Do Nizozemska dorazila druhá loď s plynem pro Česko

První LNG terminál zprovozněný v Evropě po začátku války na Ukrajině funguje zatím podle očekávání a přijímá tankery s LNG podle naplánovaného rozvrhu. Do Eemshavenu tak dorazila už druhá loď se zkapalněným plynem pro Českou republiku. Tentokrát jde o tanker Maran Gas Delphi, který připlul opět ze Spojených států.

„Terminál v Eemshavenu se podařilo spustit nejen v neuvěřitelně rychlém čase, ale také zatím funguje tak, jak jsme čekali. Spolupráce jak s Gasunií, tak s dalšími uživateli terminálu funguje velmi dobře. Důkazem je, že náklad LNG pro naši druhou loď jsme se objednali u společnosti Shell, která si také v Eemshavenu pronajímá společně s námi část kapacity,“ uvedl místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.  

SOUVISEJÍCÍ: První loď s LNG pro Česko dorazila do Eemshavenu

Tanker Maran Gas Delphi připlul z Lousiany z LNG terminálu Calcasieu Pass, odkud vyrazil na konci srpna. Loď dlouhá 290 a široká 44 metrů přivezla náklad 170 000 metrů krychlových LNG (odpovídající 100 milionům kubických metrů v plynném skupenství). Dodavatelem plynu je společnost Shell. 

Loď s nákladem LNG pro Česko.
foto: ČEZ

LNG už byl přečerpán do terminálu a nyní probíhá jeho převedení do plynné podoby a proudí do přepravní soustavy. Terminál v Eemshavenu je první zařízení svého druhu spuštěné v Evropě od letošního února, kdy začala válka na Ukrajině. LNG terminál se tak podařilo připravit a zprovoznit v rekordním čase během několika měsíců. Zařízení umožní dodat až osm miliard kubíků plynu ročně, z toho tři miliardy jsou určeny pro Českou republiku, což je objem rovnající se přibližně třetině české roční spotřeby. 

Terminál tvoří dvě plavidla, Golar Igloo a Eemshaven LNG, umožňující skladování a zpětné zplyňování (FSRU). Vedle ČEZ si kapacity v terminálu vyblokovaly další známé energetické společnost, nizozemský Shell a francouzská Engie. Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci se Skupinou ČEZ zajistilo již dříve jak pronájem části kapacity v novém terminálu, tak i cesty pro přepravu plynu do Česka. 

zdroj: tisková zpráva

46 Comments on “Do Nizozemska dorazila druhá loď s plynem pro Česko”

    1. neni podstatne co ja pisu, podstatne je jaky maji plynari pro kazdou domacnost spotrebni profil.
      Typové diagramy dodávek plynu
      Jedná se o náhradní metodu stanovení denního odběru zemního plynu u odběratelů, kteří nemají instalováno průběhové měření spotřeby. Typové diagramy dodávek plynu vyjadřují modelový průběh spotřeby různých typů odběratelů v čase a zohledňují rozdílnou spotřebu v průběhu roku. Byly vytvořeny na základě skutečných měření u reprezentativní skupiny zákazníků a obsahují hodinové číselné řady pro všech 365 dní v roce. Vytvářejí se nově pro každý kalendářní rok a jsou platné pro celou plynárenskou soustavu ČR.

    2. zdroj eru.cz
      Chcete-li předejít sporům ohledně správnosti stanovení výše spotřeby k 31. 12. je vhodné k tomuto datu raději provádět samoodečet.

      Elektřina: Bez údaje ze samoodečtu se spotřeba celého fakturačního období na přelomu roku rozdělí buď poměrově na rovnoměrné části, které jsou úměrné délce období od data minulého fakturačního odečtu do 31. prosince a od 1. ledna do data následujícího odečtu nebo s využitím tzv. typových diagramů dodávek. Každé distribuční sazbě nebo skupině sazeb je přiřazen jiný typový diagram, spotřeba u odběratelů s různou sazbou může tedy být rozdělena jiným poměrem.

      Plyn: Bez údaje ze samoodečtu se výše spotřeby stanoví náhradní metodou, a to prostřednictvím odhadu na základě tzv. typových diagramů dodávky plynu (TDD). Třídy TDD pro kategorii domácnost jsou přiřazeny distributorem na základě charakteru odběrného místa a frekvence odečtu. Další možností stanovení výše spotřeby je vzájemné odsouhlasení mezi dotčenými účastníky trhu s plynem.

