Čtyři americké metropole chystají nákup 24 000 elektromobilů

Los Angeles, San Francisco, Seattle a Portland se chystají vypsat společnou veřejnou zakázku na dodání 24 000 elektromobilů. Ke stejnému záměru by se mohla připojit i další města a počet aut by tak mohl vzrůst až ke 100 000.

Nový elektromobil Chevrolet Bolt by měl letos prodeje aut na baterie v USA výrazně podpořit
foto: General Motors

Jedním z hlavních organizátorů celé akce je město Los Angeles, resp. jeho starosta Eric Garcetti. Podle jeho názoru „má každá komunita sílu bojovat s klimatickou změnou a není třeba čekat na nějakou osobu nebo vládu aby ukázala cestu“. Když budou velká města jednat společně, půjdou příkladem, postrčí inovaci, zlepší ovzduší a urychlí nevyhnutelný přechod k nízkoemisní budoucnosti.

Není náhoda, že nová iniciativa vychází právě z Los Angeles. Jde o největší metropoli státu Kalifornie, v němž se prodá 50 % všech aut do zásuvky v celých Spojených státech. Samotné Los Angeles už nějakou dobu tlačí elektrifikaci kupředu. Nedávno například nasadilo 150 elektromobilů BMW i3 jako policejní vozy, nakupuje také Nissan Leaf pro veřejné služby a zkouší i elektrická nákladní auta.

Prozatím má iniciativa nákupu 24 000 nových elektromobilů podobu informační poptávky jednotlivým automobilkám. Zda by vůbec byly schopny takové množství aut dodat, splnit zadané požadavky a jaká by byla cena aut. Odpovědět by měly do 1. března 2017. Do budoucna by se pak mohl počet odebraných aut ještě rozšířit.

Eric Garcetti je totiž předsedou komise Mayors National Climate Action Agenda (MNCAA), která sdružuje 51 starostů amerických měst, kteří se zasazují o boj proti klimatickým změnám. Skupina zároveň nedávno poslala společný dopis Donaldu Trumpovi, ve kterém ho žádá, aby dodržel podporu pro Pařížskou klimatickou dohodu.

9 Comments on “Čtyři americké metropole chystají nákup 24 000 elektromobilů”

  1. Dobrá zpráva: podobná
    Dobrá zpráva: podobná akce se chystá i v českých městech. Bude se jednat o cca 10tis ks EV a kdokoli se může připojit. Je to veřejná akce regionálních politiků na podporu občanského zdraví a jako podpora boje proti zhoršování klimatu. Soutěž měst má být vypsaná 1.dubna…. 🙂
    Ve stejný den bude zahájena také akce s názvem „rychlonabíječka ke každému Městskému úřadu“ a před Obecní hospodu – akce proti zavíraní malých hospod z důvodu EET!

Napsat komentář