Autosalon Ženeva 2018: Škoda prezentuje své vize budoucnosti mobility

V kokpitu hybridní studie Škoda Vision X, která má v Ženevě světovou premiéru, představuje automobilka aktuální služby a vize budoucnosti v oblastech konektivity a mobility.

Škoda Auto DigiLab a tým Škoda Connect prezentují vize mobility na autosalonu v Ženevě.
foto: Škoda

V „inovačním tunelu“, který je jádrem ženevského stánku Škoda Auto v hale 2, se mohou návštěvníci interaktivní formou seznámit s technologiemi, materiály, nároky na kvalitu a novými Simply Clever prvky vozů Škoda. Prostřednictvím obrazovek a tabletů dostanou návštěvníci podrobné informace o nové studii Škoda Vision X.

„Škoda Auto už digitální budoucností žije. Mnohé z inovačních konceptů mobility, které automobilka prezentuje v Ženevě, jsou již skutečností,“ říká Andre Wehner, Chief Digital Officer Škoda Auto. „Projekty Škoda Auto DigiLab jasně ukazují, jak se Škoda Auto vyvinula z výrobce aut k poskytovateli komplexních služeb v oblasti mobility.“

Vedoucí Škoda Auto DigiLab, Jarmila Plachá, k tomu dodává: ,em>„V našem inovačním centru pracujeme dennodenně na nových, pokročilých řešeních, s nimiž děláme individuální mobilitu ještě pohodlnější a jednodušší. V Ženevě mohou návštěvníci autosalonu na vlastní kůži zažít, jak inovace Škoda Auto DigiLabu usnadňují každodenní život.“

Novou platformu pro prezentaci vizí mobility v Ženevě nabízí nová studie Škoda Vision X a také „inovační tunel“. Zde se mohou návštěvníci pomocí dotykové obrazovky detailně informovat o mnohých technických a designových inovacích studie.

Kromě toho se mohou do Vision X posadit a na barevném displeji vozu shlédnout informativní videa k digitálním řešením mobility Škoda Auto. Filmy prezentují čtyři aktuální projekty Škoda Auto DigiLab, mezi nimi jsou také dvě již existující služby.

Pod názvem HoppyGo uvedla Škoda Auto DigiLab jednu z největších platforem pro sdílení automobilů v České republice. Přes aplikaci lze rezervovat auto i vyúčtovat jízdu. Platforma roste měsíčně o 250 uživatelů. Měsíčně se přidává na 30 nových automobilů. Momentálně je k půjčení skoro 400 vozů.

V Mnichově inicioval Škoda Auto DigiLab službu v oblasti mobility a sociálních služeb CareDriver. Speciálně vyškolení CareProfs doprovázejí osoby, které potřebují pomoc (starší lidé a děti cestující bez svých rodičů) v každodenním životě i ve volném čase. Škoda Auto stojí po boku tohoto start-upu prostřednictvím svého digitálního inovačního centra jako rádce, investor a spolutvůrce celého konceptu.

Třetí projekt se věnuje chytrému parkování v centrech měst: Společně se svými partnery a samotnou Škoda Auto, vyvíjí Škoda Auto DigiLab novou službu, která řidiče za využití nového algoritmu dovede přímo k volnému parkovacímu místu a umožní za parkování přes mobilní telefon rovnou i zaplatit.

Kromě toho pracuje Škoda Auto DigiLab na speciální aplikaci pro ride sharing. Usnadňuje domlouvání spolujízdy a ukazuje uživatelům nejlepší příležitost ke spolujízdě na jejich konkrétní trase. Na základě aktuálních dopravních informací v reálném čase propočítá aplikace také ideální trasu a přesnou dobu příjezdu.

Vozy Škoda již brzy s hlasovým asistentem Alexa Škoda Connect Skill at Home Škoda Auto pracuje na integraci funkce Amazon Alexa do vozů se službou Škoda Connect. Alexa je inteligentní hlasový ovládací systém, který umožňuji uživateli pokládat jeho autu dotazy přímo z obývacího pokoje.

Alexa bude umět odpovědět na otázky na ujetou vzdálenost, dojezd podle paliva v nádrži a na další služby z portfolia Škoda Connect. V expozici Škoda Auto na ženevském autosalonu je k vidění animované video a panel ukazující na příkladech funkce služby Alexa.

CAR-TO-X Tým Škoda Connectivity pracuje na uvedení nových funkcionalit CAR-TO-X do vozů Škoda v blízké budoucnosti. Integrace inteligentních kooperativních dopravních systémů umožňuje komunikaci mezi vozidly, infrastrukturou a řidiči navzájem.

Dosáhne se tím větší bezpečnosti na silnicích, větší plynulosti provozu a většího jízdního komfortu. Řidiči to pak pomůže se správně rozhodovat a přizpůsobovat jízdu aktuální dopravní situaci.

Projekt Škoda Connect CAR-TO-X má rozhodující význam pro bezpečnost budoucích autonomních vozidel. Umožní to jejich plnou integraci do běžného provozu. Samostatná prezentační zeď na stánku Škoda Auto v Ženevě atraktivní formou ukazuje vizi fungování takových systémů v blízké budoucnosti.

Škoda Auto DigiLab v Praze

V rámci své Strategie 2025 definovala Škoda Auto digitalizaci a vytváření digitálních služeb mobility jako hlavní pilíř budoucího vývoje firmy. Centrální roli přitom hraje Škoda Auto DigiLab v Praze, který má dodávat inovační energii a schopnosti v oblasti digitálního vývoje české automobilky.

