Cena elektromobilu Volkswagen ID. Buzz Pro začíná na 1,5 mil. Kč

Předprodej modelů Volkswagen ID. Buzz a ID. Buzz Cargo v České republice startuje 1. července u autorizovaných prodejců. Cena elektromobilu ID. Buzz Pro (osobní verze) začíná již od 1 537 556 Kč včetně DPH, užitkový ID. Buzz Cargo lze pořídit již za 1 189 110 Kč bez DPH.

Značky Volkswagen Užitkové vozy a Volkswagen osobní vozy zveřejňují další detaily o nových modelech ID. Buzz a ID. Buzz Cargo, jejichž předprodej je v České republice zahájen od 1. července. Všestranný automobil s nulovými emisemi bude k dispozici jako elektrické MPV pro rodiny, volný čas i podnikání nebo jako lehký užitkový vůz pro živnostníky a firmy.

Osobní verze elektromobilu Volkswagen ID. Buzz Pro mohou zákazníci objednávat za ceny již od 1 537 556 Kč včetně DPH. Skříňová verze ID. Buzz Cargo posílí vozové parky podnikatelů a firem již za 1 189 110 Kč bez DPH. Oficiální zahájení prodeje v České republice je plánováno na konec letošního roku.Značky Volkswagen Užitkové vozy a Volkswagen osobní vozy tak nabídnou prakticky orientovanou elektromobilitu všem motoristům, kteří potřebují ke svému životu a práci více prostoru.

Martin Meiners

Nové modely ID. Buzz a ID. Buzz Cargo mají nulové lokální emise, jsou síťově propojené a digitalizované a díky bezdrátové technologii OTA (Over-the-Air) mohou být kdykoli aktualizovány. Jejich elektrický pohon jim navíc zajišťuje extrémně hospodárný provoz. Pětimístný model ID. Buzz je na českém trhu v rámci předprodeje možno objednávat u autorizovaných prodejců od 1. července, zpočátku s výbavovým stupněm „Pro“. Souběžně bude do předprodeje uvedena také skříňová verze ID. Buzz Cargo.

Vstupní ceny byly stanoveny na 1 537 556 Kč včetně DPH za osobní verzi ID. Buzz Pro, resp. 1 189 110 Kč bez DPH za skříňové provedení ID. Buzz Cargo. Oba modely nabídnou v sériové výbavě kompletně síťově propojené informační a zábavní systémy, multifunkční volant, LED světlomety, automatickou klimatizaci, tempomat, asistenční, resp. výstražné systémy, jakým je „Car2X“, a asistent pro nouzové brzdění „Front Assist“ (ID. Buzz Pro má v sériové výbavě navíc také asistent pro jízdu v jízdním pruhu „Lane Assist“).

Martin Meiners

Spuštění konfigurátoru je plánováno na podzim a oficiální zahájení prodeje v České republice na konec letošního roku. Nespornou výhodou elektromobilů je jejich vysoká hospodárnost, která není podmíněna pouze daňovými zvýhodněními a dotačními programy v mnoha evropských zemích, ale je dána především nízkými provozními náklady, ať se jedná o výrazně nižší náklady na elektrickou energii, nebo nižší nároky na údržbu (nejsou nutné pravidelné výměny motorového oleje, servisní intervaly jsou relativně dlouhé).

Významnou roli hraje také trvalá udržitelnost. Žádný jiný konkurent v Evropě nenabízí v segmentu modelu Transporter samostatnou modelovou řadu MPV a lehkých užitkových vozů se zcela elektrickým pohonem. V době uvedení na trh bude Volkswagen Užitkové vozy nabízet modely ID. Buzz s dosud největší akumulátorovou baterií v rámci rodiny ID. Sada lithium-iontových akumulátorů nabízí využitelnou kapacitu 77 kWh (celková 82 kWh) a napájí vzadu uložený elektromotor poskytující nejvyšší výkon 150 kW a maximální točivý moment 310 N.m již od okamžiku rozjezdu.

