Desetina Čechů zvažuje, že by se vzdali svého auta

Podle dat průzkumu banky ING jezdí elektromobilem či hybridem v Česku jen necelá 2 % dotázaných. Dalších 13 % dotázaných o tom však začíná uvažovat.

Necelá polovina Čechů se snaží způsobem svého života co nejméně zatěžovat přírodu
foto: Free-Photos, licence Pixabay

Čtyři z pěti Čechů se zajímají o to, jak svým chováním ovlivňují životní prostředí. Někteří proto zvažují například i výhradně používat veřejnou dopravu, nebo vyměnit automobil za jeho ekologickou alternativu. Ukázal to průzkum banky ING, která je celosvětově lídrem v oblasti udržitelnosti.

Provoz na silnicích či registraci nových vozů za právě uplynulý rok silně ovlivnila pandemie koronaviru. A tento trend bohužel pokračuje i v letošním roce. Aktuálně zveřejněná data Svazu dovozců automobilů za letošní leden uvádí meziroční pokles registrací nových osobních automobilů o 22,67 %.

Počet registrovaných osobních automobilů s čistě elektrickým pohonem poklesl meziročně o 40 %. Podle dat průzkumu banky ING jezdí elektromobilem či hybridem v Česku jen necelá 2 % dotázaných. Dalších 13 % dotázaných o tom však začíná uvažovat.

Průzkum ING ukazuje i další trendy v oblasti mobility. Desetina Čechů zvažuje, že by se vzdali svého auta a používali veřejnou dopravu. Celkem 45 % dotázaných tak již učinilo, stejné procento se ale svého plechového miláčka vzdát nechce. A jak ukázala data výše, zatím jsou k možnosti přechodu na elektrické varianty aut spíše zdrženliví.

„Udržitelné chování se stává běžnou součástí našeho života. Jen něco přes 5 % Čechů v průzkumu ING uvedlo, že je to vůbec nezajímá a neřeší to. Nejde jen o přesvědčení, pro které je potřeba něco obětovat, téměř dvě třetiny (62 %) Čechů věří, že odpovědné chování může ušetřit jejich domácnosti peníze,“ vysvětluje Erik Fortgens, ředitel korporátního bankovnictví ING Česká republika.

S ohledem na odpovědnost a udržitelnost sdílí věci necelá třetina Čechů a více než 19 % o tom uvažuje. Je tak otázkou, zdali si do budoucna osvojí i vzrůstající počet služeb carsharingu.

tisková zpráva

351 Comments on “Desetina Čechů zvažuje, že by se vzdali svého auta”

 1. Švédsko Poté, co loni odstavilo 1.blok jaderky Ringhals 1 a
  Švédsko Poté, co loni odstavilo 1.blok jaderky Ringhals 1 a přišel tuhý mráz, nemá dost elektřiny tak žádá lidi aby přestali luxovat a narychlo uvedla do provozu naftovou elektrárnu Karlshamn … 😉

  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/svedsku-chybi-odstavena-jaderna-elektrarna-prestante-luxovat-vyzyva-obcany-40350219

      1. Já nic nešířím, pouze jsem cvičně spočítal náklady
       Já nic nešířím, pouze jsem cvičně spočítal náklady při této ceně silové elektřiny. Nic víc, nic míň.

       Nevím, o jaké tuhé zimě mluvíte, meteorolog Leodendula tady o vánocích psal, že žádná zima už nebude. Tak nešiřte desinformace. 😀

       PS: startovací baterii v zimě nijak zvlášť neřeším, pouze připojuji na udržovačku letní auta. O olověná aku nemusíte mít starost, provozní rozsah pod bodem mrazu mají mnohem lepší, než lithiovky.

       1. Presto bude zima 2020/2021 teplejsi nez dlouhodoby prumer.
        Presto bude zima 2020/2021 teplejsi nez dlouhodoby prumer. Treba v Rakousku a jiznim Nemecku jsou plusove teploty. Diky globalnimu oteplovani se zastavilo polarni proudeni a studeny arkticky vzduch se vydal na jih. Zato v rusku jsou mista, kde jindy jsou tuhe mrazy a ted tam nemrzne. Globalne je zeme moc tepla a proudeni se tim zasadne meni. Nezamenovat pocasi a klima.

        1. Dlouhodobý průměr je naprosto k ho*nu, protože modely,
         Dlouhodobý průměr je naprosto k ho*nu, protože modely, které je počítají vycházejí z naprosto nedostatečných dat.

         Pro tebe je dlouhodobý průměr 100 let.

         Pro mě deset tisíc.

         Že se oteplilo uznám v okamžiku, až budou jabloně mít opět úrodu dvakrát ročně. Do té doby se není o čem bavit.

        2. Ted presne nevim, zda maji na severu Afriky dve sklizne jablek
         Ted presne nevim, zda maji na severu Afriky dve sklizne jablek rocne, ale urcite nechcete, aby v CR bylo podobne pocasi jako v Egypte.

        3. Jenomže dvě sklizně byly i v českém království,
         Jenomže dvě sklizně byly i v českém království, například za Václava I i za Jiříka.

         A stejně tak období neúrody, způsobené například dešti. Pršelo prostě pořád – celý rok 1315, 1316, 1317. Následoval samozřejmě hladomor.

        4. To bylo pocasi a ne klima. Vy porad vidite jen maly stripek a
         To bylo pocasi a ne klima. Vy porad vidite jen maly stripek a nevnimate celek. Cesky Pepik vidi jen na okraj sveho pozemku a co je jinde, vubec to nevi a ani ho to nezajima. Ale chce rozhodovat o vsem.

        5. To jsou kecy.
         Definujte období, ze kterého počítáte

         To jsou kecy.
         Definujte období, ze kterého počítáte průměr, a můžeme se bavit dál.

        6. Cim delsi jsou zprumerovana obdobi, tim relativne teplejsi
         Cim delsi jsou zprumerovana obdobi, tim relativne teplejsi jsou posledni zimy. U beznych prumeru 10ti let to je nejmensi rozdil, protoze poslednich nekolik let z 10 jsou dost teple.

        7. Jak se tam pise, byly to lokalni vykyvy. Dnesni vysoke teploty
         Jak se tam pise, byly to lokalni vykyvy. Dnesni vysoke teploty jsou ale globalni a tudiz jsou uplne neco jineho. Ty anomalie mohly ve stredoveku zpusobit vyhodne proudeni zalozene na vyssich teplotnich rozdilech nez dnes. Nikde jsem nenasel zminku o dvou urodach.

        8. Zkuste i jiné zdroje, než jen tupě googlovat.
         A co se

         Zkuste i jiné zdroje, než jen tupě googlovat.

         A co se týká teplot, hlášku o nadprůměrně teplé zimě ukládáme k té z Vánoc, že zima skončila.

         Na podzim jsem vás upozorňoval, že o zimě rozhoduje klimatický jev nad severním ledovým oceánem, který ovlivňuje majoritní směr zimního proudění, a že tento rok bude místo nasávání středozemního vzduchu posílat vzduch ze Sibiře.
         Na nějakou podprůměrnou zimu zapomeňte, vystoupili jsme do období teplotně podprůměrných zim, což bylo jasné už na podzim a pokud nejste blázen, nebudete to popírat.

        9. Venco Venco, 9. února že je skoro konec zimy? Kup si v
         Venco Venco, 9. února že je skoro konec zimy? Kup si v papírnictví ten papírový dětský kalendář ročních období, rodiče tě asi dost zanedbali.

         Není žádná krutá zima. Je naprosto běžná zima mírného klimatického pásu. A teď právě má vrcholit, takže bude hodně pod nulou a když budou srážky, i hodně netajícího sněhu.

        10. To je mi ale pokus o osobní útok. 😀
         Astronomicky začíná

         To je mi ale pokus o osobní útok. 😀

         Astronomicky začíná 21.12. a končí 21.3. takže už jsme za půlkou a vzhledem k tomu, že v Březnu jsou opravdu nízké teploty spíš ojedinělé, tak výrok „skoro konec zimy“ je na místě.

         Ano poslední 3 dny je naprosto běžná zima mírného klimatického pásu. Kdyby taková zima byla půlku ledna, tak máte pravdu. Bohužel pro vás a vaši analytickou a věšteckou reputaci bylo letos v lednu pouhých 5 mrazivých dnů, což je kromě roku 2018(4) nejteplejší leden za posledních 5 let (na této stanici).

         Ten odkaz jsem vám neposlal jen tak pro srandu. Na druhém grafu můžete vidět 2 šedivé čáry znázorňující dlouhodobý průměr. Pokud se daný sloupeček nachází mezi těmi čárami, tak se dá usuzovat, že je to průměrná teplota. Pouze 6 sloupečků překračuje spodní čáru zatímco vrchní překračuje celých 25. Pokud i tak nevěříte, tak si ručně proklikejte všechny ledny za posledních 20 let a letošní leden je zhruba 4. nejteplejší.

         Samozřejmě určitě najdete měřicí stanici, která se hodnotami možná přiblíží i průměru. Ovšem pokud nebude zbytek února opravdu studený, tak tu máme opět nadprůměrně teplou zimu.

        11. Leodendula hodnotí zimu 22. prosince a vy 9. února.
         Já si s

         Leodendula hodnotí zimu 22. prosince a vy 9. února.
         Já si s hodnocením zimy dovolím počkat až do 21. března.

        12. Hodnotím dosavadní průběh zimy a ne celou zimu.
         Hodnotím dosavadní průběh zimy a ne celou zimu. Souhlasím, že si určitě počkáme do 21. března. S trochou nadsázky jsem jen zhodnotil, že je zhruba desátá minuta druhého poločasu a výsledek je zatím poměrně jednoznačný. 🙂

        13. koľko zím ste zažil? v mojom detstve, kus za dedinou sme
         koľko zím ste zažil? v mojom detstve, kus za dedinou sme mali v jednom období hromady snehu, rabník zamrzol 50+cm, … a na druhej strane sneh a mráz žiaden.
         a ak ste mladší, tak 24. 12. 1979 +12°C, stál som v rade na kaprov, večer bolesti chrbta a 04,01.198 ma manželka viezla do nemocnice, kde som pobudol mesiac, kým mi odblokovali spazmy. nasnežené 30cm+ bolo od božího hodu vánočního do stredu brezna.

        14. No nějaké už byly, ale extra velký pamětník nejsem.
         No nějaké už byly, ale extra velký pamětník nejsem. 🙂

         Moc nechápu jakou informaci nebo myšlenku chcete tím zbytkem říci. Leden 1980 byl poměrně studený.

        15. chcel som naznačiť, že počasie (nie klíma) kolíše,
         chcel som naznačiť, že počasie (nie klíma) kolíše, minnuléleto bolo horúce, následne chladné a upršané, jeseň presne aká býva (hmla a hmla), február/únor ako vždy býval.
         a zaujímalo by ma, akej ideológii veria tí, čo spochybňujú stredoveké teplé obdobie, kedy sa z talianska do čiech dalo prevážať tovary počas celého roka – ľadovce zmizly a nikomu to nevadilo.
         ps, nielen v 198 bola riadna zima, predtým (78?) boli aj uhľové prázdniny na školách.
         pps – komu je doma dlho, môže si prelúskať https://www.nun.sk/zima_historia.htm
         ale nemusí.

        16. Tak co? Teď jste za voly, že? 😉
         Počasí vám s Leošem

         Tak co? Teď jste za voly, že? 😉

         Počasí vám s Leošem názorně ukázalo, co znamená přísloví Nechval dne před večerem.

         Jak jste na začátku série mrazivých dní a teplotně těžce podrpůměrného února a března prohlásili, že je konec zimy, to fakt pobavilo.

        17. Tak vy jste fakt vtipný. Zima už skončila 20. března
         Tak vy jste fakt vtipný. Zima už skončila 20. března přece. 😀

         Jste jak fotbalista z týmu, co totálně prohrál, po zápase ožere a večer jde na hřiště a do soupeřovi branky nastřílí 5 branek a křičí „vidíte to? kdyby se mi to povedlo před půl dnem, tak jsme vyhráli“. Pak jde před barák rozhodčího (mě) a huláká abych vyhlásil jiný výsledek. 😀

         My dva jsme se spolu vůbec nedohadovali. Jen jsem v půlce zimy zhodnotil, jak to je a vám to nehrálo do karet.

         Když to zhodnotím teď, tak zima nebyla extrémně teplá jako minulý rok, ale stále to byl nadprůměr poslední dekády a silný nadprůměr posledních 50 let. Naopak jaro bylo(je) spíše studenější(žádný extrém), ale o tom jste nic nevěštil.

         Jinak už mám první dávku. Stačilo si týden počkat a dokonce mi to uznají skoro v celém světě možná kromě Ruska. 🙂

        18. Jestli tuto zimu hodnotíte jako nad průměrem poslední
         Jestli tuto zimu hodnotíte jako nad průměrem poslední dekády, tak se u vás už nebudu divit vůbec ničemu.

         Proberte se a přečtěte si pořádně moje příspěvky v tomto starém vlákně.

         A pak můžete pokračovat zde:
         Letošní zima byla celosvětově chladná.

        19. Dobře a když si přečteme i celý článek a ne jen
         Dobře a když si přečteme i celý článek a ne jen nadpis.

         „Tedy, pokud vezmeme celosvětový průměr a porovnáme ho z předchozími lety. Zima 2020/21 byla nejstudenější za posledních sedm let.“

         Jo celosvětový průměr, tak to potom jo.

         „Ve srovnání s průměrnými teplotami ve 20. století stále platí, že byla letošní zima výrazně nad průměrem.“

         Takže stále žádná velká zima (ani průměrná) to v delším období nebyla. 🙂

         „Z regionálního hlediska se o nižší teploty tentokrát zasloužila především Sibiř, když Rusko zažilo po delší době studenou zimu s teplotami pod normálem. Jedná se o rozsáhlou oblast, která má značnou váhu v celosvětovém průměru.“

         Takže Sibiř nám „pomohla“ k chladné zimě. Já myslel, že vaše předpověď byla pro náš stát. 🙂

         „Oproti tomu byly oblasti teplotně nadprůměrné, což se týká zejména jihovýchodní Evropy…“

         Že bychom se vychylovali od průměru dolů, když jihovýchod Evropy byl nadprůměrný? To asi moc ne.

         V ČR byly za poslední dekádu chladnější zimy 2018,2017,2013, 2012 a pak 2011 zhruba stejně, takže OK letošní zima nebyla nadprůměrná ale byla průměrná v období poslední dekády.

        20. Ano, Sibiř nám pomohla k chladné zimě, protože chladná
         Ano, Sibiř nám pomohla k chladné zimě, protože chladná Sibiř s anticyklónou ochlazovaly, jako vždy při výskytu tohoto jevu, počasí i v ČR a protože jsem to tady už vysvětloval vícekrát, a vy stále dokola mektáte nesmysly, místo přiznání omylu, už mě to nebaví.

         Pouze to dokazuje, jak jsou elektromobilisté postižení, když nedokážou ani objektivně posoudit počasí. To pak stěží můžeme očekávat objektivní posouzení reálných možností elektromobility.

        21. Zase jste to špatně pochopil. 😀
         Sibiř pomohla pouze

         Zase jste to špatně pochopil. 😀

         Sibiř pomohla pouze STATISTICKY k chladné zimě a ne že ze Sibiře proudil chladný vzduch. Přečtěte si znovu článek, kterým jste chtěl podpořit svoje tvrzení.

         To, že nejsem elektromobilista jste také ještě nepochopil. 🙂

        22. Že „Sibiř pomohla pouze STATISTICKY“ je naprostý žvást,
         Že „Sibiř pomohla pouze STATISTICKY“ je naprostý žvást, kterým citujete a ještě logicky špatně jednu větu odkazovaného článku.

         Že platí výrok B neznamená, že neplatí výrok A.

         Ale evidentně ztrácím čas.

        23. Kde prosim najdu ty alternativni pravdy, tzv. fake news?
         Kde prosim najdu ty alternativni pravdy, tzv. fake news?

