BMW položilo základní kámen nejmodernější továrny v Debrecínu. Sériová výroba čistě elektrických modelů Neue Klasse tam bude zahájena v roce 2025. Je to celosvětově první továrna, která nevypouští žádné emise oxidu uhličitého.
V maďarském Debrecínu byl položen základní kámen nové továrny BMW Group. Nový závod vznikne po investici ve výši přibližně 1 miliardy eur a v roce 2025 zahájí sériovou výrobu čistě elektrických modelů Neue Klasse. „Nová továrna v Maďarsku bude hrát klíčovou roli v transformaci na elektromobilitu jak pro BMW Group, tak pro celou její výrobní síť,“ řekl Milan Nedeljković, člen představenstva BMW AG odpovědný za výrobu, při slavnostním ceremoniálu. „Je to další důležitý stavební kámen našich kapacit a podpoří náš dlouhodobý růst objemu produkce.“
Péter Szijjártó, maďarský ministr zahraničních věcí a obchodu: „Tato obrovská investice je další zárukou toho, že Maďarsko, které je již úspěšné v tradičním automobilovém průmyslu, zůstane lídrem i v éře elektromobility nejen v Evropě, ale na celém světě. BMW Group je jednou z největších a nejmodernějších automobilek na světě a my jsme hrdí na to, že si pro svůj nejnovější závod vybrala právě Debrecín. Opět to dokazuje, že Maďarsko v posledních 12 letech provádělo správnou hospodářskou politiku, a díky tomu se stalo globálně konkurenceschopným investičním prostředím.“
BMW Group staví v Debrecínu kompletní závod na výrobu svých vozů, tedy včetně lisovny, karosárny, lakovny a montážní linky. Továrna, která bude postavena na pozemku o rozloze více než 400 hektarů severozápadně od maďarského města, bude mít výrobní kapacitu přibližně 150 000 vozů ročně. Bude znamenat investici ve výši přibližně 1 miliardy eur a v roce 2025 zahájí výrobu čistě elektrických vozů. Debrecín bude vyrábět první vůz z nové rodiny Neue Klasse, který bude postaven na klastrové architektuře NCAR vyvinuté speciálně pro plně elektrická vozidla.
„Neue Klasse a NCAR pro nás představují jedinečnou příležitost zcela přehodnotit výrobu automobilů ve všech ohledech,“ řekl Milan Nedeljković. „Naší strategickou vizí v divizi BMW Production je BMW iFACTORY se třemi dimenzemi: LEAN. GREEN. DIGITAL. A právě v našem novém závodě ji budeme efektivně realizovat.“ BMW Group si pro svoji novou továrnu stanovila jasné cíle v oblasti udržitelnosti a výroby.
Nedeljković: „Emise CO2 na jedno vyrobené vozidlo budou nulové, což dokazuje, že s dostatečným odhodláním a inovativností může být výroba automobilů skutečně udržitelná.“ Klíčovým prvkem koncepce udržitelnosti nového závodu je úplná absence fosilních paliv. „Nebudeme používat ropu ani zemní plyn a veškerou potřebnou elektřinu budeme získávat čistě z obnovitelných zdrojů,“ řekl Nedeljković. Zdůraznil přitom: „Náš závod v Debrecínu je první na světě, který zajišťuje výrobu vozidel bez emisí CO2. Díky tomu znatelně přispěje k dosažení 80procentního snížení emisí CO2 z výroby, které plánujeme do roku 2030.“
Velká část potřebné energie bude vyráběna rozsáhlými fotovoltaickými systémy přímo v areálu závodu. Zbytek se bude získávat regionálně ze stoprocentně obnovitelných zdrojů. Probíhají také průzkumy týkající se využití geotermální energie. Kromě toho bude továrna v Debrecínu využívat inovativní technologie, které v této podobě na trhu ještě neexistují, a to zejména v lakovně. Zde se již barva nebude sušit pomocí plynových pecí. Místo toho budou do budoucího výrobního systému integrovány nové, elektricky poháněné technologie.
Dalším klíčovým prvkem udržitelné výroby je důsledná cirkulace. Všude, kde to bude možné, budou výrobní materiály a zdroje využívány opětovně. Například kovové odřezky a piliny z frézování a lisování budou recyklovány pro další použití. Odpadní teplo z chladicích systémů bude vedeno do uzavřené smyčky pro vytápění vnitřních prostor a ohřev vody. A inteligentní systémy monitorování energie budou přesně sledovat, jak je veškerá energie využívána, odhalovat případné plýtvání a zajišťovat, aby výroba byla z hlediska využívání zdrojů co nejúčinnější.