Spotřeba elektrické energie podle metodiky WLTP je 20,6 kWh/100 km (Cargo: 20,4 kWh/100 km). Dojezd dosahuje až 423 kilometrů (Cargo: 425 km). Stejnosměrným proudem z rychlonabíjecího stojanu lze sadu akumulátorů nabít z 5 na 80 % kapacity za cca 30 minut při využití maximálního nabíjecího výkonu až 170 kW.

Sériová výbava modelu ID. Buzz Pro

Asistenční a komfortní systémy: Součástí sériové výbavy modelu ID. Buzz Pro je široké spektrum nejmodernějších asistenčních systémů. Všechny verze jsou vybaveny systémem „Car2X“ (informuje o lokálních nebezpečích, například o konci stojící kolony za zatáčkou), asistentem pro vyhýbací manévry (usnadňuje vyhýbací manévr při maximálním brzdění), asistentem pro odbočování vlevo (upozorňuje na protijedoucí vozidla, případně při odbočování zabrzdí), asistentem pro nouzové brzdění „Front Assist“ s rozpoznáváním chodců a cyklistů, systémem preventivní ochrany cestujících (mj. uzavře okna před hrozící nehodou) a asistentem pro jízdu v jízdním pruhu „Lane Assist“.

Sériová výbava kromě toho zahrnuje také systém pro rozpoznávání dopravních značek. Parkovací senzory vpředu a vzadu usnadňují manévrování. O ideální klima v interiéru se postará sériově dodávaná dvouzónová klimatizace „Air Care Climatronic“ s filtrem s aktivním uhlím.

Karoserie a podvozek: Vnější výbava modelu ID. Buzz Pro zahrnuje dvoje posuvné dveře se snadným ovládáním, elektricky nastavitelná, vyhřívaná a sklopná vnější zpětná zrcátka, tmavě tónovaná skla oken vzadu, stěrač zadního okna a černá 19“ kola z lehké slitiny typu „Tilburg“ s leštěným povrchem. Pneumatiky vpředu mají šířku 235 mm, běhoun zadních pneumatik je široký 255 mm. V obou případech se jedná o pneumatiky s technologií Airstop®. Součástí sériové výbavy jsou rovněž LED světlomety a osvětlení okolí vozu včetně promítání loga na vozovku při otevření předních dveří. 

Prostor pro řidiče a spolujezdce vpředu: Pro modely Bulli je typická vysoká poloha sedadel a volantu. Přední sedadla u modelu ID. Buzz Pro jsou výškově nastavitelná a vybavená loketními opěrkami (na vnitřní straně sedadel). Volant je multifunkční, nastavitelný ve svislém i podélném směru. Boční výplně sedadel jsou čalouněny umělou kůží, na prostředních sedacích plochách sedadel se používá tkanina.

Tyto části mají na sedadlech vpředu a na krajních sedadlech vzadu barvu „Palladium“. Vnější plochy z umělé kůže jsou v tmavším barevném odstínu „Soul“. Pro malé i velké věci každodenní potřeby nabízí ID. Buzz velký počet odkládacích prostorů i držáky pro nápoje. Velkou pozornost věnovanou detailům dokládají reliéfní „smajlíci“ za vnitřními madly dveří.

Informační a zábavní systémy: Volkswagen Užitkové vozy dodává všestranný model s digitálními přístroji („Digital Cockpit“, úhlopříčka displeje 5,3 palce) a informačním a zábavním systémem „Ready 2 Discover“ (úhlopříčka displeje 10 palců) včetně přijímače digitálního rozhlasového vysílání (DAB+). Dotykový displej systému vyčnívá do prostoru ve stylu tabletu. Prostřednictvím systému „App-Connect“ včetně „App-Connect Wireless“ lze vůz propojit s nejrůznějšími aplikacemi v chytrém telefonu na základě uživatelských rozhraní Apple CarPlay nebo Android Auto.

Všechny displeje mají ergonomicky optimální uspořádání v zorném poli řidiče. To samé platí pro ovládací prvky. Vpravo vedle volantu se nacházejí dvě rozhraní USB-C, třetí je umístěno ve výplních dveří na straně spolujezdce vpředu. ID. Buzz Pro je kromě toho sériově vybaven funkcí indukčního nabíjení a příslušnou přihrádkou pro odložení chytrého telefonu. 

