Obce mohou díky elektromobilu ušetřit na provozních nákladech až 250 tisíc za 5 let

redakce - 23 Listopad 2016

Města a obce mohou díky dotacím, které 10. 11. 2016 vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí na nákup vozů s alternativními pohony, nakoupit některé elektromobily levněji než srovnatelné vozy s klasickým spalovacím motorem.auto elektromobil Kia Soul EV

Elektromobil Kia Soul EV
foto: Kia

TISKOVÁ ZPRÁVA

  • Při ročním nájezdu 30 tisíc km činí provozní náklady elektromobilu včetně servisu jen 0,40 Kč na ujetý kilometr a jsou o 1,60 Kč nižší než u dieselu
  • Elektromobil mohou využít obce pro poskytování různých typů sociálních služeb, hodí se také pro městskou policii
  • Největší efektivity dosahují elektromobily při nočním nabíjení a pravidelném nájezdu od 100 do 200 kilometrů denně
  • Nabíjecí stanici na elektromobily lze pořídit již od 20 tisíc korun

Například pořizovací náklady elektromobilu Kia Soul EV jsou po započtení dotace o 70 000 Kč nižší než u modelu s dieselovým motorem a srovnatelnou výbavou. Výše dotace na nákup elektromobilu dosahuje 220 tisíc korun.

Elektromobily mají také výrazně nižší provozní náklady a města a obce díky nim mohu ušetřit v některých případech až 250 000 Kč během pěti let provozu.

Podle výpočtů provedených společností Kia Motors Czech se totiž průměrné náklady na pohonné hmoty pohybují u dieselového motoru zhruba na úrovni 1,80 Kč za jeden ujetý kilometr, zatímco u elektromobilu činí pouze 0,30 Kč.

Při ročním nájezdu 30 tisíc kilometrů činí celkové provozní náklady včetně výrobcem předepsaného pravidelného servisu u dieselového vozu 2 Kč na ujetý kilometr, zatímco u elektromobilu pouze 0,40 Kč.

„Elektromobil tak ušetří 1,60 Kč na ujetý kilometr. Pokud tedy obecní elektromobil najede v pracovní dny přibližně 120 kilometrů denně, ušetří na provozních nákladech za 5 let čtvrt milionu korun,“ shrnuje Michal Tolar, technický specialista Kia Motors Czech.

Výpočty vycházejí z porovnání provozních nákladů modelu Kia Soul 1,6 CRDI a elektromobilu Kia Soul EV v reálném provozu a počítají s průměrnou cenou nafty 32 Kč/l, což je průměrná cena za poslední tři roky, a s cenou nočního tarifu elektřiny 2 Kč/kWh.

„Elektromobily jsou nejlépe využitelné v situacích, kdy můžeme plánovat nebo alespoň předem odhadovat denní nájezdy kilometrů a kdy je můžeme nabíjet přes noc,“ říká Kateřina Jouglíčková, PR Manager Kia Motors Czech s tím, že typickým příkladem jsou sociální služby.

Může jít například o rozvoz jídla pro seniory nebo o dopravu samotných seniorů. „Tyto činnosti často provozují příspěvkové organizace zřizované městem či obcí, které mohou mít v některých případech velmi napjatý provozní rozpočet. V takovém případě je pořízení elektromobilu s využitím dotace ideálním řešením, neboť jeho následné provozní náklady jsou výrazně nižší než u běžného automobilu,“ dodává Kateřina Jouglíčková.

elektromobil Kia Soul EV

foto: Kia

Dalším příkladem je obecní policie, která může elektromobil využívat k pravidelným obhlídkovým trasám a k příležitostným výjezdům. Elektromobily mohou využít také společnosti alespoň z poloviny vlastněné obcí, například zdravotnická zařízení či městské plynárny či vodárny.

„Současné elektromobily mají normovaný dojezd okolo 200 kilometrů, přičemž reálně nižší je při cestě po dálnici a mimo obec a vyšší naopak v obci, kde elektromobil častěji využívá rekuperace energie při brzdění,“ vysvětluje Michal Tolar.

Elektromobil jako dopravní prostředek, který neprodukuje během své jízdy žádné lokální emise, mohou také využít obce, které mají problémy se znečištěným ovzduším, čímž mohou jít příkladem firmám a občanům ve svém regionu.