Škoda Auto DigiLab ukazuje firmě možnosti a předpoklady digitalizace. Toto inovativní centrum, koncipované jako rychle reagující IT-Start-up, zkoumá a vyvíjí nové obchodní modely, řešení a produkty.

Digitální laboratoř hledá nepřetržitě nové digitální vize a vytváří moderní služby mobility pro zákazníky společnosti Škoda Auto. K týmu patří více než 20 specialistů. Aktuálně pracují na zhruba 40 projektech.

K úkolům Škoda Auto DigiLab patří také kooperace s externími inovátory, start-upy a partnery. Nedávno zahájila činnost pobočka Škoda Auto DigiLab v izraelské metropoli Tel Aviv. Toto město je uznáváno jako jeden z nejdynamičtějších hotspotů pro IT-start-upy na světě.

tisková zpráva

21 Comments on “Autosalon Ženeva 2018: Škoda prezentuje své vize budoucnosti mobility”

  1. Autošoustalón ?? tak víč co, posledních pár let se na
   Autošoustalón ?? tak víč co, posledních pár let se na Ženevu jezdilo hlavně vočumovat holky 🙂 páč smysluplný káry se na tom upadající autošoustalónu už dekádu nevyskytují 😉 Jelikož papaláši mají černý vocasový svědomí a příliš dají na bůlvární plátky mítůvole, vypleskli novinku že letos už navíc bez bab 😉 Takže máš recht, do švajcu za čerstvým vzduche a na poslední lyže než staje díky ropákům poslední ledovec 😉

 1. mňa dorazili tie inovatívne zelenkavé ovály, zhmotňujúce
  mňa dorazili tie inovatívne zelenkavé ovály, zhmotňujúce trendy budúcich desaťročí …
  ps – posledná „škodovka“, ktorá ešte nezaostávala a neponúkala bežné veci za príplatok ol prvý spartak š440.
  dnes v ponuke LÍDROV automobilového priemyslu ponúkajú ako príslušenstvo ZA PRÍPLATOK také veci, ktoré mali povojnové ruské autá (zim, gaz, Zavod Imeni Molotova) v základe. zapaľovač, zásuvka, ručný plyn (tempomat), rádio, textilné koberce, vlnené poťahy, …

 2. Tak se taky přidám, v čem sere Škoda mě – v tom
  Tak se taky přidám, v čem sere Škoda mě – v tom plýtvaném zaměřování vývoje na zbytečný luxus, který dělá dávno hafo jiných upadajících značek.

  Přitom je známo, že VW neumí navzdory svému názvu vyrábět levná lidová auta.
  A nejmenší auta teď vyrábí blbě VW i pro Škodu předraženou verzi CitiGo, a o elektroverzi se proslýchá, že v tom budou stejěn pokračovat.

  Takže podle mě by měla Škoda teď prioritně napřít snahu na vybudování další továrny třeba někde u Ostravy, a tam se zaměřit na statisícovou výrobu co nejlevnějších malých elektrovozítek na krátké dojíždění, možná i v nejlehčí kategorii od 15.

  1. Souhlasím, i my v Ově potřebujeme potáhnout platy na
   Souhlasím, i my v Ově potřebujeme potáhnout platy na nějaký reál 😉 Furt si tu podnikavci myslí, že spravedlivá odměna za lidský čas je 85 v českých/hodinu…….. S tou cenou ať jdou podnikat na Ukrajinu či na Balkán.

 3. Šáde a už zase Vižn?! :)))) K smíchu! …anebo k
  Šáde a už zase Vižn?! :)))) K smíchu! …anebo k pláči?? to záleží jakýho ste nacionálního smýšlení ;))

  AT ŽIJE JEDINÝ ČESKÝ SUPERB ELEKTRIK 2011

  stream.cz/nejnovejsi/meziplyn/10001914-elektro-superb

  kcc-hho.webnode.cz/elektromobil/a2012-super-el-ii/

  1. já si jako poctivá blocka myslím, že už dokonale čistý
   já si jako poctivá blocka myslím, že už dokonale čistý diesel EURO 6 naprosto splňuje požadavky současného zákazníka a to nejméně na příštích 10 let. Ropy je dost, továrny jsou rozjeté takže není potřeba v současné době vyrábět nějaké nové elektrické automobily a už vůbec ne autonomní automobily protože každý správný chlap chce kroutit volantem

    1. Asi Vás budem musieť sklamať. Pri EURO 6 sa uvádza
     Asi Vás budem musieť sklamať. Pri EURO 6 sa uvádza súhrnný limit na CO2 130g/km. Pri plánovanej norme EURO 7 v roku 2020 to bude 95 g/km CO2 a to už teraz automobilky kričia, že je to nereálne (proti fyzikálnym zákonom), ale napr. Toyota Hybrid už 20 rokov spĺňa budúcu normu EURO 7 (limit do 95g/km CO2) – samozrejme papierovo, realita nie je nikdy taká optimistická.

     zpravodajstvi24.cz/euro7/

   1. Ano, potreby zakaznika urcite splnuje.
    Ale obavam sa, ze

    Ano, potreby zakaznika urcite splnuje.

    Ale obavam sa, ze nesplnuje potreby zivotneho prostredia. Najma v mestach. Aku motivaciu by potom malo zavadzanie bezemisnych a nizkoemisnych zon v mestach ?

    Aku motivaciu ma zavadzanie zakonov na znizenie emisii CO2 ?

Napsat komentář