Česko má plán pro dekarbonizaci energetiky

Po dlouhých odkladech včera vláda schválila český plán v oblasti energetiky a klimatu s cíli do roku 2030. Během následujících šesti let bychom měli v Česku postavit 230 věží větrných elektráren, kapacita fotovoltaických panelů zapojených do sítě by měla vzrůst na dvouapůlnásobek. Svaz moderní energetiky vítá přijetí jasné strategie, sic jsou cíle pod možnostmi zelené energetiky v Česku, současně upozorňuje, že pro jeho naplnění je třeba posílit energetické sítě, nastavit efektivní podporu a odstranit bariéry, které brání rychlé výstavbě nových zdrojů energie.

„Pro firmy v oblasti obnovitelných zdrojů je důležité, že vláda konečně stanovila konkrétní cíle pro rozvoj větrných a solárních elektráren. Mnohem důležitější ale bude, aby nyní následovaly konkrétní kroky, které odstraní bariéry výstavby a zrychlí povolovací proces. Povolování větrné elektrárny dnes trvá více než 10 let, přitom právě větrné elektrárny nabízí domácí, levnou a čistou energii pro domácnosti nebo průmysl. Výstavba a provoz nových větrných elektráren je také příležitostí k rozvoji venkova,“ řekl ke schválenému dokumentu Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

„Nové obnovitelné zdroje pomohou konkurenceschopnosti českých firem díky většímu množství levné domácí elektřiny ze slunce a větru. Přitom vládou schválených 30 % energie z obnovitelných zdrojů považujeme za nezbytný základ, Česko má potenciál vyšší,“ zdůraznil Sedlák.

Rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů až na 32 % by přinesl 34 tisíc nových pracovních míst i vyšší příjmy státní pokladny (92 mld. Kč) a rozpočtů krajů a obcí (26 mld. Kč). Rozvoj větrných a solárních elektráren je nezbytný také pro konkurenceschopnost českých firem.

S nástupem taxonomie a pravidel udržitelnosti (ESG) se dostupnost energie z obnovitelných zdrojů stává nutnou podmínkou pro zachování českých firem v dodavatelských řetězcích. Nebude-li v Česku dostatek domácí elektřiny z větrných a solárních elektráren, budou firmy odcházet do sousedních zemí, které jim dostatek levné zelené elektřiny nabídnou.

Z analýz Svazu moderní energetiky vyplývá, že nejvýznamnější bariérou rozvoje obnovitelných zdrojů jsou zdlouhavé a nepředvídatelné povolovací procesy. Jejich zjednodušení by měl přinést nový zákon o urychlení využívání obnovitelných zdrojů, který aktuálně připravuje MPO ve spolupráci s MMR a MŽP.

Existují však obavy, zda se jeho schválení podaří stihnout do konce volebního období stávající poslanecké sněmovny. Pokud nebude zabráněno průtahům v povolovacích řízeních, nebude možné cíle schválené vládou naplnit.

Vedle větrné energetiky počítá plán s dosažením celkového výkonu až 10,1 GW solárních elektráren v roce 2030. Výstavbu velkých solárních elektráren lze podpořit pomocí rozdílových smluv soutěžených v aukcích tak, aby měl stát jasnou kontrolu nad ročními přírůstky a současně spotřebitelé mohli těžit ze zvyšujícího se objemu levné zelené elektřiny.

zdroj: tisková zpráva

18 Comments on “Česko má plán pro dekarbonizaci energetiky”

        1. Já se věnuji jen studiu odborných článků. Novinky.cz ani osel.cz to asi nebudou. Jenom mi přijde směšné jak všechno sváděj na vypnutí německého atomu. Vždyť oni nikdy neměli víc než 8 GW což byl úplný prd. My máme na počet obyvatel 8x víc než měli oni. Větší obavy mám z Francie. Všichni ji chválí, že mají 50 reaktorů. Ale aby to udrželi v chodu tak by měli teď stavět každý rok jeden nový. Už 20 let nepostavili nic. Až jim to začne odcházet to bude teprve šrumec.