 2. Ano, vážení přátelé, energetickou koncepci státu budou
  Ano, vážení přátelé, energetickou koncepci státu budou od teď určovat zdejší eBastlíři pro něž je společné, že mají řečí jak opice chcaní a to slůvko je popisující – totiž eBastlíři, nejsou schopni napsat, aniž by v něm nevyrobili chybu y/i 🙂

  1. Nedávno som sem dával odkaz na článok na novinky,cz v
   Nedávno som sem dával odkaz na článok na novinky,cz v ktorom vysvetlujú príčinu hroziaceho blackoutu zo začiatku januára tohto roka. Situáciu podľa nich pomohli zvládnuť uholné a jadrové elektrárne ako tí zlí z toho vyšli OZE. Neskôr sa ukázalo, že to bolo úplne inak.
   Takže je jasné „odkiaľ vietor fúka“

 3. Není to tak dávno co jsem srovnával ikonickou Teslu s
  Není to tak dávno co jsem srovnával ikonickou Teslu s ubohoučkým Wulingem,který se vyrábí a prodává v Číně za pár drobných.
  Okamžitě jsem byl označen za kacíře a bylo k nepochopení,že si beru do huby velkou Teslu!
  Tesle moc fandím,ale daleko víc mne zajímá racionální doprava,než vau za cenu RD.
  Proto mne moc potěšili páni z Lotyšska,kteří si povšimli obrovského zájmu o malé skromné EV!
  Mrkněte se na Nikrob 2021 od Freze Nikrob EV.
  Stejně uvažují i tvůrci Microlino 2.0,kterým také moc fandím!

  Tohle je zcela dostačující pro mnohé lidi k dopravě za prací,školou či nákupem a nemusí si brát hypotéku na 30 let!
  Možná se pár lidí rozhodne dát přednost před čmoudem za 300 000 spíš něčemu takovému,jako jsou tito drobci 🙂

 4. Off. Dansko planuje postavit umely ostrov kde se bude
  Off. Dansko planuje postavit umely ostrov kde se bude centralizovat elektrina z vetrniku a zaroven ukladat. Do roku 2033 ma byt v provozu a nabizet elektrinu pro 10 milionu domacnosti. Pritom je jen 6,5 milionu Danu. Takze energie bude dostatek. Takovych morskych ulozist bude pribyvat a OZE budou jedinny vyhodny zdroj energie. Jadro nema budoucnost.

  1. Čína plánuje během 10 let dokončit nebo zahájit
   Čína plánuje během 10 let dokončit nebo zahájit výstavbu 100 nových reaktorů.

   Na tu legraci co plánuje Dánsko potřebuješ specifické přírodní podmínky. My si těžko postavíme ostrov pro skladování větrné energie z moře.

    1. To samé jsme četli o VB Brexitu, o Maďarsku, když začalo
     To samé jsme četli o VB Brexitu, o Maďarsku, když začalo vyjednávat s Ruskem o Sputniku atd.

     Výsledky společné jediné správné EU cesty teď pociťujeme na vlastní kůži.

     A s OZE, elektrifikací dopravy a dalšími oblastmi to není jiné.

      1. bez urážky – takámamamerkel andžela sa s máľeňkim
       bez urážky – takámamamerkel andžela sa s máľeňkim pygmejem dohodla na dodávkach/llicencii. nemčúri budú štepení ruskou vakcínou z fľašričiek s nemeckým popiskom.
       stredoeurópania budú ploatiť mnohonásobne za pichnutie polovične účinnou a nad 55 rokov netestovanou vodičkou obohatenou o nanočipy
       🙂
       časť PRAVDA, zbytok hoax.

        1. 🙂
         ktorého starého? pretože tam denacifikácia neprebehla,

         🙂
         ktorého starého? pretože tam denacifikácia neprebehla, to iba v amíckej oblasti.
         dnes vidno, že sa líbrpapáhonecker nevystatoval zbytočne, skutočne vytvoril nových nemcov. silne schizofrenických – na jednej straneneveria propagande, na druhej strane sa cítia odstrkovaní. napriek obrovským dotáciám do „nových Zemí“.

        2. Nemuzete to napsat cesky? Ja mam trochu problem zjistit
         Nemuzete to napsat cesky? Ja mam trochu problem zjistit podstatu vaseho komentare.

        3. který režim máte na mysli?
         v sovětské zóně denacifikace

         který režim máte na mysli?
         v sovětské zóně denacifikace totiž neproběhla, to jenom v americké.
         tým pádem měl soudruch erich honnecker pravdu v tom, že dokázali vytvořit novéhoněmcce. schizofrenního, protože odmítá věřit státním idejím a navzdory obrovitánským dotacím z „starých zemí“ se cítí podveden, utlačován.

        4. Ja jen psal o narudle myslycich ddr lidech a pro ty muze
         Ja jen psal o narudle myslycich ddr lidech a pro ty muze klidne sputnik stacit. Aspon si vychutnaji ten rusky ideal. Pro vsechny ostatni rezervuje Mamma Merkel kvalitni Pfizer/Biontech.

        5. A co kdybys napřed myslel sám, Ty kre.tíno? (Viz myslycích
         A co kdybys napřed myslel sám, Ty kre.tíno? (Viz myslycích ..) Není čím, co? No jo – synek nula, rodičů co měli IQ pod 65?

    2. Jeden reaktor v Temelíně běží jenom kvůli ledničkám v
     Jeden reaktor v Temelíně běží jenom kvůli ledničkám v domácnostech. Kdyby si dala každá rodina jeden malý panýlek na balkon tak není potřeba reaktor. Když jim stát ty panýlky zadotuje tak výrazně ušetří. Rodiny by ušetřily asi 4000,- ročně. Problém je co v zimě?
     Dříve by přemístili potraviny na zimu do špajzu ale to po dnešních rozmazlených lidech nemůžeme chtít. Tak by se jim postavila plynovka ale běžela by jenom 1/3 roku.

     1. Když jim stát zadotuje. ZADOTUJE. Z.A.D.O.T.U.J.E
      Tohle

      Když jim stát zadotuje. ZADOTUJE. Z.A.D.O.T.U.J.E
      Tohle slovo by mělo být zakázané.

      POKUD NĚCO FUNGUJE JENOM DÍKY DOTACÍM, PAK TO NEFUNGUJE.

      A taky stačí v zimě a špatném počasí vynést kazící se věci z ledničky do komposteru. V zimě dáte za okno nebo na balkon, ale v létě za špatného počasí budou plné popeláky zkaženého jídla.

      1. To je ten zásadní problém který tady často čtu. Český
       To je ten zásadní problém který tady často čtu. Český člověk nemůže přenést přes srdce slovo dotace. „Soused má dotovanou kozu, já nechci kozu, já chci aby mu zdechla a musel tu dotaci vrátit.“
       Každý podnikatel (i stát) ví, že když něco zadotuje tak se mu to časem vrátí. Třeba dotuje zateplení a TČ, tím sníží energetickou spotřebu občanů a ušetří na elektrárnách. Jenomže někdo nemá co zateplovat a závidí sousedovi, že dostal dotaci.

       1. Možná by ti neuškodilo, podívat se na jednu věc z více
        Možná by ti neuškodilo, podívat se na jednu věc z více úhlů pohledu. Představ si toho „závistivce“ , jak bydlí s rodinou v drahém nájmu, pracují se ženou oba v dělnických profesích a přesto že živí tuhle zem, potácejí se někde mezi bídou a chudobou. Pan domácí si nechá zateplit bytovku za státní a pak zvedne nájem o třetinu. Vždyť se jim přeci zvedla úroveň bydlení!

        1. To je sice blbý ale tou závistí si nijak nepomohou. Já
         To je sice blbý ale tou závistí si nijak nepomohou. Já jsem taky pan domácí ale asi blbej, protože jsem zateplil, postavil FVE, elektřinu mají zdarma a nic jsem po nich nechtěl.

        2. Osobně bych pronájem bydlení postavil mimo zákon z
         Osobně bych pronájem bydlení postavil mimo zákon z důvodu, že se jedná o podvod. Nájemník se chová v zásadě stejně jako někdo, co si koupil něco na splátky. Avšak majitel mu nikdy nepředá nemovitost do vlastnictví. Tím neokrádá jen nájemníka, ale hlavně jeho dědice.Společnost se štěpí na stále početnější nemajetné a pár superboháčů. Následky jako chudnutí střední vrstvy, růst kriminality a politické a lidové turbulence už vidíme a hlavně uvidíme. PS : nikdy jsem nájem neplatil.

        3. Tak to by ta cast lidi, kteri neumi hospodarit s penezi
         Tak to by ta cast lidi, kteri neumi hospodarit s penezi bydleli vsichni pod mostem. Znacna cast obyvatel je financne uplne negramotni a uz jen zapis na katastru by byl pro ne nadlidsky ukol. Zase na druhou stranu by tim padem zadny komunismus nemohl existovat, protoze komunisti zase propagovali bydleni v najmu. Samozrejme v bytech a domech, ktere predtim ukradli majitelum.

        4. Oni je přímo neukradli, prostě nám tam ty lidi
         Oni je přímo neukradli, prostě nám tam ty lidi nastěhovali. Platili nájem 60 Kčs, po zdanění jsem měl 40. Ale veškerou údržbu jsem musel platit já. Jedna nájemnice byla líná chodit do sklepa tak si nechala vysypat hromadu uhlí v obyváku na parkety. Všechno zničili ale vykořisťovatel jsem byl já.

        5. Luza muze plnym pravem mluvit o zlatych case za komunistu.
         Luza muze plnym pravem mluvit o zlatych case za komunistu. Tehda platilo „Luza sobe“.

        6. Finančně negramotného považuju každého, kdo se rozhodne
         Finančně negramotného považuju každého, kdo se rozhodne platit nájem nějakému lumpovi i když vím,že byl donucen okolnostma. Na druhou stranu amorální aroganti se nestydí žít na jejich účet a rvát od pusy jejich dětem, které se vlastní vinou nedokázali narodit se zlatou lžičkou v hubě.

        7. Klic k majetku nemusi jit pres zlatou lzicku. Klic k uspechu
         Klic k majetku nemusi jit pres zlatou lzicku. Klic k uspechu je vzdelani a stanoveni priorit. V mladi si vetsina lidi nasmeruje uspesnost v zivote. Kdo vyrazi na nejpohodlnejsi cestu z kopce, nemuze cekat divy. Rodice maji velkou zodpovednost a maji deti spravne nasmerovat. Ale kde rodice jsou nuly, tam i potomci maji casto smulu. Takovy je svet.

        8. To bude případ Tvých fakanů skopčácká nulo, co?
         To bude případ Tvých fakanů skopčácká nulo, co?

        9. Jsou koně kteří vyhrají závod i s těžkým handicapem.
         Jsou koně kteří vyhrají závod i s těžkým handicapem. Ale většina koňů je průměrných (matematika) a když jim naložíš a ještě na začátku přidáš pár set metrů…jak to asi může dopadnout. Rodiče nuly – děti smůla ..takový svět ale není přírodní zákon který by nešel změnit. Pokud jsou ti nespravedlnosti lhostejné, nebo ti dokonce vyhovujou… svědčí to o tvé, řekněme, neprozíravosti.

        10. Není to jen o rodičích, ale hlavně o genech. Každý se
         Není to jen o rodičích, ale hlavně o genech. Každý se rodíme s jinými geny, které nám dávají mantinely. Vinit například rodiče některých černochů, že špatně směřovali své děti a tedy děti jsou neúspěšné je úplně mimo. Oni jim mohli dát to nejlepší co mohli, ale pokud má dítě IQ 70, tak vzdělání ani směrování příliš nepomůže.

        11. A to jako ma clovek s IQ 70 narok na vedouci misto, nebo co
         A to jako ma clovek s IQ 70 narok na vedouci misto, nebo co tim chcete rict. Zivot je permanentni boj. V prirode vas sezere silnejsi, v Evrope se musite spokojit s nekomfortnim zamestnanim, nebo socialnimi davkami. Rovnost lidi v zakonech, znamena, ze kazdy se muze pokusit uplatnit v soutezi. Ne ze iq 70 ma narok na job reditele.

        12. Chci říci, že to není jen o rodičích, ale především o
         Chci říci, že to není jen o rodičích, ale především o genech. Dnes se traduje názor, že aby byl člověk úspěšný tak musí mít bohaté rodiče a tak se přes toto privilegium stává také bohatým. Je to samozřejmě hloupost. Například Elon Musk byl vychováván v nuzných podmínkách a nyní je nejbohatším člověkem.

         „Nějakou základní podporu Maye získala od své sestry Kaye. Stále ale vzpomíná na každodenní maličkosti a potíže. Například zmiňuje situaci, kdy jedno z jejích dětí vylilo mléko a začalo plakat. Maye ho začala utěšovat a řekla mu, aby neplakalo nad rozlitým mlékem. Jenže ono plakalo, protože si uvědomovalo, že si ten den nemohou dovolit koupit další.“

         https://warengo.com/stories/31228-matka-elona-muska-musela-mit-5-zamestnani-aby-se-sama-zvladla-postarat-o-sve-3-deti

        13. Nemixujte vse dohromady. Kazdy clovek ma diky svym genum svuj
         Nemixujte vse dohromady. Kazdy clovek ma diky svym genum svuj potential. Nekdo ho vyuzije a jiny ne. Vyznamnou roli hrajou rodice. Ja vychazim z variace jednoho parametru a vsechny ostatni jsou stejne. Takze dva lide se stejnym IQ. Ktery bude mit vetsi sanci uspet?

        14. Ty jsi teda dobrý komunista 🙂 A jak by sis to
         Ty jsi teda dobrý komunista 🙂 A jak by sis to představoval, když nebude existovat nájemné bydlení? Někdo na vlastní bydlení nemá a někdo jej ani nechce. To bys ty lidi nutil zadluzit se jen aby každý měl vlastní bydlení? Nebo bys stavěl byty ze státních peněz (z daní nás všech) a rozdával je těm, co si vlastní bydlení nedokáži opatřit? Nebo jak by sis to představoval?

         Člověk se nemusí narodit se zlatou lžičkou v hubě, aby si dokázal opatřit bydlení. Co to plácáš za nasmysly?

         A vlastni bydlení není žádné právo, spousta lidí prostě bude bydlet v nájmu, nic špatného ani amoralniho na tom není. Je to dobrovolná dohoda dvou stran.

        15. V komunismu je schopen žít jen sociální hmyz jako
         V komunismu je schopen žít jen sociální hmyz jako mravenci, termiti a včely. Já jsem individualista ty idiote. Akorát si individualismus narozdíl od tebe nepředstavuju jako závody o to, kdo koho přechčije větším obloukem. …a jak bych si představoval model společnosti bez nájemního bydlení?…Za ty tvoje urážky si nezasloužíš nic než max.stručnost: místo nájmu zplácíš, narůstá tvůj podíl v nemovitosti, který můžeš kdykoliv přeprodat. Jó…a ve vztahu vykořisťovatel-vykořisťovaný není žádná dobrovolnost…jen sprostota a zoufalství.

        16. Samozřejmě jsi komouš, protože by si chtěl podíl na
         Samozřejmě jsi komouš, protože by si chtěl podíl na cizím majetku.

        17. Komouš nebo parazit. To je to samé.
         Komouš nebo parazit. To je to samé.

        18. Sám jsi idiot, když nedokážeš rozumně diskutovat.
         Kdo a

         Sám jsi idiot, když nedokážeš rozumně diskutovat.

         Kdo a za čí peníze postaví ty domy a byty, kde budou lidi bydlet a postupně je splácet? Si můžou vzít hypotéku a splácet, kde je problém.

         Nebo se sejde pár lidí, založí družstvo a to je asi nejblíž tomu, co popisuješ.

         Ale proč by majitel bytu někomu „daroval“ byt tou formou, že v něm bude bydlet a pak na něj přejde vlastnictví to je mi záhadou. Co by z toho měl?

        19. S urážkama si začal ty, na sprostej pytel sprostá
         S urážkama si začal ty, na sprostej pytel sprostá záplata…jinak ti samozřejmě rozumím, že by se ti nelíbil svět, kde už by ti nelétali pečení holubi do úst.

