Česko má první nabíječky napájené pouze obnovitelnou elektřinou

První nabíjecí hub pro elektromobily v Česku napájený pouze obnovitelnou elektřinou byl právě slavnostně otevřen v Lovosicích. Jde zároveň o největší nabíjecí hub v ČR. Slavnostního otevření se zúčastnili zástupci města, Ministerstva průmyslu a obchodu, Škody Auto a oborových asociací.

Lovosická nabíjecí stanice je napájena elektřinou vyrobenou v nedaleké malé vodní elektrárně na Labi, v obci Píšťany. Elektrárna má výkon skoro 3 MW a běží prakticky nepřetržitě. Celková kapacita hodinového nabíjení odpovídá energii potřebné k ujetí 15 000 km.

Hub obsahuje 16 nabíjecích stanic: 4 provozuje Ionity, dalších 8 Tesla Supercharger a 4 jsou pro město Lovosice. Pro případ ojedinělé odstávky výroby v malé vodní elektrárně má nabíjecí hub připravené záložní napájení ze sítě. Čistou a levnou elektřinou je kromě nabíječek napájen ještě zimní stadion, krytý plavecký bazén a další sportoviště města.

„Jako největší prodejce elektromobilů na českém trhu považujeme za důležité, aby výstavba infrastruktury pro veřejné dobíjení i nadále držela krok s dynamickým růstem počtu elektromobilů na českých silnicích. V souladu se strategickými cíli Národního akčního plánu čisté mobility by mělo být vybudováno 35 000 dobíjecích bodů do roku 2030. Do budoucna se musí rozšiřování infrastruktury více řídit dle budoucí poptávky, nikoliv dle aktuální potřeby. Česká republika nesmí zůstat v rámci Evropy pozadu,“ řekl k tomu Miroslav Holan, vedoucí rozvoje obchodní sítě Škoda Auto Česká republika.

„V Česku máme potenciál obnovitelných zdrojů na pokrytí nabíjení až padesátkrát víc elektromobilů, než jich Ministerstvo dopravy do roku 2030 očekává,” dodal Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

zdroj: tisková zpráva

37 komentářů u “Česko má první nabíječky napájené pouze obnovitelnou elektřinou”

 1. Německo dnes jede 53% na vítr (obří instalovaná kapacita 65 GW na souši i moři 😉

  https://energy-charts.info/charts/energy_pie/chart.htm?l=en&c=DE&year=2021&interval=day&datetimepicker=22.10.2021

  Kontrolní otázka soudluzi : Co se asi tak stane když příští rok přestane foukat, atom reagovat a uhlí spalovat… 😉

  https://www.youtube.com/watch?v=-UJYpsjQfJk

  Ví někdo kolik větrníků „neubrzdilo“ při včerejší bouři??

  https://www.youtube.com/watch?v=XBbplTfhqGc

 2. Okej, takže ty dobíječky, co tam fungují už několik měsíců jsou teda teď oficiálně otevřené? Nebo ujednali deal s tou elektrárnou v Píšťanech, co tam 10 roků už je (a připojili se na její kabel) a tak se to muselo otevřít ještě raz? Nic proti těm dealům s OZE, ale dělat kvůli tomu otvíračku je na pováženou.

   1. na to sa nedá nereagovať!
    nejaká nabíjačka s „obnoviteľnou elektrinou“ , nech by ich boli tisíce, nezachráni žiaden život. možná obmedzí ochorenia.
    a akékoľvek lietadlo s rúškami v časoch, keď nielen kriminálnici, ale spolková republika nemecko konfiškovala kontajnery so zdravotníckzm materiálom je hodné vítať! aj poďakovať PRC (kinai)!
    milý Leodendula! tu sa hrdíte postojmi, ale bez „uzardení“ konzumujete produkty z číny, vietnamu, ruska.

 3. Pokud přemýšlíte zda se nemalá investice v podobě instalace kabelu vyplatila, odpověď je snadná. Velké energetické společnosti elektřinu z menších zdrojů nepotřebují a proto nabízí velmi nízké výkupní ceny. Oproti tomu Ionity i Tesla platí elektrárně podstatně zajímavější peníze. S výkopem zároveň pomohla společnost T-Mobile, která v lokalitě budovala optickou datovou síť.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/tesla-ionity-nabijecka-lovosice-lovos-renoenergie-vodni-elektrarna-pistany.A210709_165049_software_nyv

 4. Možná naivně, ale zeptám se. To k těm nabíječkám vedou přímé dráty od FEV nebo z jiných obnovitelných zdrojů elektřiny?

  Pokud ne (což předpokládám), tak je to pouhý marketing (přeloženo do češtiny LEŽ) protože ve stávajících i budoucích elektrických rozvodech patrně nebudou mít elektrony zdrojovou adresu ze které by se toto dalo odvodit.

  Pozn. k nadpisu – Obnovitelná elektřina se vyrábí jak? Možná by neuškodilo ten nadpis upravit podle skutečnosti.

  1. Proč by měly vést přímé dráty? Obchod s elektřinou pracuje na stejném principu jako peněžní transakce. Prodejce a kupec mohou být kdekoliv. Nemusím bankovky posílat v balíku. Elektrony i bankovky jsou všude stejné stačí je spočítat, někam vložit a jinde si za ně vzít jiné. Zelená elektřina je od zeleného výrobce a zelený spotřebitel je ten kdo mu ji zaplatil. Nezáleží na vzdálenosti ani na tom kudy vedou dráty.

 5. šaškárna v čezku jako obvykle !!
  v německu totiž loni chybělo 30TWh energije…

  https://energy-charts.info/charts/energy_pie/chart.htm?l=en&c=DE&year=2020&interval=year&datetimepicker=21.10.2021&source=public

  takže jesi příští rok odstaví uhelky a atomky pak si tu energijí prostě koupí z ČEZka Temelína… a na čechy pokud jim nebude svítit na barák PROSTĚ a JEDNODUŠE k nabíjení ze sítě už NEZBUDE :))))))

        1. milý pane, nesledujete vývoj myslenia politikov.
         už chceli 2025 zakázať plynové kotle domom. tie, na ktoré teraz dostanete dotáciu budú o tri roky pokutované! na slovensku odhadujú výmenu pre tridsaťtisíc domov.
         „IEA chce zákaz fosílnychnkotlov od roku 2025″podľa ich výupočtov by odstránenie kotlov na fosílne palivá z európskeho trhu prinieslood roku 2025 do roku 2050 približne 110 miliónov ton ročných úspor co2 v porovnaní so súčasnými politikami to sú 2/3 z predpokladaných úspor pri budovách k roku 2025!
         to je fakt jeblé

Napsat komentář