            1. Já to psal jaderným fantastům už mockrát. Flamanville je názorná ukázka toho, proč JE prakticky nikdo nechce stavět. Areva slibovala, že postaví ten nový reaktor za cca 2 EUR/W a za 5 let. V reálu to nakonec stálo 8 EUR/W a stavělo se 18 let. S takhle „spolehlivým“ partnerem nikdo normální do kšeftu nepůjde, tady jde o strategickou investici v řádu miliard EUR. Kdyby nekecali a opravdu stavěli za 2-3 EUR/W a za 5-10 let, stavěli by teď po Evropě několik desítek reaktorů a další desítky už by byly hotové. Takhle akorát Areva zkrachovala a v EU nemají jedinou zakázku.

    1. Toto je moje reakce na článek pana Wagnera z jiného webu:
      „Abych to shrnul, máme tady Dunkelflaute, tj. jev, o kterém všichni zainteresovaní dobře vědí a počítají s ním. Už asi 20 let. To jen pan Wagner si tady zase tahá tričko. A pak tu nabízí svoje jaderné sny.
      Mezitím podíl OZE na německé výrobě elektřiny stoupl meziročně (podle současných čísel) o více než 4 procentní body. Strašná realita, co?
      Víra, že Němci už, už „prohlédnou“ a obrátí jako ten pověstný Ferdyš Pištora a začnou s nějakou masivní jadernou výstavbou, je akorát tak úsměvná.
      BTW, tenhle článek vyšel v den, kdy větrné elektrárny už týden vyrábějí jak zběsilé.“

      Podíl OZE je poslední týden okolo 75%, bylo by to i více, kdyby si část produkce pro sebe neurvaly fosilní elektrárny, které jsou tak idiotsky konstruované, že je nejde vypnout.

      1. Německé FVE nevyrobily za poslední měsíc v podstatě nic. Veškerou spotřebu táhnou větrné a když nefouká, jako že často nefouká, tak fosilní a především import, což posílá evroský trh do cenové vývrtky – 10. prosince byl denní průměr 10.000 Kč/MWh. Řešení naznačilo Norsko a Švédsko. Prostě neprodat, ať se z toho Němci poserou.

        1. Tak třeba teď Německo kupuje z Norska 0,9 GW a hádej kam to posílá? Ano, do ČR abychom tolik nehulili. Němcům jedou uhelky na 23% a nám na 43% přesto, že máme atom. A ty strašné ceny které novináři uvádějí jsou hodinové ceny na denním trhu které slouží pro vyrovnávání drobných odchylek. Na cenu pro spotřebitele to nemá vliv, to jsou dlouhodobé kontrakty nakoupené dopředu.
          A když máš takový přehled ve všech oborech tak bych potřeboval poradit něco o pěstování modrých králíků s růžovýma ušima.

          1. Vánoční pohádky ovčího Leodenduly. Ten den nefoukalo, nesvítilo, Německo jelo pouze na fosilní elektřinu, emitovalo 600g/kWh (s dovozem z Polska 800-1000g) a nestačilo to, takže doslova drancovalo okolní země a opět se energetická síť podívala k hranici blackoutu. Podíl produkce z OZE klesl na 6%, tedy hovno.

            Den předtím trošku zafoukalo, tak emitovalo „jen“ 550g/kWh a elektřina stála „jen“ 6600 Kč/MWh.

            Jediná chyba se stala, když vás fanatiky a chronické lháře matky nepotratily.

            hxxps://eadaily.com/en/news/2024/12/12/electricity-in-germany-soared-to-almost-1000-euros-the-country-returns-in-2022

            1. Nás nezajímají ojedinělé extrémy. Planetu i naše peněženky zajímá roční průměr. V rámci vědeckého poznání se už několik let těším na blackout a pořád nic. Ono totiž blackout nevznikne z nedostatku, vždycky vzniká z přebytku. Ochrany začnou odpojovat jednotlivé úseky, tím se situace ještě zhoršuje, dojde k řetězové reakci a totálnímu rozpadu sítě. Toto nebezpečí je naštěstí dnes už nízké protože OZE jdou regulovat mnohem rychleji než staré zdroje.

Napsat komentář