        20. Radši odpověz na otázky, co jsem se tě ptal a nevykrucuj
         Radši odpověz na otázky, co jsem se tě ptal a nevykrucuj se. Jak by sis to představoval.

         A pečení holubi mi do úst nikdy nepadaly. Vše co mám, jsem si pořídil sám, vydělal sám, nikdo mi nic nedal zadarmo. Tak nevím proč by někdo jiný měl mít něco zdarma…

        21. Ty jseš legrační. Nikomu nic zadara, ale vtipnou kaši
         Ty jseš legrační. Nikomu nic zadara, ale vtipnou kaši odemne bys mlsal grátis a ještě se domáháš. Tak dobře,jednu otázečku ti zodpovím. Co by z toho měl majitel? Tak když by bylo ilegální pronajímat a ještě by musel platit daně za své početné nemovitosti, nakonec by rád podepsal splátkový kalendář. Bylo by to podobně dobrovolné, jako je dnes dobrovolné nechat se odírat o nájem. Změna společenské smlouvy. Kdysi byla nepředstavitelná změna vztahu otrok-pán,nevolník-feudál…. Ale po pravdě to spíš vypadá, že to tady se svou „morálkou“ rozvrátíte až na chaos.

        22. Soudruhu, z tebe by měl Stalin radost. Jak rukou tvrdou
         Soudruhu, z tebe by měl Stalin radost. Jak rukou tvrdou proletářskou smeteš ze světa vykořisťovatelskou buržoázii.

        23. Už z tebe padají komoušký h*vna. Nadměrné metry,
         Už z tebe padají komoušký h*vna. Nadměrné metry, omezení vlastnictví, tresty, a daně.

         Jsi naprosto odporný slizoun.

        24. To jako myslíš, že v těch podmínkách by někdo stavěl
         To jako myslíš, že v těch podmínkách by někdo stavěl domy a byty, aby je pak někomu na splátky prodával a nesměl pronajímat? 🙂 Svatá prostoto.

         Však i dnes si člověk může vzít hypotéku a splácet. Jaký je rozdíl oproti tomu, co ty píšeš?

        25. Rozdíl je v tom, že tento soudruh by chtěl
         Rozdíl je v tom, že tento soudruh by chtěl přerozdělit=ukrást stávající majetky.

        26. Tak nějak jsem si to myslel…
         Tak nějak jsem si to myslel…

        27. Nájemník si nic na splátky nekoupil. Podobně jako když
         Nájemník si nic na splátky nekoupil. Podobně jako když jdu do bazénu, tak také nepožaduji, aby mi v budoucnu bazén patřil.
         Co problém je, je množství pozemků a povolování nových staveb. Nový dům se dá pořídit do 4 milionů, ale pozemek v Praze je cenově nedostupný a i v okolí se pohybuje okolo za 7 tis/m2.

        28. nie je mi jasné, prečo býva v drahom nájme, keď klaus z
         nie je mi jasné, prečo býva v drahom nájme, keď klaus z všetkých čechoslovákov urobil milionárov tým, že im predal bytový fond. my sme po dlhotrvajúcich ťahaniciach kúpili byt/dom v radovke a následne sme investovali štvornásobok kúpnej ceny – nové prívody vody, elektriny, plynu, nové výplne stavebných otvorov, nová strecha. nové vnútorné rozvody . ..
         to isté mohli urobiť všetci. nik z toho nebol vylúčený.
         a štát držia nad vodou tí, ktorí vlastnia. nájomné domy, dielne, starobince, nemocnice, … nie tí, ktorí tam pracujú. pretože tí iba bezmyšlienkovite robia čo im povie.
         ps – nemajú nižšie náklady na bývanie? neprestali im plesnieť steny? …. niekde v tomto debatnom fóre sa píše, že pracujúci si majú sami zlepšovať pracovné/životné prostredie.

         🙂

        29. Tak to buď asi rád, že jsi Slovák… Například v
         Tak to buď asi rád, že jsi Slovák… Například v Ostravě bývalý účetní Bakala dostal zadara uhelný revír a k tomu na přilepšenou cca 40 000 bytů.

        30. Ale oni žádali a on přislíbil převést do vlastnictví
         Ale oni žádali a on přislíbil převést do vlastnictví nájemníků – většinou svých zaměstnanců. Slib nedodržel a byty přepsal na firmu, kterou pak prodal. Oni furt platili vysoké nájmy jak pitomci, protože se báli přijít o svou špinavou robotu. Možná se v detailech pletu, ani nejsem z toho kraje. Mimochodem pan Bakala je velký demokrat a mecenáš.

        31. presne ste to popísal.
         susedíme so škôlkou. dopočul som

         presne ste to popísal.

         susedíme so škôlkou. dopočul som sa, že idú postaviť plot. mali by sme ho „natesno“. tak som sa rozbehol po mestskom úrade, že tak nie. a všetci mi tvrdili, že to nebude, že nie je plán, zámer, peniaze … aj susedia mi to tvrdili, že sa pýtali kamarátov na meste … a o pár dní tam už naťahovali motúz ako budú hlavice stĺpov.
         našťastie som tam bol a majstrovi som povedal, že preseknú telekomunikáciám, distribučke elektro a plyn vedenia, potrubia, pretože sú iba 30cm pod povrchom, iba voda meter.
         toto je príklad, ako sa nedá ÚRADU veriť.
         ak ste čítal odkaz, aj marhuľa/majský BOL mecenáš, pred voľbami prispel každej strane, vedel, že jedna vyhrá! a dnes sedí v českej base za skutky a slovensku. má šťastie, lebo sk basy sú preplnené, samý podvodník/klamár politik, poctivý vrah sa nemá kam podieť.

        32. V dobe premiera zemana se takto mafiozne zprivatizovalo hodne
         V dobe premiera zemana se takto mafiozne zprivatizovalo hodne zasadnich objektu. OKD, MUS atd.

        33. Mě se ty jejich klubové barvy slévají do jedné
         Mě se ty jejich klubové barvy slévají do jedné zlodějské. Zabývat se stranickou politikou považuju za ztrátu času.

        34. Na Ostravsku si neviděj do huby. Zvolili si voranžový ČSSD
         Na Ostravsku si neviděj do huby. Zvolili si voranžový ČSSD a ministr financí Sobotka z ČSSD za premiérování ukřivděnýho dědka Zemana střelil OKD za pakatel Bakalovi (samořejmě ne na přímo) a teď všichni brečej a nadávaj na Bakalu a myslej si jaký jsou hrdinové. Maj to co si zvolili a můžou nádávat jen a jen sami sobě. To samí platí pro toho hradního kokota s upadlou nohou a Bureše, který za naše prachy převzali doly OKD a rvou do toho miliardy dotací z našich kapes aby prodloužili agonii OKD protože si tím kupujou voliče. Měli ten hrubě nevýdělečnej podnik zavřít a zrušit už dávno.

        35. OKD je bolsevicka pozustalost, ktera byla opakovane pouzita k
         OKD je bolsevicka pozustalost, ktera byla opakovane pouzita k tunelovani statni kasy. Podobne mohla dopadnout Poldovka, ale ta nastesti brzy zanikla, jinak bysme platili dodnes miliardy za nic. Jedina Skoda auto tahne cesky prumysl, ale jen diky majiteli VW.

        36. Dr.: v jakým smyslu živí ti chudáci dělníci tuto zem?
         Dr.: v jakým smyslu živí ti chudáci dělníci tuto zem? Oni odevzdají akorát tak daně, na který jim ale vydělal zaměstnavatel. Oni možná dají státu něco na dph a spotřební dani z píva. Tihle lidi tuhle zem rozhodně neživí. To je moc nebezpečný argumentační klam..takovou blbost vložit jako fakt do věty…

        1. Ani když ten kretén se o tu kozu stará, krmí ji a mléko
         Ani když ten kretén se o tu kozu stará, krmí ji a mléko rozdává všem dětem v ulici?

        2. Špatně, pravdu má Visper. Český človíček chce, aby
         Špatně, pravdu má Visper. Český človíček chce, aby sousedovi koza zdechla, ne aby ji taky měl s dotací. Je totiž líný si vyřídit dotaci, natož se starat o kozu.

        3. Očividně soudíte podle sebe
         Očividně soudíte podle sebe

        1. Nikdo nemluví o základním výzkumu, ale o prodeji
         Nikdo nemluví o základním výzkumu, ale o prodeji komerčního zboží, které jse v případě OZE masivně dotované a ani tak se nevyplatí.

         Opravdu nevidíte tu brutální neefektivitu systému psotaveného na dotacích?

        2. At se vam to libi nebo ne, OZE bude expandovat.
         At se vam to libi nebo ne, OZE bude expandovat.

        3. Ano, až do jednoho – ne krásného dne ale temného dne,
         Ano, až do jednoho – ne krásného dne ale temného dne, týdne ….

        4. Za cenu extrémní neefektivity a enormních výdajů. A do
         Za cenu extrémní neefektivity a enormních výdajů. A do prvních masových blackoutů. Pak se lidi začnou ptát.

        5. Vy se na to tresete jako kdybyste si to zbozne pral. Blackout
         Vy se na to tresete jako kdybyste si to zbozne pral. Blackout muze vzniknout ruznou cestou. Nejvetsi riziko je, ze nekde vypadne sitova kapacita.

        6. Například když se setmí u solárů.
         Například když se setmí u solárů.

        7. Kdyby ty nocni vypadky FVE byly tak relevantni jak se
         Kdyby ty nocni vypadky FVE byly tak relevantni jak se domnivate, byla by cena elektriny v noci asi drazsi nez ve dne. Ale pokud se kouknete na prubezne ceny na burze, tak zjistite, ze zijete v permanentni iluzi. Nocni elektrina je nejlevnejsi a tudiz muzou byt regulatori stastni, ze FVE v noci nezatezuje site. A konvencni elektrarny muzou aspon trochu v klidu prezit ten nocni nezajem o elektrinu. FVE kopiruji zivotni rytmus lidstva a jsou zavisle na dennim svetle. Stejne jako slepice, ktere chodi a vstavaji se slunickem.

        8. Jediné co FVE kopíruje je počasí. Jeden z nejvyšších
         Jediné co FVE kopíruje je počasí. Jeden z nejvyšších odběrů je kolem 6 večerní, když se lidi vracejí domů a kdy je účinnost FVE minimální.

         Kdyby se zrušily veškeré dotace. A myslím tím veškeré, pak by se uvidělo, jestli je životaschopnější FVE nebo JE.

        9. Na tu kratkou dobu existuji zalozni zdroje a v budoucnu
         Na tu kratkou dobu existuji zalozni zdroje a v budoucnu baterky. Ty neni nutne udrzovat pod parou. 2/3 roku vyrabi FVE i kolem 18. hodiny. Jste jen zaslepeny zpatecnik, ktery nechce zmenu. Nebo se zivite jako topic v elektrarne a hrozi vam vyhazov?

        10. A ty záložní zdroje jsou taky soláry nebo stabilní
         A ty záložní zdroje jsou taky soláry nebo stabilní kvalitní zdroje jako jádro a teplené elektrárny?

         Popravdě ta „krátká“ doba je 2/3 dne a 2/3 roku.

        11. Jadro jako zaloha. Tak to tu jeste nebylo. A vase 2/3 jsou
         Jadro jako zaloha. Tak to tu jeste nebylo. A vase 2/3 jsou take k smichu. Nejdrive jste se ohanel 18. hodinou a ted uz 16 hodinami. A pritom jsem vam dokazal, ze v noci je jen dobre, ze fve nevyrabi. Skacete cikcak.

        12. Možná jste si toho nevšiml, ale FVE nemá rozumnou produkci
         Možná jste si toho nevšiml, ale FVE nemá rozumnou produkci ani těch 8 hodin denně v našem zeměpisném pásmu.

        13. Moje skromna fve vyrabi i v zime. Pokud neni zakryta snehem,
         Moje skromna fve vyrabi i v zime. Pokud neni zakryta snehem, tak minimalni vyroba je 5% i kdyz jsou sebehorsi podminky. Letos v lednu a unoru uz take hezky vyrabela. Prave v zime a ve slunecnych dnech jede jako v lete. Letos na jare budu rozsirovat. Nove panely se zaplati za 2-3 roky. Bez dotaci. Instalovany Watt stoji 6 Kc, jen panel vcetne dph. Kdo si umi instalovat sam, neprohloupi. Jeden instalovany Watt vyrobi rocne pres 1kWh. Ja mam elektrinu ze site za 2,50 kc/kWh. Kdo plati treba 4 kc, tomu se to vrati jeste drive.

        14. Tak vyřiď ve Škodovce a ve Vítkovicích že mají omezit
         Tak vyřiď ve Škodovce a ve Vítkovicích že mají omezit výrobu na 5% protože je zima. Že to v létě doženou, ale jenom mezi 10-16.

         Máš v té ceně za Watt i invertor, instalaci a baterie? A je to cena včetně státní dotace nebo bez?

        15. Jak jsem psal, cena panelu vc. dph. Instalace svepomoci a jety
         Jak jsem psal, cena panelu vc. dph. Instalace svepomoci a jety menic za pak supu. Na takove veci nikdo dotaci neda a ani nezada. Ja mam panely montovane na kulne na profilech pro sadrokartonove desky. Pozink, nerezavi a metr za 12 kc. Menic z DE online bazaru. Baterky zatim nemam, ale asi budou z bourane Tesly z Holandska.

        16. Já mám pocit, že každý mluvíme o něčem jiném. Já tu
         Já mám pocit, že každý mluvíme o něčem jiném. Já tu mluvím o průmyslové instalai FVE a závislosti státu na nestabilním zroji energie a vy tady vypálíte cenu panelu kdesi z číny, instalaci svépomocí a jetý měnič a na základě toho obhajujete FVE proti JE.

        17. Ja propaguji moznost aby kazdy obcan mel pravo postavit si
         Ja propaguji moznost aby kazdy obcan mel pravo postavit si vlastni zdroj. To same firmy a jine instituce a aby se mohli samozasobit a mohli dodavat prebytky do site. Pak samozrejme aby investori mohli stavet komercni fve a meli pristup do siti bez sankci. Zkratka takovy pristup fve na trh, jako v Dansku, Holandsku a Nemecku. Velkoobchodni ceny budou vyhodnejsi a pri zruseni omezeni budou i komercni fve cenove vyhodnejsi, nez nove jadro. V lete potahnou vse OZE a v zime za usetrene palivo se rozjedou plynovky a docasne i uhelky. Stare jadro muze klidne bezet az do konce hospodarneho provozu. Nove jadro uz ne. V lete bude urcite vyroba fve vetsi nez spotreba a tak se muze z prebytku vyrabet alternativni palivo. Ale jen z prebytku.

        18. Ať si každý staví co chce, ale za svoje. Ne jak teď tu
         Ať si každý staví co chce, ale za svoje. Ne jak teď tu byl článek jak Vídeň postaví 250MW solárů a kolik miliónů Euro na dotacích do toho chcou nalít.

        19. Na mestskych budovach je investor mesto Viden. Tak si to musi
         Na mestskych budovach je investor mesto Viden. Tak si to musi sami zaplatit.

        20. A ten atom si taky postaví za svoje a my potom budeme
         A ten atom si taky postaví za svoje a my potom budeme platit?
         Nebo za naše a my zase budeme platit? Je to poněkud neprůhledné, poučte mě prosím.

        21. Těch 5% mohu potvrdit, díky hraní se 40W panelem a baterkou
         Těch 5% mohu potvrdit, díky hraní se 40W panelem a baterkou z auta na zahradě. Ale to už musí být extrémní tma. Většinou tak 10%.

        22. Já si to kontroluju na electricity a tam to vypadá na 8-9%
         Já si to kontroluju na electricity a tam to vypadá na 8-9% peak přes zimu pár desítek minut v pravé poledne. To není zdroj ze kterého se dá napájet průmysl.

