E-shop na elektronické dálniční známky přijdou o víkendu zdarma tvořit desítky lidí

Kauza e-shopu na elektronické dálniční známky za 400 milionů korun hýbe českou mediální scénou. V Praze proběhne hackathon, který ho má pomoci crowdfundovat.

E-shop s dálničními známkami začne vznikat tento pátek v 18:00 v pražských Holešovicích. Výzva podnikatele Tomáše Vondráčka z pátku 17. ledna 2020, kterou zveřejnil na svém profesním LinkedIn profilu, o absurditě zakázky za 401 milionů vyvolala zájem stovek lidí, kteří potvrdili svou účast.
foto: znamkamarada

Přípravy na tento víkend, tedy hackathon #ZNAMKAMARADA, jsou v plném proudu. „Máme dokončeno zázemí pro ty, kteří nás v pražských Holešovicích od pátku do neděle při dokončení e-shopu pro dálniční známky podpoří. Pomoc nám nabídlo nám pomoc přes 300 lidí. Vzhledem k tomu, že máme stav naplněný museli jsme s lítostí a díky další zájemce odmítnout,“ vysvětlil Tomáš Vondráček (44), majitel české pobočky reklamní agentury WMC Grey a digitální agentury Actum a současně organizátor celé akce.

Od pátku 24. 1. 2020 od 18:00 hodin až do neděle 26. 1. 2020 se bude v budově Visionary v Holešovicích pracovat na řešení e-shopu. „V neděli 25. ledna 2020 v 18:00 veřejně oznámíme, jak jsme daleko. Věřím, že projekt dokončíme. Chtěl bych poděkovat všem, kdo nás podporují svým časem, cateringem, sdílením naší vize otevřené společnosti, která nedělá zbytečnosti,“ uvádí Tomáš Vondráček a dodává:

„Vyzval jsem také zástupce veřejné správy, mohou přijít mezi nás. V rozhodný den v 10:00 by měl přijít šéf Pirátů pan Ivan Bartoš. S týmem pana premiéra Andreje Babiše ladíme čas jeho návštěvy. Věřím, že přijdou i další. Pokud bude mít čas i pan vicepremiér Havlíček, který k ministerstvu průmyslu bude řídit i resort dopravy, je vítán.“

Jak to začalo?

Celý projekt začal veřejnou výzvou na LinkedIn profilu Tomáše Vondráčka: „VEŘEJNÁ VÝZVA! Rozhodli jsme se, že příští víkend zorganizujeme veřejný hackathon a celý systém e-shopu na dálniční známky zdarma naprogramujeme, spustíme a v pondělí nabídneme státu za účasti médií! Chceme dokázat, jak absurdní je zadat zakázku za 401 milionů, když to pár schopných lidí dokáže udělat za víkend. Bude to drama! :)) Postupně budu sdílet více informací, až bude jasné, kde se registrovat a jak můžete pomoci. Tato zakázka musí být zlomová, ať už dopadne jakkoliv. Už nikdy se k našim společným penězům nikdo nesmí chovat tak, jak nyní předvádí stát!“

Ještě štěstí, že elektromobily dálniční známky nepotřebují…

tisková zpráva

44 Comments on “E-shop na elektronické dálniční známky přijdou o víkendu zdarma tvořit desítky lidí”

 1. Boha to je zas scena pro maly Cechacky. Jednak samozrejme
  Boha to je zas scena pro maly Cechacky. Jednak samozrejme naprogramovat jde kde co a jde to udelat levne i draho. Verim ze jen sestavit poradne zadani muselo spapat kdo vi kolik, udrzet to v chodu 5 let bude neco stat, ukojit pozadavky analfabetu v knclech je asi nejvetsi polozka. A to vse x2 protoze zarucit funkcnost nonstop pro stat nemuze firma o 10lidech a pak +40% na uplatky.

  400mega bylo dost, ale 300-200mio by me neprekvapilo. Taky diky tomu ze to muzou naprogramovat nadnarodni firmy a ty v Nemecku dostavaj jiny prachy.

  Neobhajuju, snazim se podat info i z jineho pohledu.

    1. Tak v puvodni nabidce byly urcite veci, jako vybudovadi HW,
     Tak v puvodni nabidce byly urcite veci, jako vybudovadi HW, vybudovani support a call centra na zalene louce. Personalni zajisteni na x let. Dodani softwaru je pouze mensi cast z celeho baliku.

     Otazka zni, jestli ministerstvo nutne potrebuje barak na callcentrum a server house kvuli dalnicnim znamkam a nebo jestli to muze outsourcovat, coz vyjde daleko levneji a da se kdykoli zmenit dodavatel v pripade kapacitnich, nebo kvalitativnich problemu.

     1. At to bylo tak ci onak, je jasne ze i v ANO jsou konkurujici
      At to bylo tak ci onak, je jasne ze i v ANO jsou konkurujici bandy ktere se trhaji o korist. Kdyby ta nabidka obsahovala to co zminujete, pak by byla cena relativne ok. Pak by ale ten spatny byl Babis a Havlicek. No a kdyby to nebylo jak pisete, pak by byl ten spatny Babis a Kremlik.

 2. Psal jsem to už jinde píšu to znovu. Zakázka za 400
  Psal jsem to už jinde píšu to znovu. Zakázka za 400 miliónů se nedá zvládnout za 14 dní. Neznám zadání, ale buď je cena asi o řád přepálená (minimálně), nebo je někdo podvodník a buď peníze vytuneluje, nebo hraje o čas a ve skutečnosti to bude trvat mnohem déle.
  Klukům a holkám fandím, ninimálně ukáží co v nich je a jak se dá taky dělat SW, ale ani v jejich případě to nevidím moc reálně.
  Pokud na to půjdou s rozvahou, tak vznikne nějaký základ, na kterém se dá dál stavět. I tak se to ale bude muset asi dost předělávat.
  Jak říkal jeden kolega, program se musí napást. Skutečnost je taková, že se musí napást hlavně programátor, a to nejen materálně, ale v hlavně v hlavě se mu ten program musí napást. Chce to opakovaně si to promýšlet, a to chce čas. Stress a nedostatek času nevede k dobrým výsledkům.

  1. Jinak slovo crowfunding je trochu zneužívané, ale
   Jinak slovo crowfunding je trochu zneužívané, ale přeneseně jeho význam v tomto případě chápu. Pokud to má pan dobře promyšlené, tak bude potřebovat lidi na Web (finální úpravy UI), front end, back end, databázi, adminy na OS, síť, databázi, a techniky na HW vertikálně a horizontálně, managery pro každou skupinu, a nad nimi koordinátora, technologického guru a možná nějaké vizionáře a oponenty. V týmu nemůže být víc jak 5 lídí (optimálně 3 a musí si rozumnět), jinak se nedomluví, takže se budou muset projekty víc drobit a pak sešívat. Při 300 lidech to bude pěkný zmatek.

   1. Máte na mysli původní firmu, která o tu zakázku přišla?
    Máte na mysli původní firmu, která o tu zakázku přišla? No jestli to měli připravené, a jde jen o přizpůsobení českému zadání, tak i tak to bude dost práce, na druhou stranu s tím pasením přes nějaký „transparentní“ účet, tak to máte nejspíš pravdu. 🙂

  1. Není lepšího příkladu, jak se plýtvá v rozpočtu. 400
   Není lepšího příkladu, jak se plýtvá v rozpočtu. 400 Mega – z toho bylo 100 Mega na E-shop. Podle Vondráčka je cena času lidí na víkendovém hackathlonu cca 700 tis. Běžná cena nakódovat E-shop cca 2 Mega.

   A co ten zbytek 98 Mega ? Ten je od cesty …

   Obnovil bych defenestraci.

    1. Nechápu proč se tomu všichni diví. Vždyť je tohle
     Nechápu proč se tomu všichni diví. Vždyť je tohle standardní věc, které u nás probíhá 20 let.Projekt NEN stál zatím 600 mil. , iZip stál 2.2 mld., Opencard přes 1 mld. , eRecept 300 mil., který pořádně nefunguje atd. Vždy jde 50% příslušné straně, pak jde 30% lidem, kteří vše schválili, dojednali a podepsali tedy 20% zůstane na vývoj a systémovou integraci do dalších aplikací. Zpravidla dodavateli zůstane asi 5% zisku z těch jeho 20%, tedy z 400 mil. zakázky mu zůstane 4 mil.

 3. Soudně potvrzený estébák Bureš vyšetřovaný za korupci
  Soudně potvrzený estébák Bureš vyšetřovaný za korupci si před svejma ovcema hraje na velkýho bojovníka proti korupci, vykopne svýho ministra, aby si zachránil tvář a těch ušetřenejch 400 melounů rozpustí v Agrofertu, místo aby je dal na hlásiče požárů do domovů pro mentálně postižené a jiných sociálních zařízení.
  Ještě by to chtělo partu dobrovolníku aby mu koukali na prsty.

   1. Kolik lidi prislo pri vasich prikladech o zivot a jake
    Kolik lidi prislo pri vasich prikladech o zivot a jake destrukce okoli zpusobily? Spravne je nula, zero neboli 0.
    Musite se vic snazit neco najit. Ale bacha, muzu vytahnout take starsi udalosti kdy plynove exploze znicily celou mestskou cast. Tak schvalne co vytahnete. Nebo vyklidite bojiste?

Napsat komentář