Zadní část interiéru a zavazadlový prostor: Druhá řada sedadel je podélně posuvná v rozsahu 150 mm a asymetricky sklopná v poměru 1/3 ku 2/3. Opěradla lze sklápět nezávisle na sobě, resp. nastavit jejich sklon. I v této části je patrná velká pozornost věnovaná detailům – a to na malých siluetách modelu ID. Buzz, které zdobí plastové rámy sedadel. Za zadní lavicí se rozkládá zavazadlový prostor o objemu 1 121 litrů (při naložení až do výšky sériově dodávaného krytu zavazadlového prostoru).

Po sklopení zadních sedadel lze využít zavazadlový prostor o objemu až  2 205 litrů. Praktické jsou stolky, které je možné pod různým úhlem vyklopit ze zadní stěny opěradel předních sedadel a použít pro odložení tabletu, chytrého telefonu nebo občerstvení. Ze stěn zavazadlového prostoru lze vyjmout prvky pro zajištění přepravovaného nákladu, které se suchým zipem připevní ke koberci ložné plochy, aby zabránily nežádoucímu pohybu nákupních tašek, nejrůznějšího nářadí nebo kufrů.

Výbava na přání pro model ID. Buzz Pro

K individualizaci stačí několik kliknutí: Zákazníci si mohou svůj vůz ID. Buzz individualizovat výběrem z široké nabídky prvků výbavy na přání. Kromě klasických položek, mezi něž patří sklopné tažné zařízení (s elektrickým odjišťováním) či kola o rozměrech 18“, 19“, 20“ nebo 21“, mají zákazníci k dispozici různé výbavové pakety, které jim usnadní konfiguraci modelu ID. Buzz Pro.

Paket Styling: Nabídka začíná paketem Styling, který zahrnuje mimo jiné „světlomety IQ.LIGHT – LED Matrix“, asistent pro ovládání dálkových světel „Dynamic Light Assist“, dynamické natáčení světlometů do zatáček, osvětlenou lištu mezi čelními světlomety a zadní svítilny s funkcí dynamických ukazatelů směru. Součástí paketu Styling jsou rovněž pedály v nerezovém dekoru se symboly „Play“ (pedál plynu) a „Pause“ (pedál brzdy).

Paket Easy open & close: Sériově dodávaný systém bezklíčkového zapalování „Keyless Start“ lze prostřednictvím dvou různých paketů Easy open & close rozšířit na rovněž bezklíčkový přístupový systém „Keyless Advanced“. Tento paket kromě toho zahrnuje podsvícené kliky dveří (exteriér), elektrické otvírání a zavírání zadních výklopných dveří (včetně ovládání pohybem nohy: „Easy open“ a „Easy close“) a osvětlení prostoru za vozem. Zákazníci, kteří se rozhodnou pro paket
Easy open & close „Plus“, obdrží navíc elektrické otvírání a zavírání posuvných dveří.

Paket “Asistenční systémy“: Již tak široké spektrum sériově dodávaných asistenčních systémů lze rozšířit paketem „Asistenční systémy“. Jeho součástí je adaptivní tempomat „ACC stop & go“ s omezovačem rychlosti, zpětná kamera „Rear View“, parkovací asistent „Park Assist Plus“, osvětlení vnějších klik dveří a alarm. Místo systému bezklíčkového zapalování „Keyless Start“ nalezne ve voze uplatnění varianta „Keyless Advanced“ rozšířená o bezklíčkový přístupový systém.

Paket “Asistenční systémy Plus“: Verze „Plus“ zahrnuje nad rámec paketu Asistenční systémy funkci „Travel Assist“ se sdílenými daty (částečně automatizovaná jízda v celém rozsahu provozních rychlostí), asistent pro změnu jízdního pruhu „Side Assist“, funkci paměti pro parkovací asistent „Park Assist Plus“ (umožňuje realizaci naučeného parkovacího manévru), prostorový kamerový systém „Area View“ a vyhřívání volantu.