        23. Muzete dat link, ze ktereho mate ty udaje?
         Muzete dat link, ze ktereho mate ty udaje?

        24. Diky. Dobry zdroj. Budu porovnavat s mou fve.
         Diky. Dobry zdroj. Budu porovnavat s mou fve.

        25. Podívejte se tam co se dělo dnes v noci v Německu.
         Podívejte se tam co se dělo dnes v noci v Německu. Větráky dávaly 38,5 GWh. Uhelky stáhli na 17% a dokonce stáhli i atom na 80%. Cena silovky u nás byla 0 Kč. Pěkně jsem si nabil auto.

        26. Kolem 55% celonemecke spotreby z VtE. Klobouk dolu. Uplne
         Kolem 55% celonemecke spotreby z VtE. Klobouk dolu. Uplne zadarmo od matky prirody.

        27. Zadarmo kromě těch miliard Eur co se vyhodily na výstavbu a
         Zadarmo kromě těch miliard Eur co se vyhodily na výstavbu a které vyrábějí jenom někdy. A někdy vyrábějí zase moc.

        28. Nemci to vidi jinak. Vystavba offshore VtE ma v DE obcanskou
         Nemci to vidi jinak. Vystavba offshore VtE ma v DE obcanskou podporu.

        29. Do prvních masivních blackoutů. Zatím Německo
         Do prvních masivních blackoutů. Zatím Německo zachraňujeme my, Poláci a Frantíci, protože jim vyrovnáváme přebytky i nedostatky.

        30. Hodne proroku predpovida konec sveta uz dost dlouho a porad
         Hodne proroku predpovida konec sveta uz dost dlouho a porad tady saskujeme. Stejne jako konec Tesly neprijde, neprijde ani vas vysneny blackout z duvodu nedostatku zdroju. Ze nekde rupnou draty a nastane tma, to nelze vyloucit. Centralni zdroje tomu nahravaji. Lokalni zdroje ulehcuji prenosove i distribucni siti a tim je riziko blackoutu dokonce mensi. Vemte si, kdyby se prerusilo vedeni z JE. Treba diky namrzani ledu na draty. Tak mame v CR masivni problem.

        31. Jo lokální zdroje pomáhají. Ale ne lokální OZE, protože
         Jo lokální zdroje pomáhají. Ale ne lokální OZE, protože ty pomáhají jenom když to zrovna vyjde. A proto musí být distribuční síť dimenzované i na to když to nevyjde. Takže distribuci neulehčí vůbec nic.

        32. pletes dohromady 2 ruzne veci, distribucni sit a zdroje,
         pletes dohromady 2 ruzne veci, distribucni sit a zdroje, protoze distribucni sit na to pripravena je, CR ma jednu z nejrobustnejsich rozvodnych siti nejen v Evrope, ale i celosvetove, a to z velke casti i na te NN urovni

         co se zdroju tyce, tak prozatim jsem take na velico dobre urovni a zdroje nam jedou celorocne v prumeru do 30%, a to jsou tam i velke zdroje jako Temelin a Dukovany ktere se drzi stabilne nad 90% takze to cislo hodne zvedaji, dobudoucna bude problem v CR prave hlavne s uhelkama, ktere dnes jedou velice casto jen jako teplarny a vyrovnavani site, tedy na velice nizkych procentech ale zato je takovych uhelek strasne moc, takze v souctu maji tabulkove velice velkou vyrobni kapacitu, site na ktere jsou napojene ale vpohode zvladaji az 1.2 nasobek te celkove instalovane kapacity, a tuhle kapacitu bude potreba postupne nahrazovat jinyma zdrojema, vesmes asi zpocatku plynovyma, biomasou a podobne a vhodne doplnovat prave OZE 😉

         medialne nejvetsi pripravovane OZE projekty v CR ale vesmes vsechny jiz pocitaji i s vyrobni kapacitou dlouhodobejsiho charakteru, takze velke fotovoltaicke parky ktere se v CR zatim jen na papire chystaji budou vzdy doplnene i treba o vodikove elektrarny, tak aby dodavka elektriny z nich nebyla zavysla pouze na te fotovoltaice, ale po dobu jednotek dni byli schopne dodavat elektrinu i v pripade ze vubec nesviti

        33. Dnes se buduji FVE casto s baterkou. Takze kdyz bude elektrina
         Dnes se buduji FVE casto s baterkou. Takze kdyz bude elektrina na hrane, tak bude i vysoka cena a lidi budou prednostne cerpat z baterky. Je nutne aby cena vic kopirovala stav site a dostupnost elektriny. Kdyz bude cena motivovat, tak lidi nebudou zrovna poustet pracku, kdyz bude nouze o elektrinu. Kdyz to lidi nepociti, tak delaji mrtveho brouka a ze srandy jeste zapnou vse co maji.

        34. Poděkujte mě. Já jsem zabránil blackoutu tím nabíjením
         Poděkujte mě. Já jsem zabránil blackoutu tím nabíjením auta. Ale asi jsem nebyl sám. :-))

        35. Ted je otazka, jaky blackout nam hrozil. Zda moc energie nebo
         Ted je otazka, jaky blackout nam hrozil. Zda moc energie nebo malo. Ja bych rekl, ze nam zadny BO nehrozil a ani nehrozi. Jinak je zajimave, ze v CR vyrabi FVE jen 0,1% z instalovane kapacity a v okolnich statech mnohem vic. V Polsku asi 28x vic, v DE asi 10x vic atd.

        36. Protože zrovna foukalo. Ale továrny potřebujou vyrábět
         Protože zrovna foukalo. Ale továrny potřebujou vyrábět ikdyž nebude zrovna foukat.

        37. Budoucnost energetiky je ve flexibilitě. Třeba pece ve
         Budoucnost energetiky je ve flexibilitě. Třeba pece ve fabrikách budou mít volbu: zapnete si sami kdykoliv – kWh za 6 Kč. Zapneme to my z dispečinku až bude potřeba – kWh za 1 Kč. Takovou volbu budou mít i spotřebiče v domácnosti připojené na síť 5G. Myčka, pračka, sušička se naplní a bude čekat až ji zapnou. Chceš to hned? Přepni si to a plať. Těch sazeb může být i víc.

        38. Presne tak. A EV budou nabijet take jen kdyz bude vyhodna
         Presne tak. A EV budou nabijet take jen kdyz bude vyhodna sazba. Prumerny clovek ujede denne mene nez 40km. Takove mnozstvi energie se dobije behem par minut, nebo max. 2h u nejpomalejsiho nabijeni ze zasuvky.

        39. No jasně. To je pro evropský průmysl ideální. Vyrábět
         No jasně. To je pro evropský průmysl ideální. Vyrábět jenom když to počasí vyrobí. Už teď nejsma schopni konkurovat Asii.

         A asi máte problém se slovem flexibilita, protože to znamená přesný opak toho co tu tvrdíte. Tedy že se zdroj přizpůsobí spotřebě a ne naopak.

         Ale v Severní Koreji a Venezuele jde taky elektřina jenom pár hodin denně. Proč se neinspirovat, že?

        40. Flexibilita je záležitost oboustranná. Zdroj se
         Flexibilita je záležitost oboustranná. Zdroj se přizpůsobí spotřebě nebo spotřebič zdroji. JE má velmi omezenou flexibilitu takže potřebuje kolem sebe více malých flexibilních zdrojů. OZE jsou nevyrovnané a potřebují taky flexibilní zdroje na vyrovnávání. Takže je to skoro jedno. Na druhou stranu FVE mohou fungovat jako ideální flexibilní zdroj s okamžitou odezvou a dálkovým ovládáním. Ty velké mohou i kompenzovat jalovinu (kladnou i zápornou) taky dálkově a okamžitě. Podle mě je ideální mix JE (máme) + plynovky + OZE. Toho posledního chce přidat.

        41. Průmysl se nemůže přizpůsobovat dodávkám energie. To
         Průmysl se nemůže přizpůsobovat dodávkám energie. To není flexibilita, to je blbost. Produkce se musí přizpůsobovat spotřebě. Nic jiného není možné. Pokud nemáte zdroj energie, který dokáže produkovat kolik je zapotřebí (uhelné, plynové, geo, hrydro jsou-li pro to podmínky) nebo alespoň stabilně dodávat výkon (jádro), pak je to naprosto zbytečná investice. Takový zdroj je naprosto k ničemu. Pro co nejnižší cenu potřebujete co možná největší možnou utilizaci. Tedy aby elektrárny jely co možná nejvíce a celoročně.

         Jinak to tu bude opravdu vypadat jako v zemích třetího světa, kdy je elektřina jenom někdy.

         Když tady uvedu odkaz že Německo má značné problémy právě kvůli OZE a fakticky funguje jenom díky přenášení problémů na sousedy, tak tady Leondula vypálí „Stejně to tak bude a basta“. Je nutné, aby energetiku země zajišťovali odborníci a ne ideologové.

        42. Pouziju li vas zdroj, tak vetsina statu ma jeste znacnou
         Pouziju li vas zdroj, tak vetsina statu ma jeste znacnou rezervu, i kdyz je situace asi zatim nejnapjatejsi za posledni roky. Tak kde je prumysl ohrozen? Kdyby to ohrozeni kritickych provozu doopravdy hrozilo, tak jsou smlouvy s velkoodberateli, kteri jsou smluvne pripraveni omezit odber. A i kdyby to nepomohlo, dle podminek HDO je distributor opravnen cast odberu v akumulaci a topeni kratkodobe vypnout. Moznosti je hodne a kriticke provozy nic nepociti. Samozrejme by bylo kriticke, kdyby vypadlo nekolik JE soubezne. To by byl prusvih jako hrom.

        43. Samozřejmě nikdy nedojde k současnému vypadnutí několika
         Samozřejmě nikdy nedojde k současnému vypadnutí několika JE naráz. Ale velmi snadno může dojít k tomu, že přestane v Německu foukat (instalovaný výkon 60 reaktorů) nebo svítit (instalovaný výkon 50 reaktorů). Nebo naopak že bude foukat moc.

         K blackoutu může velmi snadno dojít jak kvůli nedostatku energie, kdy se musí například odpojovat celé čtvrtě měst, jako k tomu dochází ve slunné Kalifornii (mimo jiné se očekává že k tomu bude docházet stále častěji) nebo kvůli přebytku energie. Pak Němci platí sousedním státům za to, aby odpojovali svoje elektrárny.

         Díky OZE se dostali fakticky do stavu nejistoty, který tady panoval v pionýrských dobách elektrizace v 19. století. A to mluvíme o zemi, která do investic do infrastruktury a přenosových kapacit nalila fakticky nesmyslné prostředky a ještě je vykrývaná produkcí okolních zemí.

        44. Jak jsem vam uz psal a vy to nechapete, OZE se daji docela
         Jak jsem vam uz psal a vy to nechapete, OZE se daji docela presne planovat nekolik dnu predem. Vypadek JE je nepredvidatelny. Staci jeden chybny signal a reaktor se automaticky odpoji. A nahradte behem vterin treba 1200GW. Docela velky orisek. A to je jen jeden blok JE. Nekdy muzou vypadnout vsechny bloky, kdyz vypadne pripojka. Pak by to houwno dost smrdelo.

        45. Dobře. Zeptám se tedy jak byste řešil energetickou
         Dobře. Zeptám se tedy jak byste řešil energetickou koncepci když nebude uhlí? Potřebujeme nahradit 9 GW. Samotným jádrem to nenahradíme, nejde snadno regulovat. Jádro + plyn bez OZE? A v jakém poměru? A co potom? Plyn je jenom dočasné řešení s ním uhlíková neutralita dosáhnout nepůjde.

        46. To co jste napsal je neskutečná blbost ukazující, že do
         To co jste napsal je neskutečná blbost ukazující, že do problematiky průmyslu naprosto nevidíte.

        47. Není to z mojí hlavy, to vymysleli energetičtí odborníci
         Není to z mojí hlavy, to vymysleli energetičtí odborníci ve světě.

        48. No to museli být odborníci přímo politického či
         No to museli být odborníci přímo politického či asociačního ražení. Ať si napřed nastudují základe teorie tváření, slévání, žíhání atd… a pak vezmou slovo pec do pusy, či do klávesnice. Úplně laicky slevárenský a těžký průmysl musí mít jasně definovanou a zabezpečenou dodávku energie, děj se co děj… 1 – black out = klidně desítky milionů škody.

        49. To let neznamená, že odběratelé kteří jsou schopni a
         To let neznamená, že odběratelé kteří jsou schopni a ochotni spotřebu odložit, nemůžou mít proud skoro zadarmo a ještě tím stabilizovat síť. Jaký je poměr ve státě slévárny versus zbytek?

        50. Jenže to nejsou jenom slévárny, to je vše, co nesmí
         Jenže to nejsou jenom slévárny, to je vše, co nesmí technologicky vychladnout nebo je problém nastartovat. Budete se divit je to i hloupá pec na chleba, dost často po dvou směnách je lepší jí třetí temperovat, než znovu roztopit. Argumentace proud skoro zadarmo- jak to mají dělat, mají proud za komerční ceny domluvené s dodavatelem – běžně se to soutěží. Navíc všechno, kde je tepelná akumulace potřeba vám nenaskočí během půl hodiny. A odkládání spotřeby? Ta prostě lítá podle pracovní doby firem.

         Jak by se vám libilo, kdybych vám řekl jako zaměšstnavatel – ok, hele optimalizujeme spotřebu, můžete pracovat od 14 do 18 hodin a pak mezi 22:30 a 3:00 – hned by jste byl na zadních
         To nad čím spekulujete je zase ujetý snílkovský snění. Howgh

        51. OK tak předložte vaši vizi. Uhlí musí pryč, to už jsme
         OK tak předložte vaši vizi. Uhlí musí pryč, to už jsme podepsali. Samotný atom nám nepomůže, není flexibilní a spotřeba kolísá. To chcete v noci pálit na odporech nebo každý den šoupat tyčemi jako v Černobylu? Takže musí být i flexibilní zdroje pro regulaci. Ideální kombinace je atom + plyn + OZE. Nic jiného nemáme. Časem snad vymyslíme čím nahradit ten plyn.

        52. Já už jsem tu svoji vizi psal, opakovat se neustále nebudu
         Já už jsem tu svoji vizi psal, opakovat se neustále nebudu a stále si za ní stojím.

        53. Zapominate baterky. Ty muzou vyhladit spicky i udoli a bude
         Zapominate baterky. Ty muzou vyhladit spicky i udoli a bude vse ok. Prijde to vhod jak JE, tak OZE. Prave ten spravny mix je nejlepsi. Je nutne mit smart energetiku. HDO uz je nanic. Ja mam HDO s NT i kdyz jsou zrovna ceny nejvyssi. To je anachronismus.

        54. Vy jste asi moc starej, nebo moc mladej.
         Vy jste asi moc starej, nebo moc mladej.

        55. Ve výchově mládeže soudruh Stalin přikládá velký
         Ve výchově mládeže soudruh Stalin přikládá velký význam
         marxisticko-leninské výchově a politickému zocelení mladých kádrů. Soudruh Stalin nás učí, že kdybychom dovedli mladé kádry vyškolit ideologicky a politicky zocelit a učinit z nich vyspělé marxisty-leninovce, mohli bychom pokládat všechny naše otázky už z devíti desetin za vyřešené…
         Doplňte si všude místo „soudruh Stalin“ „soudruh Dr.Voštěp“ a nově též „soudruh Kokotek“

        56. To se přece nevylučuje. Slévárny mohou mít absolutní
         To se přece nevylučuje. Slévárny mohou mít absolutní prioritu a pece na pálení odpadků mohou počkat.

        57. I pres dnesni hodne nepriznive podminky je podil OZE 13%. To
         I pres dnesni hodne nepriznive podminky je podil OZE 13%. To neni zase tak spatne.

        58. To je kurevsky špatné.
         A je v tom započítaná biomasa a

         To je kurevsky špatné.

         A je v tom započítaná biomasa a hydro.
         Schválně podívejte se na soláry. Ty jsou v zimě úplně k ničemu.

        59. Vzdy jsem vam psal, ze od jara do podzimu vyhradne FVE a v
         Vzdy jsem vam psal, ze od jara do podzimu vyhradne FVE a v zime za usetrene palivou plynovky. Palit uhli a plyn v lete je totiz uplne nejvetsi kravina. V lete je nejlepsi OZE. Stejne jako ve dne pouzivame denni svetlo a v noci umele (elektricke lampy), tak musime v dobe, kdy sviti slunicko pouzit FVE a kdyz nesviti, nejakou nahradu. Tim se ridi lidstvo uz nekolik tisic let.

