Audi a E.ON spustili největší střešní solární elektrárnu v Evropě

Dva obří sklady Audi v Maďarsku byly osazeny 12MW fotovoltaickou solární elektrárnou. Je údajně největší v Evropě.

12MW fotovoltaická elektrárna na střeše dvou skladů společnosti Audi v Maďarsku.
foto: Audi

Ona dvě „logistická centra“, neboli hezky česky „sklady“, se nacházejí u továrny Audi v maďarském městě Győr. Solární elektrárna o výkonu 12 MW se skládá z 36 400 panelů a rozkládá se na ploše 160 000 m2.

Od letošního roku bude elektrárna vyrábět ročně 9,5 GWh obnovitelné elektřiny. Už v předchozích letech Audi ve svých provozech v Maďarsku začalo významně šetřit elektřinou a dalšími zdroji. Jen za rok 2019 ušetřilo 18 GWh.

Od roku 2012 například používá k vytápění svých provozů geotermální energii. Ta se stará o 70 % tepla, zbytek zajišťuje zemní plyn.

tisková zpráva

23 Comments on “Audi a E.ON spustili největší střešní solární elektrárnu v Evropě”

  1. Jinak ať hledám jak hledám, ne a ne najít konečný
    Jinak ať hledám jak hledám, ne a ne najít konečný podrobnější obrázek. Zatím mám jen vizualizaci s plány https://www.eon.com/en/about-us/media/press-release/2019/audi-and-eon-build-europes-largest-pv-roof-system.html nebo http://www.fotovoltaickaelektrarna.eu/6969/audi-a-e-on-vybuduji-v-madarsku-dve-obri-solarni-elektrarny/ .
    Pak náčrtky k plánům https://www.solarninovinky.cz/spolecnost-e-on-uvedla-do-provozu-nejvetsi-stresni-fotovoltaickou-elektrarnu-v-evrope/ ale hotové dílo nikde.
    Jinak Maďarsko buduje s Rusy atomku, přestože má super podmínky pro fotovoltaiku všude https://www.solarninovinky.cz/tuzemsti-investori-stale-vice-investuji-do-madarskeho-slunce/ Alespoň ale FVE nijak nebrzdí, dokonce i podporuje, byť klasicky s otazníky.

  2. Chtěl jsem si tento týden koupit jeden pozemek, ale stojí
    Chtěl jsem si tento týden koupit jeden pozemek, ale stojí poblíž větrná elektrárna a kazila by výhled. Takže ani zadarmo.

    Píšu to jen aby zastánci „ekologických“ elektráren věděli, jak zasviňují okolí a že větrná elektrárna naprosto zdecimuje ceny okolních nemovitostí.

    Platí to samozřejmě i solárních plantážích.

    1. Říkáte nesmysly. Je to prostě výrobna jako každá jiná
      Říkáte nesmysly. Je to prostě výrobna jako každá jiná a nikdo z nás nemá rád pozemek pro bydlení či rekreaci hned vedle fabriky, jedno jaké. Pokud se hýbe a vyrábí nějaké zvuky, tím hůře. A je jedno zda se tam hýbou stroje, lidé, vozidla. Takže není to větrníkem, je to sousední fabrikou, že jste na pozemek rezignoval.
      U solární plantáže (hezké označení, tímto slovem já pravdivě označuji to, čemu v ČR většina lidí říká les, tedy lesní plantáž) to bude ale asi jen Vaší přecitlivělostí na čistou a tichou výrobu energie. Protože jediné, co by Vás tam mohlo rušit, je bečení ovcí, pokud je tam majitel má na spásání trávy. Případně jednou za dlouhý čas sekačka, pokud ale majitel nemá rovnou tu větší robotickou elektrickou potvoru a ta je prakticky bezhlučná.

        1. Nejste sám, jsou lidí, co citlivěji reagují na elektroniku
          Nejste sám, jsou lidí, co citlivěji reagují na elektroniku nebo blízké vysílače, zápach různého původu atp..
          Instalace bývá místně ovlivněna větry, což je pochopitelné, ale bohužel i místními občany nebo úředníky, což bývá kámen úrazu. Třeba vrtule s gondolou ve výšce 150-200 metrů, jak by měla optimálně být, je výjimkou. Pak ale taky bývá mimo zorné pole, protože u 40 metrů se bavíme o 13 patrovém paneláku a tam fakt nemáte v zorném poli, pokud nekoukáte z hodně velké vzdálenosti, ani páté patro, natožpak vyšší. Menší VE ale uvidíte vždy. A taky by se měly, pro využití optimálního proudění, stavět VE u nás zhruba od 600 m.n.m. výše. Takže na těch vrcholcích budou k zahlédnutí vždy, ale ne v zorném poli.

          1. Lidské oko má vertikální zorné pole 50 stupňů, takže
            Lidské oko má vertikální zorné pole 50 stupňů, takže si vystačíme se základní úlohou z trigonometrie. Vizuální výška nám klesá na polovinu s dvojnásobkem vzdálenosti. Takže se tady fakt nebavíme o „hodně velké vzdálenosti“.

          1. Já proti takovým monumentům nic nemám, ale nelíbí se mi
            Já proti takovým monumentům nic nemám, ale nelíbí se mi míchání stylů, a nejen v architektuře.

            Když budu chtít industriální bydlení, tak hurá do Ostravy, na Pražský Smíchov apod.
            Netoužím mít z prvorepublikové vily v Liběchově výhled na elektrárnu Mělník.

            Když budu chtít zažít Afriku, pojedu do Afriky a nechci zažívat afriku (píšu úmyslně malé A) v Paříži…

            1. S tím se dá souhlasit, na druhou stranu pokud nechceme mít
              S tím se dá souhlasit, na druhou stranu pokud nechceme mít z ČR skanzen, tak se určitému míchání stylů v architektuře nevyhneme. I proti Eiffelově věži bylo spousta odporu a dnes si Paříž bez ní nedokáže nikdo představit. VE mají výhodu v tom, že nestojí uprostřed města a nestaví se na stovky let.

                1. To se uvidi az podle mnozstvi unikle nafty. Pokud je cislo 42
                  To se uvidi az podle mnozstvi unikle nafty. Pokud je cislo 42 rok vaseho narozeni, tak doporucuji sdelit nekomu mladsimu, kam jste ten sajrajt zakopal, aby se to dalo v pripade cehokoliv likvidovat.

                2. Takže neuškodil a zbytek jsou jen takové řečičky…
                  Takže neuškodil a zbytek jsou jen takové řečičky…

                3. Jak jste vyřešil odvětrávání té nádrže?
                  Jak jste vyřešil odvětrávání té nádrže?

                4. Odvětrávání čeho šmarjá. Je to nafta, ne benzín. Ta se
                  Odvětrávání čeho šmarjá. Je to nafta, ne benzín. Ta se v nezámrzné hloubce absolutně neodpařuje. Vývod má pro sychr tlakový ventil, ale byly to vyhozený prachy, otvíral jsem to přes léto a žádný tlak tam nebyl ani to nijak moc nesmrdí.

                5. A co rozpinani nafty diky teplotnim rozdilum v zime a lete?
                  A co rozpinani nafty diky teplotnim rozdilum v zime a lete? Pokud by to bylo jen 1m pod zemi, tak by ten teplotni rozdil byl minimalne 15 K. Pri 40.000 l by to znamenalo 600 l,

                6. „ani to nijak moc nesmrdí“To je opravdu argument na vysoké
                  „ani to nijak moc nesmrdí“To je opravdu argument na vysoké technické úrovni, a co necítíte neberete v potaz, že?A při napouštění nádrže ty výpary chytáte do papírového pytlíku z vysavače, který následně ekologicky zlikvidujete v krbu co?Do ložnice by jste si to odvzdušnění asi nevyvedl?!

        1. Nevím proč mi to připomnělo jednu starou příhodu. Když
          Nevím proč mi to připomnělo jednu starou příhodu. Když si otec před 50-ti lety koupil jako první v baráku auto tak ho přiběhla jedna závistivá sousedka seřvat, že ji to stojící auto smrdí do okna. Tak ho otec dal o 30 m dál. Přišla ho zdrbat znovu, že se na to auto nebude každý den dívat. 🙂

    2. Ty větrníky alespon nezabetonouji tolik hekterů jako ten
      Ty větrníky alespon nezabetonouji tolik hekterů jako ten sklad na orné půdě který navic potřebuje dopravní obslužnost .
      To je parada bydlet vedle logistického centra
      Co víc zdecimuje cenu větrný park nebo blízkost nově vybudované dopravní tepny v blízkosti nemovitosti ?

      Samozřejmě že maji byt preferovány střešní instalace .Satelitní vesničky větší zlo nežli Solarní plantáž Ta může současně sloužit jako pastvina pro ovečky a na konci životnosti se prostě rozebere .
      https://www.youtube.com/watch?v=aUqbEza9L8g
      Sklady ještě bez panelů
      Győr, Maďarsko
      https://www.google.com/maps/@47.6806253,17.7258681,3104m/data=!3m1!1e3

Napsat komentář