Česko má v obnovitelných zdrojích na víc, spočítali experti z Univerzity Karlovy; rezervy jsou hlavně ve slunci a větru

Nová studie Univerzity Karlovy, zpracovaná pro Alianci pro energetickou soběstačnost, zkoumá možné scénáře vývoje české energetiky do roku 2030.

Rozvoj zelené energetiky přinese snížení škod na lidském zdraví a krajině až o 6,4 mld. korun k roku 2030.
foto: Al3xanderD, licence Pixabay

Českou energetiku, v níž dnes uhlí představuje 36 % hrubé spotřeby, čeká v následujícím desetiletí zásadní proměna. Musí reagovat na společný závazek členských zemí EU do roku 2030 zajistit 55% snížení emisí skleníkových plynů oproti roku 1990.

Podle realistického Zeleného scénáře toho lze dosáhnout zejména růstem obnovitelných zdrojů v elektroenergetice. Právě růst nových fotovoltaik či větrných turbín zajistí snížení globálních klimatických škod až o 25 mld. Kč a škod na zdraví, které jsou způsobené emisemi škodlivých látek, až o 6,4 mld. Kč do roku 2030. Zároveň by intenzivní rozvoj obnovitelných zdrojů měl přinést až 108 tisíc nových pracovních míst.

Studie reaguje na aktuální debatu o dekarbonizaci energetiky v Evropě, která je součástí naplnění klimatických závazků EU do roku 2030. Součástí je také cíl pro obnovitelné zdroje, který letos projde aktualizací na základě loni přijaté strategie Zelená dohoda pro Evropu. Z ní vychází pro celou Evropu cíl zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na 38–40 % do roku 2030.

Na toto navýšení bude reagovat i Česko, které zatím počítá s růstem podílu zelených zdrojů na 22 %. Aktuální studie potvrzuje, že bude nezbytné výrazně urychlit rozvoj obnovitelných zdrojů a doplnit jej dalšími opatřeními, především zvyšováním energetických úspor a urychleným útlumem spalování uhlí.

„Studie potvrdila ekonomické přínosy rozvoje obnovitelných zdrojů pro Česko a současně ukázala, že můžeme vybudovat až 10 tisíc megawattů nových solárních elektráren oproti dnešním pouhým zhruba 2 tisícům. Navíc zelená energetika podle expertních kalkulací přinese snížení negativních důsledků změny klimatu na zdraví a životní prostředí až o více než čtvrtinu oproti dnešku. Výstupy expertního modelování tak potvrzují, že investice do čisté budoucnosti energetiky se vrátí zpět v podobě lepší kvality života,“ hodnotí výstupy Univerzity Karlovy Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost, která je zadavatelem studie.

Výzkumný tým z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy použil technologicky neutrální model energetického systému a rozvinul pět scénářů, jak by se mohl do roku 2030 zvýšit význam obnovitelných zdrojů v české energetice.

Základní Konzervativní scénář kalkuluje externality pro konstantní podíl obnovitelných zdrojů s de facto nulovým růstem a ten je srovnáván s prorůstovými scénáři: dle platného vládního klimaticko-energetického plánu a dle Modernizačního fondu. Klíčové jsou však výsledky dvou prorůstových scénářů (Zeleného a klimatického GHG55) a dle otevřených podmínek daných ekonomikou obnovitelných zdrojů.

Odhadujeme, že připravované zdroje na investiční podporu obnovitelných zdrojů energie, včetně programu RES+ Modernizačního fondu ve výši 75 mld. Kč, povedou k dosažení cílů Vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu. Pokud by cena emisní povolenky klesla na Evropskou komisí původně předpokládanou úroveň 30 €, tak by tento objem podpory dostatečně nestimuloval ani další rozvoj zelené energetiky, ani splnění cíle snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 o nejméně 55 % oproti roku 1990,“ zdůrazňuje klíčový závěr studie Lukáš Rečka, hlavní autor výzkumu.