Jedenáct barevných variant: Volkswagen Užitkové vozy nabízí model ID. Buzz Pro v jedenácti možných barevných variantách. Paleta barev zahrnuje jeden nemetalický lak (bílá Candy), dalších pět metalických laků (žlutá Lemon, modrá Starlight, stříbrná Mono, oranžová Energetic a zelená Bay Leaf), jeden lak s perleťovým efektem (černá Deep) a čtyři dvoubarevná lakování karoserie.

Pokud si zákazník objedná pro svůj vůz Bulli s nulovými emisemi dvoubarevné lakování, obdrží horní část karoserie včetně střechy a přední kapoty do V vždy v odstínu bílá Candy. Plochy pod charakterovou linií, která obepíná celý obvod karoserie, budou v tomto případě lakovány jedním ze čtyř metalických odstínů žlutá Lemon, modrá Starlight, oranžová Energetic nebo zelená Bay Leaf.

Infotainment: I pakety infotainmentu lze individualizovat interiér modelu ID. Buzz. Například paket Navigace doplňuje výbavu o navigační systém „Discover Pro“, hlasové ovládání a telefonní rozhraní „Comfort“. Optimální zvuk vytváří devět reproduktorů místo pěti. Kromě toho je v nabídce také paket navigace s ještě širší funkční výbavou a dotykovým displejem, který má úhlopříčku dvanáct palců místo deseti.

Komfortní paket: Volkswagen Užitkové vozy vyvinul pro nový model ID. Buzz vyjímatelnou středovou konzolu. Tzv. ID. Buzz Box se dodává ve spojení s komfortním paketem. Tento paket obsahuje navíc dodatečné nabíjecí vstupy USB-C vzadu, vyhřívání volantu, předního okna a sedadel, samostmívací vnitřní zpětné zrcátko, dešťový snímač a vyhřívané trysky ostřikovačů čelního okna. Komfortní paket „Plus“ obsahuje navíc také Multiflexboard a síť pro zajištění zavazadel. Multiflexboard umožňuje vytvořit rovnou plochu od sklopených zadních sedadel až k zadním výklopným dveřím.

Interiér Style: Prostřednictvím interiérových paketů Style si mohou zákazníci individualizovat barvy a materiály v interiéru. První možností je paket „Interiér Style“, který obsahuje bílé místo černých rámečků infotainmentu. To samé platí pro multifunkční volant, který je v tomto případě vyhřívaný a obšitý bílou umělou kůží neživočišného původu. U paketů „Interiér Premium Style“ jsou prostřední sedací plochy čalouněny tkaninou, která barevně koresponduje s lakem karoserie a ozdobnými prvky na přístrojové desce a výplních dveří.

Barva interiéru X-Blue ladí s barvou karoserie modrá Starlight, oranžová Saffron s oranžovou Energetic, zelená Jade se zelenou Bay Leaf a žlutá Lemon se stejně označeným lakem karoserie. Vnější plochy sedadel ve světlém barevném odstínu „Mistral“ jsou čalouněny umělou kůží s vysokým podílem recyklátů. Součástí paketů Style jsou kromě toho další prvky výbavy, například ambientní osvětlení nastavitelné v 30 kombinacích barev (sériová výbava: 10 barev) nebo loketní opěrky na obou stranách předních sedadel.

Interiér Style Plus: U paketu „Interiér Style Plus“ je výbava rozšířena o dalekosáhle elektricky nastavitelná komfortní sedadla vpředu včetně funkce paměti, pneumaticky nastavitelné bederní opěrky a vyhřívání.

Sériová výbava modelu ID. Buzz Cargo

Asistenční a komfortní systémy: ID. Buzz Cargo je jedním z prvních užitkových vozů na světě, který opouští výrobní závod s výstražným systémem „Car2X“ v sériové výbavě. Všechny verze jsou navíc vybaveny také asistentem pro nouzové brzdění „Front Assist“ s rozpoznáváním chodců a cyklistů. Parkovací senzory vpředu a vzadu usnadňují manévrování i v užitkové verzi. Sériová výbava zahrnuje rovněž jednozónovou automatickou klimatizaci („Climatronic“) s filtrem s aktivním uhlím, jakož i centrální zamykání s bezklíčkovým systémem „Keyless Start“ pro nastartování vozidla.

