ČEZ zatepluje elektrárny a snižuje spotřebu vody

Spotřeba pitné vody v jaderných, klasických a vodních elektrárnách ČEZ loni opět meziročně klesla. Elektrárna Dětmarovice se dočkala zateplení budovy.

Současná podoba elektrárny Dětmarovice. Instalovaný výkon je 800 MW, je tak nejvýkonnější elektrárnou spalující černé uhlí v Česku. Elektrárna ročně vyprodukuje okolo 3 TWh elektrické energie. V květnu 2009 začala výstavba horkovodu do města Bohumín, který byl dokončen na podzim 2010. Výstavba elektrárny byla zahájena roku 1971 a spouštění čtyř bloků probíhalo postupně od května 1975 do listopadu 1976. Odsířena byla v roce 1998.
foto: ČEZ

Elektrárna Dětmarovice, jediná elektrárna a teplárna Skupiny ČEZ spalující černé uhlí, dokončila investici za bezmála 120 milionů korun do zateplení a rekonstrukce osvětlení.

Snížení energetické náročnosti provozu budov a modernizace osvětlení přinese energetikům úsporu finančních nákladů a zároveň podpoří dlouhodobý plán Skupiny ČEZ na snížení uhlíkové stopy jednotlivých provozů. Zhruba čtvrtinu nákladů uhradila v rámci programu na podporu podnikání a inovací Evropská unie.

„Investujeme do budoucnosti. Předpokládáme, že díky zateplení ušetříme až třetinu nákladů na vytápění elektrárenských objektů, ještě výrazněji by se měla snížit spotřeba elektřiny,“ vysvětlil Vlastimír Kontrik, generální ředitel Elektrárny Dětmarovice, která vyrábí elektřinu a zároveň produkuje teplo, kterým vytápí tisíce domácností v Orlové i Bohumíně a nově také skleníky na pěstování zeleniny v Dolní Lutyni.

„Nejviditelnější částí rekonstrukce je nová fasáda, moderní a hlavně zateplená. Vyměnili jsme i všechna okna, po více než 40 letech už si to zasloužila, stejně jako lidé, kteří za těmi zdmi a okny pracují,“ dodal generální ředitel dětmarovické elektrárny.

Součástí rekonstrukce bylo také odstranění tepelně a technicky nevyhovujících a nevzhledných boletických panelů s potenciálně nebezpečnými azbestovými deskami, které pokrývaly takřka celou správní budovu, jídelnu i některé další objekty.

Díky investici se teď bude v elektrárně v zimě méně topit, v létě méně chladit a celoročně efektivněji svítit. Úspora energie by se měla pohybovat kolem 1544 MWh za rok, což znamená snížení zhruba o 37 % oproti stavu před rekonstrukcí.

Pro názornost – takové množství tepla by stačilo na vytápění více než 200 nízkoenergetických rodinných domů. Elektrárna díky tomu ušetří ročně několik milionů korun a současně dojde ke snížení produkce CO2 minimálně o 1 305 tun.

„První měsíce provozu po investici dokazují, že se náš záměr podařil. Jen ve spotřebě tepla se úspory opravdu pohybují kolem 40 procent,“ řekl Vlastimír Kontrik.

Elektrárna Dětmarovice je největší klasickou elektrárnou na území Moravskoslezského kraje i v rámci celé Moravy. Spaluje černé uhlí, ze kterého vyrábí elektřinu a teplo.

Ročně dokáže vyrobit okolo 2 500 000 MWh elektrické energie (což je spotřeba více než 700 000 domácností) a přes 800 000 GJ tepla. Teplem zásobuje Bohumín, Orlovou a od loňska také Farmu Bezdínek, ve které začala společnost NWT s pěstováním okurek a rajčat.

Šetří se i vodou

Spotřeba pitné vody v jaderných, klasických a vodních elektrárnách ČEZ, a. s., loni opět meziročně klesla – a to o výrazných 11 procent. Srovnání s rokem 2001 ukazuje dokonce dramatické 65% snížení odběru.

Celkem 335 tisíc m3 pitné vody odebraly v roce 2018 výrobní provozy společnosti ČEZ, a. s. Ve srovnání s 918 tisíci m3 v roce 2001 jde o více než 63% pokles. V jaderných provozech se během 18 let snížila spotřeba pitné vody o 68,5 %.

