ČEZ loni instaloval 537 fotovoltaických elektráren na střechy, většinu s baterií

Instalovaný výkon nových střešních fotovoltaik od ČEZ Prodej dosáhl 2 800 kWp. Bateriových systémů pro ukládání vyrobené energie bylo loni nainstalováno 458.

Zhruba třetina fotovoltaik vyrostla Praze a ve Středočeském kraji, cca deset procent pak na severu Moravy, v Ústeckém kraji a na Plzeňsku. Instalace provádí Tenaur, dceřiná společnost ČEZ Prodej.
foto: ČEZ

TISKOVÁ ZPRÁVA

„Tahounem zájmu o střešní fotovoltaické elektrárny jsou domácnosti bydlící v okolí hlavního města. Blízko Prahy rostou nové domy a je tu vysoká kupní síla obyvatel. Zájem je i v částech republiky, které se snaží zlepšit kvalitu ovzduší jako v Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji,“ říká generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

ČEZ Prodej se více zaměřuje na sofistikovanější systémy propojené s bateriovými úložišti nebo s tepelnými čerpadly vzduch-voda. Baterie mohou pokrýt jeden až dva dny běžné spotřeby a kombinace s tepelnými čerpadly umožňuje využít vyrobenou elektřinu nejen ke svícení a k pohonu spotřebičů, ale také k vytápění domácností. Tepelných čerpadel loni instalovala společnost 358.

„Využíváme vlastního řídicího systému TENGEO, který umožňuje fotovoltaiku, baterii i čerpadlo jednoduše na dálku ovládat a monitorovat z mobilního telefonu. Navíc se pomocí TENGEO dají ovládat prakticky veškeré spotřebiče v domě nebo klidně i vrata od garáže,“ říká manažer pro čisté technologie ČEZ Prodej Jakub Rous. „Jedna aplikace stačí na všechno, není jich potřeba víc. Aplikace zajistí, že se dům skutečně chová jako celek.“

Aplikace pracuje také s předpovědí počasí a automaticky snižuje energetickou náročnost. Prakticky to funguje tak, že v nočních hodinách dochází k porovnávání aktuální venkovní teploty s denní předpovědí.

Pokud je efektivnější topit později, systém nechá vychladnout místnosti o nastavenou hodnotu, která se v komfortu obyvatel prakticky neprojeví, ale výrazně sníží objem spotřebované elektřiny.

Víte, že…

  • ČEZ Prodej nabízí službu na klíč, včetně přípravy dokumentace, dotačního poradenství, žádosti o připojení nebo úvěru?
  • Předpokládaná životnost panelů je 30 let a ČEZ Prodej poskytuje záruku 25 let na 80 % výkonu panelů, 15 let na samotné panely, 7 let na střídač s možností prodloužení a pětiletou záruku na práci?
  • Má ČEZ pro FVE má také speciální produkt ELEKTŘINA PRO SOLÁRY s výhodnější sazbou pro výrobce z fotovoltaik?
  • Pro instalaci fotovoltaických elektráren jsou vhodné střechy namířené na jih, na západ nebo na východ? Mohou být jak šikmé, tak rovné, musejí mít jen dostatečnou nosnost.
  • Jeden kilowatt instalovaného výkonu zabere zhruba 6 m2 šikmé střechy a běžný rodinný domek na sobě může mít 3–7 kilowattů panelů? U plochých střech se panely instalují v řadách a je třeba zajistit, aby jedna řada nestínila druhou. Prostorová náročnost tak může být trochu větší.
  • Jedna megawatthodina elektřiny vyrobené z fotovoltaické elektrárny ušetří téměř jednu tunu CO2, která by do atmosféry unikla, pokud by bylo stejné množství elektřiny vyrobeno z klasických uhelných elektráren?
  • Si lidé na střechy nechávají nejčastěji nainstalovat fotovoltaické elektrárny o výkonu okolo 5 kilowattů?
tisková zpráva

67 Comments on “ČEZ loni instaloval 537 fotovoltaických elektráren na střechy, většinu s baterií”

  1. Kdyby „chudáci“ co mají FVE s baterií od ČEZu věděli,
    Kdyby „chudáci“ co mají FVE s baterií od ČEZu věděli, že ji mají vlastně od KUBY co byl kdysi ministrem průmyslu a v té době se vydala vyhláška, která začala u fotovoltaik měřit spotřebu a dodávku po fázích a že ten jeho „save box“ co prodává a montuje ČEZ, má sám o sobě vlastní spotřebu 4kWh/den a i víc, měsíčně je to nějakých 130kWh/měsíc a to vždy i kdyby samotná FVE nic nevyrobila.
    Někteří na tom budou i hůř než odkaz:
    https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097429889-cerne-ovce/219452801081125/

    1. 1500kWh ročně to je už slušný…
      ČEZ je dobrý

      1500kWh ročně to je už slušný…
      ČEZ je dobrý hospodář, každá prodaná kWh se počítá.
      Každá nevyrobená kWh z malých OZE se taky počítá…
      Jediná šance ať těm uhelnym baronum zdraží aspoň 10x emisní povolenky….

  2. Mám spotřebu cca. 2600 kWh ročně, elektřinou jenom
    Mám spotřebu cca. 2600 kWh ročně, elektřinou jenom svítím a vařím. Přišla mi nabídka od firmy SolidSun a pro moje účely toto řešení:
    https://www.solidsun.cz/fotovoltaicke-elektrarny/elektrarna-s-nabijenim-baterii-192.php

    Je to 2,19 kWp s baterkou 3,55 Kwh. S touto konfigurací by asi nebyl problém spotřebovat těch 70% vyrobené elektřiny, ne? A nebo nějaký odhad? Kvůli návratnosti. Jinak nejsme typická domácnost, protože jsme většinu času doma, i dopoledne.

    Cena vychází na 104 tisíc po dotaci. Je to dobrá cena? Střídač jednofázový, tak jestli to chápu správně, jenom jedna fáze v baráku jede na slunce, zbytek ze sítě?

    1. Co jsem studoval, tak ideální je 3 fázový asymetrický
      Co jsem studoval, tak ideální je 3 fázový asymetrický střídač. Rozvede tedy do všech fází dle potřeby, jenže ty jsou drahé jako čert. 🙁 Takže je potřeba, aby vám šikovný elektrikář přehodil co nejvíc zařízení do jedné fáze, což není úplně ideální. Myslím, ze asi nedosahnete na 70% úsporu. Pokud si časem pořídíte elektromobil, budete nabíjet se 400V jen 1/3 ze slunce. Dostal jsem nabídku od spower cca 4kWp, 5kWh baterii a 3F asymetrický střídač, tam to bylo kolem 180k, což je teda celkem raketa.

      1. Od spower jsem měl taky nabídku. Od nich by mi stačilo
        Od spower jsem měl taky nabídku. Od nich by mi stačilo toto, cena podobná jako solidsun:
        https://www.s-power.cz/fotovoltaicka-elektrarna-s-power-maxi/

        Předpokládám, že je to taky 1f. O co by se to prodražilo, pokud bych do této konfigurace dal 3f měnič? Protože ten 1f mi nedává moc smysl, ani při provozu a ani při výpadku, kdy by měl barák jet na elektřinu z baterky.

        1. Co jsem teď koukal na MOC na netu, tak je rozdíl 30k jenom u
          Co jsem teď koukal na MOC na netu, tak je rozdíl 30k jenom u měniče. Myslím, že jsem podobně poptával, ale z nějakého důvodu to nešlo/nebylo vhodné. Nevím, no. Taky chci solární panely, mám pasivní dům s odběrem cca 5MW, takže myslím, že bych to využil, ale ta cena je pro mě teď moc. 🙁
          Co se týče blackoutu, tam ta 1F je pro mě taky k ničemu, mám 3F tepelné čerpadlo, takže by to krmilo možná tak ledničku a pár světel.

            1. Joo ČEZ si musí mnout ruce, lidi postaví za svoje peníze
              Joo ČEZ si musí mnout ruce, lidi postaví za svoje peníze FVE a pak 2/3 výroby prakticky zdarma dodají ČEZu, a jako třešničku na dortu pak tu darovanou elektřinu obratem prodají dárci….
              Prostě geniální…
              Osobně bych to řešil 3ks FVE panelů + 3ks mikrostridaču, na stridace přidělat zastrcku a rovnou do zásuvek v jednotlivých fázích, otázka je jaký tam je elektroměr.. A kdo se bojí ať si počká na změnu zákona až nebudou hrozit pokuty za neopravnenou dodávku elektřiny

              1. Mne osobne se mikrostridace libi asi nejvice, teoreticky maji
                Mne osobne se mikrostridace libi asi nejvice, teoreticky maji nejdelsi zivotnost. Jen jsem cetl, ze nefunguji v pripade vypadku elektriny (potrebuji frekvenci) a taky by se mi libilo nejake udelatko, ktere by energii z mikrostridacu pridelovaly na jednotlive faze dle jejich spotreby (mam TC, potrebuji 3 f, ale BEV nabijim z 230 V). Slo by resit oboje a jeste i s vyuzitim baterie?

                1. Zrovna nedávno jsem na nějakém portálu četl komentáře
                  Zrovna nedávno jsem na nějakém portálu četl komentáře lidí a psal tam jeden člověk co pracoval v české pobočce SMA (stridace) a jednoznačně tam psal, že z celých FVE nejvíce odchází právě střídače,
                  Jinak to že nefungují při výpadku sítě vidím jako pozitivum, ČEZ půjde něco opravovat na vedení, vypne proud a mám jistotu, že jim tam nebudu cpát elektřinu,
                  Udělatko bych taky neřešil,rovnou dal 1ks 330W panel do každé fáze a měřil o kolik klesne spotřeba přes elektroměr, za půl roku přidal další panely, baterky bych taky vynechal a raději za ty peníze další panely…

                2. Môžeš to tak urobiť ale musíš mať na každý menič
                  Môžeš to tak urobiť ale musíš mať na každý menič zapojený limiter, ktorý zabezpečí to aby si netlačil elektrinu do siete v okamihu menšieho odberu ako je výroba na konkrétnej fázi. Neviem ako to funguje u vás, ale na Slovensku ak nemáš 4kvadrantový elektromer (namontuje ho distribútor vtedy, keď sa robí FVE legálne), tak všetko, čo tlačíš do siete sa ti počíta do spotreby. T.j. defakto platíš, za energiu, ktorú do siete dodáš.

                3. V Cezku se take zapocita dodavka do site jako spotreba. Teda
                  V Cezku se take zapocita dodavka do site jako spotreba. Teda pro nelegalni fve bez 4kvadrantoveho elektromeru.

                4. Ano, pokud máte legálně – tj. nahlášené a odsouhlasené
                  Ano, pokud máte legálně – tj. nahlášené a odsouhlasené ČEZ, tak se to do spotřeby nepočítá. Naopak lze domluvit a přebytky za pakatel prodat.
                  pokud si jen tak samo plácnete na střechu panel a máte přetoky, tak to samozřejmě hloupý elektroměr bere jako spotřebu. Navíc riskujete v případě, že ČEZ vypne proud a dělá opravy, že tam nějakému technikovi najedou pošlete elektřinu kterou nečáká. Takže je to samozřejmě i dost nebezpečné. Předpokládám, že i proto teď ČEZ přitvrdil a po všech chce, aby šlo FVE odpojit dálkově už u hodin, kam má volný přístup.

                5. Hloupý slušný elektroměr bez brzdy by se točil zpátky….
                  Hloupý slušný elektroměr bez brzdy by se točil zpátky….

                6. Dobry stary Ferraris elektromer. Ten meril vsechny faze
                  Dobry stary Ferraris elektromer. Ten meril vsechny faze dohromady a otacel se i za slunickem. Vite pres kolik period integruje normalni digitalni elektromer? Ja cetl nekde ze to je 960ms, teda 48 sinusovych period. Ale pry to chteli stahnout na jednu jedinou periodu.

                7. A zase jsme u toho…. Pokuty, sankce když náhodou někdo
                  A zase jsme u toho…. Pokuty, sankce když náhodou někdo výkonem 300W dodává do sítě…
                  Zajímalo by mě jestli vlastníci výškových budov dostávají taky pokuty, když náhodou elektromotor u výtahu vyrábí elektřinu… Při jízdě dolů

                8. Kdyby vam ty menice fungovaly pri vypadku site, zasoboval
                  Kdyby vam ty menice fungovaly pri vypadku site, zasoboval byste vsechny sousedy elektrinou. No a pripadny monter ktery by chtel zavadu opravit by dostal pecku. Proto nesmeji fungovat v ostrovnim rezimu.
                  Kdyby ste zarucil odpojeni od site, pak muzete pouzit ostrovni menic ktery bude simulovat sit a tim budou fungovat i mikrostridace. Pak musite ohlidat dostatecny odber aby byl vyssi, nez mikrostridace vyrobi. Zbytek vyrovna ten ostrovni. Ale je to takove halabala reseni a muze vam vse chcipnout.

                9. Zbytočne komplikované a rizikové. To už radšej použiť
                  Zbytočne komplikované a rizikové. To už radšej použiť 3f hybridný menič a je vystarané.

                10. Jen jsem panovi chtel objasnit komplikovanost cele akce.
                  Jen jsem panovi chtel objasnit komplikovanost cele akce. Samozrejme ze to je nesmysl to tak patlat.

                11. To odpojeni od verejneho vedeni je mi jasne, bohuzel jsme to
                  To odpojeni od verejneho vedeni je mi jasne, bohuzel jsme to ve svem prispevku nezminil. Mikrostridace se mi libi pro jejich avizovanou zivotnost a bezpecnost (nikde neni DC vysoke napeti ani proudy).
                  Dostatecny odber by byl bud do baterii nebo jako zaloha spiralou do bojleru ci zemniho kolektoru pro TC. Ale jakmile by byly baterie, stejne je asi potreba 3f menic se sledovanim vyuziti fazi, ze? Takze by tam byly ty mikrostridace jako soucastka navic, nebo se pletu?

                12. Odber musite mit regulovany. Mikrostridace maji snahu premenit
                  Odber musite mit regulovany. Mikrostridace maji snahu premenit vsechnu DC energii na AC bez ohledu na odber. Takze ten minimalni odber musite mit zabezpeceny i pri nahle zmene osviceni slunkem. A kdyz slunko nahle zaleze, nesmite odebirat vic nez je vyroba, jinak napeti zkolabuje. Ostrovni menic ktery by byl jako nahrada site udava frekvenci a v ramci svych moznosti dostatecne vykompenzuje vykyvy. Ale porad je to nestabilni system. Merici a regulacni zarizeni bude vzdy pomalejsi nez dynamika zmeny osluneni. Ostrovni system bych s mikrostridaci nedelal.
                  Stridave napeti je dobre pro rozsahle site, ale pro domaci ostrovni sit je to docela orisek. Proto jak nekdo zde pise, menice jsou nejvetsi slabina fve. At on grid, tak off grid. Je nacase aby se vyrabely domaci spotrebice na DC. Pak by stacily panely a baterka. A pro pristroje s potrebou AC napeti by byly individualni menice. Klimatizace v BEV jede take z DC baterky, tak proc ne domaci tepelne cerpadlo.

            2. V lednu mi konečně ČEZ povolil připojit FVE od S-POWER
              V lednu mi konečně ČEZ povolil připojit FVE od S-POWER MIDI (4,56kwp, 5,7kwh LifePo4, 3 fázový asymetrický střídač). CEna pro náš kraj po dotaci 170.000,- moje spotřeba je cca 5MWh/rok. Původně jsem předpokládal, že to v prosinci odpovím a v únoru zapojím protože to bude úplně k ničemu, ale zatím mám využití celého baráku na Solár kolem 50%. Teď nasněžilo, tak to trochu klesá, ale i tak super.
              Pokud jde o 3 fáz asymetrický střídač, tak ja bych do jiné varianty nešel, ale i tak to chce trochu optimalizovat, protože maximum na jednu fázi jsou 2kw, takže když máte pračku a sušičku na jedné fázi, stejně berete ze sítě i když máte plnou baterku a svítí jak o život. Takže pěkně celý dům rozházet rovnoměrně na 3fáze a tu 70% úsporu za rok bych viděl docela reálně. Na druhou stranu, momentálně mě víc hřeje ten pocit, že jsem to udělal a jedu na slunce než to že možná jednou ušetřím.

                1. poplatek za spotřebu vlastní elektřiny neplatím, naopak,
                  poplatek za spotřebu vlastní elektřiny neplatím, naopak, pokud uzavřu smlouvu, tak ještě dostanu něco za přetoky. Ale ty jdou zatím všechny do ohřevu vody, takže uvidíme jestli to má smysl.

                  V zimě spotřebuju určitě 100% toho co vyrobím, co nespotřebuji jako elektřinu, tak jde do vody (zatím se nestalo, že by se nabily baterky i nahřál bojler (160l). Počítám, že k tomu dojde někde kolem března/dubna – bude svítit déle a více. Od května, pak zase zapojuju bazén pro děti (malé TČ 0,5Kw, filtrace atd, takže spotřeba stoupne).

        2. Pokud mate TČ 3f, tak bych to resil jako extra 3f symetricky
          Pokud mate TČ 3f, tak bych to resil jako extra 3f symetricky menic jen pro TČ spojeny se siti. Jinak muze cely dum bezet na 1f. Otazkou je jak provozovat elektricky sporak. Nejspis bude pripojen na 3f. Kdyz ho prehodite na 1f, pak muze byt trochu problem s kabelem. Nebo se nesmi pustit vse najednou.
          Akorat pripojeni 3f menice nebude v revizni zprave 🙂

          1. Nemám TČ, topím plynem. A ohřev vody taky na plyn. Takže
            Nemám TČ, topím plynem. A ohřev vody taky na plyn. Takže akumulace do baterky. Ale asi počkám na dobu, kdy budu mít EV a spotřebu kolem 5 MWh, to bude dávat větší smysl, nějaké komplexní 3f řešení, jak jsem se tady dočetl

            1. Já bych te peníze dal do ojetého BEV na ježdění kolem
              Já bych te peníze dal do ojetého BEV na ježdění kolem komína a na benzínu a elektřině ušetříte 5-10x tolik, než by Vám ušetřila solární elektrárna. Někdy i pouhá změna tarifu a obchodníka s elektřinou umí ušetřit víc ,než 4 kW panelů na střeše.

          2. Elektrické sporáky deklarují 230V. Myslím, že v
            Elektrické sporáky deklarují 230V. Myslím, že v případě větší zátěže se příkon dělí mezi jednotlivé plotny.
            Například značka Whirlpool nabízí funkci Power Management. Umožňuje zvolit maximální celkový příkon s ohledem na použitý jistič, a připojit tak spotřebič na napětí 230 V či 400 V.
            Řešitelné to je.

            1. Mame sice sklokeramiku, ale management to nema. Podle meho
              Mame sice sklokeramiku, ale management to nema. Podle meho jsou vsechny domaci sporaky jen na 230V. Kdyz to je pripojene na 3f, tak je to asi zapojene do hvezdy a tak je kazda spirala take jen na 230V. Ke sporaku ktery ma privod 3f vedou urcite jen kabely 5×2,5mm2. A pri predelani na 1f by byl N vodic pretizeny. Ty 3 fazove by se mohly spojit, tam je vse ok. A pouzit jeden fazovy jako N je na zabiti.

              1. Mám taky sklokeranmiku Bosch a zrovna nedávno se mi rozbila,
                Mám taky sklokeranmiku Bosch a zrovna nedávno se mi rozbila, tak jsem měnil (zapojoval to elektrikář). Je možnost zapojení jak na 1f, tak i 3f, já mám zapojeno na 3f, tak jak byl i předešlý sporák. A vede tam, tušám, 5 drátů. Nevím, jak by se to zapojilo do 1f, ale v návodu ta možnost byla. Jenomže, když už mám do kuchyně 3f, tak asi proto to tam je, ne?

                1. Jednotlive platne varnej dosky sa mozu chapat ako jednotlive
                  Jednotlive platne varnej dosky sa mozu chapat ako jednotlive spotrebice.
                  Ked sa vsetky spoja paralelne do jednofazoveho sposobu pripojenia, tak vsetky 3 vodice musia mat spravny prierez pre kompletny vykon.