BMW Group navíc v Debrecínu zavede nové přístupy k digitalizaci, a to již nyní, když se závod začal stavět. Aby bylo možné virtuálně navrhnout každý detail celého výrobního procesu, jsou v nebývalé míře využívány digitální plánovací nástroje. Každá jednotlivá fáze výroby je simulována a optimalizována s výjimečnou přesností. Zejména díky spolupráci s americkou společností NVIDIA a využití společně vyvinutého plánovacího softwaru Omniverse je plánování nejen přesnější a rychlejší, ale také umožňuje mnohem efektivnější kooperaci, a to jak uvnitř společnosti, tak s partnery a dodavateli. Milan Nedeljković: „Tato fascinující technologie je revoluční. Náš budoucí závod v Debrecínu již dnes vyrábí vozidla Neue Klasse – virtuálně.“
Továrna v Debrecínu bude využívat i řadu digitálních nástrojů. Aplikace umělé inteligence (AI) budou různými způsoby podporovat zajištění kvality a optimalizovat procesy v oblasti inteligentní a prediktivní údržby. Spektrum digitálních aplikací bude zahrnovat také edge computing (zpracování dat až v koncovém zařízení), datovou analytiku, lokalizační technologie 5G a autonomní inteligentní logistické systémy s funkcemi AI. „Digitalizace nabízí obrovský potenciál a my se ho v Debrecínu chystáme plně a inteligentně využít,“ zdůraznil člen představenstva pro výrobu. „Hodláme dosáhnout nových rozměrů konzistence dat v celém hodnotovém řetězci a napříč všemi procesními řetězci.“
„Ale navzdory všem technologiím, inovacím a špičkové technice je automobilka vždy jen tak dobrá, jak dobří jsou lidé, kteří v ní pracují,“ dodal Nedeljković. Během příštích dvou let se tým Hanse-Petera Kemsera, který v současnosti čítá 100 lidí, rozroste na více než 1000. „Nábor pracovníků již postupně nabírá na obrátkách,“ sdělil Kemser. Cílem je obsadit manažerské pozice ve všech oblastech maďarskými odborníky. Velmi výrazně se zaměříme na nábor talentovaných odborníků z oblasti Debrecína a východního Maďarska.
Kromě atraktivních platových možností nabídne společnost řadu dalších výhod, které z ní v Maďarsku, stejně jako jinde, udělají vysoce atraktivního zaměstnavatele. Mezi benefity bude patřit specifické úrazové pojištění, příspěvky na mobilitu, kvalitní stravování a od 1. června letošního roku také přístup k podnikové zdravotní péči. Plánuje se rovněž nabídka péče o děti a vzdělávání pro děti z německých a maďarských rodin. „V různých ohledech se vnímáme jako atraktivní zaměstnavatel,“ vysvětlil Kemser. „Pracovní prostředí, ve kterém jsou zaměstnanci oceňováni, je pro nás stejně důležité jako spravedlivé pracovní podmínky a pracoviště zaměřené na zaměstnance. Pomáhá totiž zaměstnancům identifikovat se s firmou a zůstat nám věrní.“
Se zahájením další fáze výstavby nabízí společnost pracovní místa pro specialisty a lidi, kteří jsou kvalifikovaní v oblasti výstavby budov, systémů a také facility managementu. Další zaměstnanci jsou nabíráni do oddělení lidských zdrojů, financí, nákupu, IT, plánování a controllingu. Pozice ve výrobě budou inzerovány později.
Výstavba školicího střediska BMW v továrně Debrecín již probíhá a připravuje se spuštění v září 2023, kdy bude zahájeno místní odborné vzdělávání v rámci duálního studia. Tříleté vzdělávací programy ve čtyřech profesích bude zajišťovat osm instruktorů odborného výcviku, kteří ročně připraví 70 učňů na zkoušky odborné způsobilosti. „Utváříme nejen budoucnost našeho závodu, ale také osobní budoucnost mnoha mladých lidí,“ zdůraznil ředitel závodu Hans-Peter Kemser.
zdroj: tisková zpráva