Ceny energií přináší do firem zájem o vlastní zdroje

Růst cen energií naboural plány snad všech společností, zejména těch průmyslových, kde mají energie značný vliv na náklady. Stále více z nich kvůli razantnímu růstu cen energií zvažuje investice a pořízení vlastních zdrojů energie a dalších ekologických řešení. 

„Vedení mnoha společností napříč obory se nás obrací s konzultacemi ekonomické výhodnosti zamýšlených změn. Mnoho z nich se v aktuální situaci rozhodlo pro vybudování vlastní fotovoltaické elektrárny. Firmy a další instituce tak nynější situaci využívají k celkové modernizaci a přechodu na efektivnější systémy energetického managementu,“ říká Leoš Aldorf, generální ředitel SSI Energy. 

Zájem o fotovoltaiku roste

Mezi řešení, pro které se mnoho firem rozhoduje, pak patří instalace malých solárních elektráren, o něž se zájem podle informací prodejců oproti minulým letům zpětinásobil. Fotovoltaika je nyní ještě výhodnější, a pokud firmy s instalací ještě váhaly nebo jim ekonomicky vycházela na hraně, tak nyní nemají o čem přemýšlet. 

Vybudování vlastní fotovoltaické elektrárny plánuje například firma z Červeného Kostelce Batist Medical, která vyrábí zdravotnický materiál a ochranné prostředky, například v poslední době žádané nanoroušky. „Plánujeme v našem výrobním závodě v Červeném Kostelci vybudovat vlastní fotovoltaickou elektrárnu. Do projektu se chystáme investovat zhruba 10 mil. Kč,“ říká Tomáš Mertlík, generální ředitel a majitel společnosti Batist Medical.

Podobnou investici realizuje také rodinná firma z Jičínska Aveflor, výrobce, dodavatel a exportér zdravotnických prostředků, veterinárních přípravků a léčiv do více jak 20 zemí. „Podepsali jsme smlouvu na dodávku fotovoltaické elektrárny o výkonu 150,28 kWp,“ říká Jan Zubatý, ředitel společnosti Aveflor. „Na realizaci má společnost přiznanou dotaci až 70 % z uznatelných nákladů, která bude proplacena po realizaci celého projektu, jež je plánována s ukončením do konce roku 2021,“ dodává.

Výroba energie z biomasy

Stále častější je také využití biomasy k výrobě elektrické energie. Takzvané bioplynky již dnes produkují čtvrtinu obnovitelné elektřiny v Česku a zájem o ně dále roste. 

„Pozorujeme také růst zájmu firem o výrobu elektrické energie z bioplynu a biomasy. Takzvané bioplynky se rozšiřují již relativně dlouho, ale současná situace tento zdroj elektrické energie staví pro firmy do zcela jiného světla,“ dodává Leoš Aldorf z SSI Energy a dodává: „Roste také zájem o sofistikované systémy energetického managementu s využitím kombinovaných energetických řešení, které zvyšují míru soběstačnosti a zároveň bezpečnosti provozovaných objektů. Jedná se o tzv. hybridní systémy, které zajišťují vysokou úroveň účinnosti a umožňují spojení s obnovitelnými zdroji energie. Často využívaným řešením v oblasti vytápění je aktuálně kombinace tepelného čerpadla s kondenzačním kotlem nebo kondenzačního kotle se solárním termickým článkem. Aktuálně jsou napříč segmenty stále populárnější fotovoltaiky v kombinaci s tepelným čerpadlem a akumulací přebytečné elektřiny v bateriích s možností integrace nabíjecí stanice pro elektromobily,“ dodává Leoš Aldorf. 

zdroj: tisková zpráva

9 komentářů u “Ceny energií přináší do firem zájem o vlastní zdroje”

  1. Jo, s dotací 70% se 150kWp FV elektrárna staví lehce.
    No a v provozu jim to dotují všichni odběratelé v „regulované složce“ – to jsou ty záložní uhelné a plynové elektrárny, které jsou projektované na 85% utilizaci a díky tomuto mají utilizaci 30% a aby je majitel nechal v provozu, tak se mu těch 55% platí z regulované složky.

    1. Temelin a Dukovany maji 100% bezpecnostni zalohu. Bylo to nutne treba po letosnim tornadu. Behem vterin byl cely Temelin odpojen od site. Tornado ukroutilo nekolik stozaru. Bohuzel se o tom nikde nepsalo, byl to zasek do Cezke chlouby a hrdosti a tak bylo ticho po pesine. Nahradit takovy vykon v opravdu kratke dobe je fakt orisek. Nutnost nahradit vykon fve je znam ca. 14 dni predem.

  2. Cesko jako vzdy az kdyz hori koudel u zadku. Ale aspon k necemu je ta fosilni mafie dobra. Sami dali povel ke kopani jejich vlastniho hrobu. Zajimave je, ze zeman plamenny kritik Bakaly ted drzi zobak kdyz Tykac nas bere vsema deseti u huby. Zrejme je Tykac ze zemanova taboru a Bakala jim tenkrat vyfouknul kseft. Proto zeman vyuzil kazdou prilezitost kritizovat Bakalu a byt potichu u Tykace. A luza mu to poradbasti. Doufejme ze uz ne dlouho.

Napsat komentář