrh“.
         Vy říkáte „nemusí být nutně, co když to někdo sosnul před implementací kontroly?“.

         Já říkám, když:
         * to někdo sosnul před implementací kontroly, tak to zároveň mohlo být i před implementací ochrany a s absencí „ostrých“ dat
         * nebo to někdo sosnul po uzavření projektu a pak je krajně podezřelé proč jsou v „ostrých“ datech nevalidní adresy (když to tam bylo implementováno během vývoje)

        11. Ne, ja rikam – co kdyz ta zverejnena cast dat byla ulozena do
         Ne, ja rikam – co kdyz ta zverejnena cast dat byla ulozena do databaze pred implementaci testu validity e-mailove adresy? O case sosnuti jsem se nikdy nezminoval.

        12. Ano ale tento argument používáte pro vyvrácení či
         Ano ale tento argument používáte pro vyvrácení či zesměšnění názoru Pavla K. (za záměnu s Krupkou se omlouvám) že daná informace je podvrh.

         Čas sosnutí je zde důležitý o to jestli šlo o hack nebo ne a následně jestli jde o podvrh nebo ne.

         Ten samozřejmě nikdo neznáme.
         Vy neříkáte přímo že se jedná o pravý hack, ale napadáte názor že jde o falsum jako poplašný a unáhlený a to formou která naznačuje že o tom ani nechcete diskutovat (zesměšňování).

         p.s. o tom že se zmiňujete o čase jsem se nezmínil 😉

     1. vymenoval som obe „priame“ – aby ma neobvinili z opomenutia.
      a

      vymenoval som obe „priame“ – aby ma neobvinili z opomenutia.
      a zásadný omyl – prezident/ka môže zásadne ovplyvniť smerovanie KRAJINY (naša už nehovorí slovensko, štát, ale TÁTO KRAJINA)!
      konkrétne – sk parlament dvakrát v minulom roku uzniesol, že istanbulský dohovor nepríjmeme, prezidentka nekoná a „ústavný právnik“ komentuje, že prezident sa sám rozhodne či ratifikuje alebo nie nadnárodnú zmluvu, ktorá bude nad ústavou a zvyšnými predpismi!
      takže aj priama demokracia je viac ako ošemetná vec.
      ps – sk ústavný súd sa uzniesol, že ÚSTAVNÝ ZÁKON je NEústavný a hotovo.

       1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Godwin%C5%AFv_z%C3%A1kon
        ctrl

        https://cs.wikipedia.org/wiki/Godwin%C5%AFv_z%C3%A1kon
        ctrl c/v:
        Častý zvyk démonizovat v diskusích oponenty přirovnáním jejich názorů k nacistickým se Godwinovi zdál být „zjednodušením jak nelogickým, tak urážlivým“.
        ps – reč bola o PRIAMEJ nie skutočnej demokracii! akurát liberálfašisti tému nedržia a dávajú pseudoargumenty 🙂

        1. každý, kdo odmítá přímou demokracii, je prostě
         každý, kdo odmítá přímou demokracii, je prostě fašista, to mi nikdo nevymluví 🙂

        2. Takze komunisti jsou fasisti (Cina)? 🙂
         Takze komunisti jsou fasisti (Cina)? 🙂

        3. hochu, ty moc historii neznáš, že? Obojí je téměř to
         hochu, ty moc historii neznáš, že? Obojí je téměř to samé 🙂
         navíc komunismus neexistuje, v Číně je větší byznys demokracie než tady, troubo 🙂

         bože, já zas odpovídám tomu největšímu blbovi zde, mea culpa! 😀

        4. Venezuela, KLDR, Kuba.
         Fasismus je extremni pravice,

         Venezuela, KLDR, Kuba.
         Fasismus je extremni pravice, komunismus zase levice. Ja mezi temi ideologiemi vidim docela slusne rozdily.

        5. vpravo ani vľavo.
         jedni i druhí, tretí spomínaní

         vpravo ani vľavo.
         jedni i druhí, tretí spomínaní presadzujú jeden jediný (svoj) názor a všetko iné odmmietajú. rozdielu nieto.

        6. viď moja citácia goldwina. nevieš kam z konopí tak budeš
         viď moja citácia goldwina. nevieš kam z konopí tak budeš treoať!
         fašizmus je, chlapče hlúpy odmietanie iného názoru a presadzovanie toho svojho, jediného správneho.

   1. Predstavitele te jedine strany bezostysne lzou, jsou zdrojem
    Predstavitele te jedine strany bezostysne lzou, jsou zdrojem fake news a siri hysterii. Kdyz se takto chovaji, kdo mi zaruci, ze ji opravdu prosadi a pri ziskani nadpolovicni vetsiny v parlamentu neudelaji presny opak? To je u lharu normalni.

      1. ano, migranti sem zavlékají nemoci a neovlivni platí lidé
       ano, migranti sem zavlékají nemoci a neovlivni platí lidé jako Soros, tedy zdroj fake news

       chápu, že tebe je tak snadné vypláchnout 🙂

       a to je všechno, cos „vymyslel“, lhaní o zbraních v Iráku či o afghánistánu, což stálo miliony mrtvých, ti nevadí u tvých pedofilních páníčků? Jsi zrůda, víš? 🙂

       Tady je hezky popsáno, jak Neovlivní pomatenci fungujou, jako malé děti pro hloupé děti 🙂

       bit.ly/2NZk7hC

     1. No staci se podivat na Vase komentare zde. vsechny jenom
      No staci se podivat na Vase komentare zde. vsechny jenom urazite a chovate se arogantne. Toto chovani docela dobre zapada k vasemu politickemu nazoru.