Karoserie a podvozek: Na rozdíl od modelu ID. Buzz Pro1 je model ID. Buzz Cargo1 sériově vybaven bočními posuvnými dveřmi jen na straně spolujezdce. Dále jsou součástí sériové výbavy zadní křídlové dveře bez okna. Sériově se dodávají rovněž světlomety LED, elektricky nastavitelná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka a zeleně tónovaná, determální skla oken. Stejně jako u modelu ID. Buzz Pro jsou kliky dveří užitkové verze vždy lakovány v barvě karoserie. Lehký užitkový vůz s nulovými emisemi je dodáván s 18“ ocelovými koly a stříbrnými ozdobnými kryty (šířka pneumatik: 235 mm vpředu, 255 mm vzadu). 

Prostor pro řidiče a spolujezdce vpředu: ID. Buzz Cargo je sériově vybaven třemi sedadly vpředu. Vedle výškově nastavitelného sedadla řidiče se nachází dvojlavice. Volitelně je místo ní k dispozici samostatné sedadlo. Prostřední sedací plochy jsou čalouněny tmavou, odolnou tkaninou. Pro vnější části a zadní stěny sedadel zvolila značka Volkswagen Užitkové vozy rovněž robustní umělou kůži v tmavé barvě. Kabina je kryta robustní podlahovou krytinou.

Informační a zábavní systémy: Stejně jako ID. Buzz Pro je i ID. Buzz Cargo vybaven informačním a zábavním systémem „Ready 2 Discover“ (úhlopříčka displeje 10 palců). Výbava zahrnuje rovněž multifunkční kameru pro optimalizaci funkcí systému „Front Assist“. Napájení chytrých telefonů, tabletů a laptopů zajistí 12V elektrická zásuvka, dvě rozhraní USB-C a další dva nabíjecí vstupy USB-C. Na přání je nabízena odkládací přihrádka pro chytré telefony s funkcí indukčního nabíjení a rozhraní pro mobilní telefony.

Nákladový prostor: ID. Buzz Cargo je za sedadly sériově vybaven pevnou přepážkou, která odděluje kabinu od nákladového prostoru o objemu 3,9 m3. V nákladovém prostoru je místo pro dvě europalety, které lze uložit i napříč mezi podběhy kol. Nákladový prostor má v úrovni podlahy maximální délku 2,20 m a šířku 1,73 m. Nejvyšší užitečná hmotnost užitkové verze činí 650 kg. Náklad lze bezpečně zajistit prostřednictvím šesti kotevních ok. Na přání je mohou doplnit upevňovací kolejnice na bočních stěnách. Vozidlo se dodává s dřevěnou podlahou z březového dřeva o tloušťce 5 mm, na kterou je nalepena polypropylenová vrstva.

Výbava na přání pro model ID. Buzz Cargo

Jednotlivé prvky výbavy a pakety: Podnikatelé a firemní zákazníci kladou na konfiguraci užitkového vozu používaného k podnikání jiné požadavky než soukromí řidiči. Volkswagen Užitkové vozy proto koncipoval pro model ID. Buzz Cargo mimo jiné tři speciální pakety: Keyless Advanced, Asistenční systémy řidiče a Side Assist Plus. Kromě toho jsou k dispozici jednotlivé prvky výbavy, jimiž si mohou zákazníci přizpůsobit užitkovou verzi svým specifickým požadavkům.

Keyless Advanced: Paket obsahuje centrální zamykání s funkcí bezklíčkového zamykání a odemykání, alarm pro kabinu a podsvícené vnější kliky dveří. Kromě toho je k dispozici také paket Keyless Advanced „Plus“, který rozšiřuje výbavu o elektrické otvírání a zavírání zadních výklopných dveří včetně funkcí „Easy open“ a „Easy close“ (otvírání a zavírání pomocí specifického pohybu nohy).

