Celosvětové emise v energetice stouply na nový rekord

Obnovitelnými zdroji energie se podle analýzy Mezinárodní energetické agentury (IEA) v loňském roce podařilo zamezit produkci až 550 milionů tun celosvětových emisí oxidu uhličitého (CO2).

Celkově však emise v energetickém odvětví vzrostly, a to na rekordních 36,8 miliardy tun. K dosažení uhlíkové neutrality v příštích letech bude nutné ještě více investovat do nízkoemisních zdrojů. Velkým přínosem může být využívání biometanu z biologicky rozložitelného odpadu. V jeho výrobě ale v České republice zaostáváme. 

Emise skleníkových plynů v Evropské unii mají do roku 2030 klesnout alespoň o 55 % oproti roku 1990, přičemž do roku 2050 se má Evropa jejich dalším snižováním přeměnit v první klimaticky neutrální kontinent. V sektoru energetiky ale tato bilance nyní nevypadá dobře.

SOUVISEJÍCÍ: Biometan by mohl do pár let zaměstnat až půl milionu Evropanů

Globální emise CO2 zde za loňský rok stouply o 0,9 % na 36,8 miliardy tun, což představuje dosud největší meziroční nárůst od roku 2019. Vrátili jsme se tak k předpandemickým hodnotám, a to i přesto, že díky obnovitelným zdrojům se loni podařilo předejít vzniku 550 milionů tun celosvětových emisí.

Aby bylo cílů Zelené dohody dosaženo, bude třeba v průběhu příštích let směřovat investice do nízkoemisních alternativ a účinného využívání zdrojů. Výrazněji přispět k tomu může i využívání biometanu z biologicky rozložitelného odpadu.

Takzvaný zelený plyn má totiž stejné využití jako zemní plyn, ale v porovnání s konvenčními biopalivy má nejnižší spotřebu energie ve svém životním cyklu. Přesto ve výrobě plynu z obnovitelných zdrojů v České republice zaostáváme. V provozu sice máme téměř 600 bioplynových stanic, ale biometan vyrábí pouze tři. 

Jednou z těchto bioplynových stanic je i EFG Rapotín BPS, vlastněná společností Energy financial group. Ta se nyní za účelem navýšení produkce biometanu v České republice chystá na instalaci tří nových jednotek na úpravu bioplynu na biometan, které mají být dokončeny v příštích dvou letech.

Společně se stávající rapotínskou stanicí mají dodávat do plynárenské distribuční sítě lokální biometan o celkové roční kapacitě přesahující 90 GWh. Skupina by tak měla mít do roku 2024 v provozu již celkem čtyři jednotky výroby biometanu. I nadále se přitom bude zaměřovat na výrobu především z biologicky rozložitelného odpadu, nikoli účelově pěstované biomasy. 

„Žijeme v zemi, která je druhým největším producentem „špinavé“ elektřiny v Evropě a její energetický mix je hodně toxický. Proto je čím dál naléhavější rozvíjet segment energetiky šetrný k životnímu prostředí. V České republice je na základě biologicky rozložitelného odpadu jakožto vstupní suroviny potenciál pro 66 výroben s celkovou roční produkcí 100 milionů m3 biometanu. Výrobou z těchto odpadů od obcí, restaurací či potravinářských závodů přitom již nyní v naší rapotínské bioplynové stanici ušetříme ročně až 218 tisíc tun CO2eq,“ uvádí výkonný ředitel Energy financial group Tomáš Voltr. 

Bioplynové stanice, které projdou konverzí na výrobu biometanu, mohou zároveň pracovat s akumulací energie nebo stabilizací energetické soustavy tak, aby bylo možné více využívat energii ze slunce, větru, vody a dalších obnovitelných zdrojů. Jsou tak vhodným doplňkem k energetickému mixu, který má ambici stát se méně závislým nejen na importu, ale také na uhelných zálohách.

zdroj: tisková zpráva

28 Comments on “Celosvětové emise v energetice stouply na nový rekord”

 1. Ano, jsme malá špinavá tečka, vedle velkého špinavého lívance v kaluži močky. Do naší hnědé reality se však stahuje hmyz a všelijaké baktérijstvo z širokého okolí a nijak mu nevadí naše hnědá realita, ba naopak, je živnou půdou pro jejich rozcapenost generující ohlušující zápach. Hnědé lívancové streptokoky si oškliví naší živnou realitu, lákají cvrčky a luční hmyz z okolních luk a hájů a přitom nás sekýrují svými zelenými výměšky které nikoho nezajímají a všeobecně očerňují naší hnědou realitu. A jaké je z toho poučení? Vysrat se na to je barevně kozistentnější než blít zeleně a černě zároveň. A barvy jsou nahovno.