        60. OZE jsou nesmysl jak v zimě tak v létě a na jaře a na
         OZE jsou nesmysl jak v zimě tak v létě a na jaře a na podzim. Stačí jak bude pár dní zataženo a nepomůžou vám ani baterie a musíte kvůli tomu udržovat plnou flotilu elektráren na jiné zdroje a jejich záloh. Což se samozřejmě promítne do cen, protože je nutné platit fixní náklady ikdyž se nevyrábí. Elektrárna, která nevyrábí je čistá ztráta.

        61. Vy asi svitite i ve dne, protoze kdyz jste ty lampy koupil,
         Vy asi svitite i ve dne, protoze kdyz jste ty lampy koupil, tak je prece musite vyuzivat, aby jste mel pocit, ze fixni naklady nezahali ladem.

        62. Já svítím kdy je zapotřebí. Fixní náklady u vypnuté
         Já svítím kdy je zapotřebí. Fixní náklady u vypnuté žádovky jsou nula. Nepoužívat elektrárnu a platit její provoz je čistá ztráta a vvrchol neefektivity. Utilizace v Německu kvůli OZE klesla o polovinu.

        63. V tom případě je potřeba nechat všechna stojící auta
         V tom případě je potřeba nechat všechna stojící auta blafat na chodníku. To je taky utilizace. Stála spoustu peněz.

        64. Kratce pred 16 h dnes v Polsku vyrabi FVE pres 10%. Na dnesek
         Kratce pred 16 h dnes v Polsku vyrabi FVE pres 10%. Na dnesek to neni spatne.

        65. Ta čistá ztráta jsou peníze, a ty nemají nic společného
         Ta čistá ztráta jsou peníze, a ty nemají nic společného se zdravím lidí a přírody. Tak už si to uvědomte, o co tady běží.

        66. Opět ukázka Vašeho pomýleného bolševického myšlení.
         Opět ukázka Vašeho pomýleného bolševického myšlení. Škodovka i Vítkovice si mají elektřinu zajišťovat samy a taky to dělají. Nikdo není povinen nic zajišťovat pro druhé a za svoje. Jen Vy chcete, aby se občané složili na všechny ostatní a oni mohli vyrábět za hubičku.

        67. Obávám se, že spousta lidí si už všimla, že nemáš
         Obávám se, že spousta lidí si už všimla, že nemáš rozum co se týče OZE a speciálně FVE..
         ty statisíce funkčních instalací v našem zeměpisném pásmu jsou díkybohu důkazem…
         a i když se budeš stavět na hlavu tak už budou jenom přibývat…

        68. Dotované výstavby, garantované výkupy za garantované
         Dotované výstavby, garantované výkupy za garantované ceny.

         Na tom není funkčního vůbec nic. Jenom to jasně dokazuje, že to funkční není.

        69. Běž to vykládat těm statisicum drobných vlastníků FVE v
         Běž to vykládat těm statisicum drobných vlastníků FVE v našem zeměpisném pásmu, co si mohou vyrobit svojí vlastní elektřinu..

         Uvidíme kolik procent ti dá za pravdu a kolik procent tě požene vidlemi jako agenta energetických dinosaurů..

         na druhou stranu každý se musí nějak živit.. a i placený trolling je prostě jen práce…

        70. A kolik z nich je odpojených od sítě? Skoro nikdo. Prostě
         A kolik z nich je odpojených od sítě? Skoro nikdo. Prostě berou z tepelných elektráren když zrovna nesvítí. A na co jedou přes zimu? A kolik na to pobrali všeliakých dotací?

         Zajistit si celou spotřebu (včetně baterií) z FVE je nejenom neufinancovatelné, ale fakticky nemožné.

        71. a odpojovat by se měli proč? že je to tvé zbožné
         a odpojovat by se měli proč? že je to tvé zbožné přání?
         koukám, že by jsi nejraději zakázal zahradkářům zachytávat dešťovou vodu…
         ať si hezky tu vodu natočí z kohoutku a hlavně zaplatí…

        72. Protože mi chcete dokázat na těch stovkách tisíc malých
         Protože mi chcete dokázat na těch stovkách tisíc malých vlastníků FVE, že FVe jsou pro stát dobrý zdroj energie. Ale nejsou protože stát potřebuje elektřinu celoročně bez ohledu na počasí, což je něco co FVE prostě nikdy nedokážou poskytnout.

         A proto nějaké argumenty malými vlastníky, kteří mají dotované FVE, je absolutně mimo. Škodovka i Vítkovice potřebujou vyrábět ikdyž nebude svítit a foukat. Ikdyž bude zima.

        73. Žádný stát elektřinu nepotřebuje. To jste v komunismu.
         Žádný stát elektřinu nepotřebuje. To jste v komunismu. Elektřinu potřebuje konkrétní domácnost, firma a instituce. Než jim to fašisti a bolševici rozkradli a zcentralizovali, každý si svou potřebu zajišťoval sám. Dnes se jen samovýrobou a decentralizací vracíme k normálnímu stavu.

        74. 1*
         stačí se podívat do starých map kolik bylo před rokem

         1*
         stačí se podívat do starých map kolik bylo před rokem 1945 na území ČR vodních elektráren..

        75. To, že celé léto nic neplatím a jezdím zadarmo autem
         To, že celé léto nic neplatím a jezdím zadarmo autem není funkční? Když to dokážu já tak by to dokázal i celý stát. A planetě ušetřím 66% CO2.

        76. Jelikoz ted vlada vymysli krkolomne financovani a zaruky pro
         Jelikoz ted vlada vymysli krkolomne financovani a zaruky pro jadro, tak by bez dotaci zadna JE nebyla. Soukrome FVE by radi i bez dotaci vypadek nahradily. Za trzni ceny.

        77. Myslíte ty soukromé FVE za kiteré ČR zaplatí bilión?
         Myslíte ty soukromé FVE za kiteré ČR zaplatí bilión?

        78. Na nove FVE zadne bilionove dotace nejsou. Ze to cesky
         Na nove FVE zadne bilionove dotace nejsou. Ze to cesky poslanci pohnojili, neni vina solaru, ale jejich neschopnosti, nebo vsehoschopnosti. Kdyby byly dotace na mlyny na mouku a vymklo se to kontrole, tak byste take nenavidel mouku? Mate uplne zvracene mysleni. Kdyz auto zabije cloveka, tak se tresta ridic a ne ze se auto vyradi z provozu. Mate jen slepou nenavist k novym vecem.

        79. Zvrácené myšlení je obhajoba na dotacích postavené
         Zvrácené myšlení je obhajoba na dotacích postavené energetiky.
         V našich klimatických podmínkách nejsou FVE bez dotací ekonomicky udržitelné. Vlastně ani s dotacema pro soukromé osoby (které nejsou malé), nedávají smysl. Ani s dotacema se vám investice do FVE nikdy nevrátí.

        80. Vsak take pisu, ze dotace do jadra bude pruser. Kdyz zadate
         Vsak take pisu, ze dotace do jadra bude pruser. Kdyz zadate vsechny dotace z energetiky vynechat, tak fve v trznim prostredi vyhraje. Do jadra nikdo v trznim prostredi neda ani halir.

        81. V tržním hospodářství, kde se platí za stabilitu
         V tržním hospodářství, kde se platí za stabilitu dodávky jsou JE jeden z nejlepších zdrojů. Nulové emise, levný provoz. Bohužel dnešní energetický trh je dotacema OZE tak znetvořený, že se o tržním prostředí vůbec nedá mluvit.

         Dotace od státu, poplatky za OZE od spotřebitelů, zaručené výkupy… OZE zmrvený trh.

        82. Bez OZE bysme platili za elektrinu vic. OZE rozbil oligopol
         Bez OZE bysme platili za elektrinu vic. OZE rozbil oligopol par elektrarenskych spolecnosti. A to je hodne stve. Proto ty najezdy.

        83. To je nesmysl. Dostributorů je v ČR hodně a cena elektřiny
         To je nesmysl. Dostributorů je v ČR hodně a cena elektřiny se určuje podle ceny na burze.

         Jenom teď k tomu musíme připlácet poplatek za OZE (nějakých 15% navíc k ceně silové energie?) a v tom nejsou dotace od státu z rozpočtu. Což je myslím kolem 30 miliard ročně.

        84. Distributori jsou v CR jen 3. CEZ, Eon a PRE. Pletete si s
         Distributori jsou v CR jen 3. CEZ, Eon a PRE. Pletete si s obchodniky s elektrinou. Ty vam prodaji silovou el. ze vsech moznych zdroju. Pak tu mame vyrobce elektriny. CEZ a pan Tykac. Ani nevim kolik jich je, ale jejich ologopol funguje uz jen omezene. Ty vyrobci jsou kazdou chvilku v TV jak jsou stihani za ruzne veci. Bakala je proti nim cestny clovek. Asi tolik k tem lidem za ktere se bijete az do krve.

        85. Tak to se mýlíte. Já se nebiju za Bakalu. Jenom vám
         Tak to se mýlíte. Já se nebiju za Bakalu. Jenom vám říkám, že OZE jsou extrémně špatný zdroj energií pro zásobování státu, který vyžaduje stabilitu a nízké provozní náklady.

        86. Bakala nema elektrarnu. Ale Tykac, ktery obcany nekolikrat
         Bakala nema elektrarnu. Ale Tykac, ktery obcany nekolikrat obral. Sev. en. Neboli Severni energeticka. Pak dalsi panove, take dobri znamy ceskych soudu.

        87. Bakala nebo Tykač. Na to nezáleží. Mě jde o typ zdroje a
         Bakala nebo Tykač. Na to nezáleží. Mě jde o typ zdroje a ne o vlastníka.

        88. Takže až se postaví třeba JETE II, nebudou ty zaručené
         Takže až se postaví třeba JETE II, nebudou ty zaručené výkupy o kterých píšete? Nemá náhodou stát ( dle připravovaných podmínek pro JETE II a JEDE II) doplácet, pokud bude tržní cena elektřiny pod jejich výrobní cenou.? CO TO TADY KECÁTE, pane TakyMartine?

        89. On má pravdu. OZE jsou zvýhodňované a v tomto netržním
         On má pravdu. OZE jsou zvýhodňované a v tomto netržním prostředí by bylo pro ČEZ příliš riskatní jít do JE, která zvýhodňována není. Stát se zaručí a za to dostane stabilní zdroj elektřiny, která je vyráběná u nás a nejsme závislí na tom, jestli foukne někde v Německu a jestli nám nějaký stát bude chtít elektřinu vůbec prodávat.

        90. Zcela jasně opakuju, že jsem proti všem dotacím. Bohužel
         Zcela jasně opakuju, že jsem proti všem dotacím. Bohužel na dnešním dotacemi zpraseném trhu to jinak nejde. OZE mají garantované ceny i výkupy, které stát MUSÍ odebírat. Taková situace je špatná z pohledu stabilních zdrojů, které by se musely odpojovat když zrovna OZE budou vyrábět.

         Buď musí být dotace úplně zrušené pro všechny zdroje nebo musí být i pro JE. Stejně jako garantované výkupy.

        91. Babis to prece uz rikal, ze stat vykoupi celou vyrobu noveho
         Babis to prece uz rikal, ze stat vykoupi celou vyrobu noveho bloku za garantovanou cenu a pak bude sam prodavat. Orientace bude nejak podle britske JE Hinkley Point C a bude zrejme 103 EUR/MWh. To je ca. 2,5-3x drazsi, nez je aktualni cena na burze. Tomu rikam tunel jako prase.

        92. FVE nás stojí 4x tolik na vyrobenou kWh a ještě
         FVE nás stojí 4x tolik na vyrobenou kWh a ještě způsobují nestabilitu v síti.

        93. Je nutne rici, ze ty stare FVE byl tunel, ktery zavinili
         Je nutne rici, ze ty stare FVE byl tunel, ktery zavinili politici. Nove FVE stoji mnohonasobne mene a maji i vyssi ucinnost. Nesmite zustat stat na konci minuleho tisicileti. Jak jsem vam psal, kdyz auto zabije cloveka, tak jde do vezeni ridic a ne ze se auto potresta a ztrati imatrikulaci. Stejne tak by meli byt potrestani politici co ten tunel umoznili a FVE at se muze vyvijet dal.

        94. Ale ten bilion nás to stát bude. Bilión, za který se
         Ale ten bilion nás to stát bude. Bilión, za který se vyrobí asi 10x méně elektřiny než zvládne reaktor za 100 miliard.

        95. Bezte ten bilion vymahat po zemanovi. Jeho vlada zaspala a
         Bezte ten bilion vymahat po zemanovi. Jeho vlada zaspala a umoznila ten tunel. Ta technologie zato nemuze. A nove instalace s tim nemaji vubec nic spolecneho.

        96. Nejlépe utracený bilion, který nám zajistil, že chiméra
         Nejlépe utracený bilion, který nám zajistil, že chiméra OZE je díky tomu v ČR politicky naprosto neprůchodná a prosazování rudozelné ideologie je politická sebevražda, viz politické zhroucení Zelených.

         Díky tomuto průseru se otevřely oči 95% voličů a snaha o prosazování solárů, větráků, elektromobilů a dalších ekologických svinstev je podobná snaze prorazit hlavou betonovu zeď.

        97. Tak i vy bezte za zemanem a pozadujte od nej ten bilion zpet.
         Tak i vy bezte za zemanem a pozadujte od nej ten bilion zpet. Ten tunel zavinila zemanova vlada. Stejne jako OKD, MUS a jine tunely.

        98. Češi mají rčení – Vše zlé je pro něco dobré.
         Tunel

         Češi mají rčení – Vše zlé je pro něco dobré.

         Tunel sice je, ale ta položka na faktuře je nejlepší OZE antikoncepce.

        99. I vy jste pro neco dobry. Jako odstrasujici pripad.
         I vy jste pro neco dobry. Jako odstrasujici pripad.

        100. Tady s vámi souhlasím, byla to chyba. Ale největší škoda
         Tady s vámi souhlasím, byla to chyba. Ale největší škoda je morální, protože se lekli co provedli a rozvoj FVE se na 10 let zastavil. Okolní svět nás dokonale předběhl a budeme to těžko dohánět. Dnes máme OZE proti ostatním žalostně málo.

        101. V první řadě to není něco co bychom měli dohánět.
         V první řadě to není něco co bychom měli dohánět. Němci mají velké problémy s jejich OZE.

        102. Ty problemy nemaji ale s OZE nic spolecneho, ale prameni z
         Ty problemy nemaji ale s OZE nic spolecneho, ale prameni z neochoty obcanu, umoznit vystavbu prenosove site mezi regiony. Ta energie se vyrabi, ale nelze ji prenest na jine misto. Technicky no problem. Ten problem je v lidech. A kdybyste chtel v DE postavit novou JE, tak by vas hnali vidlema az za hranice.

        103. Dnes měli extrémní počasí a zvládli to. Všechny státy
         Dnes měli extrémní počasí a zvládli to. Všechny státy dohání OZE jenom Češi mají jinou cestu. Já nemám nic proti atomu ale jste si jistý, že to nebude další tunel? Na faktuře nám přibude další položka – podpora atomu za 1000.

        104. Tisíce tun oceli a betonu = nulové emise.
         Investiční

         Tisíce tun oceli a betonu = nulové emise.
         Investiční náklady ve stovkách miliard korun = levný provoz.

         Ha ha ha.

        105. Zato soláry, baterie, síťování, invertory pro solární
         Zato soláry, baterie, síťování, invertory pro solární farmy o výkonu několika GW vám přinese Ježíšek pod stromeček.

        106. Hromadná výroba = nižší výrobní náklady než něco tak
         Hromadná výroba = nižší výrobní náklady než něco tak individuálního jako je stavba JE.

        107. To ale neznamená, že to bude levnější než JE na
         To ale neznamená, že to bude levnější než JE na vyrobenou kWh ročně, že?

