Bunda se smajlíkem od Fordu pomáhá zvyšovat bezpečnost silničního provozu

Prototyp „emoji bundy“ umožňuje cyklistům zřetelně signalizovat svoje úmysly. S pomocí LED diod dokáže na zádech cyklisty jasně vyobrazit jeho úmysly.

Cílem kampaně „Share the Road“ je podporovat sounáležitost mezi různými skupinami účastníků silničního provozu. Ford věří, že z většího rozvoje bezpečné cyklistiky budou nakonec těžit všichni.
foto: Ford

Jezdit na kole ve městě nebylo nikdy populárnější. Úřady podporují cyklistiku kvůli ovzduší ve městech, sdílení kol je už poměrně běžné a miliony lidí po celé Evropě využívají kolo k cestám do práce, jako sport nebo jednoduše pro radost.

Komunikace mezi cyklisty a řidiči může být ale složitá. Když chce cyklista dát znamení o změně směru jízdy nebo poděkovat gestem, musí pustit řídítka, což může vést ke ztrátě stability, případně pádu, který v hustém městském provozu znamená mimořádné riziko. Podle údajů Evropské komise na evropských silnicích a ulicích každoročně zahyne přibližně 2 000 cyklistů.

Ovladač emoji bundy Ford

Ovladač emoji bundy Ford
foto: Ford

Ford nyní v zájmu iniciativy „Share the Road“ (podělte se o silnici) nechal vyrobit prototyp „emoji bundy“, která cyklistům umožňuje snadno a bezpečně signalizovat jejich záměry i pocity.

Emoji jsou už od svého vzniku před více než dvaceti lety popisovány jako první jazyk vzniklý v digitálním světě. Pro většinu lidí je snazší vyjádřit pocity prostřednictvím emoji než verbálně do telefonu.

Emoji bunda

Fordova „Emoji bunda“ má na zádech diody upevněné v síťovině, které mohou zobrazit následující symboly:

Ford emoji bunda

foto: Ford

„Žijeme – a jezdíme – ve světě, kde je komunikace mimořádně důležitá. Mezi řidiči a cyklisty se ale až příliš často redukuje na troubení a vulgární gesta. Cyklisté zpravidla musí pustit jednou rukou řídítka, chtějí-li komunikovat – a to snižuje jejch bezpečnost. Emoji bunda využívá všeobecně srozumitelné komunikační prostředky a ukazuje možný způsob, jak napětí mezi oběma skupinami snížit. Všichni se učíme, jak se o silnici dělit.“ – Emmanuel Lubrani, „Share the Road“, Ford of Europe

tisková zpráv

22 Comments on “Bunda se smajlíkem od Fordu pomáhá zvyšovat bezpečnost silničního provozu”

 1. Než najdu co mám vlastně zmáčknout tak si rozbiju hubu o
  Než najdu co mám vlastně zmáčknout tak si rozbiju hubu o nějakou díru v silnici 😀

  A tu slavnou šipku si mám vyložit jako řidič jak? Jako směr po kterém si přeje cyklista abych ho objížděl, nebo že tam bude odbočovat?
  Už vidím jak to lidi začnou používat místo ukazování rukou. To zase bude přejetejch.

  Za mě má mít pumpičkář na sobě reflexní vestu. A né nějakou maskovací kombínézu typu černá/šedá aby co nejvíce splynul s vozovkou.
  Za takové maskovací dresy bych zavíral.

  1. No jo, holt pro nás chudáky z batohem budeme muset
   No jo, holt pro nás chudáky z batohem budeme muset používat místo této levné digitální bundy s bezdrátovým ovládáním na kole drahé reflexní prvky a absolvovat dlouhé školení o tom, jak na kole dát znamení o změně směru jízdy nebo poděkovat gestem, aniž bychom ztratili stabilitu či dokonce spadli.
   Ach jo, jak rád bych celý polámaný a v tratolišti krve chtěl namačkat na polámaném kole mračíka značícího mé rozzlobení, že řidič neviděl mojí high-tech bundu, jelikož se místo řízení věnoval svému telefonu.

 2. něco takový by chtělo i na přední/zadní skla jako
  něco takový by chtělo i na přední/zadní skla jako povinnou výbavu, ale programovatelný z palubovky kde by se dalo psát:
  *rozvit si tvl
  *voslňuješ dbl
  *smrdíš ty zasrrdzprse
  *nesvítí ti levá brzdovka
  *uhni tkrvo …;)))

     1. Jak mě nějaké nové auto byť jen trošku oslní, protože
      Jak mě nějaké nové auto byť jen trošku oslní, protože mu automatika zareagovala špatně, tak přepínám na dálkové. Tečka.

      Úplně stejnej příběh je s trubkama co si myslí, že automatické rozsvěcení světel vyřeší vše za ně. Jezdí v dešti bez světel.

      Lidi jsou s automatizací čím dál vice tupý. Zachvilku se nedovedou ani sami nažrat.

      1. Uplne se shodnem, jenom mam pocit, ze to vubec nepomaha. Na
       Uplne se shodnem, jenom mam pocit, ze to vubec nepomaha. Na dalnici je navic jizda daleko vic kontaktni a kdyz vas nekdo krmi do zrcatek zezadu, vy ho pak bliknete, az vas predjede tak to ani nepochopi a vzrusta agrese… takze to neni nejstastnejsi reseni.

       1. Tak jako by jste to přivolal. Teď zamnou jel jeden
        Tak jako by jste to přivolal. Teď zamnou jel jeden takovej.
        Nějak to fungovalo. Do krajních zrcátek neoslňoval, ale pralo to komplet do auta, takže mi to svítilo přes prostřední zrcátko.
        Předjet mě nechtěl, když jsem zpomalil na 80.
        Asi si namontuju halogen i dozadu.

        1. Zazivam to pravodelne. Hodil by se reflexni napis na horni
         Zazivam to pravodelne. Hodil by se reflexni napis na horni hranu zadniho skla, ktery by se rozsvitil pri oslneni do kabiny.

        2. To nemate sklopne zrcatko nebo automaticke ztmaveni? Jinak
         To nemate sklopne zrcatko nebo automaticke ztmaveni? Jinak mate jeste moznost slapnout na plyn a ujet mu.

        3. Já sem ho nakonec hodil stranou, protože ani to sklopení
         Já sem ho nakonec hodil stranou, protože ani to sklopení moc nepomohlo. Ale jde o princip. To že máte komplet osvětlenou kabinu moc příjemné není.
         V noci se mi nechce jezdit rychle kvůli srnkám, u nás jich skáče docela dost a ještě se taky válí větve po silnici kvůli větru.

Napsat komentář