      1. „Vzrůstající náklady donutily uzavřít mlékárnu známé farmy Mikolášových“
        hxxps://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/zemedelstvi-farma-mleko-mlekarna-energie-naklady-ceny.A221010_163020_ekonomika_drh

        Tohle je pouze začátek. Jedni z mnoha.
        Pánové z měst, co jste chtěli OZE energetiku postavenou na solárech, větrácích a ruském plynu? Příští rok se půjdete maximálně nažrat trávy před panelák.

          1. Teď je po sklizni, sklepy narvané bramborama, kořenovou zeleninou a ovocem, mrazáky plné masa. Když je čas, dám něco do udírny. Na konci týdne mi přivezou další ovce a na jaře počítám s přírůstkem +6 jehňat, půlku starých a mladých příští rok před zimou porazím, což udělá cca 150 kilo masa. Mám 8 slepic a deset králíků. V rybníce mám nasazeno 300 pstruhů a sivenů. Sedím na desítkách tisíc litrů nafty a stovkách metrů připraveného palivového dřeva a s lesem za zády. Topím celou topnou sezónu na 23 stupňů.
            Ještě do mrazů musím dodělat přípravu políček na příští sezónů a vyčistit skleníky. To celé mě nestojí prakticky nic a díky manželce, která koukne jednou denně na slepice a králíky a jednou za tři dny na ovce a doplní automatická krmítka, ani žádný čas.

            Takže děkuji za optání, my budeme jíst z vlastních zdrojů.

            A ty? Salátovou okurčičku za 30 Kč?

              1. Kolem pozemku mám dvoumetrovou zeď s ostnáčem a perimetrové infra závory, takže bych sousedům neohlášenou návštěvu důrazně nedoporučoval. Je to překvapivě funkční, třeba naše psy to nechytá.
                Zatím tedy výjezdovka chytila akorát jednou mě, když jsem zapomněl odkódovat. Což byla docela sranda, protože na zahradu s doklady normálně tak nějak nechodím a pánové z ostrahy nejsou zrovna veselá kopa.

                1. blazinec je vzdy dobre oploceny s ostrahou. nebo jste ve vezeni?

        1. A kratce na to uz stal 100Eur/MWh. vybral jste si tu cenu, kterou ruzzak uz nechtel akceptovat. To zadna valka nebyla na obzoru. ruzzak v tom bode zlomu uz zacal sroubovat cenu. Vezmeme aktualni cenu a cenu presne pred rokem, vidime ze se skoro nezmenila. Dnesni ceny jsou kolem 100Eur/MWh jako v rijnu 2021. Takze az na turbulence poslednich 5 mesicu se vlastne moc nezmenilo. A az si vse sedne, budeme zase na cenach pred ruzzkym vydiranim. Mozna ze bude LNG trochu drazsi, ale takovy bezpecnostni priplatek je dobra investice. Od ruzzaku uz nic nekoupime.

    1. Spotřeba ČR cca 9 mld. m3 cca 95 TWh.
      Výhřevnost LNG cca 50 Mj/kg cca 13,9 kWh/kg.
      Hustota LNG cca 400 kg/m3.

      170 000 * 400 = 68 000 000 kg
      68 000 000 * 13,9 = 0,945 TWh

      95 / 0,945 = cca 100 lodí

      1 loď = 1 % spotřeby ČR.

      Chyba předpovědi/úsudku/věštby/výpočtu cca 100 % takže takový standard.

      1. Další díl z nekonečného seriálu Vencovy kraviny.

        Výhřevnost se počítá Wobbeho číslem (ISO 6976), které je naprosto zásadně ovlivněno podílem metanu. Zatímco ruský (a dokonce i náš tuzemský) zemní plyn má podíl metanu skoro 99%, jde tedy o tzv. suchý plyn, norský, americký shelfový a holandský mají podíl pouze lehce nad 80% a jedná se o tzv. vlhký plyn.
        Při stejné hustotě pak má ruský plyn oproti výše uvedeným i o desítky procent vyšší výhřevnost (až 60%). Udržení Wobbeho čísla je při distribuci pak nuceně doháněno vyšší hustotou, jak se můžeš přesvědčit porovnáním hodnot kontrolních protokolů z různých měsíců a let (a různých směsí), např. zde: viz hxxps://ppdistribuce.cz/distribucni-soustava/hodnoty-spalneho-tepla-line-toku-jakostnich-znaku

        Zatímco po roce 2000 byl v soustavě výhradně suchý ruský plyn s podílem metanu 98% a stačila pro udržení wobbeho čísla 50 MJ/m3 nízká hustota, dnes je v soustavě podíl metanu jen 91% a soustavně klesá, takže distributor musí dost přitlačit. A až to klesne na 80%, tak sice budeme mít plné německé zásobníky, ale polívku si na tom budeš buď vařit půl dne, nebo budou zásobníky prázdné za měsíc.

              1. a veruý nie.
                na faktúre mám okrem iného aj tlak – „prepočítané objemové číslo“ a „priemerné spaľovacie spalovacie teplo objemové“. ich násobením dostanem „dodané množstvo energie v plyne“ – kWh. cena 0.0218 €/kWh

                ps ten tlak je dosť podstatný, prepočítava sa o.i. na nadmorskú výšku, ….

                1. vsechny ty vypocty s tlakem, teplotou a nadmorskou vyskou jsou kvuli tomu, ze plyn se prodava za cenu kWh, ale merit se da jen v objemu m3. Ale at vam tam vleze jakykoliv plyn, vzdy zaplatite jen cenu za dodanou energii a proto je energeticky obsah nepodstatny. zmeni li se vyhrevnost, zmeni se automaticky koeficient pro vypocet a i kdyz vam merak nameri vic m3, tak to nema zadny vliv. teda pokud si plynari neprirazi.

                2. To jsou strašné nesmysly, ve kterých žiješ.

                  Výhřevnost se mění a koeficientem spalného tepla počítá pro každý den, přičemž výsledek se mění podle toho, jak se mění kvalita plynu v distribuční soustavě.
                  Pokud má někdo měření typu C, je odkázán na roční nebo měsíční vážený průměr. Pokud má někdo měření A a B, počítá s denním průměrem.

                  Smutné na tom je, že než americký LNG, vychází už skoro stejně efektivně do těch zásobníků naprdět.

                3. i kdyz je odecet 1x rocne, tak spotreba plynu podleha urcitym zakonitostem. v lete se netopi, jen priprava TUV a mozna vareni. domacnosti jsou rozdelene do ruznych spotrebnich profilu a ty jsou az na drobne odchylky vcelku spolehlive. komu se to nelibi, muze svuj stav plynomeru kazdy mesic nahlasit pres webovou aplikaci. to same u elektriny. plynarny michaji plyn aby zarucili aspon nejakou stabilitu dodavky. zadne signifikantni vykyvy tam nejsou. a pokud by tomu bylo diky zmene dodavatele plynu, tak se zmeni vypocetni koeficient a vse je v richtigu. jinak u elektriny se meni v prubehu dne napeti a presto vas neokradaji.
                  no tak si naprdte a mate klid.

        1. dalsi ze serialu kecy a pindy proruske behny. uvadim na pravou miru:

          Wobbeho číslo Ws je základním kriteriem záměnnosti druhů zemního plynu a vyjadřuje podmínku zachování tepelného příkonu spotřebiče při změně spalovacích vlastností zemního plynu.

          Dal to nema cenu komentovat, jsou se slinty pitomce, co nicemu nerozumi ale do vseho keca.

          1. Jednobuněčný Pituru má evidentně základní schopnost zadat slovní spojení „výhřevnost plynu“ do googlu a zkopírovat cizí text jako vlastní myšlenku (hxxps://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-plynem/1963-spalovaci-vlastnosti-zp-i)
            ale bohužel jeho mozková kapacita už nestačí na pochopení, že tím jen potvrzuje, co se domnívá že vyvrací.

            Ty jsi fakt tragéd.

        2. @runner
          Když plně přijmu tvou argumentaci, tak říkáš, že jsi se seknul „jen“ o 60 % místo o 100 %. To jsi mi to teda nandal. 😀

          Jako pokus dobrý, ale já nejsem dement, a proto jsem to počítal s energii a ne s m3 plynu. Ono tam totiž není 50 MJ/m3 ale 50 MJ/kg tzn. cca 35 MJ/m3. To je tedy asi jediné z tvého výžbleptku s čím můžu souhlasit. Ruský plyn v plynné formě má asi 45 MJ/m3 a plyn z USA LNG asi 35 MJ/m3.

          Na výsledku se tedy nic nemění a tahle loď nám dala spíše cca 1 % roční spotřeby, rozhodně ne jen 0,5 % jak si prvně psal.

      1. leo, už nemusíš sa nemcom pochať do rekta,
        a holanďanom, nizozemcom dettto.
        tí totiž zacítili nebezpečie a vojenský kontingent aj s patriotmi sťahujú do bezpečia domov.
        nechcú mať znova hanbu keď lne vyzbrojená jednotka neochránila tých, ktorí boli pod jej ochranou.
        nemčúri iba sľubujú a v realite oberú každého, akurát na rusko si netrúfnu.

Napsat komentář