Při provozu elektromobilu je potřeba zajistit také infrastrukturu pro jejich dobíjení. Podle Josefa Lichtenberga, jednatele společnosti VOLTDRIVE s.r.o., která se zabývá vývojem a výrobou nabíjecích stanic pro elektromobily, by každý elektromobil měl v ideálním případě mít svoji vlastní nabíjecí stanici, ve které se bude moci nabíjet přes noc za využití levnějšího tarifu.

„Jde o jednu z důležitých podmínek při generování úspor provozních nákladů, jelikož ceny elektřiny při využití veřejné sítě budou pravděpodobně vyšší než ceny elektřiny, na které může obec dosáhnout při energetické aukci, zvlášť u nízkého tarifu,“ upozorňuje Josef Lichtenberg.

Při využití vlastní neveřejné stanice mohou obce vybírat ty nejjednodušší varianty, které lze pořídit již od 20 000 Kč.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Osobně bych řekl, že doba ještě nepokročila tolik, aby se elektromobil vyplatil. Sám jezdím na LPG a kromě pravidelného servisu: levnelpg.cz/servis-a-revize-lpg/ jsem v podstatě ještě neměl náklady navíc. přitom počáteční náklad byl tenkrát asi 20 tisíc, což je s nákladem na elektromobil jako takový, a jeho vyšší cenu, naprosto neporovnatelné...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano, elektromobil, který z poloviny dostaneme zadarmo a který budeme nabíjet tou nejvýhodnější sazbou bude výhodnější než diesel, který bude tankovat u nejdražší pumpy a bude ho řídit nešika, který místo za 4 litry bude jezdit za 6.
Hlavně to veřejnosti správně podat, naprosto rozhodit rovnováhu trhu, připravit podhoubí pro korupci. Tahle levičácká společnost se řítí do záhuby.
Na druhou stranu furt lepší dotace obcím, než jednotlivcům.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vase predpoklady jsou vicemene spravne, jen bych si dovolil 2 poznamky:
1. Jezdit s autem, ktere ma udavanou spotrebu ve meste 6 l/100 km za 6 l/100 km mi nepripada az tak extremne nesikovne.
2. Resit u sluzebaku jestli natankuju za prumernou cenu nebo budu hledat levnejsi benzinku nemusi vyjit ekonomicky zdaleka tak dobre, jak by se na prvni pohled mohlo zdat. Ten zamestnanec stoji radove nekolik Kc za minutu a prejezd k levnejsi benzince take nemusi byt bez nakladu.

Penize za PHM, posleze za ropu jdou do cizich ekonomik. Ty penize maji jinou hodnotu pro nas, nez penize vynalozene za domaci energii, tedy elektrinu. Misto sjezdovek v Dubaji si nasi elektrinou budujme nase nemocnice atd.
EV muzou byt drazsi a pritom prinesou nasi ekonomice zisk.

Cca 2/3 ceny phm tvori lokalni dane, cca 10% je marze obchodnika atd. Nebal bych se, ze nakupem phm zasadne podporujete cizi ekonomiku, vetsina putuje formou dani do st. rozpoctu.

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

kdyz se kouknu co si v pousti postavili za mesta a jak zijou, tak mi nerikejte ze zasadne nepodporujeme cizy ekonomiky. Nemusi to byt velka suma za 1 litr. I tak jsou to obrovske penize ktere tam tecou proudem. A rusko zbroji jak sileny za co. prece za ropu a plyn. Presne to nechci podporovat. Vrazim to do EV a jeste do nasi ekonomiky.

tak samozřejmě máte pravdu. Jen jsem tím chtěl ukázat, že např. náš stát na prodeji PHM (rozuměj na litru) vydělává cca 3-4x víc než šejk, který ropu těží, takže nákupem PHM podporujete především státní rozpočet. Jen u nás je to cca 80mld/rok

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Asi to nerozkradaj tolik jako my ty dane.

Cha cha.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To jo, ale nejde do cizich ekonomik mnohem vice pri koupi draheho EV, nez pri koupi ropy pro vyrobu PHM....

Obrázek uživatele Josef

Já radši zaplatím peníze do ekonomiky Německa než do ekonomiky SA.

Obrázek uživatele ozana

Jednou se BEV budou vyrábět i u nás, ale nikdy se u nás nebude těžit dostatek nafty/plynu.

