Červená auta častěji končí nehodami, odhalil výzkum

Barvy auta často odrážejí osobnost majitele. Konzervativní kupující volí spíše monochromatická vozidla, zatímco extrovertnější řidiči preferují světlé barvy. Celkově lze říci, že ačkoli výrobci automobilů nabízejí barvy, které se hodí ke každé osobnosti, většina řidičů preferuje časem prověřené tóny.

Popularita barev automobilů se může v různých zemích lišit – odstíny zbožňované v USA nemusí být nutně populární v Německu, Španělsku nebo Mexiku. A obecně platí, že trendy v barvách automobilů nejsou statické – mění se v průběhu času, jak nové barvy získávají pozornost.

Barva vozu však není jen otázkou stylu. Například červená auta mají zřejmě větší pravděpodobnost nehody, což jen dokazuje důležitost pečlivého výběru. Automobiloví experti carVertical provedli výzkum, aby našli nejoblíbenější barvy automobilů a jejich vliv na bezpečnost jízdy.

Řidiči se barevným autům spíše vyhýbají

V zemích s teplým klimatem je ve srovnání se severskými zeměmi více barevných vozidel. Jízda v jasném autě v Norsku, Kanadě nebo Švédsku může zvednout místním obočí, ale v Kalifornii nebo Itálii by to bylo docela normální – zde jsou jasné barvy samozřejmostí.

Obecně platí, že bílá auta jsou populárnější v teplejších podnebích, protože bílá odráží sluneční světlo, takže tato auta jsou méně horká při řízení. Jak ukazuje tato nedávná studie, bílá je nejoblíbenější barvou v Austrálii (39,1 % z celkového vozového parku) a v EU (26,8 %). Australané také zbožňují stříbrná (15,9 %) a šedá auta (14 %). Evropané preferují šedou ještě více (25,9 %), následují černá vozidla (24,5 %).

Podobné procento černých vozidel lze nalézt také v USA (24,7 %). Líbí se jim však i bílá (20,9 %) a stříbrná (17,3 %) auta. „71 % vozů kontrolovaných na naší platformě bylo monochromatických – černá, bílá, šedá nebo stříbrná. To jen dokazuje, že lidé jsou při nákupu vozidel docela konzervativní,“ říká Matas Buzelis, automobilový expert a vedoucí komunikace ve společnosti carVertical.

Trendy barev aut se mění

V posledních 20 letech došlo k výrazným změnám v trendech barev automobilů. 42 % vozů vyrobených v roce 2002 a kontrolovaných na uvedené platformě historie vozů bylo šedých nebo stříbrných. Mezitím, ačkoli bílá je v současnosti jednou z nejoblíbenějších barev, v roce 2002 v podstatě žádná bílá vozidla neexistovala.

V dnešní době se věci mají úplně jinak. Ze všech vozů vyrobených v roce 2020, které byly zkontrolovány, bylo 26 % šedých a 18 % bílých. Podíl černých aut mezi lety 2002 a 2020 zůstal víceméně podobný. Někdy barevné trendy trvají jen několik let. Například mezi lety 2012 a 2014 rostl počet hnědých aut, ale pak začal v následujících letech prudce klesat.

Které barvy aut jsou nejbezpečnější pro řízení?

Podle výzkumu carVertical má barva vozidla vliv na pravděpodobnost nehody. 60 % červených aut kontrolovaných na platformě mělo nehodu, což z ní činí nejnebezpečnější barvu pro řízení.

Hnědá (59 %) a černá (57 %) jsou také barvy automobilů, které mívají nehody častěji než ostatní, následuje žlutá (55 %), modrá (54 %), bílá (50 %) a šedá (50 %). I když rozdíly mezi ojetými vozy nejsou významné, výzkum naznačuje, že vozidla určitých barev jsou méně náchylná k nehodám.

„Není žádným překvapením, že červená auta jsou častěji účastníky nehod. Sportovní auta jsou obvykle natřena červeně a milovníci rychlosti mají větší zájem sáhnout po červených autech než konzervativní řidiči. To stačí k domněnce, proč jsou červená auta na prvním místě tohoto konkrétního seznamu,“ vysvětluje M. Buzelis.

Výrobci automobilů představili v posledních desetiletích spoustu zářivých barev. Nezdá se však, že by šedá, bílá nebo černá v dohledné době ztratila na popularitě.

zdroj: tisková zpráva

11 komentářů u “Červená auta častěji končí nehodami, odhalil výzkum”

    1. Take sjem o to zakopnul. Ale monochromaticka barva je bezne znasilnovana. Napriklad tzv. monochromaticky monitor byl cerno-bily. Avsak prave bila barva obsahuje uplne vsechny slozky spektra a tudi bila barva neni monochromaticka. Ale nikomu to nevadi. Proste kdyz hloupost zlidovi, tak se uz neda nic delat.

  1. Nehodovost by to chtelo trochu vysvetlit. Znamena to, ze kazdy rok ma nehodu 60% cervenych aut, nebo v obdobi 2002 az 2020, nebo v jakem casovem intervalu? Pokud by to melo byt v intervalu 2002 az 2020, tak bych videl bila auta vic nehodova, protoze pokud se jejich podil casem zvysuje, tak se vazeny absolutni pocet nehod stal v kratsim intervalu a tim je cely vypocet na prd. Pokud by to bylo ale vztazeno na 1 rok, pak bych videl nejakou zasadni vadu u ridicu. Autopilot ktery by mel takovou nehodovost by byl zrejme ve zkratu.
    Informacni hodnota clanku kolem 4 minus.

    1. Dodatek. Hledal jsem na webu blizsi udaje k nehodovosti dle barvy. Nasel jsem nekolik clanku a kazdy ma jinou hitparadu. Zdejsi clanek je vicemene jen prostredek na upozorneni na firmu ktera se zivi prodejem historie vozidel podle VIN kodu. Takze upozorneni za kazdou cenu i kdyby ten clanek mel tvrdit ze 1+2=10. Tak zase placena inzerce, akorat maskovana.

Napsat komentář