Čtyřnásobek solární energie

Prorůstové scénáře ukazují, že lze zvýšit výrobu obnovitelných zdrojů do roku 2030 o zhruba pětinásobek pro fotovoltaiku, na 12 tisíc megawatthodin ročně, a pro větrné elektrárny na zhruba sedminásobek proti dnešku, na necelých 5 tisíc megawatthodin. Výrobě odpovídá instalovaný výkon 12 454 MW solárních elektráren a 2 610 MW větrných turbín.

Celkový instalovaný elektrický výkon obnovitelných zdrojů elektřiny dle jednotlivých scénářů [GWe]

Celkový instalovaný elektrický výkon obnovitelných zdrojů elektřiny dle jednotlivých scénářů [GWe].
foto: ALIES

Tento růst modeluje „Zelený“ scénář, který by tak zajistil potřebné snížení emisí do roku 2030 o 53,5 % oproti úrovni roku 1990. To by se promítlo ve snížení škod na zdraví a životním prostředí o 6,4 mld. Kč a snížení negativních dopadů ze změny klimatu o 18 mld. Kč. Pozitivní zprávou je pak příležitost k vytvoření 108 tisíc pracovních míst v sektoru zelené ekonomiky.

Zelený scénář by vyžadoval celkové investice do obnovitelných zdrojů v objemu 340 mld. Kč a investiční podporu kolem 205 mld. Kč.

„Zelený scénář ukazuje, že pro snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 55 % je nezbytné doplnit podporu obnovitelných zdrojů i dalšími opatřeními, především zvyšováním energetických úspor a rychlým útlumem spalování hnědého a černého uhlí. Na druhé straně při vyšší ceně emisních povolenek, kterou pozorujeme na trhu již nyní, může být konec uhlí mnohem rychlejší a potřeba podpory pro obnovitelné zdroje výrazně nižší,“ komentuje ekonomickou stránku scénářů Milan Ščasný z Centra Univerzity Karlovy.

Vedle zvyšování energetické účinnosti české ekonomiky či rychlejšího útlumu uhlí lze mezi další opatření zahrnout také aukční mechanismus podpory pro nové projekty obnovitelných zdrojů. Takový krok již dlouhodobě pro solární energetiku navrhují Aliance pro energetickou soběstačnost a další profesní sdružení jako Svaz moderní energetiky či Svaz průmyslu a dopravy.

„Aukční podpora je další impuls, který pomůže naplnit český cíl v dekarbonizaci enegetiky rozvojem solárních či větrných elektráren. S rostoucí cenou emisních povolenek budou klesat také požadavky na soutěženou cenu v aukcích a půjde o výhodné opatření pro spotřebitele,” dodává Martin Sedlák. Šanci na zavedení aukcí má nyní Poslanecká sněmovna, která v současných dnech projednává novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, kde je aukční mechanismus navržený. Celá studie je dostupná zde.

tisková zpráva

20 Comments on “Česko má v obnovitelných zdrojích na víc, spočítali experti z Univerzity Karlovy; rezervy jsou hlavně ve slunci a větru”

  1. Hlavně né větrníky! Hlavně neudělat chybu jako v
    Hlavně né větrníky! Hlavně neudělat chybu jako v Rakousku, nebo Německu a nezhyzdit si krajinu mávajícími monstry. To se nedá označit jinak než totální vandalismus. Soláry ještě jdou, ale větráky, to je těžká ekologická deprese.

    1. Já Vám nevím, dlouhou dobu jsem pracoval v Čechách a
      Já Vám nevím, dlouhou dobu jsem pracoval v Čechách a jezdil jsem kolem Chvaletic i do severních Čech k dolům. To byla hodně solidní ekologická deprese. Teď žiju na jižní Moravě, z domu vidím Dukovany a nějak mě to netrápí. Kousek z kopce vidím i ty rakouské větrníky a taky mě to vůbec netrápí. Pořád je to výrazně lepší, než mít za domem důl nebo plynovou elekrárnu. A když fouká, tak proč toho nevyužít.

      1. Výsledkem ekologického fanatismu je stejně znehodnocená
        Výsledkem ekologického fanatismu je stejně znehodnocená krajina, jako je ta v severních Čechách.
        Tuhle parádu mají v Rakousku:

        https://antiempire.b-cdn.net/wp-content/uploads/2019/11/55.jpg

        https://www.100-percent.org/wp-content/uploads/2019/02/burgenland-austria-S.jpg

        Já bych v tom tedy žít nechtěl. To už můžete jít bydlet rovnou mezi vysoké pece do Ostravy.

            1. Co se týče estetického cítění, proč tedy větráky cpou
              Co se týče estetického cítění, proč tedy větráky cpou do cenných přírodních lokalit a ne do bezcenných území? Když by např u každé satelitní vesničky okolo Prahy stály čtyři větráky, nebyl bych proti. A na Strahově by mohla stát celá alej větrníků. Jenže to už by byla jiná liga, než uplatit hrstku vesničanů z Horní Dolní. To by se našlo odpůrců:DDD

      1. Přiznám se, že tak odporné video jsem dlouho neviděl.
        Přiznám se, že tak odporné video jsem dlouho neviděl. Vidíte tu krásnou krajinu, jak ji tam zhyzdil nějaký šmelinář z Prahy? Toto vrchol lidského barbarismu k přírodě.
        Samozřejmě, místní tam tu hrůzu nechtěli a tvrdě proti tomu bojovali. Nakonec je uplatili bakšišem, jako indiány kořalkou.

        https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/vetrna-vez-elektrarna-hradek-nad-nisou-vaclavice-miliony.A180703_132050_liberec-zpravy_jape

  2. No jo, u Vás jde vidět, že topíte něčím jiným, než
    No jo, u Vás jde vidět, že topíte něčím jiným, než elektřinou. To je pak v pohodě a i elektrárna přesně na hraně dotačních pravidel přinese užitek i rozumnou návratnost pod deset let, pokud ovšem tarify dovolí a zatím to vypadá, že „Klondajk“ byl velice klidným místem…
    10 kWh, 23,2 kWh, výpadky elektřiny klidně i 8 hodin v zimě…

    1. Tak já topím elektřinou, mini krbová kamna mám jen jako
      Tak já topím elektřinou, mini krbová kamna mám jen jako zálohu pro nestálé měsíce, kdy by se elektrokotel zbytečně spínal a nenahřál by podlahu dostatečně. A jo v zimě jsem holt odkázaný na síť, jako všichni.

  3. Tak já budu číslo 1, 2 i 3. Dotace je pravda celkem
    Tak já budu číslo 1, 2 i 3. Dotace je pravda celkem slušnej bonus, ale ten pocit, když člověk neřeší výpadky elektřiny po větším větru a za den si vezme ze sítě jen 1 kWh po většinu roku, je fakt k nezaplacení. Je pravda, že v létě to vyrábí podstatně víc, než spotřebuju a výkupní ceny jsou směšné. Bazén se mi kupovat nechce, klimu díky dobrým cihlám a žaluziím nepotřebuju, tak řešením holt bude EV, to mi pak dá za odpoledne krásných skoro 100 km dojezdu.

  4. Hmm. Dokud se nepředělají podmínky a tarify tak, aby se
    Hmm. Dokud se nepředělají podmínky a tarify tak, aby se FVE vyplácely i malovýrobcům, tak to rozhodně nebude. Na polích se už toho moc nepostaví.
    Dnes si domácí FVE pořídí buď fandové nebo ti, kteří mají velmi výrazně nespolehlivé dodávky EE z veřejné sítě (to první a druhé jsem já) a nebo blbci, kteří se nechali utáhnout na dotaci…
    To, co předvádí poskytovatelé EE, to je běs a hrůza.

        1. Já jsem zvědav jestli obchodníci ty dlouhodobé smlouvy
          Já jsem zvědav jestli obchodníci ty dlouhodobé smlouvy dodrží. Oni sice mají nakoupeny power futures ale jejich prodejní cena kopíruje burzu. Takže vám to teď dávají třeba za 1,5 Kč a přitom to mohou prodat za 2,5 Kč. Já jsem si taky na zkoušku uzavřel takovou smlouvu na druhém bytě. Prodávám teď obchodníkovi za 2,5 a on mi prodává zpět za 1,5. Jsem zvědav jak to dlouho vydrží. 🙂

Napsat komentář