Nizozemsko inspiruje nápaditým využíváním obnovitelných zdrojů

redakce - 22 Květen 2017

Firmy a obce mohou posílit energetickou soběstačnost využíváním vlastních projektů obnovitelných zdrojů. Příkladem je pivovar Heineken, který k výrobě piva využívá solární energii a omezuje spotřebu vody.auto Nizozemsko Rotterdam přístav

Nizozemský Rotterdam patří mezi největší evrospké přístavy
foto: 3093504, licence public domain

Nizozemské Sluneční město, ve kterém žije 10 000 obyvatel, je zase soběstačné díky speciálně navrženým domům a využívání slunce a větru. O těchto případech dobré praxe se mluvilo na konferenci Chytrá energie pro podnikání a města.

Holandsko patří mezi evropské země, které zaujaly velmi odpovědný postoj k řešení klimatických změn. Mezi priority patří energetické úspory v průmyslu a stavebnictví, využívání solární a větrné energie a zpracování biomasy.

„Nizozemí dlouhodobě pracuje na vývoji spolehlivých a dostupných energetických řešení, která budou směřovat ke snížení závislosti na fosilních palivech na minimum,“ říká velvyslanec Nizozemí v České republice, Eduard W. V. M. Hoeks.

Velvyslanectví Nizozemského království v ČR ve středu 17. 5. spolu s Aliancí pro energetickou soběstačnost, Úřadem vlády a think-tankem Glopolis uspořádalo konferenci Chytrá energie pro podnikání a města, kde představilo úspěšné holandské projekty doplněné o zajímavá česká řešení v podobě energie pro automobilku Škoda a chytrých řešeních ve městě Brně.

Pivovar Heineken vaří pivo v Singapuru na solární energii, díky fotovoltaickým panelům na pivovaru. V Rakousku využívá energii z bioplynové stanice, kde zpracovává odpad z výroby piva. V české republice se firma snaží o snížení spotřeby vody a využívání lokálních surovin.

„Všichni bychom se měli zapojit do snahy snížit emise oxidu uhličitého a omezit globální oteplování. Heineken se tomuto tématu věnuje svým programem Brewing a Better World. Využívání obnovitelných zdrojů dává smysl z hlediska ochrany životního prostředí, ale i z pohledu efektivity podnikání,“ říká Jan-Willem Vosmeer, manažer Udržitelného rozvoje ve společnosti Heineken.

Dalším příkladem dobré praxe z Nizozemí, o kterém se mluvilo na středeční konferenci, je Sluneční město pro 10 000 obyvatel, které přijel představit jeho architekt, Ashok Bhalotra. Jde o energeticky soběstačné sídlo, které využívá solární a větrnou energii a přírodní systém čistění vody. Domy jsou zároveň navrženy tak, aby spotřeba jejich energie byla co nejnižší. Město chce dosáhnout takzvané uhlíkové neutrality, tedy nulové uhlíkové stopy.

Nizozemské příklady zelených řešení na konferenci doplila prezentace společnosti ŠKO-ENERGO, která zajišťuje dodávky energii pro automobilku Škoda. Její výkonný ředitel Jaromír Vorel uvedl, že se automobilka bude soustředit na nahrazení uhlí, který by mělo být nahrazeno do roku 2035 biomasou.

Ta již nyní pokrývá 30 procent potřebného paliva. Náměstek brněnského primátora Martin Ander doplnil jihomoravský pohled na rozvoj šetrné energetiky ve městech. Brno například díky projektům energetické renovace budov šetří ročně 23 milionů na provozních nákladech.

"Ekonomové z prestižního Bruegelova institutu loni propočítávali, které evropské země mají hodně patentů v nové energetice. Česko je na chvostu ve čtyřech ze čtyř hlavních odvětví," řekl Vojtěch Kotecký z institutu Glopolis.

"Přitom jako země se silnou průmyslovou tradicí a prvotřídními inženýry bychom mohli a měli být vepředu. Stát musí našim podnikům vytvořit slušné, stabilní a předvídatelné podmínky, aby měly chuť se pustit do inovací,“ dodal.

„Vzájemná inspirace mezi progresivními přístupy, výměna zkušeností i sdílení vizí, která proběhla na konferenci Chytrá energie pro podnikání a města, může pomoci při hledání nejvýhodnějších řešení na cestě k nízkouhlíkové ekonomice. Jako klíčový společný jmenovatel dalšího rozvoje obnovitelných zdrojů v rámci nizozemských i českých projektů vyplynula důležitost přizvání veřejnosti od samého počátku přípravy nových projektů šetrné energetiky,“ shrnuje závěry konference Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost, která ji spolupořádala.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Anonym123

inžinieri - za socíka v podniku, ktorý sa odčlenil od plzenskej škodovky a bol presunutý na východ (trenčín) mali vypracovaný (prevzatý z predvojnovej RČS) systém náboru pracovníkov. vysokoškolákov sledovali, s vybranými urobili pohovor a z tretieho, resp. štvrtého ročníka im vybavili prestup do/na špecializované vš. tam sa zo všeobecného stal špecializovaný odborník ... dnes sa "špecializuje" vš hádam ešte pred nástupom na školu, čo znamená, že vie všetko o hovne a hovno o všetkom.
tak sa stane, že ostane pri spaľovaní, akurát vymení uhlie za biomasu. je otázka, či vie čo biomasa je a ako sa získa.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

kdysi podnebí na Zemi odpovídalo tomu, které dnes vládne na Venuši. Pak se ale uhlík začal z atmosféry ukládat. On se zpočátku ukládal i kyslík do rzi, ale to není podstatné. Jen ten uhlík vykopejme, navažme jej spálením na zbytek kyslíku v atmosféře no a budeme se mít dobře - bude tu teplo, aspoň nezmrzneme.
Tak tak je to s tou historií, jednou dobře a jednou ještě lépe ;-)

Uhlí je taky biomasa, akorát víc uleželá.

Obrázek uživatele Anonym123

jasné, uhľovodík ako uhľovodík.
narážam na kotle spaľujúce pevné palivá - iba tie na pelety spália "drevo" i "trávu". inak sú prísne špecializované.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

"....že se automobilka bude soustředit na nahrazení uhlí...."
hezky česky řečeno
staromilci by blekotali "automobilka se soustředí na nahrazení uhlí...."
a nikdo by jim nerozuměl......


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?