Energetický Holding Malina nakoupil 80 MWh baterií pro Česko

Energetický Holding Malina uzavřel nejvyšší obchod ve své historii: koupil 8 tisíc lithiových baterií v hodnotě 1 miliardy korun.

Poptávka po fotovoltaických elektrárnách v Česku láme rekordy, počty žádostí o  dotace jsou za šest měsíců letošního roku vyšší než za celý loňský rok. Energetický Holding Malina nakoupil od čínských partnerů 8 tisíc lithiových  baterií pro fotovoltaické elektrárny v hodnotě 1 miliardy korun. Jde o dosud největší investici  firmy. Energetický Holding Malina si díky tomuto nákupu zajistí dostatek výrobků na pokrytí  poptávky po fotovoltaice do konce roku 2022.

“Jde o dosud největší a nejvýznamnější investici v historii firmy. V Česku rekordně stoupá poptávka  po fotovoltaice, společně s tím se firmy potýkají s celosvětovým nedostatkem důležitých komponentů  pro fotovoltaické elektrárny.  Jsem rád, že se nám díky dlouholeté spolupráci s čínským dodavateli podařilo pořídit 8 tisíc solárních  baterií a zajistit pro naše zákazníky dostatek výrobků na pokrytí poptávky pro celý letošní rok.  Už nyní plánujeme další objednávku v objemu 20 tisíc kusů lithiových baterií, která nám zajistí  dostatek výrobní kapacity na rok 2023. Obchod by měl být uzavřen letos v listopadu,“ řekl Cyril Regner, zakladatel a majoritní vlastník Energetického Holdingu Malina. 

SOUVISEJÍCÍ: Toyota uvedla domácí baterii, lze ji nabíjet z elektroaut

Například jen cena lithia, klíčového komponentu pro solární baterie, vzrostla za posledních šest  měsíců více než dvojnásobně. Podle webu tradingeconomics.com stála letos v lednu tuna lithia 200  tisíc CNY/tuna, nyní se obchoduje 475 tisíc CNY/tuna. Na specializované burze London Metal  Exchange se pak tuna sloučeniny lithného karbonátu prodává za cenu 75 tisíc amerických dolarů. 

Energetický Holding Malina uzavřel obchod na nákup 8 tisíc lithiových baterií v hodnotě 1 miliardy  korun s čínským dodavatelem Regner Industries a firmou Shenzen UFO Power Co. Ltd., výrobním  a technologickým partnerem Holdingu.

Baterie jsou klíčovou součástí solárních panelů a slouží k ukládání vyrobené energie. Malina Group  si jejich výrobu zajišťuje pod vlastní značkou Gen2/Malina tak, aby garantovala jejich nejvyšší  možnou kvalitu na trhu.  

zdroj: tisková zpráva

8 Comments on “Energetický Holding Malina nakoupil 80 MWh baterií pro Česko”

  1. a proc resi cenu lithia, toho je v tech baterkach vesmes docela malo, v prumernem lifepocku je na 1kg baterky cca 40-50g lithia, takze v 1kg tech baterek je ho za cca 80-85 korun, nasobne drazsi polozkou v cele baterce je hlinik, ktery naopak celkem strmne na cene klesa, stejne tak cena klesa zeleza a fosfatu, po valecnych nastupech cen se to aktualne zritilo vesmes na ceny z ledna a dal to klesa protoze celosvetova poptavka je aktualne mensi nez nabidka

    1. Děje se to hlavně proto, že v Číně praská nemovitostní spekulační bublina. A ukazuje se, že mají ukrutný přebytek produkčních kapacit právě na ocel, hliník, cement a kopu dalších věcí. A do toho se FED snaží zastavit inflaci vyvoláním recese. Držte si klobouky, bude to divoká jízda.

        1. Podle posledních ekonomických údajů, jsou USA už oficiálně v recesi. HDP jim už dva kvartály za sebou meziročně kleslo, čímže se naplnila definice.
          O těch problémech v Číně jsem se dozvěděl úplně náhodou, ona se to čínská vláda snaží tutlat. Faktem je, že tam aktuálně řeší průsery velice podobné kauze H-System, akorát tak v 1000x větším měřítku (viz třeba Evergrande). Lidi celé roky spláceli hypotéky na byty, které se ještě nezačaly stavět a ani to nevypadá, že někdy budou. Horká novinka je, že cca milion naštvaných klientů se rozhodlo z toho letadla vystoupit. A to je megaprůser, protože banky se nemají na čem hojit, ty nemovitosti neexistují nebo jsou bezcenné.
          Do toho má obrovské problémy i ocelářství v Číně. Vyrábějí více než polovinu světové oceli. Brutálně přecenili poptávku, hlavně v oblasti konstrukční oceli, a ona není. Zkoušeli to s dumpingem do zahraničí, ale tam narazili na tarify. Teď jim ocelárny produkují ocel, kterou nikdo nechce, a finanční ztráty. Ale vyhoďte na ulici pár milionů ocelářů v zemi bez sociální sítě. A podobné problémy s přehnanými investicemi mají i v energetice, dopravě a bůhvíkde ještě.
          No, a v Evropě nám téměř jistě recesi zařídí ceny energetických komodit.
          Už se to rozjíždí a bude asi hodně neveselo.

          1. jo Cinu v tomto taky sleduju, my pro Cinu delame prave developerske projekty, ale nastesti od nas se dela a delalo vetsinou to co se opravdu postavilo a vyuziva

            no bude to jeste sranda, ale radsi nepredikuju jestli to bude pad nebo se to nejak vsakne na trzich, fiat na nakup nekterych akciovych titulu sice pripravenej mam, ale aktualne zase strmej rust, no kdyby to bylo jen rally bylo by to asi fine 😀 pruser je ze v soucasne dobe to asi my maly investori tahneme sami do pekel

            vesmes jedine co nestoupa a mam na seznamu je Facebook, ostatni akciove tituly sli ted zase nahoru, takze na nakup cekam aaz to zase bude v cervenem a nejak vyrazne aspon v desitkach procent

  2. Elon Musk nedavno prohlasil, ze se vyvoj cen lithia a jinych latek pro vyrobu baterii obratil a ceny zase pomalu klesaji. Trh zacina fungovat, velka poptavka je casem vykryta zvysenou produkci. Navic se lithium pro vyrobu baterii nenakupuje na burze, ale naprimo ve vztahu producent a vyrobce baterii. Kontrakty jsou dlouhodobe a jen silenec by kupoval just in time na burze.

Napsat komentář