ČEZ staví obří střešní solární elektrárnu pro Zentivu

Na střeše výrobního závodu jednoho z největších českých výrobců léčiv roste fotovoltaika. Solární elektrárna na Zentivě se zařadí mezi největší v ČR

Na střeše výrobního závodu společnosti Zentiva v pražských Měcholupech roste fotovoltaická elektrárna, která se zařadí mezi největší střešní instalace v České republice. Jeden z největších českých výrobců léčiv díky ní sníží náklady za energie a přispěje k dosažení uhlíkové neutrality, kterou Zentiva plánuje do roku 2030 v rámci scope 1 a scope 2. Solární elektrárna o výkonu téměř 1 MWp, jejíž instalaci zajišťuje ČEZ ESCO, vyrobí zhruba 910 MWh čisté elektřiny za rok, což se rovná zhruba spotřebě 260 běžných domácností.

„Zentiva má ambiciózní cíle v oblasti ochrany životního prostředí. Jsme si vědomi toho, že jakožto výrobce máme dopad na životní prostředí a snažíme se jej co nejvíce snižovat. Zavázali jsme se dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality ve scope 1 a scope 2 a fotovoltaika je dalším z důležitých milníků na naší cestě. Už nyní pokrýváme veškerou naši spotřebu v našich výrobních závodech v Praze a Bukurešti pouze zelenou elektřinou, teď ji budeme mít ještě k tomu z vlastních zdrojů,“ říká Ines Windisch, Head of HR, Communications & Sustainability v Zentivě. 

Fotovoltaická elektrárna od ČEZ ESCO vznikne na čtyřech objektech výrobního závodu v areálu Zentivy, celkem 2132 solárních panelů pokryje střechy o rozloze téměř 5 000 m2, což odpovídá pro představu asi 25 tenisovým kurtům. Veškerou vyrobenou elektřinu firma sama spotřebuje. Elektřinu začne vyrábět do konce letošního roku po úspěšném připojení do sítě. Jedná se o první z několika fází, které budou následovat v následujících letech s cílem rozšířit kapacitu až ke 3 MWp. Pro potřeby flexibilního řízení se počítá i s různými formami akumulace energie.

zdroj: tisková zpráva

14 Comments on “ČEZ staví obří střešní solární elektrárnu pro Zentivu”

  1. Pokud tam nemají dostečně velké úložiště energie, tak je to polovičaté řešení. Přitom, pokud by instalovali dostatečně velkou baterii, tak nejen že zlepší kvalitu naší přenosové soustavy, ale i pokud se budou chovat jako dobří hospodáři a přejdou na spotové ceny elektrické energie, tak mohou i na tom dost vydělat, tj. při prebytcích akumulovat, při nedostatku generovat.

Napsat komentář