ČEZ pro Škoda Auto postaví v Mladé Boleslavi největší střešní fotovoltaickou elektrárnu v Česku

Elektřinu bude vyrábět 6000 fotovoltaických panelů o celkovém výkonu 2,3 MWp. To je dvakrát více, než má dnes největší střešní FVE v Česku.

Od druhé poloviny této dekády bude energie potřebná pro výrobu vozů a komponentů ve výrobních závodech společnosti Škoda Auto v České republice pocházet kompletně z obnovitelných zdrojů.

Elektřinu bude vyrábět 6000 fotovoltaických panelů o celkovém výkonu 2,3 MWp. To je dvakrát více, než má dnes největší střešní FVE v Česku. Výroba elektřiny přesáhne 2200 megawatthodin (MWh) ročně.
foto: Škoda

Dalším společným projektem společností Škoda Auto a ČEZ je výstavba největší střešní fotovoltaické elektrárny v České republice, která bude v hlavním závodě Škoda Auto v Mladé Boleslavi uvedena do provozu ještě letos.

Část elektřiny ekologicky vyrobené ve společnosti ŠKODA AUTO již nyní pochází z fotovoltaické elektrárny. Na konci roku 2019 automobilka uvedla do provozu solární panely se jmenovitým výkonem 441 kilowatt-peak (kWp) instalované na střechách Servisního centra v Kosmonosech.

Za realizaci tohoto projektu nesla odpovědnost společnost ČEZ ESCO, která je také vlastníkem majetkových podílů v energetické společnosti ŠKO-ENERGO, jejímž většinovým vlastníkem je Škoda Auto.

ŠKO-ENERGO poskytuje dodávky energie všem výrobním závodům společnosti Škoda Auto v České republice a navíc je partnerem různých energetických projektů. Za instalaci i provoz zařízení ponese odpovědnost společnost ČEZ ESCO, koordinaci projektu převezme ŠKO-ENERGO. Realizace solární elektrárny bude zahájena v létě 2021, na podzim letošního roku bude připojena k přenosové soustavě.

tisková zpráva

111 komentářů u “ČEZ pro Škoda Auto postaví v Mladé Boleslavi největší střešní fotovoltaickou elektrárnu v Česku”

  1. Jak se v clanku pise, energie maji dostatek, ale nemaji dost
   Jak se v clanku pise, energie maji dostatek, ale nemaji dost dratu to prenest tam, kde je nedostatek. Ted je otazka, zda natahnout draty a behem kratke doby problem vyresit, nebo lusknout prstem a postavit zitra/pozitri dve nove JE. Vypada to zase na umele vytvorenou krizi aby jaderna lobby mela ksefty. Dejme tomu, ze postavi ty JE. Pak budou ten prebytek ze severu pouzivat na zatepleni losich zimovist, nebo co budou s tim prebytkem delat?

      1. Jen pokud do nich každých 15-20 let nasypete kopec peněz a
       Jen pokud do nich každých 15-20 let nasypete kopec peněz a uděláte generálku. Turbíny, parogenerátory, čerpadla, trubky, ventily, … Všechno má omezenou životnost a je to tepelně, mechanicky a chemicky, případně i radiačně, namáhané. V případě takhle starých elektráren ještě uvažujte vyžíhání reaktorové nádoby a to, že spousta dílů do ní jsou pekelně drahé speciálky.
       Majitel si prostě spočítal, že tahle potřebná investice se mu nevrátí.

        1. Největší problém s jejich problémy mají jaderní
         Největší problém s jejich problémy mají jaderní entuziasté.
         Švédi si prostě budou muset nějak poradit. Jisté je, že řešením nebudou nové jaderné bloky, protože ty dříve něž za 10-15 let rozhodně stát a vyrábět nebudou. Nehledě na to, že je to finanční a technický nesmysl. Jsou moc drahé a mají špatný profil výroby, Švédi by spíše potřebovali nějaký sezónní zdroj na přerušovanou výroby během 3 měsíců v roce. A hlavně natahat nějaké dráty.

        2. Myslím že na tohle téma jsme se už bavili. Není to ani
         Myslím že na tohle téma jsme se už bavili. Není to ani technický ani finanční nesmysl. Proto Čína chce dokončit nebo zahájit výstavbu 100 reaktorů během následujících 10 let. Protože narozdíl od Západu uvažují racionálně a ne ideologicky. Čína svůj průmysl podporuje, místo toho aby ho likvidovala.

        3. Jediný ekonomicky jakž, takž použitelný model výroby v
         Jediný ekonomicky jakž, takž použitelný model výroby v jaderné elektrárně je, že vyrábí pořád a na plné pecky. Potřebuje totiž rozpustit obrovské investiční náklady v co největším objemu výroby. Navíc reaktor není pec a zapínání a udržování štěpné reakce není vůbec jednoduché. K čemu by Švédům byla jaderka vyrábějící pořád, když 80+% času mají po ruce již vybudovaná ekonomicky podstatně výhodnější řešení.
         To je ekonomická realita, na tom ani čínské plány nic nemění.

        4. Ale to je přesně její účel. Poskytnout bytelný základ
         Ale to je přesně její účel. Poskytnout bytelný základ energetiky. V tomto režimu může klidně tvořit 70-80% produkce země. A dalších 20-30% vyplní pružnější plynové, uhelné a hydro elektrárny.