Celkově dosáhla loni spotřeba pitné vody v elektrárnách ČEZ výše 504,8 tisíci m3 (o 11,2 % méně než v roce 2017). Ve srovnání s 1,45 milionu m3 z roku 2001 jde o 65% úsporu tekutiny, která se v posledních letech stává stále vzácnější. Snížení spotřeby umožnila jak průběžná modernizace provozů, tak i soubor přijatých úsporných opatření.

tisková zpráva

16 Comments on “ČEZ zatepluje elektrárny a snižuje spotřebu vody”

  1. U potřeby chlazení bych to chápal, že dojde k úspoře.
    U potřeby chlazení bych to chápal, že dojde k úspoře.

    Ale ve vytápění? Takže chladící věže už nejedou? Nebo elektrárna primárně produkuje teplo a elektřina je podružná??

    Spíše bych to PR postavil na tom, že zaměstnanci mají rekonstruované prostory (hezké). Ale operovat s úsporami nákladů za teplo … nevím.

      1. No, principielně je tam ta elektrárna/teplárna kvůli
        No, principielně je tam ta elektrárna/teplárna kvůli vytápění přilehlé obce/obcí. Proto stojí tam, kde stojí. Ale je efektivnější k tomu vyrábět i elektřinu (kombinovaná výroba), a zrovna díky výrobě a prodeji elektřiny jsou výděleční. Kdyby šlo jen o prodej elektřiny, mohla by stát kdekoliv jinde, co nejblíže těžbě uhlí.
        Co se týče vytápění, nevím, jestli své budovy vytápí elektřinou, horkou vodou nebo nízkotlakou parou. Ale každopádně snížení spotřeby čehokoliv z toho, co jsem vyjmenoval se pozitivně promítne na snížení spotřeby uhlí.
        Někdo tu zmiňuje, že tam je spousta odpadního tepla. Tak vyvedu vás z omylu, předpokládám že to bude podobné jako v naší uhelce – kotle jsou zaizolované, takže i na kotelně je mimo léta poměrně chladno, neřkuli zima. Ale v článku je zmínka o ostatních budovách, ne přímo o budově výrobního bloku…

  2. To si zamestnanci tu pitnou vodu berou i domu? Nebo v CEZ maji
    To si zamestnanci tu pitnou vodu berou i domu? Nebo v CEZ maji WC s trvalym splachovanim? Vychazim z toho, ze chladici veze se chladi uzitkovou vodou a ne pitnou. Az me v obci zase zakazou z duvodu sucha zalevat zahradku a napoustet bazen, tak budu pozadovat zastaveni plytvani vodou v chladicich vezich. FVE nepotrebuji zadnou chladici ani pitnou vodu. Zadnou zateplenou budovu s tisicem darmoslapu.

      1. Ta elektrarna spotrebovava pitnou vodu ? Dneska v TV davali,
        Ta elektrarna spotrebovava pitnou vodu ? Dneska v TV davali, ze to musi hlidat armada, buh vi, kolik cela ta sranda asi stoji. Nemci umi pocitat, proto vsechny tyhle elektrarny rusi, je to asi pekny nesmysl, cerna dira na penize a obrovske riziko.

        1. To je normální trochu přečištěná voda z té řeky,
          To je normální trochu přečištěná voda z té řeky, kolem které je běžné ochranné pásmo. V Česku je hromada pitné vody. Hlavní náklady a proč jsou u nás tak drahé vodárenské poplatky je kvůli čištění splašků, aby jsme posílali do zahraničí co nejčištější vodu úplně zdarma. Místo toho by jsme mohli maximálně používat závlahy doma, a být konečně soběstační v ovoci a zelenině.

            1. Jak asi, zastarale díky řekám u hranic minimálně
              Jak asi, zastarale díky řekám u hranic minimálně regulovaným, místo toho, aby to bylo zvláště tam přehrazené a pouštělo se do ciziny jen společně s loděmi nebo při jasném nadbytku vody, a né jak to dnes pouštíme i při největším suchu.

Napsat komentář