Vítěz ankety: Lexus GS 450h

Petr Soukup - 15 Prosinec 2006

Lexus GS 450h

Poslední anketa, která zde proběhla, má vítěze. Stal se jím Lexus GS 450h. Daleko za sebou zanechal Toyotu Prius či hybridní Hondu Civic.
Důvody, proč si pořídit hybridní automobil jsou různé. Někdo chce snížit spotřebu paliva, jíný zase ulevit životnímu prostředí. Zpravidla nás ale láka právě kombinace výše zmíněných výhod. Pokud se navíc neobejdete bez vozu vyšší střední třídy, Lexus GS 450h vás rozhodně zaujme.
Zařazením do stejné kategorie jako například Audi A6 4,2 FSI je pomyslná laťka opravdu vysoko. Délka Lexusu 4 825 mm je obdobná jako u Škody Suberb, o něco menší než u Audi A6. To samé platí i o šířce vozu (1 820 mm). Hmotnosti vozů nejsou již tak objektivně porovnatelné. Lexus musí vozit narozdíl od konkurentů o dva motory více. Pohotovostní hmotnost o 200 a 400 kg vyšší v porovnání s Audi a Superbem je tedy opodstatněná. Přítomnost třech motorů spolu s nikl-metal hydridový akumulátorem si ještě vyžádala daň v podobě opravdu podprůměrného zavazadlového prostoru o objemu 280 l.
O pohon Lexusu se stará šestiválcový zážehový motor o objemu 3,5 litru a dva výkonné elektromotory, které slouží i jako generátory elektrické energie. Spalovací motor je se svými 218 kW (296 PS) sám o sobě velice slušným agregátem. V kombinaci s jedním elektromotorem, který se v případě potřeby připojí, vyvvine soustava výkon 345 koní. Není divu, že na zrychlení z 0 na 100 km/h stačí necelých 6 sekund. U dvoutunového kolosu velice úctyhodný výkon.
Lexus splňuje normu Euro4. Průměrná emise oxidu uhličitého je 186 g/km. V porovnání s výše zmíněným Audi (257 g/km) je o 28% nižší. Navíc tabulková kombinovaná spotřeba GS 450h je 7,9 l/100km. Spotřeba ve městě je relativně ještě přijatelnějsí. 9,2 l/100km oproti 15,6 l/100km (Audi). To je více než třetinová úspora paliva, ale hlavně životního prostředí.
Lexus GS 450h není ani maximálně ekologický, ani maximálně úsporný v porovnání s ostatními hybridními vozy. S cenou bezmála 1,7 milionu Kč není dostupný široké veřejnosti. Doufejme však, že přispěje k popularizaci alternativních pohonů, právě díky jeho exkluzivitě.

>> Pokračujte na fotogalerii Lexus GS 450h <<

Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?