         JE jsou prostě stabilní bezemisní jádro energetické soběstačnosti každé země. A tak by na mě mělo být nahlíženo. U nás máme potenciál na minimálně další 4 reaktory. Zvláště pokud se bude odcházet od uhlí.

        5. To by se v lete o vikendech v noci musely JE vypinat. To je
         To by se v lete o vikendech v noci musely JE vypinat. To je nesmysl povazovat 70-80% jako trvaly odber.

        6. 1*
         víme jak to dopadlo s akcí přímotopy…
         když ptáčka

         1*
         víme jak to dopadlo s akcí přímotopy…
         když ptáčka lapají…

        7. Lidi nadavaji jeste dodnes. Ale nespojuji to s vystavbou
         Lidi nadavaji jeste dodnes. Ale nespojuji to s vystavbou Temelina. Zemrou hloupy a jeste budou mit posledni prani:Chci vic JE.

        8. Nemusely. ČEZ začne těžit bitcoiny. :-))
         Nemusely. ČEZ začne těžit bitcoiny. :-))

        9. Proč by museli něco vypínat? Francie má přes 70% zdrojů
         Proč by museli něco vypínat? Francie má přes 70% zdrojů energie z jádra. I jádro má určitou možnost regulace výkonu. Navíc celodenní stabilní zdroj energie by jenom podpořil noční nabíjení elektromobilů.

        10. Nabijeni EV nic nespasi. Drtiva vetsina EV se nabije za 1-2 h.
         Nabijeni EV nic nespasi. Drtiva vetsina EV se nabije za 1-2 h. Po pulnoci se uz maloktere EV nabiji. Denni najezd neni stovky km, ale mene nez 50km. U spalovaku stejne jako u EV. Francie zije z toho, ze prebytky vyvazi. Kdyz budou mit vsichni 70%+ zaklad v jadru, tak by museli vsichni vyvazet. Ale kam, kdyz by to nikdo nepotreboval? Nesmite modrooce vzit jeden pripad a brat to jako reseni pro vsechny.

        11. Já jsem taky nikdy netvrdil, že nabíjení EV něco
         Já jsem taky nikdy netvrdil, že nabíjení EV něco spasí.
         Francie nežije z vývozu. Francie vyváží protože má stabilní zdroj energie, což se o Německu říct nedá.

        12. Ano Francie má stabilní velice omezeně regulovatelné
         Ano Francie má stabilní velice omezeně regulovatelné zdroje. V noci, kdy je propad spotřeby, tak ostatní stáhnou co jde aby šetřili a Francouzi všem dodávají za poměrně levno. Když v noci fouká, tak dodávají za podnákladové ceny. Geniálně výhodné. 😀

         Genialita JE je vidět třeba v tuto chvíli u Belgie, která díky vysokému podílu JE v mixu je nucena vyvážet přes 20 % energie a prodávat je za levno.

         Naopak třeba Němci mají stažený plyn na 35 % a uhlí na 45 %.

        13. Francouzi nic stahovat nemusí, protože JE jim poskytují
         Francouzi nic stahovat nemusí, protože JE jim poskytují stabilní základ a vyrovnávají se jiné zdroje.

         Němci stáhnou plyn a uhlí a platí fixní náklady za odstavené elektrárny, takže mají čístou ztrátu 😀

        14. Vy nevidite souvislosti. Vy si vytahnete jeden bod a ten
         Vy nevidite souvislosti. Vy si vytahnete jeden bod a ten berete jako Amen v kostele. Ale ten bod nejde rozsirit na celou Evropu. Kdyz nejaky stat zije z vyvozu, tak to muze fungovat jen po tu dobu, dokud nekdo dovazi. Kdyz by chteli vsichni vyvazet, tak se ten vas model zhrouti.

        15. Francouzi vyváží to co Němci potřebujou dovézt. Protože
         Francouzi vyváží to co Němci potřebujou dovézt. Protože Francouzi mají spolehlivý zdroj energie a Němci ne. Kolísání dodávek z německých OZE způsobuje problémy po celé střední Evropě.

        16. Zjistěte si co to jsou mezní náklady v ekonomii. To
         Zjistěte si co to jsou mezní náklady v ekonomii. To stažení výkonu znamená, že se Němcům prostě nevyplatí za tak nízkou cenu dodávat, takže i když stáhnou výkon a musí platit fixní náklady, tak jsou na tom lépe než když by jeli naplno a prodávali za levno. Kdyby to tak nebylo, tak logicky jedou na plno chápete?

         Kdyby JE vyráběly stále za takto nízké ceny tak se sotva zaplatí. Elektřiny je v noci dostatek a oni i přesto musí vyrábět. Teď si ještě uvědomte, že jsme v nejlepším období v roce pro JE. Nemají problém s chlazením a přes den se trochu cenově zahojí, protože FVE jedou minimálně.

         Prostě čím více OZE, tak tím hůře se bude vyplácet výroba z JE. JE byly super před 30 lety, ale dnes už ne. 🙂

        17. Nejde o to, že by se jim nevyplatilo prodávat. Oni prostě
         Nejde o to, že by se jim nevyplatilo prodávat. Oni prostě nemají komu prodávat. S rozvojem OZE jsou stále častěji výkupní ceny nulové nebo záporné. To je bohužel smutný fakt. Za tu cenu se NIKOMU nevyplatí vyrábět. V běžném tržním prostředí by to znamenalo vysazování zdrojů, které jsou neefektivní. Bohužel evropská energetika se kvůli dotačnímu prznění trhu a rostoucí neefektivitě stala na dotacích závislá. Prostě jsme se proregulovali do stavu, kdy energetika nepřežije bez totálního centrálního plánování a závislosti na státním rozpočtu. Protože jak správně píšete, tak kvůli OZE a šíleným výkyvům jsou stabilní zdroje neefektivní. Jenomže problém není v JE, ale v OZE a dotačním zprzněním trhu. Bez masivních dotací a investic státu do rozvoje sítí by se OZE nikdy neměla šanci uplatnit a v takovém prostředí JE opravdu nemůžou konkurovat tržně.