        108. Když se do nákladů započtou i náklady na trvalé
         Když se do nákladů započtou i náklady na trvalé úložiště jaderného odpadu, likvidaci elektrárny a její vojenskou ochranu tak ano znamená.

        109. Investice do FVE se v ČR nevyplatí díky nesmyslně
         Investice do FVE se v ČR nevyplatí díky nesmyslně nastaveným cenám. Například vysokým cenám za distribuci a vysokým fixním platbám.

        110. Ty platby za distribuci mají svůj smysl. Prostě co si
         Ty platby za distribuci mají svůj smysl. Prostě co si vyrobíš, to si taky spotřebuj.

        111. Tak tak, žádnou energii, co nám vyrobilo zadarmo slunce, v
         Tak tak, žádnou energii, co nám vyrobilo zadarmo slunce, v naší síti nechceme! A než bychom poslali přebytky majitele FVE 50m k jeho sousedovi, raději ať si ty panely odpojí.

        112. nič nevzniklo iba vďaka dotáciám. až na riešenia
         nič nevzniklo iba vďaka dotáciám. až na riešenia vzniknuté vďaka lenivosti, kolenovŕtaniu, hamižnosti sa navešali podnikavci.
         socialisti, ktorí najprv veľa vzali aby mohli máličko „rozdať“.

        113. Přestaňte laskavě lhát pane komunisto. Drtivá většina
         Přestaňte laskavě lhát pane komunisto. Drtivá většina vynálezu vznikla proto, aby na nich někdo vydělal. Zrůdnost jménem dotace byla v minulosti téměř nemožná, maximálně byli mecenáši, což je úplně jiná kategorie. mecenáš totiž dával své peníze, nikoliv ty, co jinému ukrad.

        114. Tak to jsem si teda vysloužil titul :-)) Hodně vynálezů
         Tak to jsem si teda vysloužil titul :-)) Hodně vynálezů vzniklo na univerzitách a ty dotujeme my všichni. Možná dnes mají i nějaké mecenáše ale když jsem tam pracoval za těch komunistů tak ještě mecenáši neexistovali a přesto jsme vynalézali (a nevydělávali). Takže nás musel dotovat pracující lid.

        115. Přesně tak, ale bohužel mu chybí racionální
         Přesně tak, ale bohužel mu chybí racionální uvažování, ta distanční výuka není dokonalá.

        116. Na některé slovo „dotace“ působí jako červený hadr na
         Na některé slovo „dotace“ působí jako červený hadr na bejka. Ale ono to jinak nejde. Jak chcete lidi donutit aby nečoudili a koupili si nový kotel? Násilím? Řeknou, že na to nemají. Tak jim ho stát zadotuje. To ale vadí závistivému pitomci v paneláku protože takovou dotaci nemůže využít. To nemá jiné řešení než to, že si závistiví pitomci musí zvyknout.

        117. Jo souhlas, každej stát si stanoví priority kam bude
         Jo souhlas, každej stát si stanoví priority kam bude „investovat“, občas se to „povede“ jako náš solartunel, ale to neznamená, že podpora nějakého odvětví je špatná, jako např. investice-dotace do elektroniky a automobilového průmyslu v Japonsku po 2světové válce.

        118. Univerzita není komerční subjekt, to je zcela jiná
         Univerzita není komerční subjekt, to je zcela jiná kategorie. Veřejné osvětlení také není financováno z dotací, ale z rozpočtu. Nicméně, pokud chápete pod pojmem dotace cokoliv, co je financováno z veřejných pěněz, tedy i to, co je vlastněno státem, pak to poněkud mění význam vašeho původního příspěvku.

         Za komunismus bylo školství plně financováno (a také kontrolováno) státem. Já nemám nic proti tomu, když stát něco užitečného vlastní a také si to platí. Prvovýzku určitě je věc, kterou je potřeba podporovat. A ten bod zlomu je v okamžiku, kdy tyto veřejné prostředky jsou subjektu, který není ve vlastnictví státu. To je pak krádež často nazývána dotací.

        119. A co třeba příspěvky na děti? To je pobídková dotace
         A co třeba příspěvky na děti? To je pobídková dotace státu abychom nevymírali. Někteří to nevyužijí, jisté etnikum to využívá až moc.

        120. Příspěvek na děti není dotace, je to sociální dávka.
         Příspěvek na děti není dotace, je to sociální dávka. To bychom také mohli říct, že důchody jsou dotace. Ne, opravdu ani podpora v nezaměstnanosti, ani důchody a ani příspěvky na děti nejsou dotace. Dotace předvší z principu věci říká, že poskytnusté peníze musíte použít za účelem, pro který je stát poskytl. Koupě nového kotle je dotace. Můžete si tak koupit nový kotel, který byste nepotřeboval, kdyby vás ti samí co vám dotaci dávají, nechali používat váš starý. Dotace, v v tomto konkrétním případě řeší problém, který by bez sprostého omezení svobody obyvatel vůbec nevzniknul.

        121. Já v tom žádný rozdíl nevidím. Je dotace abychom se
         Já v tom žádný rozdíl nevidím. Je dotace abychom se množili (přídavky na děti) a dotace abychom nečoudili. Obě jsou určeny ke stejnému účelu – aby národ nevymíral. Jedna bez druhé ztrácí význam. Je zbytečné plodit děti které se zadusí. Nehledejte v tom žádnou politiku je to jenom snaha o přežití. Nebo tomu prostě nevěříte a domníváte se, že planeta bude dále zvládat exponenciální nárůst škodlivin další desítky let?

        122. Souhlas s tím zobecněním dotace na něco, co chce stát
         Souhlas s tím zobecněním dotace na něco, co chce stát prostě podpořit. Někdy je to dotace, jindy dávka. Někdy se záměr povede, jindy se to zvrtne. Jo, a důchody opravdu nejsou dotace!

        123. Pár poznámek, proč nemáte pravdu:
         1. Nevím o dotacích za

         Pár poznámek, proč nemáte pravdu:
         1. Nevím o dotacích za socialismu a počet obyvatel rostl a bez podvodů, kdy se zpočítávají do přírustku i imigrace.
         2. Definice dotace na wikipedii „Pojmem dotace se v ekonomii rozumí peněžitý dar nebo daru podobná peněžitá úhrada ze strany státu (zpravidla vlády nebo zákonodárného sboru) nebo územněsprávního celku (v Česku kraj, obec nebo městská část) nějakému subjektu v zájmu snížení ceny určitého statku, jehož poskytování je ve „veřejném zájmu“. “ Děti opravdu nejsou statek, který se dá koupit.
         3. Planeta nebude zvládat exponenciální nárust lidí vy mudrcové. Tedy snížením počtu lidí automaticky se snižuje zatížení životního prostředí. Pokud bude na planetě polovina lidí, můžeme pro stejné zatížení produkovat dvojnásobek škodlivi. (Přirozeně, pokud zůstane stejná struktura). To je matematika pro základní školy.
         4. Z výše uvedeného plyne, že zelá ekologie pokud se nezbývá snížením počtu obyvatel na planetě Zemi je k h*vnu.

        124. To jsou ty „čisté“teorie ze střední školy, co?Slyšel
         To jsou ty „čisté“teorie ze střední školy, co?Slyšel jste např. o projektu Apollo, nebo vývoji vakcíny na covid 19?Ale jinak máte pravdu v době kamenné dotace nebyly, asi.Jako domácí úkol si prostudujte, co je také úlohou moderního státu.

        125. Bože můj, to jsou zase kecy. A z čeho je financován
         Bože můj, to jsou zase kecy. A z čeho je financován vojenský výzkum? Z dotací? Pokud považujete jakékoliv peníze, které vláda dá, za dotaci, pak je možné prohlásit takovou blbost. Tak si prosím jako DÚ prostudujte jaký je rozdíl mezi dotací a vládou financovanými projekty.

        1. Dotace nemusí být jen finanční ale i fyzikální. Třeba
         Dotace nemusí být jen finanční ale i fyzikální. Třeba polovodič typu N je dotován kadmiem. Takže slovo dotace nepůjde zakázat jak jste to chtěl.

        2. FACEPALM
         Všam ostatním došlo o jakých dotacích byla

         FACEPALM

         Všam ostatním došlo o jakých dotacích byla řeč, a že zákaz byla nadsázka, že?

        3. psal jste tuhle blbost.
         POKUD NĚCO FUNGUJE JENOM DÍKY

         psal jste tuhle blbost.
         POKUD NĚCO FUNGUJE JENOM DÍKY DOTACÍM, PAK TO NEFUNGUJE.
         Vy mate vsechno tak trochu nepromyslene a placate nesmysly. Asi nestoji zato se vasimi komentari zabyvat, kdyz tam mate pokazde nejakou vedlejsi myslenku.

        4. Psal jsem to a taky si za tím stojím. Pokud něco funguje
         Psal jsem to a taky si za tím stojím. Pokud něco funguje jenom díky dotacím, pak to nefunguje.

         A rozhodně se tady s vámi nebudu bavit nad významem slova „dotace“.

      2. No a není jedno jestli stát „zadotuje“ nákup solárních
       No a není jedno jestli stát „zadotuje“ nákup solárních panelů nebo „promr*á“ (je tam „h“) daně na jiný zdroj energie (který bude ale energii vyrábět 10* dráž) ?

       Samozřejmě odhlédneme-li od toho že solár vyrábí jen ve dne.
       Chtěl jsem jen poukázat na alergii na slovo „dotace“, jak směšná může být. Co když se pod tím pojmem skrývá administrativní úleva?

       p.s. očekávat od celkové populace rozhodovací schopnosti těch moudřejších je… absurdní stejně tak jako vaše rozhořčení 😉

       p.s.2 dejte se na politiku nebo nevolte socialisty, nebo je rovnou střílejte, nářky nepomáhají a zákazy… to už tu bylo

    3. Jo to můžeme sledovat každý den tu nádhernou stabilní a
     Jo to můžeme sledovat každý den tu nádhernou stabilní a levnou elektřinu z OZE, která vůbec nezpůsobuje problémy v Německu ani okolních státech a taky kvůli ni nemají Němci nejdražší elektřinu na světě a utrápené energetiky 🙂

      1. Copak ty fazove trafa na hranicich neochrani ten oligopolni
       Copak ty fazove trafa na hranicich neochrani ten oligopolni cesky trh pred levnou konkurenci? Nejak bych cekal prohlaseni CEZu, ze v zajmu obcanu byly nuceni udelat opatreni a museli zachranit ceskou sit pred skodlivou elektrinou.
       Ale i kdyz je silova elektrina zadara, tak distribucni poplatky se plati beze zmeny. Usetrite mene nez korunu oproti jinym nocnim cenam.

       1. Distribuční poplatky jsou u NT skoro žádné ale zaplatím
        Distribuční poplatky jsou u NT skoro žádné ale zaplatím za barony, za OTE a daně. Takže to bude asi 0,9 Kč. Jsem zvědav jak dokážou Němci v noci stáhnout uhelky, teď jedou na 25%. Daří se jim to stahovat víc než nám. Taky plynovky mě zajímají naše i německé. S atomovkami se určitě hýbat nebude.

   1. fotovoltaika s ukladanim do baterii zaziva extremni rozmach,
    fotovoltaika s ukladanim do baterii zaziva extremni rozmach, co myslis ze se stane az v CR zdrazi elektrina? rozmach fotovoltaiky, malych vetrniku a ukladani do baterii a vody zazije dalsi mega boom

    Cina meni sva rozhodnuti tak rychle ze tech 100 novych bloku neni jistych 😉 mame pro Cinske firmy rozjetych nekolik projektovych zakazek a rozhodnuti se tam meni vesmes ze dne na den, tam se zacina stavet i mesice pred tim nez jsou vubec hotove finalni dokumentace a neni zadnou vyjimkou ze aby se plnil plan tak se postavi klidne par pater ktere se pak zase zbouraj protoze se plany zmenili 😀

    1. Soláry se s baterií nevyplatí ani po masivní státní
     Soláry se s baterií nevyplatí ani po masivní státní dotaci. Stále pouze pro fanoušky.

     Taky si myslím, že těch 100 reaktorů určitě bude. Na řadě z nich se staví a mnoho dalších se připravuje. Podstatnou část z těch reaktorů tvoří nové typy Hualong One, které se mají stát páteří čínské energetiky.

       1. ale jo znam, otazka je jestli by to jela montovat do nejakeho
        ale jo znam, otazka je jestli by to jela montovat do nejakeho jineho kraje, my si v nasi firme na to vzdy najimame lokalni firmy pobliz daneho projektu na ktere se proste poptam a necham si tam vypracpovat cenove nabidky na konkretni doporuceny OZE system pro dany konkretni projekt

        obloukem se vyhejbam energetickych gigantum, kde pracuji ne odbornici, ale montaznici a jejich praci neni vyhovet klientovi, ale jen namontovat jednu z mnoha skladacek co maji v nabidce za ne prislis zajimave penize ale zato s velkym upozornenim ze vyridi dotaci v takove a makove castce

  2. Máte to trochu pomotané. Do roku 2033 plánují 200
   Máte to trochu pomotané. Do roku 2033 plánují 200 větrníků s celkovým výkonem 3 GW. 10 GW až někdy v budoucnu.
   https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/dansko-projekt-ostrov-vetrna-energie-elektrarna.A210204_180832_byznys_mkop
   Navíc i na tom moři stále nefouká.
   U nás bude potřeba okolo roku 2035 nahradit elektrárnu Dukovany, u které je plánované odstavení. V tu dobu se má i ukončit spalování uhlí. Takže potřebujete náhradu nejen za elektrárny, ale i za teplárny. Navíc přibudou elektromobily, které zvýší odběr.

   1. elektromobili odber nezvysi
    Dukovany se nahradit nestihnou tak

    elektromobili odber nezvysi

    Dukovany se nahradit nestihnou tak jak tak, ikdyby zitra zacali stavet, tak vyluka bude okolo 2-3 let

    i CEZ ma ve vyhledech predpoklady, ze uhli zaprve celkem snadno nahradi plynovkama, a dosluhujici jadro nekdy ke konci tohoto desetileti bude zrejme moct jiz nahrazovat jadrem v podobe SMR, i nejcernejsi scenare u SMR pocitaji s cca desetinovou cenou za MW oproti velkym blokum, da se tedy predpokladat ze SMR se postupne skalovatelne vybuduji u obou soucasnych jaderek v CR tak aby nedoslo k vyluce, s Ceskymn Energy Well se to asi do 2035 nestihne, ale experimentalni nejaderna jednotka pro overeni designu ma bejt hotova do 2029 a na ni ma hned navazovat demonstrator pro udeleni licence, takze teoreticky licencocani od 2036-37

    rozmach OZE s akumulaci v CR taky zajistit ze velka cast soucasne energetiky prijde o vyznamne odberatele elektriny a velkou cast soukromych odberatelu elektriny, i sam CEZ se timto smerem vydava formou kogenerace pro vetsi odberatele, ostatne CEZ takto jiz v CR provozuje prez 130 vetsich kogeneracnicj jednotek v nemocnicich a ruznych jinych vetsich odberatelu elektriny

    energetika je v soucasnosti extremne turbulentni prostredi kde se nove moznosti vynorujou vesmes co kazdy tyden, takze odhadovat co bude mit smysl za 10-15 let vje vesmes nerealne, za tech 15 let muze bejt totalne nerentabilni i to SMR, ale taky nemusi, a jedine co je ted tak nejak vetsi jistota je OZE ktere jiz svoji navratnost pocita v jednotkach let, s akumulaci pak ve vyzsich jednotkach let cca na urovni zaruky tech akumulacnich soucasti systemu, 8kWp s max 10kW vystupem na 3 fazovem hybridnim stridaci dnes vychazi na 150-170 tisic bez dotace, to je smesnej peniz a takova elektrarnicka i v CR nekde na severu se zaplati do 4-5 let (zaruka 7-8 let na stridac a 20-30 let na panely), akumulace k ni v podobe 20-22kWh baterie s komplet BMS pak prijde na cca 200 tisic, takovej kompletni system ma pak navratnost nejakych 9-10 let bez dotaci a zarukou cca 8-10 let, takze se da cekat ze za dalsich 10-15 let bude mit nejake to OZE i kdejaky panelak, natoz rodinne domy a nizsi cinzaky, da se ocekavat ze kdo nebude mit nejake to OZE tak pujde sam proti sve vlastni penezence 🙂 male vetrne trubiny taky zacinaji nachazet sve misto v tomto konceptu energetiky

    1. Elektromobily odběr samozřejmě zvýší. Ta elekřina se
     Elektromobily odběr samozřejmě zvýší. Ta elekřina se někde vzít musí.
     SMR je zatím na západě jen na papíře. V Rusku je SMR například v plovoucí jaderné elektrárně. Ohledně ceny si tipuji, že bude vyšší než u stávajích velkých bloků a přitom proces povolování je stejný jako u velkého bloku.
     Vítr u nás skoro nefouká, takže zůstává jen slunce v létě. Přitom je spotřeba větší než v zimě. Zvyšování závislosti v energetické bezpečnosti na jiných zemích není rozumné.

