Češi vyvinuli speciální balící papír na elektroniku i výbušniny

Speciální papír, který dobře odvádí elektřinu a zabraňuje nežádoucímu působení statické elektřiny, vyvinuli čeští výzkumníci díky použití modifikované celulózy.

Nový materiál lze využít při balení elektroniky citlivé na statický elektrický náboj. Další využití má například i pro balení výbušných produktů, kde by statická elektřina mohla způsobit explozi. Na projektu, který finančně podpořila Technologická agentura ČR (TA ČR), spolupracovali výzkumníci z Centra organické chemie s.r.o. společně s kolegy z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a firmy Synpo, a.s.

V rámci iniciativy Green Deal je trendem přechod na obalové materiály z obnovitelných zdrojů, které nejsou na bázi plastů a lze je dále recyklovat. Všichni výrobci se proto snaží ustupovat od obalů z plastu a nahrazovat je ekologičtějšími variantami, které nevyžadují čerpání nerostných surovin a jejich následné uvolňování do životního prostředí ať už přímo nebo ve formě oxidu uhličitého po jejich spálení.

foto: Centrum organické chemie s.r.o.

„Jen při balení elektroniky je spotřeba plastů obrovská a při stoupajícím podílu internetového obchodu jejich produkce, které znečišťují planetu, roste. Proto je každé řešení pro přechod na jiný druh obalů vítané a podporované,“ uvedl Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury ČR (TA ČR), která projekt podpořila částkou téměř dvanácti milionů korun z Programu EPSILON.

V oblasti balení citlivé elektroniky, výbušnin a dalších produktů, které mohou být poškozeny výboji statické elektřiny, nebylo až dosud možné papírové obaly použít bez nežádoucí kontaminace papírové hmoty. Musí se do ní přidávat totiž příměsi na bázi uhlíkových vláken, grafitu a podobně, které jsou v papíru cizorodým prvkem.

„Nový přístup k výrobě papíru s antistatickými vlastnostmi je postaven na přímé modifikaci papírenské celulózy. Díky patentovanému postupu je do ní vkládán vodivý polymer. Výsledná celulóza má pak požadovaný povrchový odpor a je rozmíchána standardním postupem v papírenské hmotě. Případný elektrický náboj je tak ve finálním papíru i při relativně nízké koncentraci polymerů dobře přenositelný,“ vysvětlil Lubomír Kubáč ze společnosti Centrum organické chemie s.r.o., které se dlouhodobě zabývá inovativními aplikacemi vodivých polymerů.

Papír tak získává schopnost takzvané disipace náboje. To znamená, že případný elektrický náboj je zcela odveden z místa, ve kterém by mohlo dojít k nežádoucím jevům.

Novým způsobem je možné připravit tři varianty papíru, a to v závislosti na koncentraci polymeru v celulóze. První je vodivý papír, zamezující vzniku statického náboje. Ten je možné použít pro běžné účely, když je potřeba zamezit vzniku statické elektřiny, a to především při balení výrobků citlivých na statický výboj.

Druhý typ papíru umožňuje efektivní odvod náboje od baleného zboží. Je určen především pro balení elektroniky, výbušných materiálů, rozbušek a podobně. Třetí typ papíru je možné použít jako substrát pro flexibilní elektroniku či senzorické systémy.

Kromě papíru připravili výzkumníci spolu s firmou Synpo základní nátěr s obsahem vodivé celulózy pro betonové substráty pro čisté provozy. Modifikovaná vodivá celulóza byla také ve spolupráci s Centrem polymerních systémů při UTB ve Zlíně použita pro výrobu vodivých plastů.

zdroj: tisková zpráva

7 Comments on “Češi vyvinuli speciální balící papír na elektroniku i výbušniny”

  1. Pokud ten papir nebude moc choulostivy, mohl by slouzit jako nizkotepelne infratopeni v bytech. Ve forme tapety by se mohly steny a strop polepit a zahrivat nizkym napetim. Velkoplosne topeni potrebuje velmi nizkou teplotu kolem 30-35 °C pro tepelnou pohodu. Takove topeni by bylo velmi usporne. Neco podobneho lze udelat i svepomoci. Grafitovy prasek smichany s vodnim sklem lze natrit na libovolnou plochu a pruchod elektriny grafitem plochu zahriva. Delal jsem ruzne pokusy a funguje to dobre. I potrebny odpor lze jednoduse nastavit mixem komponent. Prodava se i karbonova topna folie, ale ta je docela draha. Kdo rad experimentuje, muzu grafitovy nater doporucit. Komu vadi cerny nater, muze plochu natrit jinou barvou.

  2. Dalsi ceska solarni firma v insolvenci. Cesky system opetovne selhava. Debilni ceske licencovani firem nahrava nepoctivcum. Licenci zazada jen malo firem, je to omezovani konkurencniho prostredi, kde se toci miliardy a to laka podvodniky. Takovy cesky model snad neni nikde jinde na svete. Ten nejchytrejsi narod na svete zase posr@l co slo.

Napsat komentář