ČEZ oznámil, že uhelné elektrárny zavře dříve

 Dnes se konala další valná hromada společnosti ČEZ, na které firma oznámila, že s uhlím skončí rychleji, než původně plánovala.

Z vyjádření zástupců firmy vyplývá, že těžba na dole Bílina, která měla původně pokračovat minimálně do roku 2035, by měla definitivně skončit již kolem roku 2030. Také je z vyjádření ČEZ jasné, že uhelné elektrárny se budou zavírat rychleji a firma už do nich nechce nadále investovat.

Bude ale kvůli tomu usilovat o prodloužení výjimek z emisních limitů pro škodlivé látky u některých elektráren, které tyto limity ještě neplní. Zároveň uvedli, že chtějí uhlí v krátkodobém horizontu kromě obnovitelných zdrojů energie nahradit hlavně fosilním plynem

ČEZ uvedl, že bude chtít prodloužit emisní výjimku u elektrárny Mělník do doby, než bude v lokalitě postaven nový plynový zdroj. U nejnovějšího elektrárenského bloku B6 v elektrárně Ledvice pak firma vzdala plán na instalaci látkového filtru a testuje jiné možnosti, jak srazit emise rtuti pod emisní limit.

Pokud se jí to nepodaří, bude žádat o prodloužení výjimky u této elektrárny tzv. “na dožití”, tedy do ukončení provozu. To by ovšem znamelalo, že nejnovější uhelný elektrárenský blok v zemi, který odebírá velkou část uhlí z dolu Bílina, by zavřel nejpozději do roku 2029, protože výjimky lze získat jen na 8 let od jejich zavedení v roce 2021.  

Jaroslav Bican, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, říká

“Rychlý konec uhlí je skvělá zpráva nejen pro ekologické aktivisty a místní obyvatele, kteří o ukončení těžby uhlí na velkolomu Bílina dlouhodobé usilovali, ale také pro celé Česko, které se konečně posune z doby uhelné. Jsme rádi, že společnost ČEZ se konečně jasně vyjádřila, že těžba na dole Bílina skončí kolem roku 2030. Považujeme to za velké vítězství, kterého se nám podařilo dosáhnout. Severočeské doly zde doposud usilovaly těžit uhlí i výrazně po roce 2035. To už nyní neplatí. Doufáme, že ČEZ svůj závazek splní a těžba na Bílině skončí ideálně do roku 2030. S čím naopak nejsme spokojeni a co zbývá dořešit, je překračování hygienických hlukových limitů, ke kterému na dole Bílina stále dochází. Horší zprávou také je, že ČEZ plánuje nahradit uhlí ve velkém zemním plynem, tedy jedno fosilní palivo druhým.“

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, říká:

“ČEZ potvrzuje, že uhlí u nás nejpozději kolem roku 2030 skončí, ale zároveň se nemusíme obávat odstavení všech zdrojů hned a pádu do problémů, což už dřive potvrdil ministr průmyslu i operátor přenosové soustavy ČEPS.. Elektrárna Ledvice je nejmladší uhelná elektrárna v ČR, přesto nesplňuje emisní limity na ochranu zdraví lidí. Výjimka na dožití s jasnými emisními stropy a termínem odstavení dává smysl více než investice nebo snahy o rozsáhlé výjimky, o něž usiluje firma Sev.En pro svoje elektrárny Počerady a Chvaletice.”

zdroj: tisková zpráva

4 Comments on “ČEZ oznámil, že uhelné elektrárny zavře dříve”

    1. Důl Bílina se uzavře, protože ČEZ chtěl prodávat Seven uhlí za nepřijatelnou cenu. Výsledkem je, že ČEZu zůstalo uhlí a v elektrárnách se pálí ve fůzních kotlích nekvalitní uhlí vytvářející mnohem více popílku, což snížilo účinnost a výkon elektráren až o 20%. Úžasný ekologický úspěch.

      A až se tyto elektrárny odstaví, přijdeme všichni o spolehlivé plně regulovatelné zdroje a desetitisíce domácností o zdroj tepla, který v navrhovaném termínu nelze nahradit.

Napsat komentář