BMW se elektromobilů nebojí, postupuje dál

Bavorská automobilka už nějaký ten pátek testuje elektrické vozy Mini E. Teď ale výzkum elektromobilů vstupuje do nové fáze. Na autosalonu v Detroitu představí BMW nový koncept ActiveE. Tentokrát se na cestu elektronů vydává kupé modelové řady 1. pokračování…

BMW nazývá svůj výzkum elektrický aut „Project I“. Jestliže elektromobily Mini E byly jakýmsi narychlo ubastleným módním výstřelkem, pak druhá fáze Project I v podobě konceptu ActiveE už má mít daleko blíže k tomu, co by během následujících let mělo vycházet z výrobních linek po stovkách a tisících.

ActiveE nabízí plnohodnotná čtyři místa, a to zejména díky využití nového typu lithium-iontové baterie od společnosti SB LiMotive (joint venture mezi společnostmi Samsung a Bosch). Koncept pohání synchronní elektromotor o výkonu 170 koní.

Přestože se konstruktéři snažili o maximálně odlehčenou kosntrukci, elektromobil váží téměř dvě tuny. Může za to samozřejmě především baterie, která zároveň ubrala značnou část ze zavazadlového prostoru. Ten se zmenšil na 200 litrů. Praktický dojezd je přitom odhadován na 160 km a zrychlit z 0 na 100 km/h zvládne auto během devíti sekund.

Zajímavé je, že podle oficiální tiskovky BMW lze baterie z evropské 220V zásuvky dobít během tří hodin. Podobně jako u chystaných vozů Chevy Volt nebo Nissan LEAF bude možné kontrolovat stav baterie přes chytrý mobil, např. iPhone. Taktéž s ním bude možné ovládat klimatizaci.

Jeden komentář u “BMW se elektromobilů nebojí, postupuje dál”

Napsat komentář