         V Německu uzavřeli na jihu země funkční jaderné elektrárny a pak za miliardy eur postavili masivní (ale stále nedostatečnou) přenosovou síť skrz celou zemi, aby mohli dodávat elektřinu z větrných elektráren na severu. Je efektivní vypnout JE v místě spotřeby a vystavět produkci energie kde spotřeba není a pak to táhnout přes celou zemi? Samozřejmě že ne. Mimo to Němci museli postavit řadu nových plynových elektráren a teď je musí financovat aby jistily nestabilní OZE. Jsou tyhle náklady v ceně elektřiny z větrných elektráren? Nejsou a proto JE nemůžou konkurovat.

        18. Tak proc jste to nocni nabijeni EV vytahnul jako argument pro
         Tak proc jste to nocni nabijeni EV vytahnul jako argument pro vyhodu nocni vyroby JE? Vase vymysly jsou protichudne a jste veden jen okamzitymi napady, ktere v pristim komentu hned zase sam vyvracite.

        19. Tvůj problém je, že si cucáš nesmysly z prstu a pak proti
         Tvůj problém je, že si cucáš nesmysly z prstu a pak proti ním protestuješ. 🙂

        20. Jenže Švédi už ten bytelný základ energetiky mají v
         Jenže Švédi už ten bytelný základ energetiky mají v kombinaci vodních a větrných elektráren. Obojí je podstatně levnější než nové jaderné elektrárny. A, mám-li být upřímný, mohli by více zapracovat na efektivnějším využívání elektřiny, jsou v tomto směru velmi rozežraný národ.

        21. Kdyby to tak bylo, tak by teď neměli problém, že?
         Kdyby to tak bylo, tak by teď neměli problém, že?

        22. Kdyby to tak nebylo, měli by problém pořád, ne jen během
         Kdyby to tak nebylo, měli by problém pořád, ne jen během jedné konkrétní odběrové špičky. Děláte elementární chyby v logice.

        23. Nejedná se o jednu konkrétní situaci ,ale dlouhodové a
         Nejedná se o jednu konkrétní situaci ,ale dlouhodové a neřešené problémy.

        24. Jo, dlouhodobě neřešený problém je, že výrobci JE je
         Jo, dlouhodobě neřešený problém je, že výrobci JE je nejsou schopni dodávat za konkurenceschopnou cenu. Už více než 30 let to nejsou schopni řešit.

        25. Jsou. A velmi dobře. Celá Francie na tom stojí. Proto jsou
         Jsou. A velmi dobře. Celá Francie na tom stojí. Proto jsou taky ceny elektřiny ve Francii výrazně nižší než v Německu. A proto taky Francie nemá problémy s dodávkami elektřiny.

        26. Já nejsem úplně proti atomu ale spuštění nových JE se
         Já nejsem úplně proti atomu ale spuštění nových JE se zcela jistě nedožiju. Tak doufám, že na ně nebudu muset platit už teď. Na solární barony jsem začal platit až to spustili.

        27. Protože západní svět prakticky vykastroval svoje
         Protože západní svět prakticky vykastroval svoje schopnosti v jaderném průmyslu. Zatímco Čína je staví po desítkách.

        28. 1) Francie má problém s dodávkami, právě během
         1) Francie má problém s dodávkami, právě během odběrových špiček, když uhodí mrazy. Ono umělé držení cen dole má i nepříjemné vedlejší efekty – přímotopy v uboze zateplených barácích. A taky během letních veder, kdy nemají vodu na chlazení JE.
         2) Francouzi ještě pořád staví jadernou elektrárnu, která měla být dokončená v roce 2012. Ani se jim nedivím, že po téhle zkušenosti žádné další plány na výstavbu nemají. Zato fotovoltaika a větrné elektrárny tam už utěšeně rostou. Ano, správně, dělají to, co Němci. Ani Francouzi už nevěří v jadernou budoucnost.

        29. Nízká cena energií opravdu není problém. To je výhoda,
         Nízká cena energií opravdu není problém. To je výhoda, ikdyž se to opravdu vtipně snažíte přetočit 😀

         Problémy s neschopností Evropy stavět jaderné elektrárny jsou způsobené vykastrováním evropského jaderného průmyslu. Je to jenom další důkaz technologického úpadku socialistické Evropy.

         Asie takové problémy nemá.

        30. Jasně, za všechno můžou ti zlí oni. Welcome to nuclear
         Jasně, za všechno můžou ti zlí oni. Welcome to nuclear LaLaLand.

        31. Já jsem o žádných zlých nich nepsal. Opravdu jste se
         Já jsem o žádných zlých nich nepsal. Opravdu jste se dostal do bodu, když už nejste schopný diskutovat?