     1. nezvisi, ze se nezvisi spocitali i primo lidi z CEZ a CEPS 😉
      nezvisi, ze se nezvisi spocitali i primo lidi z CEZ a CEPS 😉

      a SMR se davno testuje a ve vyvoji je dalsich asi 8 typu

      vitr u nas samozrejme fouka, mam meteostanici pro takove mereni na strese panelaku a turbiny s rozbehem od 5m/s by nam na baraku dodavali temer 2/3 roku, rocni prumer za lonskej rok mam 12m/s po 5932 hodin kdy byl vitr nad 10m/s , spousta malych vetrniku ma pritom rozbihaci rychlosti od 3m/s

       1. ja cekam na vertiklani do 3kW, na tu na strese neni povoleni
        ja cekam na vertiklani do 3kW, na tu na strese neni povoleni potreba a je pouze potreba posudek od hasicu a pak energetiku aby se to mohlo napojit na sit, na nekterych strechah asi i posudek statika

        jinak na stacionarni horizontalni snad musi metodika bejt, sak jich v CR stoji docela dost, jak velkych tak malych

        1. Kamarad chtel takove ty vetsi komercni. Tam je cesta
         Kamarad chtel takove ty vetsi komercni. Tam je cesta nepruchozi. Aspon pro smrtelniky.

        2. a jak to udelali ty firmy co je maj postavene?
         a jak to udelali ty firmy co je maj postavene?

        3. No to nevim. Asi to nemaji obycejni smrtelnici. To je stejna
         No to nevim. Asi to nemaji obycejni smrtelnici. To je stejna otazka, proc nekdo dostane povoleni stavet rezidenci v CHKO a nekdo nedostane povoleni ani na kulnu.

      1. Ohledně SMR:
       V Číně a Rusku se do provozu dostávají

       Ohledně SMR:
       V Číně a Rusku se do provozu dostávají první prototypy malých modulárních reaktorů. Konkrétně jsme zmínili plovoucí jadernou elektrárnu Akademik Lomonosov a vysokoteplotní reaktor HTR-PM. Mohly by ukázat, jak se tyto reaktory osvědčí v provozu a jaké budou jejich provozní ekonomické parametry. Zatím jde o specifické případy pro nestandardní účely. Takové mají větší šanci uspět, není zde tak velká konkurence jiných možných zdrojů. I tak potřebují modulární reaktory pro zlepšení ekonomiky sériovou produkci a dostatečný počet zakázek. Uvidíme, zda bude u zmíněných reaktorů dostatek zájemců a opravdu se bude realizovat sériová výroba.

       Další projekty jsou zatím pouze na papíře. Nejblíže k realizaci by mohl být NuScale, který v září 2020 obdržel licenci amerického úřadu pro jadernou bezpečnost NRC. Připomeňme, že jde o obecnou licenci. Konkrétní stavba pak bude potřebovat licenci pro danou elektrárnu. V každém případě se tak dostal blíže k možné realizaci. Pro konkurenceschopnost malých modulárních reaktorů v decentrální energetice je důležité zjednodušení licenčního řízení a podmínek pro konkrétní projekt. Pozitivní je, že se v USA připravuje zákon, který by stanovoval bezpečnostní požadavky na malé modulární reaktory. Ministerstvo energetiky DOE podpořilo u nich návrh zmenšení havarijní zóny oproti velkým reaktorům. To by přispělo ke zlepšení jejich konkurenceschopnosti. Je to důležité pro zvýšení počtu zájemců, a tedy i sériovosti produkce a zlepšení ekonomických parametrů. Nastavení vhodných licenčních podmínek tak je kritickou podmínkou jejich úspěchu. Je třeba zdůraznit, že u většiny projektu jsme ještě hodně daleko od jejich dokončení, realizace prvního prototypu a zahájení sériové produkce, která by umožnila s nimi v energetice počítat. Je tak velmi otevřenou otázkou, které z projektů a kdy se nakonec realizují. A kdy je bude možné využít i u nás.
       Další podrobnosti:

       https://www.osel.cz/11557-pokrok-v-oblasti-malych-modularnich-reaktoru-v-roce-2020.html

       1. celosvetove se vyvyji cca 40 ruznych typu SMR, v nejake
        celosvetove se vyvyji cca 40 ruznych typu SMR, v nejake pokrocilejsi fazi kde se jiz bud tavi prototyp nebo se ceka na udeleni licence je 8, slovy osum firem s 8 ruznymi SMR reaktory, Rusko ma v provozu dva SMR reaktory, Cina 3, Argentina jeden a v Indii je v provozu 16 kusu Kandskeho reaktoru

        prvni z USA ma bejt od NuScale v provozu 2026-27

        cerpam info primo z IAEA

        1. Kandský reaktor nemá se SMR nic
         Kandský reaktor nemá se SMR nic společného:
         https://en.wikipedia.org/wiki/CANDU_reactor
         NuScale ještě nikde nezačala stavět ani první elektrárnu. SMR si v současné době koupit nemůžete a nevíte kolik bude stát a jak obtížný bude povolovací proces. Například u nás je povolovací proces stejný jako na jakoukoliv jinou jadernou elektrárnu.

        2. no vidis a ja tam na IAEA ctu ze zaklady pro dva NuScale se
         no vidis a ja tam na IAEA ctu ze zaklady pro dva NuScale se jiz buduji na dvou ruznych mistech a to jiz od roku 2018 kdy zacali pozemni prace, tedy priprava zakladu, no asi mas lepsi informace

         proc tedy kanadsky reaktor a jeho derivaty vyuzivane v Indii zarazuje stejna IAEA pod SMR, nebude to nahodou tim ze maji vykon zacinajici na 220MWe? to ze jsou i jeho derivaty k 700MWe neznamena ze jeho slabsi varianty do 300MWe nejsou SMR 😉

         me osobne je to fuk jak to je, me coby obcana CR a danoveho poplatnika v CR zajima to, aby zadnea z vlad neutracela nesmyslne penize od danovych poplatniku za ekonomicky nesmysl jakym velke reaktory jsou 😉 a nastesti zatim to je na takove urovni, ze Dukovany se nahrazovat hned tak nezacnou a Temelin se dostavovat nebude 🙂

        3. Jednou píšeš kandský, podruhé kanadský. Je to kandský.
         Jednou píšeš kandský, podruhé kanadský. Je to kandský. Současné dukovany mají reaktory 510 MWh a také se nepovažují za SMR. Kandský reaktor se řadí mezi normální JE. Nikoli mezi SMR.
         NuScale v září 2020 obdržel licenci amerického úřadu pro jadernou bezpečnost NRC. Připomeňme, že jde o obecnou licenci. Konkrétní stavba pak bude potřebovat licenci pro danou elektrárnu.
         Co se týče ČR a JE, tak jedinný rozumný reaktor nabízejí rusové, kteří jsou pro některé politiky tabu. Ostatní výrobci již pomalu končí (Westinghouse) nebo mají příliš výkonné bloky a v ČR pro ně není dost chladící vody.

        4. je sory za mou neandrtalskou cestinu, tak Kanada, proste
         je sory za mou neandrtalskou cestinu, tak Kanada, proste reaktor ktery vyvyjeli v Kanade a dnes se pouziva prave v Indii kde maj v provozu nekolik variaci tohoto reaktoru, k dnesnimu datu tech reaktoru pouzivaj 18 kusu

         cekal bych ze kdys napisu v Kanade takze dopriste treba pochopis ze se jedna o Kanadu

         vsechno co tu pisu cerpam jen ze stranek IAEA a vyrocnich zprav CEZ a CEPS, zadny dalsi zdroje me nezajimaj protoze nebudou obsahovat nic dalsiho nez tyto zminene zdroje pro vyvoj energetiky v CR

         a Rusaci fakt nenabizi jedinou moznost a za me doufam ze zadny velky blok se v CR jiz nepostavi, je to jen dira na prachy nas danovych poplatniku, a nastesti z tim nic nenadelam ani ja ani ty nebo nejaky zdejsi diskuter 🙂

   2. Klasickej blábol z kokotfora, elektromobily spotřebu
    Klasickej blábol z kokotfora, elektromobily spotřebu nezvyší a plán náhrady elektráren třeba plynovkama a rozširováním OZE mohl být už dávno, kdyby na to debilové z vedení státu nes*ali jak na placatej kámen místo haštěření a tunelování.

   3. I v prvni fazi projektu bude elektriny pro 3 miliony
    I v prvni fazi projektu bude elektriny pro 3 miliony domacnosti. Danu je ca. 6,5 milionu a tudiz asi ca. 3 miliony domacnosti. Ostrov bude energii i skladovat na cas, kdy nebude foukat. Ten ostrov bude v severnim mori. V Baltu maji take vetrniky a jeste maji i hodne FVE, tak budou mit vetsi vyrobu nez spotrebu. Vsak maji i podmorske propojeni do Norska/Svedska i Nemecka. Budou exportovat levnou elektrinu. Ve Velke Britanni maji podobne projekty. V mori je mozne vystavet neomezene zasobniky energie.

 5. Čtyři z pěti Čechů se zajímají o to, jak svým
  Čtyři z pěti Čechů se zajímají o to, jak svým chováním ovlivňují životní prostředí.

  Dál jsem tenhle blábol nečet. Češi se nezajímají ani o svoje babičky a rodiče, nezajímají se ani o svoje kamarády a už vůbec ne o ostatní lidi (jinak by jsme se ke koronáči postavili jinak). Ať se mi nikdo nepokouší namluvit, že většina Čechů se zajímá o to, jak svým konáním působí na ŽP. Čech má na prvním místě sebe. A dokud má pivo, cokoli do huby a byl o prázdninách v Chorvatsku, je mu fajn a nemá moc důvod cokoli měnit. Na dalších místech má svoje děti, pak kámoše z hospody a fotbalu, pak možná zbytek nejbližší rodiny a pak až na konci ostatní lidi. Na ŽP nezbylo v žebříčku místo.

   1. OFF+POLITIKA: Zaměňujete příčinu s důsledkem. Takhle se
    OFF+POLITIKA: Zaměňujete příčinu s důsledkem. Takhle se kupředu nepohneme, protože dost velká část z lidí s vaší názorem (opravdu nechci mířit na vás), zvolí jinou dnešní stranu zastoupenou v dnešním parlamentu. Je potřeba si uvědomit, že na dnešní Covud-situaci v ČR se podílí společně s Vládou a vládnoucími stranami také opozice a to stejnou měrou(nejvíc samozřejmě my, plebs). Je potřeba si uvědomit, že stejně jako Babiš v říjnu, stejně tak opozice v srpnu a teď nahání bezskrupulozně politické body a zas tak moc o konec epidemie jim nejde. Dnešní politická reprezentace a vyhlídky s Fialou, Pekarovou, Bartošem nebo Babišem jsou tak strašné, že vlastě ani nevím, jestli to nemám zkusit v jiné zemi, kde to bude míň strašný. Co takhle třeba Maďarsko? 🙂

  1. Prave kvuli hybridu mam prohlizec Brave. Ten tu svinarnu
   Prave kvuli hybridu mam prohlizec Brave. Ten tu svinarnu nepropusti. Jinak kazda takova agresivni reklama putuje u me na blacklist a takovy vyrobek nekoupim za zadnou cenu. A kvuli reklamam mam vypnuty zvuk. To se neda poslouchat ty ujeceny baby. Na TV se uz vubec neda cumet, to je reklama, prerusovana kratkymi useky dementnich serialu.

 6. Divím se, že státy nevyužijí své právo a nenařídí
  Divím se, že státy nevyužijí své právo a nenařídí zaměstnavatelům ke KAŽDÉMU parkovacími místu pro zaměstnance postavit zásuvku 230v. Klidně postupně, ale zase moc neotálet. Další ekonomiku bych nechal na firmách: jestli to nechaj jako benefit, nebo zpoplatní podle odebraných kWh. Bylo by to jednoduché a levné opatření a spoustě lidem z bytovek umožnilo přejít bez obav na elektro.

  1. Kde přesně se v zákoníku práce píše o tom, že
   Kde přesně se v zákoníku práce píše o tom, že zaměstnavatelé musí stavět zásuvky na parkovištích? Přestaňme na firmy navalovat další platby a povinnosti.Když to zaměstnavatel zařídí, tak fajn, ale nenuťme je to dělat. Když to zaměstnanci chcou, tak se můžou domluvit, že si to zaplatí.

   1. Tak přesně takovou reakci jsem očekával. Pokud by jedna
    Tak přesně takovou reakci jsem očekával. Pokud by jedna zásuvka na jednoho zaměstnance ( anebo taky na 1/3 zaměstnance – nezapomeň na smněnování) byl problém, tak už bude problém se vším. A stát samozřejmě může nařizovat veřejně prospěšné opatření. Kdyby například nebyla zákonná povinnost zřídit hajzlíky, možná by někde dělníci močili do petflašek a srali za fabrikou.

    1. Ve výchově mládeže soudruh Stalin přikládá velký
     Ve výchově mládeže soudruh Stalin přikládá velký význam
     marxisticko-leninské výchově a politickému zocelení mladých kádrů. Soudruh Stalin nás učí, že kdybychom dovedli mladé kádry vyškolit ideologicky a politicky zocelit a učinit z nich vyspělé marxisty-leninovce, mohli bychom pokládat všechny naše otázky už z devíti desetin za vyřešené…
     Doplňte si všude místo „soudruh Stalin“ „soudruh Dr.Voštěp“

     1. nemá sa rýpať do súdruhov diskutujúcich!
      a k veci – na sk

      nemá sa rýpať do súdruhov diskutujúcich!

      a k veci – na sk sa s zoceľovaním skončilo dávno pred zamatovým prevratom. a to je príčinou, že aj ten prevrat musel byť zamatový a nie riadny ako v rumunsku. a dnes to vidíma na politickej/ekonomickej „j/ELITE“ – na pohľad chlap jak hora a nezvládne prechod pár pôodnebnými pásmami a musia ho z policajného riaditeľstva odviezť na psychiatriu! alebo policajný exprezident sa pošmykol a o pár dní sa obesil v cele, … niektorí už ani svojmu advokátovi v dubaji alebo odkiaľ nevydávajú nedvíhatelefón!

      súdruh stalin/čugašvili by zaplakal, ešte že ho stihli pôochovať.

     1. Tvoje představa, že se zaměstnanci domluví mezi sebou a
      Tvoje představa, že se zaměstnanci domluví mezi sebou a potom s vedením je najivní, v dnešní době extrémně. Vždycky se najde skostnatělý blb, který veškerý pokrok zařízne jen proto , aby dokázal, jaký je osel. Společnost má právo určovat pravidla hry. Nikdo nikomu neomezuje osobní svobodu a pokud jsou pravidla pro všechny stejná, je vše v pořádku.