      Me osobne dostava uz to, ze vase oblibena strana se necha vest kandidatku kraje nevzdelaneho a podle vseho mirne retardovaneho cloveka, ktery neni schopen smysluplneho mluveneho projevu.

      No nic, nebudu do toho dal zabrusovat.

        1. proti uchýlům EU, kterou založili fakticky nacisti, je
         proti uchýlům EU, kterou založili fakticky nacisti, je třeba bojovat, i když se najdou další nemocní jako ty, co je podporují, NEVYTRVEJ! 🙂

         ale když vytrváš, třeba se znásilnění své dcery migrantem dočkáš, díky záměru EU, bohužel

        2. Vite o me kulove, ale je vam jasne, jaky musim mit nazor, kdyz
         Vite o me kulove, ale je vam jasne, jaky musim mit nazor, kdyz se vymezuji proti SPD. To je uplne ve stylu „Kdo nejde s nami, ten jde proti nam!“ (Klement Gottwald)

         To jste si take evidentne vypujcili od kounistickych soudruhu, stejne jako to vase tykani.

        3. mluvíš jak levicový neo marxista, co nenávidí přímou
         mluvíš jak levicový neo marxista, co nenávidí přímou demokracii, tak se snaží používat nějaké nesmysly o Gottwaldovi, aby svou touhu proti skutečné přímé demokracii „podpořil“ nesmyslným komickým přirovnáním, přitom já bych i volil jinou stranu, ale jiná, co chce skutečnou, přímou demokracii, neexistuje

         ale vím, že základní logika ti teď bude dělat problémy, když jsem ti dokázal, že jsi totálně mimo 🙂

         vidíš, blbě kecat umí každý 🙂

        4. Tomu uz se vazne lze jen smat 😀
         Mejte se hezky.

         Tomu uz se vazne lze jen smat 😀
         Mejte se hezky.

        5. Toto je u Jenjy klasika. Zaujme me tema, rad bych o nem
         Toto je u Jenjy klasika. Zaujme me tema, rad bych o nem diskutovala nakonec se dozvidam, jake mam nazory, co vim a co nevim, co si dokonce i myslim 🙂 Taky me to vzdy rozesmeje a radeji si na urovni pokecam se svejma detma 🙂

        6. Omlouvam se, v zapalu mobilovani, jsem netusil na koho reaguji.
         Omlouvam se, v zapalu mobilovani, jsem netusil na koho reaguji.

     2. Vazeny pane. Vudce strany nebo co to je se jmenem SPD jsem mel
      Vazeny pane. Vudce strany nebo co to je se jmenem SPD jsem mel kdysi tu cest poznat opravdu dobre a neverim mu ani nos mezi ocima. A to jeste hodne slusne receno. Ale je mi jasne ze vas nepresvedcim. Na vase pripadne invektivy nebudu reagovat.

 2. No a myslím, že takto by išla urobiť celá štátna
  No a myslím, že takto by išla urobiť celá štátna správa Nového štátu tak z 1/10 počtami úradníkov. Vrátane elektronických volieb a referend „za hubičku“ s odovolateľnostou akýchkoľvek „zástupcov“ ľludu na všetkých úrovniach či v senáte, parlamente alebo v uličnom výbore v obci. Takýto sw má byť súčasťou ozbrojených zložiek a bezpečnosti štátu. Existencia a správa takéhoto SW má byť zakompovaná v ústave ako súčasť nástroja priamej vľády ľudu, ktorá musí mať prioritu pred zastupiteľskou formou vlády ľudu.

  1. to nám není a nikdy nebude dovoleno, je nám přikázáno co
   to nám není a nikdy nebude dovoleno, je nám přikázáno co nejvíce vybírat daně a posílat je na západ, jsme otroci „elit“ (pedofilové či jinak deviantní téměř do jednoho), ne nezávislý stát 😉

   is.gd/Y0W8jg

   A mentálně podřadní Kalouskové, Schlaffenbergové, Teličkové, Fialové (ODS), Piráti, STAN, ČSSD jim slouží jako ještě podřadnější pejsci na vodítku, Babiš je také voděn, ale je jen maličko nezávislý, tak mu dělají problémy, aby se „poučil“ a poslouchal na 100 % 🙂

   BTW, přímou vládu lidu u nás propaguje JEDINÁ strana, tak ji vol 🙂
   Všichni ostatní jsou „elitáři“, co si chtějí uchovat své deviace skrze nestěžující si hloupé otroky, proto nám zlikvidovali školství a chtějí sem nahrnout nevzdělané kriminálníky z Afriky a východu.

   Thomas P. M. Barnett a jeho americký Mein Kampf (jeden z loukovodičů západního světa):
   „Konečným cílem je homogenizace všech států na zeměkouli. Toho musí být dosaženo smíšením ras s cílem vznikem světlé hnědé rasy v Evropě. Proto musí Evropa přijmout ročně 1,5 milionu přistěhovalců z třetího světa. Výsledkem tak bude vznik populace s průměrným IQ 90, lidí, kteří budou příliš hloupí na to, aby chápali, ale dost inteligentní, aby pracovali.“

   is.gd/pNTRFP

Napsat komentář