        32. Západní svět dal po roce 2000 jadernému průmyslu šanci v
         Západní svět dal po roce 2000 jadernému průmyslu šanci v hodnotě mnoha miliard USD. Ten vyprodukoval jenom samé ostudy, v USA i v EU. Divíte se, že na něj teď už kašlou. Obzvláště, když větrná a solární konkurence dodržuje rozpočty a termíny a dodává za velice příznivou cenu.
         P.S.: Já tady postupně nevytahuju z klobouku Německo, Francii, Čínu, Česko, …

        33. Vážně? Kolik jaderných elektrárn bylo postaveno nebo se
         Vážně? Kolik jaderných elektrárn bylo postaveno nebo se začalo stavět v západní Evropě za posledních 20 let? Evropa v posledních 20 letech cíleně zničila svoji schopnost efektivní výstavby jaderných reaktorů a nejenom to. Dokonce pod tlakem aktivistických magorů vypínali funkční a už postavené elektrárny.

         Čína zrovna teď staví 16 reaktorů a dalších 84 připravuje.

         Japonci pod tlakem taky vypínali svoje jaderné elektrárny a teď je zase zapínají.

        34. 6 reaktorů (Flamanville, Olkiluoto, 2x Mochovce, 2x Hinkley
         6 reaktorů (Flamanville, Olkiluoto, 2x Mochovce, 2x Hinkley Point) – 6x ostuda + 4x ostuda v USA (2x Vogtle, 2x VC Summer). Kolik šancí ještě jaderný průmysl potřebuje?

        35. Takže za 20 let 10 reaktorů v západní Evropě a USA
         Takže za 20 let 10 reaktorů v západní Evropě a USA dohromady. Kolik za tu dobu bylo reaktorů zrušeno? Já jenom že Čína plánuje postavit či rozestavět 100 reaktorů za poloviční čas.

        36. Jo, 10 reaktorů, 10 ostud. To fakt začne chybět chuť v tom
         Jo, 10 reaktorů, 10 ostud. To fakt začne chybět chuť v tom pokračovat. A miliony jadernických výmluv a pokračování 60 let nenaplněných slibů.
         Číňanům taky jejich velké jaderné plány nějak nevycházejí. Už jsou 10 GW za 5 let starým plánem. Zato loni zprovoznili ~120 GW ve větru a fotovoltaice.

        37. My o FVE a ostudě něco víme že?
         120 GW instalovaného

         My o FVE a ostudě něco víme že?
         120 GW instalovaného výkonu je hezké číslo. Ještě by to chtělo přidat kolik té elektřiny opravdu vyrobí. Tak 1/20 toho co by zvládly JE o stejném výkonu?

         Jestli je v energetice nějaká opravdová ostuda, tak jsou to OZE.

        38. ty máš víc štěstí než rozumu..
         a to že kážeš vodu a

         ty máš víc štěstí než rozumu..
         a to že kážeš vodu a piješ víno ani nekomentuji…
         PS:nápověda Slunce

        39. Tak jsi tu vyblil slovo „Slunce“. Jediný kdo má problém se
         Tak jsi tu vyblil slovo „Slunce“. Jediný kdo má problém se sluncem jsi ty.

         Právě slunce je dokonalý příklad toho o čem tu mluvím. Stačí aby na pár dní nesvítilo a jak klesá teplota. Stačí aby bouchla nějaká větší sopka a jsme bez slunce na pár desetiletí. A to bude doba kdy budeme energii z elektráren potřebovat nejvíce a ne že to jako civilizace zabalíme a vymřeme.

        40. neboj času budeš mít ještě dostatek aby jsi to
         neboj času budeš mít ještě dostatek aby jsi to pochopil…
         pokud ti do té doby nepraskne žilka až uvidíš kolik ostudných OZE se na Zemi každý rok postaví.. :-))

        41. OZE se staví a stavět se budou to je jasné. Za cenu
         OZE se staví a stavět se budou to je jasné. Za cenu extrémních dotací, rostoucí neefektivity produkce energie, rostoucí závislosti na dodavatelích plynu jako je třeba Rusko, zastavěných polích a stále větším rizikům s blackoutem. Ale stavět se bude.

         Protože soudruzi jednou rozhodli a dopadne to stejně jako když soudruzi rozhodli ohledně Aralského jezera. Protože správný ideolog na fakta nedbá.

        42. Ale notak. Nechte té demagogie. Už jste tu jednou tvrdil
         Ale notak. Nechte té demagogie. Už jste tu jednou tvrdil (správně), že utilizace JE oproti FVE je v našich podmínkách 1/7 a ne 1/20. 🙂

        43. Jo to máte pravdu. Bohužel v cenách za FVE nikdy nejsou
         Jo to máte pravdu. Bohužel v cenách za FVE nikdy nejsou dotace, povinné výkupy, pevné platby, fixní náklady za záložní elektrárny v poměru 1:1, výstavbu masivních rozvodných sítí a desítky dalších nákladů. Kdežto u JE musíme kvůli OZE dotacema zprzněnému trhu jenom nastavit pevnou cenu energie, která jenom mírně přesahuje tržní cenu, zatímco za FVE platíme baronům 4x tolik.

        44. Zase pokračující demagogie. Vždyť už jsme tu spolu
         Zase pokračující demagogie. Vždyť už jsme tu spolu řešili a sám jste říkal, že na JE musíte mít také zálohu a spousta činností jako zajištění obrany státem či vyřešení uložiště odpadu vůbec není započítáno do ceny výstavby.