            2. Pokud vím (a že toho moc nevím) tak 4.plotnová
              Pokud vím (a že toho moc nevím) tak 4.plotnová sklokeramika mívá uvedeno že na 230 fungují buď jen přední dvě plotny nebo není možné využívat „zrychlený/power“ ohřev (ať je to co je to). Také proto se 4.plotny prodávají bez eurozásuvky protože se zapojují na třífáz (což má bohužel až do kuchyně málokdo). Respektive výrobce nepředjíma jak bude zapojena.

          3. 3F varné desky jsou často zapojeny na jednu fázi, je
            3F varné desky jsou často zapojeny na jednu fázi, je omezení v max výkonu – ne v tom, že to nejde spustit najednou, ale prostě to má třeba místo 6kW jen 4kW špičkový výkon. Loni jsem jich několik měnil a unisono to vypadalo takto – v rozvaděči 3f jistič, ze zdi 1f kabel, muselo se realizovat zapojení dle návodu výrobce pro 1f – nedalo mi to a vždy jsem se podíval do rozvaděče..3F jistič ano, ale i na něm zapojena jen jedna fáze.. všechno to byly domy 10 – 15 let staré

    2. Obecně je ideální mít 2x větší kapacitu baterie než
      Obecně je ideální mít 2x větší kapacitu baterie než výkon FVE.
      Mít 1f FVE na baráku s 3x25A jističem není dobré řešení. Protože pokud budete v té 1f vyrábět 2kwh a odebírat třeba jen 1kwh a ve zbylých fázích odebírat 0,5kwh. Tak stejně budete platit za 1,5kwh odběr. V létě Vám to vyrobí třeba 15kwh za den, ale říjen až únor třeba jen 0,1-0,5kwh. To je taky potřeba zohlednit u té 70% spotřeby.
      Rozhodně doporučuju nějaké komplexní systémové řešení s kvalitním BMS, které lze spravovat na dálku např. od AlphaEss. FVE kde to prodejce poskládá z různých komponent a někde Vám „pohodí“ baterie bývají dost problémové řešení.
      Raději počkejte až budete mít nějaké EV a stoupne Vám potřeba, ona i ta cena FVE (resp. baterii) pujde dolů.

        1. Pokud jste doma i přes den, bylo by pro Vás výhodnější
          Pokud jste doma i přes den, bylo by pro Vás výhodnější jít cestou bez dotace. Na střechu dát 5 panelů a přidat 3f asymetrický střídač. Bude to stát méně a užitek bude větší. A časem až půjdou ceny dolů, byste pořídil bateriové úložiště.
          Ale i tak si myslím, že je lepší počkat.

    3. Já jsem si doma udělal výkon 5 Kwh za cenu do 100 000 Kč
      Já jsem si doma udělal výkon 5 Kwh za cenu do 100 000 Kč bez dotací, bez dodávání a připojení k síti. Jen jsem musel projíždět internet a sledovat, co kdo kde a hlavně za kolik prodává. Jak jsou v něčem zapleteny dotace, hned jde cena nahoru.

        1. Jo, výkon je 5 Kwp, měnič 48V/4 Kw – 2 kusy, tedy 2x
          Jo, výkon je 5 Kwp, měnič 48V/4 Kw – 2 kusy, tedy 2x jednofázový, protože na jeden měnič je zapojen bojler 200 litrů na teplou vodu, tento se pomocí spínacích hodin zapíná jen přes den, aby to nešlo v noci z baterek, dále lednička a mrazák a na druhý měnič ostatní spotřeba v domácnosti. Přibližné ceny : Panely stály asi 30 000 Kč, měniče 2 x 12 500 Kč, regulátory napětí 2 x 5 500 Kč, no baterky, ty mám za babku celkem teoretických cca 60 Kwh, prakticky tak půlku, protože se jedná o použité, ale ještě funkční startovačky z náklaďáků a jejich životnost mně nevadí, jelikož když kleknou, tak si je zdarma vyměním za jiné použité. Takže v tom mám výhodu. Pak kabeláž, jističe, konstrukce z toho, co dům dal. Celkové náklady byly méně než 100 000 Kč, ale uvádím těch 100 000 Kč, protože normálně by se musely nějaké aku kupovat.