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

Když to šlo v Klimkovicích, nevím proč by to nemělo jít i jinde.

Víc ušetří to, že se nedá krást benzín a využívat vůz na soukromé delší cesty, např. jízdy na chatu. :-)

---

Citigoe se nedočkal, taxem koupil ZOE.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jinými slovy, ani za pět let se nevrátí rozdíl v pořizovací ceně.

zkuste se podívat na www.qauto.cz

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Obrázek uživatele Michelin

?
Pri zapocitani dotace je porizovaci cena nissi o 70k nez u stejneho modelu v nafte, za 5 let se usetri dalsich 250k, a vam vychazi, ze se za pet let neusezri ani na rozdil v porizovaci cene?
Nebo jsem neco prehledl?

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No ono je treba se i zamyslet, pro by si obec mela pozriovat "malou stylovku" jako Soul v maximalni vybave. V proovnani s beznym vozovym parkem je i s dotaci mnohem drazsi auto...

Obrázek uživatele Radovan

Jinými slovy opět postavíme holátku vůči luxusní výbavě nebo ojetinu vůči novému autu a dokážeme, že to ekonomicky nevychází. Ach jo.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Prostý pohled do ceníku odhalí, že do maximální výbavy CRDi museli ještě naházet příplatky za 150 tis., což snad ani nejde, aby pořizovací ceny se zahrnutím dotace vyšly tak, jak je uvedeno ve zprávě.

Jinými slovy opět do srovnávací kalkulace postavíme nesmyslnou superluxusní výbavu klasického auta, elektromobil nabíjíme výhradně extra tarifem na noční proud, vyhneme se započítáním nákladů na redukce, dobíjecí stojan, nebo prostoje nabíjením při cestě, z peněz daňových poplatníků si vyplatíme dotaci, abychom mohli daňovým poplatníkům vysvětlit, jak jim šetříme náklady a až nám to hezky vyjde, tak v autě za 850 tis. rozvážíme humanitární pomoc sociálně slabým.

Pochopil jsem a tleskám tomuto ekonomickému zázraku. Válka není, všude mír.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jen poukazuju na to, ze obce a mesta si zpravidla nekupujou male stylovky v luxusni vybave, takze kdyz chce nekdo operovat usporami v mestskem rozpoctu, je treba to srovnat s tim, co by se poridilo jinak...

pro zajímavost - co si kupují obvykle města a obce, v jaké výbavě a za kolik?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zajeď se podívat na parkplatz před MÚ, zeptej se obecního policajta, zajdi na veřejné projednání rozpočtu obce, gůgli, těch možností máš :-)

Bob-an se tváří, že ví co města a obce kupují, tak se ptám jeho ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mensi obce jsou povetsinou po tom nejlevnejsim co rozumne jde koupit a staci parametry (fabky, i20, ix20 apod). Ve meste narazite i na i30, rapid nebo octavie...

takže cena kolem 300k?
V tom případě se to v porovnání s Leafem už vyplatí, ne? Se zohledněním dotace a úspory za 5 let. A mají za to lépe vybavené a ve většině případů i větší auto ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Kdyz mrknu, za kolik se auta bezne vysoutezi, tak jsou ty Fabie, i20 a dalsi male vozy spis kolem 200 tisic korun bez DPH. Octavie, i30 a podobne jsou vyrazne drazsi, ale to jsou auta, u kterych lze predpokladat, ze casto slouzi i na delsi cesty, na to zatim neni levny EV uplne dobre pouzitelny. Nejlevnejsi Leaf bez DPH stoji 603 s dotaci 383 tisic Kc. Teoreticky se misto Fabie muze za 5 let vyplatit. Prakticky tezko rict, pokud je to kalkulace na 30 tisic rocne, tak je otazka, nakolik budou po 5 letech a 150 000 km pouzitelne baterie. U 24kWh modelu, jehoz cenu jsem bral do uvahy, budou tou dobou uz 50 000 km po zaruce (pokles tolerovany v zaruce je cca 1/4 kapacity).

Obrázek uživatele M.Krupka

Otázkou je jak budou vypadat po 150tis.km ve Fabii všechny důležité a nedůležité komponenty(katalyzátor, spojka, rozvody, svíčky,vstřiky, egr, připálené ventily,startér, lambda sondy, těsnění hlavy válců, turbo, vodní pumpa, brzdové kotouče a destičky....atd. )
Obávám se, že bude mnoho věcí třeba vyměnit.