         Kolik by asi stálo udržování protivzdušné obrany JE či hotovnosti vojáků a zásahové jednotky, kdyby to vše musel ČEZ platit sám? JE je totiž vždy strategický objekt státu a s tím souvisí nepředstavitelná hromada opatření, které nejsou vidět.

        45. Na JE nemusíte mít zálohu 1:1. Když postavíte 1000 MW
         Na JE nemusíte mít zálohu 1:1. Když postavíte 1000 MW solární farmu, tak vedle musíte mít 1000 MW fosilní elektrárnu, která zastoupí soláry přes zimu. Za 15 let klesla utilizace německé elektrické produkce z 55% na 35%. To jsou data z roku 2017. Vůbec by mě nepřekvapilo kdyby byla už hodně pod 30%. Nízká utilizace = nízká efektivita = vysoká cena.

         Armádu a letectvo máme jako země tak jako tak a zajišťujeme si leteckou obranu nad mnoha strategickými oblastmi. Vytvořit bezletovou zonu nad nějakým územím neznamená tam dislokovat armádní sbor, ale jenom formálně zveřejnit území nad kterým je zákaz létání. O tom co se děje v našem vzdušném prostoru musíme mít přehled i tak.

        46. Ekonomická realita je taková, že i přes vyšší
         Ekonomická realita je taková, že i přes vyšší počáteční výdaje za JE se díky levnému provozu a dlouhodobé životnosti více než zaplatí. A to i na čínském trhu, kde jsou 4x nižší ceny elektřiny než v Německu. Právě ta stabilita zdroje snižuje okolní výdaje jako je nutnost masivních záloh OZE fosilními zdroji. A to v měřítku 1:1

        47. Na jednotku vyrobené elektřiny mají vyšší investiční a
         Na jednotku vyrobené elektřiny mají vyšší investiční a provozní výdaje než vodní i větrné elektrárny.
         Na čínském trhu mají JE garantovanou výkupní cenu ~60 USD/MWh indexovanou o inflaci. Což, je cca dvojnásobek běžných cen silové elektřiny v Nordpoolu. A nematlejte do diskuze Německo, akorát ukazujete, že neznáte rozdíl mezi cenou silové elektřiny a cenou maloobchodní.

        48. Německo do toho budu plést, protože Německo jenm ukazuje
         Německo do toho budu plést, protože Německo jenm ukazuje kam vede OZE. Právě ty výdaje na distribuci a dotace způsobují ty vysoké ceny elektřiny v Německu. A to v tom nejsou započítané stovky miliard euro, které se vyhodily na investicích, podpoře a posilování sítě.

         Pokud do nákladů nepočítáte zálohy, dotace a stovky dalších výdajů spojených s OZE, tak vám to krásně vyjde. Jenomže ono se to počítat musí. Například masivní výdaje do infrastruktury, fixní náklady na provoz fosilních elektráren. Masivní státní dotace do podpory OZE, povinné výkupy, pevné ceny, škody na průmyslu kdy jsou nuceně zastavovány továrny.

        49. To mám počítat s cenami VtE a FVE z před 20 let? Nebuďte
         To mám počítat s cenami VtE a FVE z před 20 let? Nebuďte směšný. Stejně směšné je vaše odbočování od tématu diskuze, které se týká Švédska, země, kde OZE vyrábějí podstatně více elektřiny než v nějakém Německu. Oni totiž mají něco, co Němci nikdy neměli, strašně moc vodních elektráren.

        50. Bavíme se o OZE. Ne jenom o Švédsku. Pokud do OZE
         Bavíme se o OZE. Ne jenom o Švédsku. Pokud do OZE počítáte hydroelektrárny, pro které má Švédsko ideální prostředí, pak je jasné, že vyrábí značné množství energie. Problém je když se OZE tlačí tam, kde na to nejsou podmínky. Například u nás nebo v Německu. Tma si za těžké peníze platíte velké a dlouhodobé problémy.
         Čína nám ukazuje kam se má jít v energetice. Racionální myšlení je tam nadřazeno ideologii.

        51. Aha, Německo a Čína už v diskuzi o Švédsku nestačí,
         Aha, Německo a Čína už v diskuzi o Švédsku nestačí, ještě se musí přidat Česko, že?

        52. Pro nás je Česko docela významná země.
         Pro nás je Česko docela významná země.

        53. Reknete to lidem v CEZ a Skodovce, ze tu FVE ve Skodovce
         Reknete to lidem v CEZ a Skodovce, ze tu FVE ve Skodovce nemeli stavet. Ze jsou nezodpovedni a ze se jim zastavi vyroba.

        54. Proč bych jim to říkal. Oni to ví sami, že to je jenom
         Proč bych jim to říkal. Oni to ví sami, že to je jenom reklamní akce.

        55. V ocich nevzdelanych odpurcu FVE je to vicemene negativni
         V ocich nevzdelanych odpurcu FVE je to vicemene negativni reklama, protoze kdejaky blb vidi FVE jako zdroj zla.

        56. A že těch blbů je požehnaně…
         SLUNCE dává těm blbům

         A že těch blbů je požehnaně…
         SLUNCE dává těm blbům život, potravu ale elektřinu pomocí FVE jako dávat nemůže?
         ať si každý odpoví sám..