Asistenční systémy řidiče: Volkswagen Užitkové vozy kombinuje v první variantě tohoto paketu „Travel Assist“ (asistované řízení v podélném i příčném směru) včetně asistenčních systémů „Lane Assist“ (asistent pro jízdu v jízdním pruhu) a „Emergency Assist“ (asistent pro stav nouze), adaptivní tempomat „ACC stop & go“ s omezovačem rychlosti a v tomto případě veganskou umělou kůží potažený multifunkční volant.

Kromě toho je k dispozici paket Asistenční systémy řidiče „Plus“, v němž jsou navíc obsaženy výbavy jako elektricky sklopná vnější zpětná zrcátka, zpětná kamera „Rear View“, „Side Assist“ s asistentem pro změnu jízdního pruhu a osvětlení okolí vozidla s promítáním loga na vozovku při otevření dveří. ID. Buzz Cargo je v tomto případě navíc zušlechtěn lesklými černými kryty vnějších zpětných zrcátek a klikami dveří lakovanými v barvě karoserie.

Side Assist Plus: Výhled dozadu přivádí k dokonalosti paket Side Assist Plus, který zahrnuje zpětnou kameru „Rear View“, sklopná a elektricky nastavitelná vnější zpětná zrcátka (s leskle černými kryty) a asistent pro změnu jízdního pruhu „Side Assist“. Volkswagen ID. Buzz Cargo s tímto paketem je navíc vybaven osvětlením okolí vozidla s promítáním loga na vozovku při otevření dveří a klikami dveří lakovanými v barvě karoserie.

Jednotlivé prvky výbavy na přání (výběr): Klasickými jednotlivými prvky výbavy na přání si mohou zákazníci cíleně přizpůsobit svůj vůz ID. Buzz Cargo specifickým potřebám. Pro nákladový prostor je k dispozici univerzální podlaha s podélnými upevňovacími kolejnicemi, dodatečné upevňovací kolejnice na bočních stěnách a přepážce, přepážka s oknem a přepážka ve verzi s otvorem nad podlahou pro přepravu dlouhých předmětů. Mezi další prvky výbavy na přání patří ID. Buzz Cargo Box ve verzi Cargo, tažné zařízení (s elektrickým odjišťováním) a 230V elektrická zásuvka na obložení sedadla spolujezdce.

Rovněž samostatně mohou zákazníci objednávat alarm pro kabinu, „světlomety IQ.LIGHT– LED Matrix“, automatickou regulaci dálkových světel „Light Assist“, asistent pro vyhýbací manévry, asistent pro odbočování vlevo, systém pro rozpoznávání dopravních značek, „Park Assist Plus“ s paměťovou funkcí (automatizované parkování), osvětlení prostoru za vozem, 19“ nebo 20“ kola z lehké slitiny, navigační systém „Discover Pro“, „App-Connect“ včetně „App-Connect Wireless“ a loketní opěrky pro verzi se dvěma samostatnými sedadly.

Jedenáct barevných variant: Při objednání vozu ID. Buzz Cargo má zákazník na výběr z jedenácti barevných variant. V nabídce je jeden základní lak v odstínu bílá Candy, pět metalických laků (stříbrná Mono, žlutá Lemon, modrá Starlight, oranžová Energetic a zelená Bay Leaf) a jeden lak s perleťovým efektem (černá Deep). Později bude i ID. Buzz Cargo nabízen se čtyřmi dvoubarevnými laky karoserie. V tomto případě je horní část karoserie včetně střechy a přední kapoty do V lakován v odstínu bílá Candy. Spodní plochy jsou lakovány jedním ze čtyř metalických odstínů žlutá Lemon, modrá Starlight, oranžová Energetic nebo zelená Bay Leaf.

zdroj: tisková zpráva, foto: Volkswagen

3 Comments on “Cena elektromobilu Volkswagen ID. Buzz Pro začíná na 1,5 mil. Kč”

Napsat komentář