Čech vymyslel nejefektivnější solární elektromobil na světě

Český designér Tomáš Sarnovsky představuje digitální prototyp dvoumístného městského solárního elektromobilu QUASAR.

Jde o vozidlo s největší využitelnou plochu fotovoltaických panelů v poměru k půdorysu vozu na světě. Celková plocha fotovoltaických panelů je 2,5 m2. Při slunném dni je PV systém schopný dodat energii 5 až 6 kWh, což postačuje na dojezd cca 40 až 50 km. Teoreticky je možné celé léto jezdit pouze na sluneční pohon.

Elektromobil využívá flexibilní tištěné fotovoltaické pásy vkládané mezi polykarbonátové panely karoserie. Dalším unikátním řešením je výroba karoserie z jednoho kusu polykarbonátu pomocí vakuového tvarování. Výlisek se následně upevní na nosný rám, který slouží jako bezpečnostní klec pro ochranu posádky a také jako prostor pro rozvod kabelů a umístění elektronických a mechanických prvků.

Solární elektromobil Quasar využívá výměnné baterie taiwanské společnosti Gogoro. foto: Tomáš Sarnovsky

Velkou část výroby je možné automatizovat s využitím vysoké míry robotizace. O pohon vozidla se stará izraelský systém REE a to buď s baterií umístěnou v podvozku, a nebo je možné využít systém výměnných baterií taiwanské firmy GOGORO. Solární elektromobil QUASAR je navržen tak, aby jeho sériová výroba byla možná bez enormních vstupních investic díky vakuovému lisování a masivnímu využití 3D tisku. Odpadá hlavně energeticky a finančně náročné lisování a svařování plechů.

Aktuálně je projekt je ve fázi představení digitálního prototypu. V případě zajištění investic může pokračovat finalizací designu a následně projekčními pracemi a kompletním dokončením projektu výrobou funkčního prototypu včetně ověření efektivity navržené výrobní technologie.

Technické údaje elektromobilu Quasar:
Rozměry 2828 mm x 1559 mm x 1759 mm
Karoserie: solární polykarbonátová upevněná na 3D ochranném rámu
Pohon: přední, elektromotor 20 kW
Baterie: REE – 15 kWh / GOGORO 10,4 kWh (8 x 1,3 kWh)
Solární dobíjení: flexibilní PV články v ploše 2,5 m2 – 6 kWh/den

Dva komentáře u “Čech vymyslel nejefektivnější solární elektromobil na světě”

Napsat komentář