        1. Těch důvodů je víc. Jde hlavně jde o to, že se přebytky
          Těch důvodů je víc. Jde hlavně jde o to, že se přebytky nedají posílat do sítě, resp. asi dají, ale naděláte víc škody než užitku a mám dojem, že to neprojde přes hodiny a samozřejmě, všechno, co potřebuje 3 fáze potřebuje, aby na všech 3 fázích byly stejné nebo aspoň podobné parametry. Tj. 3f nabíječka BEV, točivé stroje atd.

    1. Ja kdyz jsem poptaval FVE od nekolika dodavatelu, tak CEZ byl
      Ja kdyz jsem poptaval FVE od nekolika dodavatelu, tak CEZ byl bezkonkurencne nejdrazsi.
      Ted jsem u nabidky na hybridni FVE s asym. stridacem, 16kWh aku.Panely 320W. Cena vcetne zapojeni bojleru,zasuvky na EV auto,pristupy do statistik, instalace je kolem 500 000kc vc.DPH pred dotaci.A porad mi prijde cena vysoka vzhledem k navratnosti.

      1. Nejvic me na dotacich FVE vadi, ze je nutne spotrebovat urcity
        Nejvic me na dotacich FVE vadi, ze je nutne spotrebovat urcity podil vyrobene elektriny, jinak se dotace musi vracet. Staci kdyz jednou pojedete v lete na dovolenou a 3 tydny zadnou elektrinu nebudete vyuzivat. Mozna jeste nekolik vikendu mimo domov. Pak muzete mit na konci roku problem ten povinny podil dohnat. Nevim jake jsou aktualni podminky, ale pred 1-2 roky jsem to zvazoval a dal radeji ruce pryc.

        1. Přijde mi, že ty dotace jsou obecně nastavené tak, aby to
          Přijde mi, že ty dotace jsou obecně nastavené tak, aby to běžného uživatele odradilo a zbylo více peněz pro podniky Agrofertu. Já chtěl teď řešit FVE na firmu, kde mi to dává ekonomicky i ekologicky větší smysl než doma. Čekal jsem na výzvu před koncem minulého roku a byl rozhodnut, že začnu konat. Bohužel minimální výše dotace 2mil mě dostává ze hry (uvažoval jsem něco kolem 0,5mil celkem) a absolutně nerozumím takovému nastavení a účelu dotace.

      2. Je únor, venku sněží, je tma a já mám otevřené okno. Z
        Je únor, venku sněží, je tma a já mám otevřené okno. Z okna slyším hvízdání mojí větrné elektrárny. Je mi horko a jediný momentálně běžící spotřebič na elektřinu je vyhřívaná deka 80x 150cm za 330Kč s příkonem 60W. Tablet a telefón nepočítám.
        🙂
        Investice vs návratnost ani dotaci jsem neřešil, ale přišlo mi to jako nejjednodušší a nejlevnější řešení.

        Věci jdou dělat snadněji a levněji.

        Berte ten komentář s nadhledem.

              1. Já ji kupoval v Teplicích v jedné firmě. Je to dovoz made
                Já ji kupoval v Teplicích v jedné firmě. Je to dovoz made in China. Jméno té společnosti si už nepamatuji, je to celkem dávno. Pokud bydlíte někde na Klínovci a nemáte kolem sebe sousedy, můžete o tom začít uvažovat. 🙂

                1. Klínovec je sragora :-), tam tolik nefouka…
                  Na Rusové ale

                  Klínovec je sragora :-), tam tolik nefouka…
                  Na Rusové ale nebydlím…

        1. A máte tu deku pod prostěradlem (resp je k tomu
          A máte tu deku pod prostěradlem (resp je k tomu určena)?
          Mám 150*180 / 2*60W a na první stupeň už odkopávám peřinu, entita na druhé polovině si automaticky zapíná třetí stupeň – osobně mu říkám „atomové peklo“ 😀

          Nad větrnou jsem se zamýšlel když jsem byl u Vltavy na tom parníku s IQ hrami ale nevím jestli by tam u nás foukalo tak jako u vodního toku…
          Co používáte a na co si dát pozor ?

Napsat komentář