Česká Zebra bude spoluvyvíjet vodíkový pohon

Česká automobilka Zebra Group vyrábějící užitkové multifunkční vozy Zebra se stala signatářem mezinárodního memoranda o spolupráci v oblasti vývoje vodíkového pohonu.

Společně s dalšími účastníky a korejskou asociací H2Korea, podepsala ZEBRA memorandum o spolupráci na konci června 2022. Podpisu se zúčastnily i další české společnosti v čele s Českou vodíkovou technologickou platformou (HYTEP). Celá akce proběhla za přítomnosti ministra průmyslu a obchodu ČR Jozefa Síkely a korejského ministra průmyslu Chang Yanga.

Hlavním cílem nové spolupráce je podpora vodíkové mobility v České republice, především v oblasti nákladní a autobusové dopravy. Program se soustředí na pilotní projekty zaměřené na výrobu zařízení a vozidel i na jejich následný provoz. Česká automobilka ZEBRA GROUP je jedním z českých signatářů, který vyvíjí vlastní vodíkové vozidlo s označením HTZEBRA.

Společně se ZEBROU jsou dalšími českými signatáři smlouvy společnosti Tatra Trucks, Spolek pro chemickou a hutní výrobu, Orlen Unipetrol RPA, Vítkovice Cylinders, DEVINN, W.A.G. payment solutions (EUROWAG), ÚJV Řež, Zásilkovna a Iveco Bus. Za Korejskou republiku se účastní společnosti Hyundai Motor Company a Hyundai Glovis. Všechny společnosti sdílí názor, že v přechodu k ekologickým zdrojům energie bude hrát vodík velice důležitou roli. 

Jednatel  společnosti ZEBRA GROUP Petr Řihák k podpisu memoranda říká: “Všude v západní Evropě už mezi výrobci nákladní i užitkové techniky panuje v podstatě absolutní konsensus: Nabídka nových typů pohonů vozidel, ať už elektro, nebo vodíku, se do několika let stane naprosto nezbytnou. V České republice před tímto faktem podle mě ještě trochu zavíráme oči. ZEBRA GROUP chce přistoupením k této mezinárodní spolupráci zejména urychlit vývoj svého vozidla s vodíkovým pohonem. Vnímáme to jako logické pokračování projektu užitkového vozidla s vodíkovým prodlužovačem dojezdu, na kterém ZEBRA již několik let spolupracuje s ÚJV Řež a SVÚM Čelákovice.”     

Asociace H2Korea považuje tuto spolupráci za velkou příležitost v oblasti rozvoje vodíkových technologií v České republice. Současně je otevřena hledání nových partnerů pro spolupráci. Zapojí se také Hyundai Motor, který bude podporovat dodávky a vývoj systémů palivových článků, edukaci o vodíkovém průmyslu, výstavbu infrastruktury pro distribuci vodíku a nabíjení.

zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář