ABB a Amazon Web Services budou řídit flotily elektromobilů

ABB a Amazon Web Services (AWS) se dohodli na spolupráci při vývoji cloudového řešení umožňujícího řízení flotil elektromobilů v reálném čase.

Řešení bude optimalizovat efektivní využívání elektromobilů, urychlí jejich zavádění do vozových parků a pomůže provozovatelům flotil na celém světě zajistit 100% kontinuitu podnikání při přechodu na plně elektrický vozový park.
foto: Amazon

V rámci spolupráce dojde ke spojení rozsáhlých zkušeností ABB v oblasti hospodaření s energií, nabíjecích technologií a řešení pro e-mobilitu s bezkonkurenčním portfoliem cloudových technologií a softwarových znalostí společnosti AWS.

Nová platforma, jejíž spuštění je plánováno na druhou polovinu roku 2021, nabídne všechny podstatné informace na jednom místě. Systém bude využívat údaje o nabíjecích stanicích i elektromobilech a umožní jak zvýšení efektivity řízení flotily elektromobilů, tak dosažení maximální spolehlivosti.

V současné době doprava generuje 23 % celosvětových emisí skleníkových plynů souvisejících se spotřebou energie. Masivní zavedení elektrických vozidel pomůže podstatně snížit hladinu CO2, a velké vozové parky, které celosvětově čítají více než 400 000 nákladních vozů a dodávek, mohou v tomto procesu hrát klíčovou roli.

Řada flotil pak v rámci tohoto procesu řeší obdobné problémy, jako jsou informace o stavu vozidla a nabíjení v reálném čase, údržba elektromobilů a správa přístupu k nabíjecí infrastruktuře.

Většina provozovatelů vozového parku v dnešní době využívá pro řízení procesu nabíjení software třetích stran, což pro ně znamená omezenou funkčnost a pomalou reakci na velmi rychlý rozvoj funkcionalit jak na straně vozidel, tak i na straně vlastní nabíjecí infrastruktury.

Rychlost, s jakou se technologie nabíjení nadále vyvíjejí, se neustále zvyšuje a úpravy, které si tento rychlý vývoj vyžaduje, mohou být nákladné na finanční i lidské zdroje.

Provozovatelé vozových parků proto hledají škálovatelná, bezpečná a snadno přizpůsobitelná pokročilá softwarová řešení integrovaná do nabíjecího hardwaru umožňujícího snadné a rychlé řízení a jednoduché nabíjení.

V rámci snahy podpořit vývoj v oblasti elektrických vozových parků společnost ABB založila v Berlíně tzv. pureplay společnost, specializující se výhradně na škálovatelné, na míru upravené a nákladově efektivní technologie pro provozovatele vozových parků, vhodné a dostupné pro všechny výrobce automobilů.

Ve spolupráci se společností AWS tento nový podnik navrhne mezioperační řešení správy vozového parku, schopné pracovat se všemi typy vozidel a nabíjecích infrastruktur.

Toto řešení bude využívat jak strojové učení, tak pokročilou analytiku a jeho součástí bude řada nových funkcí, včetně plánování nabíjení a monitorování v reálném čase s přehledy a akcemi nutnými pro zajištění dobrého technického stavu a potřebného servisu. Nedílnou součástí sady bude také optimalizace trasy elektromobilu na základě denní doby, počasí a způsobů používání.

Společnost ABB vstoupila na trh e-mobility již v roce 2010 a k dnešnímu dni prodala více než 400 000 nabíjecích stanic pro elektrická vozidla na více než 85 trzích, z toho bylo více než 20 000 DC rychlonabíjecích stanic a 380 000 AC nabíjecích stanic, včetně stanic prodaných prostřednictvím Chargedot.

tisková zpráva

2 Comments on “ABB a Amazon Web Services budou řídit flotily elektromobilů”

Napsat komentář