CES 2014: BMW i3 s automatickým podélným parkováním + robotické auto

Už jsme to psali v minulém článku, ale… v americkém Las Vegas začal CES, veletrh spotřební elektroniky. Takže i automobilů. Bavorské motorové závody tam pochopitelně mají svůj velký hit BMW i3 a představily k němu novinku v podobě robotického parkování.

Elektromobil BMW i3 má v Evropě úspěch, letos se chystá vstoupit také na americký trh
foto: BMW

Novináři přítomní na CES 2014 měli možnost si automatické parkování v elektromobilu BMW i3 vyzkoušet na vlastní kůži. Podle všeho funguje velmi dobře – prostě projedete podél zaparkovaných aut a necháte systém s pomocí ultrazvukových senzorů automaticky vyhledat vhodné parkovací místo (stačí mezera delší o 55 cm než kolik měří samotné auto, což jsou asi 4 metry).

Pak už stačí indikovat směrovým světlem na kterou stranu chcete zaparkovat a stisknete tlačítko. Auto zcela samo podélně zaparkuje do vhodné mezery. Nový systém BMW nicméně vyžaduje jasně zřetelný patník obrubník, který si na CES automobilka pochopitelně nechala pečlivě připravit.

A všichni víme, že v reálném světě jsou krásné patníky vzácnost. Tak či onak, pro BMW i3 bude automatické podélné parkování příplatkovým doplňkem. Do ostatních modelů BMW se ale brzy dostane také.

Kromě této novinky ukázalo BMW na CES také svou mobilní aplikaci i Remote pro chytré hodinky Samsung Galaxy Gear. A navíc i nový prototyp auta, které dokáže samo, zcela automaticky zvládat nebezpečné situace. Jinými slovy předstupeň robotického auta.

Napsat komentář