Automatická převodovka: pro Čechy už přirozená věc

Ještě před pár lety byla automatická převodovka vnímána jako něco, co je vhodné zejména pro začínající či nešikovné řidiče. To se ale s vývojem technologií výrobců automobilů a zvyků řidičů změnilo. Podle aktuálního průzkumu Anytime, který zpracovala výzkumná agentura STEM/MARK, sedm z deseti Čechů nesouhlasí, že automatická převodovka je vhodná jen pro začátečníky.

„S tvrzením, že je automatická převodovka vhodná jen pro začátečníky, rozhodně nesouhlasí 40 % respondentů a 29 % uvedlo, že spíše nesouhlasí. Dalších 9 % uvedlo, že toto neví či na to nemají názor. Výsledky dokazují, že si Češi na automatickou převodovku již zvykli a je brána jako přirozená věc,“ říká Milan Beutl, ředitel českého zastoupení Anytime a dodává:

„A není to jen otázka věku. To, že automatickou převodovku vnímá jako běžnou věc mladá generace, není překvapivé. V našem průzkumu to ve věkové kategorii 18-29 let potvrdilo 75 % respondentů. Ale možná je pro někoho překvapivé, že to tak vnímá i starší generace. Jako standardní řešení pro všechny ji vnímá 64 % zástupců ve věkové kategorii 49-60 let.“

Při otázce, zda si lidé myslí, že je automat vhodné řešení pouze pro ženy, odpovědělo 55 % respondentů, že rozhodně nesouhlasí, 22 % pak že spíše nesouhlasí, 8 % nevědělo nebo nemělo názor.

Průzkum se věnoval také otázce, jak lidé vnímají úspornost automatické převodovky v městském provozu. Pro 21 % respondentů byla tato otázka složitá a netroufli si odpovědět. 55 % pak uvedlo, že ji vnímají pro provoz ve městě jako úspornější, 24 % uvedlo, že ji jako úspornější nevnímají.

zdroj: tisková zpráva

13 Comments on “Automatická převodovka: pro Čechy už přirozená věc”

  1. Manuální převodovka, stejně jako elektromobil, mají svoje místo. Pro většinu uživatelů jsou sice vhodnější automatické převodovky a spalovací auta, ale existují scénáře, kdy tyto starší a konstrukčně primitivnější technologie mají své opodstatnění.

    V případě manuální převodovky je to například užití se spojkou ve scénáři, kdy je vyžadována schopnost úplné kontroly nad momentem síly působícím na kola.

      1. dost jsem teď najezdil se superbem, 6 stupňovým automatem. jezdí to naprosto bezchybně, úsporně. nic na tom není špatně. ovšem upřímně, je mi to úplně u prdele. když řídím, stejně mám hovno na práci a jestli radim nebo ne je úplně sumak. prostě, když nejsi blondýnka nebo úplny kretén, tak není co řešit.. až budu senilní a neschopný šlápnout na spojku tak to možná bude fajn, jen nevím kam mě z tý ldnky pustí

Napsat komentář