Češi zkonstruovali mobilní energetický kontejner

Energetická soběstačnost je horkým tématem, které rezonuje napříč celou Evropou. Čeští experti k řešení této situacepřispěli svým pomyslným dílkem skládačky. Vyvinuli a zkonstruovali unikátní prototyp mobilního energetického kontejneru, který je schopen zásobovat objekty teplem nebo se naopak postarat o jejich chlazení, a přitom být energeticky nezávislý na vnějších zdrojích. Zařízení je dokonce schopné hospodařit s energií podle predikce počasí. Obdobné zařízení na evropských trzích chybí a má tak obrovský potenciál širokému uplatnění v oblasti Smart Cities. Technologická agentura České republiky (TA ČR) podpořila tento projekt částkou přesahující 22,5 milionu korun z Programu THÉTA.

Celý systém je založený na vytápění nebo chlazení pomocí tepelného čerpadla na principu hybridních kompresorových jednotek vzduch/voda-voda.Všechna zařízení jsou umístěna ve speciálním kontejneru, který je možné podle potřeby přemisťovat a rychle instalovat na vybraném místě vně budov, pro které má sloužit jako zdroj vytápění nebo chlazení. Projekt výzkumníci řešili od roku 2019 a ukončili jej dva roky poté. Tým tvořili odborníci ze společnosti MaDex, s.r.o., Nukleon, s.r.o., Slezské Mechatroniky, a.s. a také z Vysoké školy báňská – Technická univerzita Ostrava, konkrétně z Centra energetického využití netradičních zdrojů energie.

SOUVISEJÍCÍ: S boomem fotovoltaiky se lidé zajímají také o ostrovní LPG systémy, třeba pro bunkry

Projekt se přímo orientuje na evropský trend řešení Smart Cities se zaměřením na české podmínky a na trend podpory energetické soběstačnosti obcí a obytných objektů. Využívá přitom hybridní energetické zdroje na bázi obnovitelných zdrojů energie. Symbióza dílčích technologických bloků multifunkčního mobilního hybridního energokontejneru je originálním řešením,” doplňuje Petr Konvalinka, předseda TA ČR.

Solární panely zajišťují kontejneru dílčí energetickou nezávislost na vnějších zdrojích energie. Energie vyrobená pomocí fotovoltaiky pohání určené systémy samotného kontejneru. To však není vše. Zařízení v sobě zahrnuje blok tepelných čerpadel a fototermických energetických zdrojů, blok subsystému primárních a sekundárních akumulací tepla a elektrické energie, dále pak blok energetického zdroje a progresivní autonomní energetický management s implementovanou predikcí vývoje klimatických podmínek, podle něhož lze hospodařit s energií tak, aby byla zajištěna akumulace energie na dobu, kdy podmínky budou nepříznivé.

Velkou výhodou je mobilita celého zařízení. V rámci projektu výzkumníci vyvinuli i speciální nosnou platformu, díky které lze celé zařízení naložit a přepravovat na podvozku nákladního vozidla. Příprava k jeho instalaci vyžaduje jen základní terénní úpravy v místě, kam má kontejner přijít. Tím, že je to mimo budovu, odpadají složité stavební úpravy. Pro případ nouze je energoblok doplněný o záložní zdroj energie.

„Jde o pokročilou technologii mobilních hybridních ostrovních energetických zdrojů, využitelnou pro založení nového výrobního podnikatelského záměru. Typickými uživateli výsledné technologie budou městské aglomerace, využívající trend projektových řešení chytrých měst. Takové zařízení na evropských trzích vyloženě chybí a je vysoký předpoklad k jeho širokému uplatnění,“ uvedl Miroslav Delong z firmy MaDex, s.r.o.

zdroj: tisková zpráva

21 komentářů u “Češi zkonstruovali mobilní energetický kontejner”

 1. Někdo vzal tepelný čerpadlo a zadělal ho do kontejneru.
  Co je na tom světoborného?
  Navíc velikost té akunádrže je spíš jen pro vyrovnávání špiček než pro nějakou vážněji míněnou akumulaci.

  A smart cities? Pokud bude nutné do chytrého města dodávat kontejnery pro nouzové vytápění, tak ten co to město navrhoval, asi nebyl moc smart.

  A taky do smart cities očékávám nějaký smysl. Například, pokud chladím, tak mám teplo. A to teplo logicky použiju například na ohřev TUV místo toho abych ho ventilátorem vyfoukal do luftu.

  A produktovou fotografii solárních panelů pod stromem snad nemá cenu ani komentovat.

 2. Aktualizace inflace za posledních 15 měsíců v ČR – 43,8%
  Rozdíl mezi reálnou inflací a inflací vykazovanou ČSU se už úplně vymknul z kloubů. Podle ČSU jsme pod 20%, ovšem ČSU žije ve fiktivním německém světě, kde součástí spotřebního koše průměrné domácnosti je pořízení nového automobilu každých 5,5 roku. Statistiky evidentně netrápí, že průměrné stáří auta v ČR je přes 15 let…

  Jídlo a energie sice zdražily o 150 %, ale dobrá zpráva – v listopadu zlevnily kombajny o celá dvě procenta.

 3. No a co to teda dělá? Ohřívá vodu? Napájí elektrikou? Chladí taky? Já nevim, mohli by to tam napsat jasně?

  Obrázky tak nějak dokážu spárovat s textem, ale co je v té boudičce? Baterka? Jakou má kapacitu? Záložní generátor nevidim. Je taky v té boudičce nebo nějak zvlášť?

  Prozraďte: co je v boudičce?

 4. Mam dotaz. Muze nekdo poskytnout odkaz na tepelnou izolaci pomoci mydlove peny? Nejde primarne o mydlovou penu, ale o penu ktera se vytvori namichanim vzduchu do penotvorne latky a ktera je jen docasna. Pro obnoveni je nutne penotvorbu aktivne udrzovat. Urcite existuji peny, ktere dlouho vydrzi a jsou nenarocne na udrzovaci energii. Takova pena je skoro zadarmo a je mozne realizovat treba 5m tlustou tepelnou izolaci za par kacek. Neco jako pena na holeni.

 5. „je schopen zásobovat objekty teplem nebo se naopak postarat o jejich chlazení, a přitom být energeticky nezávislý na vnějších zdrojích.“

  Třikrát sláva, konečně perpetum mobile.

  A pokud se mohu zeptat, co prosím pěkně znamená slovo progresivní v kontexu „progresivní autonomní energetický management“?

Napsat komentář