        57. Oni vyuzivaji slunecnou energii, ktera svitila pred miliony
         Oni vyuzivaji slunecnou energii, ktera svitila pred miliony let a vytvorila floru a faunu, ktera pozdeji ztrouchnivela a stalo se z toho uhli, ropa a plyn. Vsak jsou podobne retardovany. Pritom to jde v realnem case, efektivneji a cisteji 🙂

        58. Možná vám časem dojde, že nikdo nemá problém se
         Možná vám časem dojde, že nikdo nemá problém se sluncem, ale s hloupostí zvanou Fotovoltaika ve stavu v jakém existuje dnes. Ale spíše nedojde, protože správný ideolog a politruk musí být vždy kovaný, aby dokázal obhajovat neobhajitelné.

         Zajímavé jak naprosto ignorujete masivní problémy, které zažívají Němci, kteří mají nejdražší elektřinu na světě a marně se už 10 let snaží vyřešit neřešitelný problém se stabilitou sítě, zatímco německý průmysl trpí pod tíhou obludných cen a vláda vyhodila stovky miliard Eur do kanálu na podporu OZE a posilování přenosových sítí po celém Německu.

         A jediný komu to prospělo je Putinův Gazprom.

        59. Nemecko melo nejdrazsi elektrinu i pred rozsirenim FVE.
         Nemecko melo nejdrazsi elektrinu i pred rozsirenim FVE. Nestabilita site neni tak kriticka jak pisete. Problem siti je, ze se vyroba ze severu nedostane na jih, protoze obcane nechteji draty ve sve blizkosti. V DE by obcane tezko souhlasili se stavbou JE.

        60. Jenom tak ze srandy porovnáme Dánsko a Německo
         Jenom tak ze srandy porovnáme Dánsko a Německo jo?
         https://www.statista.com/statistics/418075/electricity-prices-for-households-in-denmark/

         https://www.statista.com/statistics/418078/electricity-prices-for-households-in-germany/

         A v koncové ceně elektřiny samozřejmě nejsou oblubné výdaje státu na dotacích a investicích do OZE a infrastruktury. Kdyby se tohle všechny mělo promítnout do cen, tak Němci budou FVE obřadně pálit.

         Nestabilita je kritická a to do takové míry, že musejí platit sousedním zemím za vypínání jejich elektráren, když zrovna fouká.

         Problém v síti je v tom, že větrníky vyrábí na severu, ale spotřeba je na jihu, protože Němci vypli jaderné elektrárny, které byly převážně na jihu, tedy v místě spotřeby. To je další problém OZE. Že se nejenom nevyrábí kdy je zapotřebí ale ani kde je zapotřebí. A Němci hnaní ekoterorismem se střelili do vlastní nohy a zachraňujeme je my, Poláci a Frantíci s našima fosilníma a jadernýma elektrárnama.

        61. Don Quijote byl proti vam bridil. Vy bojujete nejen proti
         Don Quijote byl proti vam bridil. Vy bojujete nejen proti vetrnnym mlynum, ale proti FVE a logice.

        62. Když dojdou argumenty a fakta pak Leondula začne perlit.
         Když dojdou argumenty a fakta pak Leondula začne perlit.

        63. U vas jsou i argumenty zbytecne. Mate kognitivni rezistenci.
         U vas jsou i argumenty zbytecne. Mate kognitivni rezistenci. To se jen tak nevidi.

        64. A mohu se zeptat proč se pro JETE II a JEDU II připravuje
         A mohu se zeptat proč se pro JETE II a JEDU II připravuje zákon o garantovaných výkupních cenách, když se tak vyplatí???

        65. Protože Evropa rve bilióny EUR na dotacích a pevných
         Protože Evropa rve bilióny EUR na dotacích a pevných výkupních cenách do OZE.

        66. A nezdá se Vám TakyMartine, že trošku kecáte? Pokud vím,
         A nezdá se Vám TakyMartine, že trošku kecáte? Pokud vím, tak projekty velkých Vte parků v Evropě mezi sebou soutěží, a vyhrává ten, který nabídne nejnižší cenu dodané energie. Nebo se mýlím a je to jinak? Poučte mne. Odhaduji, že investice do dotovaných FVE na střechách RD a firemních halách, jsou ve srovnání s těmi do (nedotovaných) větrných farem minimální.

        67. A je to cena tržní, nebo je to cena pevná včetně
         A je to cena tržní, nebo je to cena pevná včetně garantovaných výkupů? Soutěží se totiž jenom projekty.

        68. Zda je ta výkupní cena pevná nebo tržní bych musel
         Zda je ta výkupní cena pevná nebo tržní bych musel nastudovat, ale dle toho, že cena elektřiny z Vte parků je bezkonkurenčně nejnižší usuzuji, že je to OK.

        69. Kdyby to bylo ok, tak by nemusela být cena pevná a nemusely
         Kdyby to bylo ok, tak by nemusela být cena pevná a nemusely by být garantované výkupy a fixní náklady za zálohy a nutné investice by se promítaly do ceny pro koncového uživatele a neplatil by to stát.

        70. Kde maju OZE pevné výkupné ceny? U nás sa sa napríklad
         Kde maju OZE pevné výkupné ceny? U nás sa sa napríklad neoplatí urobiť FVE na to aby som vyrobenú elektrinu predával do siete. A žiadnu dotáciu na to samozrejme nedostanem, preto som si urobil za svoje a od nikoho som nič nedostal.
         Na poliach sa tiež už nemôže žiadna postaviť. Možno je to u vás inak?