Pokud máme dnes kvalitní a spolehlivá auta, proč existuje tolik servisů? Co tam všichni opravují?

baterie budou vypadat úplně normálně.
Proměřil jsem si baterie 24kWh Leafu po 50tis km a cca 14ti měs. provozu - pokles cca 4% - a to v prvním roce bývá pokles největší. Jen pozn. na P106E jsem původní baterie NiCd měnil po 12letech. Nové LiFePo4 měly po 3 letech a cca 130tis km pokles za tehdejších podmínek neměřitelný - rozdíl při vybití článků na 15% byl 0,04V. Baterie současných EV vydrží v použitelném stavu min 3-400tis km při normálním užívání tzn víc jak zbytek auta

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A můžete nám formou zdejšího článku sdělit (popsat) jak jste baterie měřil a co jste na nich naměřil? Nejlépe s nějakými fotkami a výsledky(hodnotami) z měření.

Ať se všichni zasmějeme!

baterie Leaf můžete celkem detailně proměřit přes WIFI-Dongle prostřednictvím standardní sběrnice. P106E to neměl, takže každý článek je vybaven balancerem s bluetoth a přes aplikaci na tel. nebo PC můžete vidět m.j. napětí na každém článku při různých stupních vybití nebo stav cyklování. Toto vše samozřejmě funguje i online při jízdě, takže se dá sledovat chování každého článku při různém stupni zatížení. Těch funkcí je samozřejmě u tohoto systému více.
Doufám, že jste se nejen pobavil. Není moc dobré hned něco zavrhovat jen proto, že tomu nerozumíte.

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vasi jistotu bych chtel mit, kdyz prohledate internety, tak na jedne strane najdete lidi, kterym kapacita baterie vyrazne neklesla ani po 100 000 mil, na druhe strane najdete takove, kteri maji kolem 50 000 mil pokles o 3 dilky (9 z 12 bere Nissan jako dobrou kapacitu z pohledu zaruky). Tech faktoru bude urcite mnoho, pocinaje rezimem nabijeni, pres klimaticke podminky az treba po zpusob jizdy.
Ja netvrdim, ze baterie budou po 150 000 km urcite na odpis, jen upozornuju, ze je s tim treba pocitat, zejmena, pokud jezdite na horni hranici dojezdu.

Obrázek uživatele Josef

Problém je v tom, že zrovna Leaf má naprosto hloupě (rozuměj nijak) řešený teplotní management. Takže pokud jezdíte třeba v údolí smrti, tak ty baterky vydrží chvíli a pak je to vedro odepíše.

Ty internety zas tak neprocitam, hovorim z vlastni zkusenosti. Jen pro info, od letosniho roku v podstate vsichni vyrobci davaji na baterie 8 let zaruku a min 150tis km - tzn na zaklade teto info a dle mych zkusenosti co se tyka zivotnosti aku v ev jsem klidny

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vlastni zkusenost je jedna z nejhorsich veci, neda se na ni zhodnotit vliv ruznych rezimu pouzivani a i v tom jednom je to strasne slaby statisticky vzorek.

to je ale blbost - se nad tím zamyslete, byste si nic nemohl koupit. Se podívejte na www.qauto.cz, tam je způsob používání našich EV popsán. Auta jsou celoročně negarážovná. Hledáte problém kde není.

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je porad dokola, vy ze svych 4 vozu, kazdy original, vyvozujete nejake obecne zavery, ja vam tvrdim, ze to tak proste nejde delat. V tomto se jednoduse neshodneme.
Jinak ja si samozrejme mohu koupit i nevyzkousene veci nebo pachat neracionalni rozhodnuti a koupit dokonce vec s vysokou pravdepodobnosti poruchy nebo nizkou zivotnosti a obcas to i delam, nicmene to neni spravny zpusob hospodareni s cizimi penezi.

co považujete za odzkoušený a spolehlivý výrobek? Podle vašeho názoru by to nebyl ani hrnec. Někdo s ním mlátí o zem a za chvíli ho musí vyhodit - někomu vydrží celý život. Proto tvrdím, že nejlepší je vlastní zkušenost v kombinaci se zkušenostma jiných uživatelů samozřejmě v porovnání se základními informacemi o výrobku od výrobce. Teď nehovořím o technologických omezeních, ale pokud mám podobný způsob užívání, tak nevidím problém.

