Do roku 2035 budou elektromobily tvořit polovinu prodeje aut

Podle prognózy Goldman Sachs Research budou elektromobily do roku 2035 tvořit přibližně polovinu celosvětového prodeje nových aut. V roce 2040 by měl prodej vzrůst na cca 73 milionů vozů. V tomto desetiletí by měl prodej elektromobilů růst o 32 procent každý rok. 

Průzkum předpovídá, že se náklady na baterie v roce 2023 zvýší oproti předchozímu roku o šest procent. Elektromobilový sektor poroste především díky stále přísnějším environmentálním požadavkům.

Současně se očekává, že se podíl elektromobilů na světovém prodeji automobilů během této doby zvýší ze dvou procent na 61 procent. Má se rovněž za to, že v řadě vyspělých zemí podíl prodeje elektromobilů významně překročí 80 procent.

„Očekáváme, že automobilový průmysl v letech 2020 až 2030 prodělá zásadní transformaci způsobenou díky stále intenzivnějšímu zavádění elektrických pohonů vozidel a autonomní jízdy,“ uvádí zpráva Goldman Sachs.

Útlum se nečeká

Expanzi elektromobilového odvětví nečeká útlum, neboť environmentální předpisy se stále zpřísňují a technologie používané v elektrických pohonech aut jsou stále důmyslnější. Diametrálně odlišné ovšem budou zdroje zisku tohoto sektoru.

Mezitím dochází ke koncentraci trhu s bateriemi pro elektromobily, které představují až 40 % nákladů vozu. Podle odhadů Goldman Sachs Research mělo v roce 2020 pět největších výrobců baterií více než 80% podíl na světovém trhu. 

Pro srovnání, pět největších výrobců aut mělo na celosvětovém trhu podíl přibližně 40 %. Cenová síla se přesunula k výrobcům baterií, což jim poskytuje výhodu v generování vyšších výdělků. 

Vznikají nové podniky

Ve snaze zvrátit situaci a srovnat svoji cenovou sílu s výrobci baterií se montéři hotových automobilů předhánějí v zakládání vertikálně integrovaných výrobních závodů a joint-venture podniků. 

K postupné elektrifikaci modelového portfolia přechází většina světových automobilek. Například Toyota, která se dlouhodobě zaměřuje spíše na vývoj hybridního pohonu nebo na inovace v oblasti vodíku, představila v nedávné době první čistě bateriový elektromobil Toyota bZ4X.

zdroj: tisková zpráva

9 Comments on “Do roku 2035 budou elektromobily tvořit polovinu prodeje aut”

  1. Myslím, že Goldman Sachs Research kecá. Pokud se nestane něco nepředvídatelného, tak nástup BEV bude mnohem rychlejší. Letos se roztrhnul pytel s bateriemi a očekávám, že tak kolem roku 2025 už budou ceny baterií na zlomku toho, co teď. Alespoň v levnějším segmentu LiFePO4, Na-ion. Sodíkové baterie mají už teď slušné parametry a půjdou do úložišť. Není důvod nepředpokládat, že nenastane v brzké době převis nabídky před poptávkou, protože potřeba Li bude mnohem menší. Cena půjde ještě o dost hodně dolů.

  2. Ukázka další předpovědi, která neplatí už v čase vydání? Tahle dokonce neplatila ani 3 roky zpátky 😀
    Letos se prodá okolo 14 milionů EV. Pokud má být průměrný růst 32 % v tomto desetiletí, tak to vychází na téměř 100 milionů EV v roce 2030.
    Když by se mělo prodat v roce 2035 jen 40 milionů EV, znamenalo by to průměrný růst jen 9 %. Takhle nízké cíle nemá ani Toyota.
    Globální prodeje EV budou tvořit nadpoloviční podíl v roce 2027.

Napsat komentář