        71. Na baráku ho možná nemáte. Tam máte jenom státní
         Na baráku ho možná nemáte. Tam máte jenom státní dotace. Nějaká FVE na baráku nikoho nezajímá. Tu jde o solární parky, které dostávají pevné výkupní ceny a garantované objemy výkupu.

         Na pevných výkupních cenách zaplatí ČR solárním baronům během 20 let přes bilión korun.

        72. Ale to boli inštalácie už pekných pár rokov dozadu. Aj u
         Ale to boli inštalácie už pekných pár rokov dozadu. Aj u nás majú stále ešte 0,48€/kWh. Ale vtedy bola cena za inštalovaný Wp, taká vysoká, že by sa to nevrátilo nikdy. Nehladiac na to, že obyčajný smrtelník sa k tomu nemal šancu dostať. Tiež s tým nesúhlasím ale dnes to už neplatí.
         A nie je to náhodou tak, že u vás im (solárnym barónom) na to zasa naparili nejakú vysokú daň? Takže sa vlastne štátu väčšina vráti?
         Iba sa pýtam, lebo som také niečo započul.

        73. Ano, bylo to pár roků dozadu a budeme na to dolácet 20
         Ano, bylo to pár roků dozadu a budeme na to dolácet 20 let.

         A děje se to stále. Stále jsou pevné výkupní ceny a garantované odběry a státní investice do infrastruktury a záloh, které se nepromítají do konečné ceny.

        74. Vy to stale nechapete. S tim starym tunelem, ktery mohla vlada
         Vy to stale nechapete. S tim starym tunelem, ktery mohla vlada CSSD zastavit ale neudelala, uz nic neudelate. A nove fve podlehaji uplne jinym pravidlum. V hlave se vam to nejak micha a melete nesmysly. Nebo to delate zamerne a umyslne lzete. Oboji je na povazenou. Mel byste s tim neco delat.

        75. Ne, vy to stále nechápete. Nelze prostě mávnout a tvářit
         Ne, vy to stále nechápete. Nelze prostě mávnout a tvářit se, že se nestalo. Zatvrzelý zelený ideolog jako jste vy to prostě nepochopí.

         Zvlášť když se to děje stále. To co se děje dnes se nijak neliší od toho co tu způsobili Zelení a ČSSD. Stále jsou tu garantované ceny, garantované výkupy, státní dotace do infrastruktury spojené s OZE bez jakéhokoliv promítnutí nákladů do ceny za kWh. A dokud tu budou, tak FVE nemá význam.

        76. Tak at vlada umozni svobodnou vystavbu fve bez dotaci a bez
         Tak at vlada umozni svobodnou vystavbu fve bez dotaci a bez restrikci. At si kazdy postavi za sve, kolik se mu libi. Za 6 kc/W si kazdy muze postavit takovou fve, ze bude mit i v zime prebytek. Ja bych si instaloval 50kW za sve.

        77. A já bych vás v tom podpořil. Nemám nic proti domácím
         A já bych vás v tom podpořil. Nemám nic proti domácím FVE (krom ceny). Pokud v tom není i prodej zpátky, který by opět způsoboval nestabilitu. Jenom nevím jak byste si chtěl jako vyrobit přebytky na zimu, když klesá účinnost pod 10%.

        78. Proto tech instalovanych 50kW. 5kW v nejhorsim scenari me
         Proto tech instalovanych 50kW. 5kW v nejhorsim scenari me bohate staci. Tep. cerpadlo 6kW bere jen 1,28kW. A barak je tak zatepleny, ze 2-3 hodiny denne staci i v nejhorsich mrazech. A pri velkych mrazech zase pres den hodne sviti. Mam nejake realne zkusenosti. Akorat nevim, co smysluplneho delat s prebytkem v lete. Mozna budu tavit zlate cihly.

        79. Tak si to hned převeďte na ceny všechno o jste tu
         Tak si to hned převeďte na ceny všechno o jste tu vyjmenoval. Včetně těch konstrukcí, na které těch 50kW nainstalujete a taky si vymyslete co s tím budete dělat v létě.

        80. Vse dohromady bez baterek 300.000 kc. Baterky z Tesly 5kWh za
         Vse dohromady bez baterek 300.000 kc. Baterky z Tesly 5kWh za 26.000.

        81. Když 3,4kW s baterkama stojí 250.000, kolik asi bude stát
         Když 3,4kW s baterkama stojí 250.000, kolik asi bude stát 50kW s baterkama….

        82. Psal jsem vam to. Vsak to znate, kdyz se stavi s dotaci, hned
         Psal jsem vam to. Vsak to znate, kdyz se stavi s dotaci, hned je cena 2x tolik. Nekdo musi tu dotacni zadost zpracovat, musi byt certifikovana firma v dotacnim rejstriku, komponenty musi byt schvalene pro dotacni program a zisk si firma take navysi, protoze dostanete dotaci. Nakonec dotovana fve bude drazsi, nez kdyz to udelate bez dotaci. A kdyz si to udelam sam, tak zase jen 50% z ceny dolu. Takze to mam na vlastni triko za 1/4 ceny dotovanych fve.

        83. To že dotace všechno ve výsledku zdražují je fakt.
         Ale

         To že dotace všechno ve výsledku zdražují je fakt.
         Ale cenu jinak je nutné počítat tak aby platila pro všechny a ne pro někoho kdo si to sám navrhne a postaví. Tedy počítejte k té vaši ceně aspoň dvojnásobek.