  1. Odpovídám sám sobě, přikládám analýzu svého výměšku pomocí chatGPT. Sám jsem nečekal jak dobrá to mašinka je:

   Text začíná větou, která zdůrazňuje malost a nevýznamnost hlavního subjektu, což je metaforicky nazýván „malou špinavou tečkou“ vedle velkého špinavého lívance v kaluži močky. Autor poté popisuje, jak do této hnědé reality, kterou představuje lívanec v kaluži, přichází hmyz a různé bakterie z okolí a tato hnědá realita jim slouží jako živná půda pro jejich rozrůstání a vydávání ohlušujícího zápachu. Autor zmiňuje specifický druh bakterií, lívancové streptokoky, které jsou schopné přitahovat cvrčky a luční hmyz a zároveň produkují zelené výměšky, které oslabují a kazí hnědou realitu. Nakonec autor nabízí poučení, že ignorování nebo odmítnutí hnědé reality je lepší než přidávání k jejímu znehodnocení a degradaci.

   Celkově lze text interpretovat jako kritiku lidského pohledu na svět jako na kus „špinavé“ reality, kterou lze ignorovat nebo se snažit ji nějakým způsobem zlepšit, avšak většina lidí se chová jako bakterie, které žijí z této špíny a nevěnují pozornost negativním účinkům svého působení na ni. Text také naznačuje, že často věci nejsou jednoduché a někdy je lepší situaci ignorovat, než ji zhoršovat dalším zásahem.

  1. pro…2050…. Opravdu chybí ve vzdělávání aspoň základy logiky: Prigožin je přeci pro západní propagandu NÁCEK a na krku má prý kerku ostré SS….Já jeho názory neznám a ty fotky s SS může být montáž, ale třeba je to vážně duší nácek…
   A teď příde na řadu mozek: Pokud je opravdu nácek jak už dlouho tvrdíte, tak potom přeci vůbec nemá smysl se zabývat tím, kdo podle něho je a kdo podle něho není nácek. ON PŘECE SÁM SEBE NENAZÝVÁ NÁCKEM…Chápeš to, nebo je to na tebe složité 😣😖🤯❓

    1. pro Nazibambula….. To je přece jednoduché…Rusko neválčí proti NATO, ale proti zbraním a střelivu ze zemí NATO + nějaký ten žoldák…. Ty jsi vážně takový blbec, že si myslíš, že papouškuju ruskou propagandu??… Neříkám ti to poprvé, ale téma RUSKO ti těžce zatemňuje mozek.🙄

    1. pro…2050… Jak si přišel na to, že mě ten článek vadí?? Jen jsem tě upozornil na alogičnost myšlenkových pochodů, které chce nejspíš ve čtenářích vyvolat…
     Jinak obecně jsem už nad médii zlomil hůl, tak teď vlastně každou další nehoráznost vítám… Postupně se slepcům otevírají oči😑😳

     1. To jsem rád, že Ti článek nevadí. Já ho považuji za zajímavý. Proč? Protože Prigožin je ruský oligarcha. Vůbec nevím o žádném esesáckém tetování. To má Utkin, velitel muzikantů. Máš to nějaké pomotané, ale to nevadí.

      Takže ano, je to k zamyšlení. Ruský boháč se vzepřel ruské propagandě. To může někomu otevřít oči.

        1. Pro…2050… Proč tě podezírám, že jsi placený ,,elf“, a proč třeba nepodezírám Leodendulu (i když…😃)??…
         No protože se nám tady krátce po ruské invazi na Ukrajinu loni od března objevili zvláštní diskutéři (3-5), který se mnohem více než o technologie zajímají o politiku a navíc mají prakticky shodný názor…. Asi náhodička, že 😁

        2. Aha, tak to je zajímavé. Budu o tom přemýšlet. Důrazně upozorňuji redakci, že musí mazat příspěvky o Rusku a Ukrajině. Tady nesmí být žádná propaganda.

        3. pro…2050… Myslíš mazat VŠECHNY komentáře o Rusku a Ukrajině??.. Hele i když jsem ostře proti cenzuře, tak by mi to asi nevadilo… Ale na druhou stranu by bylo složité mazat je spravedlivě a neprodleně…
         Svobodný prostor k diskuzi taky není k zahození…Ať žije Horčík Flegmatik 😃

        4. pro…voštěp…Ano, myslím mazat VŠECHNY politické příspěvky o Rusku, Ukrajině, Číně. Klidně může redaktor smazat moje dnešní příspěvky plus všechny moje i ostatní reakce.

         Já v tom cenzuru nevidím. Ať je redaktor také moderátor diskuze, ale musí měřit VŠEM stejným metrem. Je to jeho web, tak to může udělat.

        5. pro…2050… Nelíbí se mi, když se mluví o (i o trestní) zodpovědnosti administrátorů webů za obsah diskuzí.
         Další krok k fašismu…Ehm pardon… Další krok k pravdě a lásce.❤️

        6. Hele, nemá to cenu se dohadovat. Tobě se zdá, že se to zde vede férově. Já mám opačný názor.

  2. lavrov42 a kolegove z ruzzacke spojky ho prohlasi za lhare a tim je problem pro ne vyresen.
   Vypada to, ze se v ruzzacku uz kazdy musi bat o kejhak. Prigozin ma ale mezi telem a rukama letajici blany a tak se nemusi sebevrazdy seskokem obavat. Mozna uz je take nekde v Africe a ukazal kremlu holou zadnici a nikdo na nej nemuze. Ale jednu slabinu ma. Mezi jeho zoldaky je par chlapcu placenych z kremlu.
   Tak uvidime.

Napsat komentář