      1. Ve výchově mládeže soudruh Stalin přikládá velký
       Ve výchově mládeže soudruh Stalin přikládá velký význam
       marxisticko-leninské výchově a politickému zocelení mladých kádrů. Soudruh Stalin nás učí, že kdybychom dovedli mladé kádry vyškolit ideologicky a politicky zocelit a učinit z nich vyspělé marxisty-leninovce, mohli bychom pokládat všechny naše otázky už z devíti desetin za vyřešené…
       Doplňte si všude místo „soudruh Stalin“ „soudruh Dr.Voštěp“

      2. Přesně tak, zkuste si zjistit jaký diametrální rozdíl v
       Přesně tak, zkuste si zjistit jaký diametrální rozdíl v ochotě platit nějaké zaměstnanecké výhody je mezi pobočkou automotiv firmy o 1000 lidech typu Brose, Continental, Varroc atd. a stejně velkou pobočkou „rodinné“ firmy s matkou v Německu. Ti první za cca dva roky zásuvky realizují i sami, ti druzí nikdy, nebo jen pro pět VIP míst před „hradem“. Když při rozšiřování či rekonstrukci budov a ploch položí povinně alespoň kabely a přidají pole rozvaděče v rozvodně. Zaměstnanci si pak lehčeji „vyškemrají“ doplnění sloupků se zásuvkami, byť i s placeným odběrem. Tomu se říká, že státní správa myslí na budoucnost.

      3. Proč by to nemělo být možné. Zaměstnavatel chce mít
       Proč by to nemělo být možné. Zaměstnavatel chce mít spokojené zaměstnance. A pokud ti si za svoje peníze zlepší pracovní prostředí a tím sníží pravděpodobnost že odejdou někam jinam, pak nevidím jediný důvod proč by zaměstnavatel měl být proti.

        1. Jaktože není. Já zatím pracoval všude kde to tak bylo a
         Jaktože není. Já zatím pracoval všude kde to tak bylo a kde se nadřízení snažili aby byly dobré podmínky pro práci. Zkusil jste to aspoň dříve než jste začal tvrdit, že to nejde?

        1. Jistě sám vidíte rozdíl.
         Jistě sám vidíte rozdíl.

  2. Většina zaměstnavatelů kde jsem pracoval mělo parkovací
   Většina zaměstnavatelů kde jsem pracoval mělo parkovací místo maximálně pro manažery a to byly nové kancelářské budovy. V Praze je u kanceláří počet míst pro parkování silně omezený. Více parkovacích míst na plochu kanceláří je zakázáno. Vychází to z logiky – málo parkovacích míst = málo lidí bude moci dojet autem a většina bude muset MHD.

  3. už som to dávnejšie uviedol na viacerých
   už som to dávnejšie uviedol na viacerých fórach
   https://abc-byvanie.sk/stavebnictvo/budovy/nove-nebytove-budovy-budu-musiet-mat-nabijacku-pre-elektromobily/

   Infraštruktúru pre zriadenie nabíjacej stanice v budúcnosti budú musieť mať aj nové a významne obnovované bytové domy s parkoviskom pre viac ako desať áut. Každá nebytová budova s vyše 20 parkovacími miestami bude musieť mať minimálne jednu nabíjačku elektrických automobilov od 1. januára 2025.

   Novela prevezme smernicu Európskeho parlamentu a Rady EÚ z 30. mája 2018, ktorou sa menia smernice o energetickej hospodárnosti budov a o energetickej efektívnosti. Spresňuje tiež definíciu technického systému budovy a zavádza novú definíciu systému automatizácie a riadenia budovy. Zmeny by po schválení v parlamente mali nadobudnúť účinnosť 10. marca 2020.

  4. Informace o Povinnosti přizpůsobit podniková parkoviště
   Informace o Povinnosti přizpůsobit podniková parkoviště elektromobilům vyplývající z evropské směrnice 2018/844/EU

   https://oze.tzb-info.cz/akumulace-elektriny/19269-nova-povinnost-pro-firmy-vybudovat-nabijecky-pro-elektromobily

   Směrnice EU nastiňuje pravidla pro „jiné než obytné“ budovy (nové i renovované), které mají více než 10 parkovacích míst. U takových objektů bude třeba na parkovacích plochách, které se nacházejí uvnitř nebo v přímém sousedství, instalovat minimálně jednu dobíjecí stanici pro elektromobily a minimálně ke každému pátému stání přivést kabeláž, která umožní dodatečnou instalaci dalších stanic.

 7. Když jsem bydlel jako single v Praze, tak jsem auto
  Když jsem bydlel jako single v Praze, tak jsem auto nepotřeboval. Stejně tak moje sociální bublina. Ti chudší měli spolubydlení, ti bohatší byt sám pro sebe. Auto nebylo potřeba a parkrát do roka nebyl problém si auto vypůjčit. Na dovolenou se létalo. Na výlety stačí MHD. Do práce se jet autem nedá, protože se tam nedá zaparkovat. V případě, že budou autonomní auta, tak si z této sociální bubliny auto nekoupí nikdo.
  Většina z této mé sociální bubliny si založila rodiny a koupili si dům za Prahou a auto mají všichni. EV nevlastní, až budou levnější, tak si EV pořídí. S nabíjením není problém.
  Ten průzkum může být pravdivý.

 8. Nalejme si čistého vína.
  Většinu nových prodejů tvoří

  Nalejme si čistého vína.

  Většinu nových prodejů tvoří fleetové prodeje. A tam jde pouze a jedině o cenu, přičemž už elektrika dohnala spalovací auta a zůstala jen vyšší pořizovací cena. To není pro elektřinu dobré.

  Soukromníci v ČR kupují především ojetiny. Ani to není pro elektřinu dobré.

  Dotace? Není z čeho dávat, stát se už tak zadlužuje raketovým tempem. Ani tahle cesta se neotevře.

  Takže zůstala jen skupina lidí, co soukromě kupují nová auta a mají na to si připlatit. Z této skupiny škrtněte všechny petrolheady, lidi bydlící v bytových domech bez možnosti dobíjení a lidi s jediným vozidlem v rodině.

  Zůstane vám skupinka podivínů, jejíž tržní potenciál je silný jako list papíru.

  A co se týká skupiny jednorožců, co by se dobrovolně vzdali auta výměnou za hromadnou dopravu, tomu nevěří ani ten, co to psal. Auta se vzdává pouze ten, co ho už nemůže mít – z ekonomických nebo zdravotních důvodů.

  1. Věřím tomu, že se najde pár zelených grétenistů,
   Věřím tomu, že se najde pár zelených grétenistů, kteří něco takového do ankety prohlásí. Protože slibem nezarmoutíš.
   Navíc to můžou udělat většinou mladí lidé bez rodiny, kteří žijí ve velkém městě. Tudíž vše tam mají a všude jsou schopni dojet MHD,z města nevytáhnou paty a nákup si nechají vozit jiným vozem, který ale nevlastní, takže se můžou považovat za zelený grétény.

   V dnešní době, kdokoliv kdo bydlí v menším městě, nebo na vesnici, tak se bez auta neobejde. Autobusové spojení je žalostné a většinou v absolutně nehodící se dobu.

   Já jezdím do práce 20 minut. Autobusem je to 60 minut.
   Cena v nákladech na elektriku zanedbatelná. Na LPG stejná jako autobus. Ušetřený čas k nezaplacení.

   1. Jenže to, že Vás politruci a byrokradi donutili vlastnit
    Jenže to, že Vás politruci a byrokradi donutili vlastnit auto, abyste někam dojel, kromě vesnic a malých měst i na mega sídlištích je prostě základ celého našeho dnešního problému s 6 miliony registrovaných osobáků spaůlováků v 10,5 milionové zemi.
    A Vy to ještě pokládáte za výhodu. Zvláštní masochismus, finanční i zdravotní.

  2. to mas asi nejake hodne blbe vino, rekl bych bud neuzrale a
   to mas asi nejake hodne blbe vino, rekl bych bud neuzrale a nebo rovnou skazene

   ano prodeje jsou v CR vetsinove fleet, ale firmy prave ted jiz hodne silne zvazuji postupne prechody k alternative v podobe elektriny, z nasich klientskych firem ted vetsina zacina misto dieselovych aut kupovat blug-in hybridni, doslova hitem je ted v tomto Octavia iV, a tyto firmy casem postupne presedlaji i na ciste elektriny kdy dnes si spise jen zkousi jednu aby se nereklo

   z nasich nejvetsich klientu kde maji ve flotile prez 800 aut, tak elektrifikaci zvazuji na vetsi objemy na rok 2025, na ktery jim jiz projektujeme i fotovoltaicke parkoviste kde cca ctvrtina parkovacich mist bude vybavena pomalym nabijenim, firma ma cca 6 tisic zamestnancu a puvodni kapacita jejich parkovist u vsech pobocek je podle dokumentace 1846, stavet by se podle odhadu mohloz acit na prvni pobocce nekdy zacatkem pristiho roku

   to ze soukromnici kupuji prevazne ojetiny neni vubec na skodu, elektromobil je a bude uplne stejna ojetina jako jakejkoliv jine ojete ICE

   dotace, naco? jako exportni stat s velkou zavyslosti na nemecku podle ktereho v automotive i prebyrame „trendy“ jen s mirnym 2-4 letym spozdenim se proste trh s auty bude odvijet podobne jako v Nemecku jen proste s danym spozdenim, jak ten s novejma autama, tak s ojetinama, bylo to tak za poslednich 30 let se vsema trendama pohonu v autech, a elektromobilita na tom nic zrejme nezmeni

   podivin ses ty, ze te porad bavi trollit na ruznych automobilovych forech ty svoje vylhany „moudra“ 😉 jsi krasnym prikladem toho jak se topici snazi chytat poslednich stebelek s vedomim toho, ze to stejne nebude k nicemu a stejne se utopi

   1. Dnes k večeři Alta Vista Malbec 2013, děkuji za
    Dnes k večeři Alta Vista Malbec 2013, děkuji za optání.

    Předně hitem Octavia 4 bohužel není a v hybridním provedení už vůbec ne. Fleet samořejmě jde do Active a Ambition za 400 litrů a to tím to hasne. Plug-in hybrid za 800 litrů je v pásmu Superbu, takže naprosto bez šance.

    Že se trh v ČR odvíjí stejmě, jako trh v Německu, je naprosto skvělý fór, moc jsem za zasmál díky.

  3. bohužel máte pravdu, jen ta skupina podivínů nebude zase
   bohužel máte pravdu, jen ta skupina podivínů nebude zase až tak úplně malá, ale je jasné že bez dotací ten nárůst EV bude u nás hodně pozvolný, především závislý na cenách spalováků a na dovozu EV ojetin ze zemí kde ty dotace mají

      1. Tos mi to nandal, kremelský fašoune 🙂
       A koukám, že jsi i

       Tos mi to nandal, kremelský fašoune 🙂
       A koukám, že jsi i jasnovidec, když víš jak jsem, dle tebe, hloupější a méně úspěšný. Měl by ses tím živit jako Nostradamus, u jednoduchých individuí budeš mít určitě úspěch.

    1. LŽEŠ, no problem, rychlých nabíječek je mnohem více (v
     LŽEŠ, no problem, rychlých nabíječek je mnohem více (v našem menším městě víc jak 5 stojanů a cca 20 kabelů, navíc nabíječka téměř netřeba, když jezdíš málo … Na delší výlety rychlonabíjení zdarma, psychopátku hloupý 🙂

     Je to prostě paráda na bytě s EV 😉
     Ty jsi to zkusil, že víš howno? 🙂

     Jinak ty nabíječky nepoužívám, protože jsou většinou levnější způsoby nabíjení, i zdarma, neznalý troubo 🙂

      1. Ale na dlouhé výlety s nabíjením zdarma jezdím, málo se
       Ale na dlouhé výlety s nabíjením zdarma jezdím, málo se jezdí logicky ve městě, kde je dojezd ještě větší, logicky

       Ty máš opravdu nízké IQ, že jsi nepochopil psaný text 🙂

       A zítra na hory s veřejným nabíjením na horách zdarma, hloupý troubo 🙂

        1. Ty jsi vážně tak hloupý, že jsi neslyšel o
         Ty jsi vážně tak hloupý, že jsi neslyšel o nabíječkách? 🙂

        2. na sídlišti nejsou, nejsou ještě ani u nákupních center,
         na sídlišti nejsou, nejsou ještě ani u nákupních center, pouze u čerpacích stanic, autosalonů, tam rozhodně trávit čas nechci, naštěstí ani nemusím vzhledem k tomu, že plánuji vlastní nabíječku v domě 🙂

        3. LŽEŠ, jsou u nákupních center, často zdarma, ve městech
         LŽEŠ, jsou u nákupních center, často zdarma, ve městech jsou i rychlejší za 6 Kč kWh

         Jaké máš IQ, když tvrdíš takové lži s takovou jistotou? Ty jsi tak hloupý, že neznáš mapy/aplikace, které snadno ukazují téměř všechny nabíječky na planetě?

         🙂

        4. jo tak to bych musel jezdit nakupovat 40km daleko, to bych
         jo tak to bych musel jezdit nakupovat 40km daleko, to bych musel být tak chytrý jako ty, takové IQ opravdu nemám 😀

        5. Vidím, že problémy moc řešit neumíš … Holt ti není
         Vidím, že problémy moc řešit neumíš … Holt ti není dáno 🙂

        6. jo tak každý řeší dle svého IQ no, někdo staví dům se
         jo tak každý řeší dle svého IQ no, někdo staví dům se solárními panely a nabíječkou pro EV, jinej zase jede nabíjet do kauflandu zadarmo ikdyby to mělo být 100 km daleko 😀

         to jsem ale blbej, měl jsem zůstat v bytě, vykašlat se na stavbu, za ušetřené peníze jsem mohl mít tak čtyři Tesly a dle mapy jezdit 40km do lidlu nabíjet zadarmo 😀

  4. Tobě už nezbude než sehnat poslední kanystr benzínu,
   Tobě už nezbude než sehnat poslední kanystr benzínu, polejt se a podpálit se. Jinak se svých depresí a muk asi nezbavíš. Pro planetu by ale bylo lepší a užitečnejší, kdyby ses jen začlenil mezi vrstvy kompostu a zkompostoval. Slunce v duši.

  5. O com keca tento clovek? Aka elektrina dotiahla spalovacie
   O com keca tento clovek? Aka elektrina dotiahla spalovacie auta? Preco by clovek v byte nemohol mat nabijacku?

   Na dotacie nie je ale na pokuty za emisie ano? Hmm…

   Ze kupuju jazdenky? Ano ved preco nie. Aj medzi EV uz su jazdenky a nebyt potreby vacsieho auta tak uz riesim EV. Bohuzial vacsie auto mam problem zohnat aj medzi spalovakmi.

   Tie prispevky od toho „cloveka“ by sa mali archivovat a ukazovat tak za 3-4 roky ako vtip dna. Celkom by to tento portal osviezilo.

   1. Ano, pokud dnes pošlu člověka z Prahy do Ostravy
    Ano, pokud dnes pošlu člověka z Prahy do Ostravy elektřinou nebo spalovacím autem je naprosto jedno, v provozních nákladech mě to vyjde zhruba nastejno.

    Elektromobilní ojetiny prakticky nejsou, pokud ano, tak jako předražené ležáky, zeptej se v jakémkoliv bazaru.

    „Bohuzial vacsie auto mam problem zohnat aj medzi spalovakmi.“ = kecy

     1. Přesně tak. Z Ostravy i Prahy to má tu výhodu, že
      Přesně tak. Z Ostravy i Prahy to má tu výhodu, že dopravci navíc v rámci soutěže zaparkují auto v ceně jízdenky na nádraží, dokonce v krytém parkovišti. Část z nich i z měst po cestě. Vystupuji v centru města u dopravního uzlu a půjčoven aut, pokud už ho nutně potřebuji. spokojený, najezený, odpočatý nebo s dokončenou prací či přečtenou knihou.

     1. ano, taky takové znám. Proto musím spolužákům
      ano, taky takové znám. Proto musím spolužákům automobilistům vždy při organizování srazu třídy připomínat, že se na místo musí dát dojet rozumně hromadnou dopravou nebo musíme zorganizovat spolujízdu. I když máme i extrémisty, co na Hotel Duo do Beskyd dojeli 60 km do kopce v říjnu na svém silničním kole. Pak se ospršili, převlékli a šli srazovat.

Napsat komentář