        84. je úsměvné když si myslíš, že posílání přebytků z
         je úsměvné když si myslíš, že posílání přebytků z FVE vedle k sousedovi na stonásobně kratší vzdálenost s nepoměrně menšími ztrátami způsobuje nestabilitu..
         ale jo, lepší je tu elektřinu posílat sousedovi na stovky km z Tunelína :-), stabilita musí být

        85. Nestabilitu způsobuje, že vy mu tu elektřinu dodáte jenom
         Nestabilitu způsobuje, že vy mu tu elektřinu dodáte jenom když se to zrovna bude hodit počasí.

        86. A odebírat můžu když se to hodí jim nebo mně?
         A odebírat můžu když se to hodí jim nebo mně?

        87. Takze diky dotacim mame nizke ceny elektriny. To je uplne jina
         Takze diky dotacim mame nizke ceny elektriny. To je uplne jina informace, nez tady sirite. Porad tvrdite, ze diky dotacim mame drahou energii. A ted uznavate, ze JEDU 2 bude mnohem drazsi.

        88. No samozřejmě. Když nepočítáme dotace a nutné investice
         No samozřejmě. Když nepočítáme dotace a nutné investice do infrastruktury, tak je všechno levné. To i takové Ferrari by mohlo stát jako Dacia, kdyby bylo pořádně dotované 😀

         Silová elektřina je kvůli dotovaným OZE nepřiměřeně nízká (asi 1,4 koruny za kWh) což způsobuje, že JE se za tu cenu nevyplatí. Zároveň to ale znamená, že koncový uživatel zaplatí kvůli dotacím OZE mnohonásobně více. V Německu cca 8 korun z kWh.

         Přitom u nás stát garantoval JE cenu ve výši 1,5 koruny a přitom platíme 0,5 koruny na přímých dotacích OZE a dalších x miliard na platbách státu a investicích do infrastruktury, které se do ceny vůbec nepromítají a zaplatí je stát z rozpočtu.

        89. V roce 2030 zmizí na našich fakturách položka podpora OZE
         V roce 2030 zmizí na našich fakturách položka podpora OZE a pravděpodobně bude nahrazena položkou podpora atomu. Takže pro občana se nic nezmění. Ale je tady jedna drobnost. Baroni si stavbu FVE zaplatili za svoje. Myslíte, že i ČEZ zaplatí stavbu JE za svoje? Já to nevím, jenom se nesměle ptám.

        90. Ja bych tipoval ze nezmizi. Budou krmit lidi bachorkou o
         Ja bych tipoval ze nezmizi. Budou krmit lidi bachorkou o solarnich baronech dal a budou argumentovat, ze si na to lidi zvykli a ze kdyby to zmenili, lidi by byly zmateny a bourili by se. Pro dobro obcana to stat zanecha pri starem.

        91. ČEZ nikdy nic velkého za svoje nepostavil a tak to neudělá
         ČEZ nikdy nic velkého za svoje nepostavil a tak to neudělá ani teď.
         Kdyby státu vadilo, že platí velké peníze na OZE (1/3 z toho ale dají ti baroni ze srážek co jim stát napařil), tak může hned ze dne na den se zříct těchto poplatků co vyplácí největšímu solárnímu baronovi = ČEZ. To je vytažení peněz z jedné kapsy a dání do druhé!
         Jinak ty poplatky po skončení vyplácení dotací, po roce 2030 skončí ale pro lidi se nic nezmění, protože to už plynule přejde na placení atomu. Skoro nikdo to nepozná ale nadávat se bude stále na fotovoltaiku.

        92. Nebo tu bude OZE 2. To už jenom spekulujete.
         Kdyby byly ceny

         Nebo tu bude OZE 2. To už jenom spekulujete.

         Kdyby byly ceny za silovou část elektřiny přiměřené (cena se nezvedla 10 let), tak se JE zaplatí z výroby. Silová elektřina by byla dražší, ale zase bychom neplatili OZE a stát by to nestálo bilión na dotacích a koncová cena pro zákazníky by byla nižší.

    1. Kazdy by chtel 100% komfort, ale draty vysokeho napeti nikdo
     Kazdy by chtel 100% komfort, ale draty vysokeho napeti nikdo nechce. To je tezke, kdyz se kazdy sprajcne. Odhaduji, ze by ve Svedsku nikdo JE v blizkosti nechtel a v pustine jsou zase nanic, protoze nejsou draty. Docela zacarovany kruh.

        1. Tak jsem se schválně kouknul. Hned za Prahou jsou Slapy, za
         Tak jsem se schválně kouknul. Hned za Prahou jsou Slapy, za Bratislavou je Gabčíkovo, Freudenau je přímo ve Vídni.

        2. Však to je jenom dobře. Jenomže Slapy dají Maximálně
         Však to je jenom dobře. Jenomže Slapy dají Maximálně 150MW energie. Když je dost vody.

        3. Tak příště prosím nekecat nesmysly.
         Tak příště prosím nekecat nesmysly.

        4. Tuhle svojí radu byste si měl opakovat několikrát denně.
         Tuhle svojí radu byste si měl opakovat několikrát denně.

 1. Vrchni velitelstvi obetovalo par pesaku bojujicich na
  Vrchni velitelstvi obetovalo par pesaku bojujicich na beznadejnych pozicich. Prapory a transparenty s hesly minulosti se vyhazou a zacne se s novou silou a novymi idealy. Muzstvo se s horkou pachuti zrady uz nejak vyporada. Jadro je mrtve, at zije solar.

Napsat komentář