Auto jako mobilní kino díky nové generaci světlometů

Na letošním veletrhu CES v Las Vegas představily společnosti ZKW a LG své inovace v oblasti inteligentního osvětlení a infotainmentu vozidel.

Vrcholem je koncept vozu LG, který je vybaven LED světlomety microZ s vysokým rozlišením od společnosti ZKW. To by mělo v budoucnu umožnit promítání animací ze světel jako v drive-in kině. ZKW představila také další inovace, jako jsou inteligentní osvětlený nárazník (společně se společností Rehau), animovaná zadní světla, udržitelné světlomety a nové světlomety pro Volvo EX90 s pohyblivým motivem Thorova kladiva a světlomety GM Chevy Silverado pro americký trh.

„Díky našim pobočkám v mexickém Silao a v Troyi v Michiganu nabízíme zákazníkům v ekonomické oblasti USMCA inovativní světelné systémy, které dokážou komunikovat s ostatními účastníky silničního provozu a zvyšují tak bezpečnost jízdy,“ vysvětluje Wilhelm Steger, generální ředitel skupiny ZKW.

Ve veřejnosti přístupné části veletrhu CES nabízel koncept vozu LG návštěvníkům pohled do budoucnosti automobilové zábavy. Moduly LED světlometů ZKW microZ integrované do přední části předváděcího vozu ukazují, jak bude v budoucnu možné vytvářet animované projekce pomocí inteligentního předního osvětlení.

Funkce světlometů „projektor“ vytváří 100palcový (cca 2,5 metru) obraz, který lze využít k zobrazení široké škály zábavního obsahu (např. Netflix), čímž se automobil promění v mobilní kino. „Díky vizi a strategii takzvané Digital Lightning Experience posouváme společně se společností LG naše portfolio na novou úroveň,“ vysvětluje Steger. 

Inteligentní přední část vozidla a osvětlené přední panely

Společnost ZKW představila své nejnovější produktové inovace také v soukromé zóně veletrhu CES. K nejvýznamnějším produktům patří osvětlená vícebarevná přední mřížka a vůbec poprvé osvětlený nárazník, které byly vyvinuty ve spolupráci s REHAU Automotive. Společnost ZKW při demonstracích ukáže, jak lze do předních částí vozidel integrovat moderní systémy osvětlení, elektroniky a senzorů.

Koncept je možné využít například k redesignu přední části elektromobilů, které již nepotřebují chladič jako chytrý designový objekt s funkcemi osvětlení, loga, senzorů a vytápění. V budoucnu mají být vyvinuty inteligentní přední části vozidel a další sériové výrobky, které budou komunikovat s ostatními účastníky silničního provozu a mohou tak zvýšit bezpečnost silničního provozu. 

Inteligentní osvětlovací systémy

Mezi nejnovější inovace společnosti ZKW patří špičkové světlomety modelu Volvo EX90. Jejich základem jsou digitální HD LED moduly s rozlišením přes 1,3 milionu pixelů, které se dynamicky přizpůsobují rychlosti vozidla a dopravní situaci a jejich paprsky se vyhýbají ostatním účastníkům silničního provozu.

Jedinečnou funkcí prémiových světlometů je možnost natáčení světel pro denní svícení nahoru a dolů v typickém tvaru kladívka Volvo, čímž se odhalí hlavní světelné moduly. Tato konstrukční inovace rovněž pomáhá šetřit prostor nutný pro instalaci.

Jako novinku představuje společnost ZKW ve spolupráci se společností OSRAM inovativní moduly zadních světel, v nichž jsou průhledné LED diody laminovány na průhledném nosném podkladu.

Výsledkem je animovaná plocha, na níž lze zobrazovat zadní světla, blinkry, brzdová světla a svítící loga. Na veletrhu CES je k vidění také nový světlomet vozu GM Chevy Silverado, který umožňuje světelnou animaci indikátoru nabíjení.

Udržitelná výroba

Cílem společnosti ZKW je, aby její celosvětová výroba byla CO2 neutrální do roku 2025 a všechny výrobky do roku 2038. Tohoto cíle má být dosaženo úsporami energie, zamezením vzniku odpadu a přechodem na ekologickou elektřinu. Na veletrhu CES bude specialista na osvětlovací systémy demonstrovat, jak lze udržitelného osvětlení dosáhnout pomocí optimalizovaných materiálů a procesů.

V rámci projektu „SusMat4CarLight“ pracuje společnost ZKW s partnery na výzkumu recyklovatelných materiálů pro budoucí osvětlovací systémy, včetně polymerů na bázi obnovitelných surovin. „Naše strategie udržitelnosti umožňuje snížit emise CO2 z výroby a výrobků o 60 %. Cílem je vyvíjet a vyrábět efektivněji a udržitelněji. Udržitelné hospodaření je klíčovým zájmem jak skupiny ZKW, tak jejích zákazníků,“ říká Steger.

zdroj: tisková zpráva

2 Comments on “Auto jako mobilní kino díky nové generaci světlometů”

Napsat komentář