Český SolidSun vyvinul nový typ baterie pro fotovoltaické elektrárny

Skupina SolidSun, která má dlouholeté zkušenosti s komplexním řešením fotovoltaických elektráren (FVE) od A do Z na míru každému zákazníkovi, představuje nový vlastní typ baterie pro FVE, jež díky svým vlastnostem poskytuje spoustu výhod.

Baterie spoléhá na technologii bateriových článků renomované společnosti Gotion High tech Co Ltd, kterou spoluvlastní automobilka Volkswagen AG. Kapacitu baterie s životností až 6 000 nabíjecích cyklů lze pomocí modulů rozšířit až na 24,43 kWh.

Její velkou předností je skutečnost, že ji lze díky variabilitě využít u širokého spektra zákazníků – modul baterie má kapacitu 3,49 kWh, přičemž moduly je možné skládat až do počtu 7. Kapacitu baterie tak jde rozšířit až na 24,43 kWh. Naše novinka rovněž disponuje vybíjením 1C, což znamená, že baterii lze kompletně vybít a nabít během jedné hodiny,“ uvedl k novému produktu BEN 67-52 generální ředitel skupiny SolidSun Martin Palarčík.

SOUVISEJÍCÍ: Energetický Holding Malina nakoupil 80 MWh baterií pro Česko

Baterie, která se veřejnosti poprvé představí v září na mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH v Praze, disponuje životností až 6 000 nabíjecích cyklů. To znamená, že ji domácnost při předpokládaných 300 cyklech ročně může využívat až dvacet let.

Vyznačuje se nízkou hmotností (sdílí technologie s bateriemi pro elektromobily, u kterých váha představuje důležité kritérium) a je výjimečná i tím, že její články jsou v modulu řazeny vedle sebe – nikoliv jednotlivě nad sebou, jak bývá zvykem. Díky tomu se jednotlivé moduly méně přehřívají, což vede k nižší degradaci bateriových článků. 

SOUVISEJÍCÍ: Dny otevřených dveří slunečních elektráren začnou v Dukovanech

Mezi další benefity nové baterie patří i rychlé balancování článků, které trvá pouhé dvě hodiny. Bateriové články totiž nejsou z výroby vždy nabité na stejnou úroveň kapacity, nejprve proto musí dojít v jednotlivých bateriích k vyrovnání napětí, aby nedošlo k jejich poškození hned na začátku, vyzdvihuje výhody nového produktu Martin Palarčík s vysvětlením, že se jedná o tzv. aktivní balancing, využívající pokročilý BMS (battery management system).

Při vývoji brala skupina SolidSun v potaz požadavky zákazníků. Součástí baterie je i podstavec, který ji ochrání například při vytopení pračkou a zároveň usnadňuje údržbu – zejména při vytírání prachu.

„Tato baterie je prvním produktem, který vyvíjíme přímo pro naše zákazníky,“ dodává Martin Palarčík s tím, že jde z velké části o český výrobek. V Česku byla navržena, využívá tuzemský software, a navíc je zde také sestavována.

zdroj: tisková zpráva

18 komentářů u “Český SolidSun vyvinul nový typ baterie pro fotovoltaické elektrárny”

  1. Pokud byste baterii použil jako výdělečné úložiště, tak v případě nákupu za spotové ceny to samozřejmě smysl má dost podstatný. Ale legislativa to myslím zatím neumožňuje a nejsem si anui jistý, jestli takové rychlé cyklování baterie opravdu zvládne při zachování životnosti 6000cy.

     1. I tohle není úplně v souladu s určením „baterie pro fotovoltaické elektrárny“, ale budiž.

      Stejně je to trochu zmatené, když píšou …. Naše novinka rovněž disponuje vybíjením 1C, což znamená, že baterii lze kompletně vybít a nabít během jedné hodiny…
      Jednak když uvádějí vybíjení 1C, nemusí totéž platit i pro nabíjení. A za druhé, kompletně vybít a nabít během jedné hodiny – tedy celý cyklus – by podle mě vyžadoval proudy alespoň 2C (půl hodiny vybíjení, půl hodiny nabíjení). Zveřejněné informace mi proto nezní zrovna přesvědčivě

      1. Maji to blbe napsane. „Behem jedne hodiny“ se vztahuje na nabiti nebo vybiti. Jednoznacne to vypliva z udaje 1C.
       Mozna to jsou zdatny inzenyri a s marketingem si nedelaji moc starosti, coz muze byt fatalni chyba. Treba ta chyba u nabijeci teploty 0-5°C o ktere pisu jinde, je vlastne prkotina, ale srazi jejich vysledek na kolena. Podle meho by tam melo byt 0-35°C. 5°C je absolutni pitomost.

 1. sem cekal ze to bude o nejake nove baterce a vesmes jen vidim na fotce barak z jednoho Teslackova videa o optimalni fotovoltaice a pak text o tom ze Ceska firma ktera se stara o vsechno od A do Z proste vzala normalni cinske clanky a udelala z nich battery pack, takovych „prevratnych“ batterypacku skladanych z cinskych clanku dela jen v CR asi tak 50 firem, na tom neni nic noveho 😀

  proc to neni oznaceny jako komercni sdeleni kterym to ocividne je?

  1. Tiskova zprava zni prece lepe. A placene je to stejne.
   …….
   A opet prispevek pro redakci. Kdyz je text clanku podlozeny debilni reklamou a pismenka nelze precist, tak se opet ptam, zda si to mam nechat libit. Mozna to je chyba pri prohlizeni stranek v Androidu, ale to by take vypovidalo o nevalne kvalite stranek.

Napsat komentář