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Obrázek uživatele ozana

A ti výrobci, kteří dávají 8letou záruku také vycházejí ze špatných informací?!

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zaruka byva omezena kilometry treba u nejlevnejsiho Nissanu Leaf se jedna o 100 000 km, u drazsi varianty s 30kWh baterii o 160 000 km. Pokud kupujete auto na 30 00 km rocne, tak vas vetsinou drive zarazi ujete kilometry nez vek baterii. Zaruka navic byva u ruznych vyrobcu ruzne definovana, obvykle kryje selhani nebo ztratu kapacity o 20 - 30 %. Vzhledem k tomu, ze optimisticke kalkulace casto vychazeji z +- maximalniho dojezdu, tak i 20% ztrata muze byt problem.

Obrázek uživatele ozana

Mají to dobře spočítané, pokud spadnete o těch 20% ještě v záruce jste smolař.

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

jasně, všichni výrobci mají své záruční podmínky, které musíte splnit, aby se reklamace uznala. Tzn nevím jaký výrobek by si člověk měl koupit, aby neriskoval tu uvedenou smůlu...

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Obrázek uživatele Josef

Jojo, vlastní zkušenost je skutečně nejhorší. Proč bych to měl dělat vyzkoušenou vlastní cestou, když vím že mi to nemůže průměrně fungovat, že jo? ;) :D :D

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jenze, je vase cesta srovnatelna s obecnim automobilem? Vy auto nejak pouzivate. Bude ho kazda obec pouzivat stejne? Vy auto nejak garazujete/parkujete. Bude ho kazda obec garazovat stejne? Vy auto nejak dobijite. Bude ho kazda obec dobijet stejne? Vyrobni tolerance jsou nulove? Kvalita materialu je 100% stejna? Bude tedy baterie v jinem aute uplne stejna?

Osobne jsem vlastnil nebo vlastnim nekolik vyrobku, ktere mely byt spolehlive a selhaly nebo naopak, to se stava. Nikdy se vam nestalo, ze neco selze v zaruce a 2. kus funguje mnoho let?

když chcete záruku, tak Nissan nabízí Leaf s 30kWh výbavou Visia s 8-mi letou zárukou/160k Km. Cena 790k s daní, či 653 bez daně. o 50k víc je zvýšený dojezd i záruka

Obrázek uživatele Josef

Teď mluvíte o něčem jiném. Je jasné, že nemohu použít vlastní zkušenosti pro ostatní, protože to mohou být idioti a zařízení prostě rozbít. To se stává. Častěji, než si člověk myslí. Ale podle mých zkušeností s bateriemi v i3 jsou tyto dimenzované natolik dobře (hlavně díky teplotnímu managementu, kdy v zimě jsou vyhřívané a v létě chlazené), že je ověřeno i v teplých krajinách, že v podstatě nedegradují. Pokud máte po 160000 km degradaci ve výši 4 %, je to zanedbatelné.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jenze k tomu idiotskemu chovani nabadaji prodejci elektromobilu, kdyz tlaci kalkulace na hranici maximalniho dojezdu, pokud budu baterii pravidelne plne dobijet a temer uplne vybijet, tak jeji zivotnost pravdepodobne nebude nejlepsi.
Druha vec je, ze z osobni zkusenosti sice muzete ziskat predstavu o degradaci baterie pri urcitem rezimu pouzivani, ale je to zkusenost pouze s jednou baterii, 2. kterou si poridite nemusi byt uplne stejna, na to narazely moje dotazy na nulove tolerance a 100% jakost vyroby.

Teplotni management u i3 je urcite dobra vec, ale pokud se stale bavime o ekonomickem souboji maly automobil vs EV, tak se bojim, ze priplatek cca 200 tisic proti Leafu se realne nemusi nikdy vratit.

Obrázek uživatele Josef

No máte pravdu, že i3 používá články od Samsungu, které jsou extrémně odolné. Mnohem odolnější než třeba ty, co používá Tesla. Ale také vychází dráž a mají podstatně horší objemovou hustotu.

Obrázek uživatele Josef

V našem podnebí by měly baterie v klidu vydržet.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zamyslete se, ja vim, ze to boli.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Presne, to me napadlo hned kdyz jsem to precetl.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.