Čína postaví v Černobylu obří solární farmu

Čínští investoři ze společnosti GCL-SI plánují výstavbu solární farmy jen na dohled od nového betonového sarkofágu ukrajinské nukleární elektrárny v Černobylu.

Plocha o rozloze 2600 kilometrů čtverečních by mohla být zpřístupněna investorským solárním pobídkám z Číny.
foto: Lucie Pleštilová

„Vidíme tu významný ekonomicko-společenský přínos,“ říká Shu Hua, předseda společnosti GCL System Integration Technology. A dodává, že to, co nebylo v pořádku a nefungovalo, teď nahradí funkčním a efektivním modelem čisté a obnovitelné energie.

Dále dodává, že právě tato kontrastní situace „dobré a špatné technologie“ bude inspirovat i další země. „Pařížská úmluva nejsou prázdná slova, a tohle je jeden z kroků naplňování této pro naši budoucnost klíčové dohody.“

Pokud ale jde o samotný projekt solární farmy, je už Hua o poznání méně sdílný, a neuvádí bližší specifikace. Jen to, že by zamýšlená farma měla mít „V první fázi výkon jeden gigawatt.“ A jak se k tomu staví Ukrajina?

„Ukrajinská vláda prohlásila celou „vyloučenou zónu“ za oblast vhodnou pro budoucí rozvoj zemědělství, takže z tohoto hlediska je myslím všechno v pořádku. Radiace se neobáváme, a to ani na úrovni instalace, nebo pozdějšího provozu solární farmy,“ dodává Hua.

GCL-SI tímto způsobem taktně obchází informaci, že si jedním klíčovým kontraktem otevírá pole pro rozvoj solární energetiky na ploše téměř 2600 kilometrů čtverečních (vyloučené zóny), a to ve výrazném předstihu před evropskou konkurencí. Tam, kde by totiž viděli evropští investoři problém, vidí dravější Číňani nevyužitou příležitost.

9 komentářů u “Čína postaví v Černobylu obří solární farmu”

        1. Pokud by to nebyl překlep,
          Pokud by to nebyl překlep, redakce to zatím neopravila, tak to chápu asi tak, že když se tam dají pěstovat plodiny, tak je možné umístit na tu samou plochu v FV panely. Pěstovat plodiny ve vyloučené oblasti mi přijde hodně zvláštní. Postavit tam FVE, pokud je radiace opravdu hodně nízká, nikoli.

Napsat komentář