Cupra Formentor e-Hybrid: povedený plug-in hybrid s dojezdem až 59 km čistě na elektřinu

Cupra Formentor, první vozidlo, vyvinuté výhradně značkou Cupra přichází nyní na trh ve dvou plug-in hybridních verzích.

CUPRA Formentor e-HYBRID je po modelu CUPRA Leon e-HYBRID druhou verzí Plug-in Hybrid v nabídce značky
foto: CUPRA

Pohon modelu Cupra Formentor e-Hybrid, který poskytuje nejvyšší výkon 150 kW nebo 180 kW, zážehový motor TSI 1,4 litru o výkonu 110 kW s elektromotorem vyladěným na nejvyšší výkon 85 kW. Energii dodává sada lithium-iontových akumulátorů s kapacitou 13 kWh.

Výkonnější verze zvládne z nuly na 100 km/h zrychlit za pouhých 7,8 sekundy a její nejvyšší rychlost je 205 km/h. Emise CO2 se u této verze pohybují mezi 26 a 32 g/km a spotřeba paliva je 1,2 až 1,4 litru na 100 km podle oficiálního testovacího cyklu WLTP.

Baterie umožňuje dojezd s výhradně elektrickým pohonem až 59 km (až 55 km u varianty s vyšším výkonem) na základě oficiálního zkušebního cyklu WLTP. Sada lithium-iontových akumulátorů má hmotnost 130 kilogramů. Její vliv na jízdní dynamiku je však minimální, protože je uložena v nejnižší možné poloze. A díky objemu 96 litrů bylo relativně snadné najít pro ni optimální umístění.

Cupra Formentor e-Hybrid

Cupra Formentor e-Hybrid
foto: Cupra

Mimořádně důležité je řízení provozní teploty akumulátorové baterie spolu s ostatními prvky externě nabíjitelného hybridního systému včetně nabíječky, výkonové elektroniky a elektromotoru. Model CUPRA Formentor e-HYBRID je proto vybaven dodatečnou chladicí soustavou s vlastním chladičem a expanzní nádobou.

Cupra Formentor e-Hybrid

Cupra Formentor e-Hybrid
foto: Cupra

Nový systém pracuje oproti chladicí soustavě spalovacího motoru s nižší teplotou a zvyšuje účinnost hybridního pohonu za nízkých i vysokých teplot. Po připojení vozidla ke zdroji elektrické energie lze sadu akumulátorů nabít za pouhé 3 hodiny a 40 minut pomocí nástěnné nabíječky o výkonu 3,6 kW, nebo za necelých 5 hodin při využití 2,3kW nabíječky.

Cupra Formentor e-Hybrid

Cupra Formentor e-Hybrid
foto: Cupra

Cupra Formentor e-Hybrid má vnější délku 4450 mm a vnější šířku 1839 mm. Vnější výška 1510 mm poskytuje všem cestujícím velkorysý prostor pro hlavu, zatímco rozvor náprav 2680 mm umožnil vytvořit dostatek prostoru pro cestující na sedadlech vzadu. Auto nabízí prostor pro zavazadla o objemu 345 litrů.

Konektivita (Full Link včetně uživatelských rozhraní Android Auto a Apple CarPlay; funkce a služby založené na připojení k internetu) zajišťují cestujícím spojení s okolním světem.

Cupra Formentor e-Hybrid

Cupra Formentor e-Hybrid
foto: Cupra

Kombinace systémů CUPRA CONNECT a e-HYBRID poskytuje řidiči ještě lepší kontrolu nad vozem a možnost ovládat prostřednictvím aplikace mnohem širší škálu funkcí – včetně funkcí týkajících se nabíjení sady akumulátorů – a to uvnitř vozidla i mimo něj. Aplikace nabízí rovněž možnost ovládat na dálku klimatizaci.

Cupra Formentor e-Hybrid

Cupra Formentor e-Hybrid
foto: Cupra

Mezi nejdůležitější systémy patří asistent Travel Assist pro automatizovanou jízdu, asistent pro změnu jízdního pruhu (Side Assist), asistent pro couvání z parkovacího místa (Exit Assist) a asistent pro stav nouze (Emergency Assist) a předvídavý adaptivní tempomat ACC (Adaptive Cruise Control).

Značka CUPRA zahájila již výrobu nového modelu, na trh bude uveden v březnu. Autorizovaní prodejci značky CUPRA v České republice již přijímají objednávky. Ceny na českém trhu byly stanoveny na 974 900 Kč (Formentor e-HYBRID 150 kW), resp. 1 114 900 Kč (Formentor VZ e-HYBRID 180 kW).

S oběma uvedenými verzemi a již představenými modely CUPRA Leon e-HYBRID a CUPRA Leon e-HYBRID Sportstourer bude značka CUPRA nabízet na trhu celkem šest externě nabíjitelných hybridních verzí PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle).

Po uvedení kompletní řady pohonů na trh hodlá CUPRA dosáhnout celkových příjmů z prodeje ve výši 1 miliardy eur. V průběhu letošního roku rozšíří portfolio také připravovaný model CUPRA el-Born, první elektromobil značky CUPRA.

tisková zpráva

2 Comments on “Cupra Formentor e-Hybrid: povedený plug-in hybrid s dojezdem až 59 km čistě na elektřinu”

    1. Samozřejmě. Výhody elektromobilu může využít i někdo,
      Samozřejmě. Výhody elektromobilu může využít i někdo, kdo nehodlá dobíjet.
      Pokud někdo dobíjí, tak dojezd 50 km je tak akorát, aby se při denním dojíždění do práce motor na chvilku zapnul a výfuk se neprohřál a mohl krásně rezivět.

Napsat komentář