Soutěž o létající auto

Jan Horčík - 08 Srpen 2007

Létající auto PAL-V

NASA, americký Úřad pro letectví a kosmonautiku, sponzoruje dvěma miliony dolarů soutěž o nejlepší létající auto (PAV).
NASA předpokládá, že v budoucnosti bude až 50% osobní dopravy zajišťováno právě osobními létajícími stroji. Budou rychlé, bezpečné, výkonné, šetrné k životnímu prostředí a levné. A právě o zkonstruování takového PAV jde i v nové soutěži. Například už v roce 2009 se očekává dostupnost holandského létajícího automobilu PAL-V (Personal Air and Land Vehicle). Jedná se o luxusní trojkolku, které je schopná také létání, jako palivo slouží biodiesel. Podrobnější informace o PAL-V přineseme v nejbližších dnech.

Létající auto

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zajimavej odkaz naleznete zde: http://www.labicheaerospace.com/

Obrázek uživatele Jan Horčík

diky za tip!

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Podle vrtule vzadu a sklopeném hlavním rotoru bych to tipoval na vírník. Takže s tou spotřebou energie by to nemuselo být až tak špatné. Ale stejně to bude nesrovnatelně větší 'žrout' energie než jakékoliv velikostně srovnatelné vozidlo pohybující se po zemi.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je utopie. Spočtěte si, kolik energie se bude muset vynaložit, abyste udržel takovýto krám (vážící min. několik set kg) ve vzduchu. Křídla to nebude mít skoro žádný (pak by to nebylo skladné), takže tam bude muset být něco jako rotor (a ten bude hodně žrát - viz vrtulníky) nebo to bude muset lítat extrémně rychle, aby se vyvinul potřebný vztlak na pidikřídlech (a budete živit motor, který dokáže vyvinout vysokou rychlost).
V druhém případě si nedokážu představit, že by při tak vysokých rychlostech (stovky kmh) to zvládla uřídit klasická řidičská populace. Stačí co se nadělá bordelu na silnicích, dát jim ještě vzduch a rychlost, to by byl masakr.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pochybuju, ze by rotor byl pohanen, spis pujde o virnik, nez vrtulnik. A virnik je provozne ekonomictejsi, nez vrtulnik.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To by mě zajímalo, jak se na tohleto bude dělat řidičák?

Obrázek uživatele Jan Horčík

v nejbližší době chystáme o létajícím autě podrobnější článek, ve kterém tyto a další informace naleznete.

---

šéfredaktor Hybrid.cz


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol