BMW i5: první vyrobené kusy už vyjíždí z továrny Dingolfing

Osmá generace BMW řady 5 je nyní k dispozici i v čistě elektrickém provedení. Továrna Dingolfing bude v roce 2024 vyrábět více než 40 % čistě elektrických modelů.

Za přítomnosti bavorského ministerského předsedy Markuse Södera byla v továrně BMW Group Dingolfing zahájena výroba nové generace BMW řady 5, včetně jeho nové čistě elektrické varianty BMW i5. Výrobní závod v Dolním Bavorsku, který v roce 2023 oslaví 50 let výroby automobilů BMW, tak po BMW iX a BMW i7 spustil výrobu již třetího čistě elektrického modelu během dvou let.

Podíl čistě bateriových vozidel na celkové výrobě v největší evropské továrně BMW Group by se měl zvýšit ze 4 % v roce 2021 na více než 40 %v příštím roce. Milan Nedeljković, člen představenstva BMW AG odpovědný za výrobu, dnes v Dingolfingu řekl: „BMW i5 a naše továrna v Dingolfingu jsou dokonalým příkladem toho, jak se BMW Group transformuje pro elektromobilitu a své výrobní závody směřuje směrem k BMW iFACTORY. Elektromobilita je v našich továrnách po celém světě novou normou. V letech 2021 až 2024 začleníme do naší výrobní sítě celkem 15 čistě elektrických modelů.“

Aby toho BMW Group byla schopna dosáhnout, sází na flexibilní architekturu a většinu svých modelů nabízí zákazníkům po celém světě s různými druhy pohonu. BMW řady 5, stejně jako předtím BMW řady 7 a BMW X1, bude k dispozici jak s čistě elektrickým pohonem, tak se spalovacím motorem, případně jako plug-in hybrid.

Tento přístup vyžaduje vysokou míru flexibility, která však společnosti umožňuje efektivně využívat kapacity svých továren a současně přizpůsobovat nabídku měnící se poptávce zákazníků. Nedeljković: „Následujeme trh. Poptávka zákazníků určuje, jak vypadá skutečný mix pohonných jednotek.“ Tento přístup umožnily rozsáhlé investice do výrobní sítě. BMW Group investovala více než jednu miliardu eur do integrace výroby BMW iX, BMW řady 7 a BMW řady 5 v továrně v Dingolfingu.

Ředitel továrny Christoph Schröder očekává, že zahájení výroby nového BMW řady 5 v příštích několika letech zvýší celkový počet zde vyrobených vozů: „BMW řady 5 je tradičně stěžejním modelem továrny v Dingolfingu a i tentokrát bude důležitým impulzem pro zvýšení objemu výroby.“

V roce 2022 sjelo z montážní linky továrny v Dingolfingu více než 280 000 vozů. V nadcházejícím roce, po zahájení výroby modelů BMW řady 5 Touring a osmé generace BMW M5, Schröder očekává, že se toto číslo vyšplhá výrazně nad 300 000 vozů. Stefan Danner, místopředseda podnikové rady v Dingolfingu, k tomu dodává: „Spolu s úspěšným přechodem na elektromobilitu je BMW řady 5 pro dlouhodobé využití kapacity našeho závodu a také pro zajištění pracovních míst klíčovým modelem.“

50 let vozů BMW z Dingolfingu

Z přibližně 12 milionů vozů BMW dosud vyrobených v továrně v Dingolfingu připadá celkem osm milionů, tedy dvě třetiny, na modely BMW řady 5. Tato modelová řada je s historií místní továrny úzce spjata. Přesně před 50 lety, v září 1973, sjel z výrobní linky v tomto pro BMW novém výrobním závodě vůbec první automobil značky – BMW 520i první generace v mandarinkově oranžové barvě.

Od té doby se továrna v Dolním Bavorsku stala jedním z nejvýznamnějších míst automobilového průmyslu a současně motorem hospodářského rozvoje regionu. Roční mzdové náklady na více než 18 000 zaměstnanců BMW v dingolfingské továrně přesahují jednu miliardu eur a výrobní závod má uzavřeny dodavatelské smlouvy s přibližně 1000 dolnobavorskými společnostmi.

Kromě investic do provozu na výrobu automobilů BMW Group od roku 2015 směřuje více než jednu miliardu eur investic také do zdejší produkce komponentů elektrických pohonných jednotek.

Stejně jako v případě rozhodnutí o výstavbě továrny Dingolfing v době ropné krize na počátku 70. let minulého století je podnikatelská vize BMW Group v tomto závodě velmi silně patrná i dnes.

Díky rozsáhlým investicím je továrna Dingolfing mimořádně dobře připravena pro budoucnost – je zde jasně patrný přechod na systém BMW iFACTORY. Nejlepším příkladem tohoto vývoje v oblasti „štíhlé“ a „digitální“ výroby je získání renomované ceny Automotive Lean Production Award v roce 2022.

Oceněn byl například na zdejší výrobní lince zavedený inteligentní kamerový systém pro sledování kvality (AIQX), stejně jako chytrá logistická řešení a IT platforma IPS-i pro identifikaci a lokalizaci objektů. V loňském roce továrna v rámci pilotního projektu zavedla systém Automated Driving In-Plant (AFW), který spočívá v tom, že nově vyrobené modely BMW řady 7 jezdily mezi koncem výrobní linky a místem pro zaparkování zcela autonomně. Tento systém se nyní se zahájením výroby nového BMW řady 5 zavádí ve větším měřítku.

V oblasti udržitelnosti – „zeleného“ aspektu BMW iFACTORY – továrna v posledních letech zintenzivnila své aktivity v různých oblastech: od podpory biodiverzity ve svém areálu, přes prevenci a recyklaci odpadů, kdy na jedno vyrobené vozidlo zůstane pouze přibližně 600 gramů odpadu určeného k likvidaci, až po dekarbonizační opatření.

Kromě získávání zelené energie podepsala místní továrna také dlouhodobou smlouvu na dodávky lokálně vyráběného tepla z regionální biomasy pro účely vytápění. To bude od poloviny desetiletí pokrývat přibližně polovinu spotřeby teplé vody v továrně, čímž se sníží emise CO2 o 10 až 15 %.

Nedeljković považuje nedávné investice do transformace Dingolfingu a dalších bavorských výrobních závodů společnosti za pevný závazek BMW Group vůči Bavorsku jako místu výroby: „Devět z deseti vyrobených vozů BMW se dnes prodává zákazníkům mimo Německo. Přesto zde stále zaměstnáváme více než polovinu našich zaměstnanců, a to zejména v Bavorsku. Při vší naší internacionalizaci, která je nutná k dosažení globálně vyváženého růstu, zůstává Bavorsko důležitým pilířem BMW Group a její výrobní sítě.“

zdroj: tisková zpráva

8 Comments on “BMW i5: první vyrobené kusy už vyjíždí z továrny Dingolfing”

                1. Bude tam tovární nálepka ,,pozor velmi vysoké napětí“⚠️☠️

Napsat komentář