Hypertruck ERX: elektrický tahač s rozšiřovačem dojezdu na CNG

Tahače jsou další metou elektromobility. už se chystá do výroby a začínají se objevovat i další alternativy.

Hypertruck ERX je vlastně sériový hybrid, podobně jako třeba BMW i3 REx. Logistická společnost Agility už si údajně předobjednala 1000 trucků s pohonem ERX.
foto: Hyliion

Zatímco americká Nikola s velkou slávou vstoupila na burzu, ale za celé roky prakticky nic neukázala, jiná americká společnost Hyliion se už dlouho věnuje elektrifikaci nákladních aut.

Aktuálně Hyliion představil novou přestavbu nazvanou „Hypertruck Electric Range Extender“. Jde o tahač třídy 8 s hmotností přes 15 tun. Je poháněn elektromotorem, kterému vypomáhá range extender na stlačený zemní plyn ().

Na jedno naplnění nádrží ujede až 1609 km, z toho pouze 40 km čistě na elektřinu z baterií. Hyliion si spočítali, že během sedmi let se takový tahač co se provozních nákladů týká vyplatí víc, než srovnatelný diesel, elektrotahač nebo vodíkový tahač (tam je to asi bez diskuse).

Přesné technické specifikace tahače Hypertruck ERX nejsou zatím zveřejněny. Elektromotor a další komponenty údajně dodává výrobce Dana. Právě s touto firmou pak Hyliion spolupracuje na rozjetí průmyslové výroby svého elektropohonu pro tahače.

Stlačený zemní plyn začíná být i díky takovýmto projektům v jako palivo zejména pro nákladní dopravní prostředky stále více oblíbený. První předváděcí stroje mají být zákazníkům dodány příští rok. Výroba ve vyšších počtech má začít v roce 2022.

41 Comments on “Hypertruck ERX: elektrický tahač s rozšiřovačem dojezdu na CNG”

    1. Dobré by to bylo, taky by se mi to líbilo. Rozhodně z
      Dobré by to bylo, taky by se mi to líbilo. Rozhodně z hlediska obnovitelnosti spotřebovávané energie je to zajímavá cesta, protože elektřinu i zemní plyn (CNG) už dnes dokážeme v ČR vyrobit obnovitelnými zdroji. Jestli je to správná a průchodná cesta i trhem aut se dodnes neví.

        1. mno já nevim jak ty, ale z naší kuchyně se valí každý
          mno já nevim jak ty, ale z naší kuchyně se valí každý týden kbelík čehosi na kompost a to máme zbytků docela málo. Taky tráva či chlévská mrva, atd. lze zužitkovat v bioreaktoru.

          Do budoucna vidim jako energeticky optimální kombinaci lokálních zdrojů energie (fotovoltaik a větru přes přečerpávání vody po lokální kogenerační zdroje el. energie a tepla) a bioplynky do této strategie rozhodně dobře zapadají. Jde jen o to čím je krmíš. Vedle malého bioreaktoru

          https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/rapotin-prvni-stanice-vyroba-biometanu-cisteni-bioplynu-odpad.A191025_510313_olomouc-zpravy_stk

          může být zálohou třeba i ten na dřevní odpad

          https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/palivo-drevo-drevni-stepka-diesel-ropa.A190523_163219_automoto_fdv

          nebo dřevní plyn a jiné podobné technologie. Když se chce tak to šetrněji možná i půjde.

          1. No nevím jak ty, ale mrva atd. se zaorává do pole, aby
            No nevím jak ty, ale mrva atd. se zaorává do pole, aby dostala živiny, byla provzdušněná a udežela vláhu.
            Takže psát, že mrvu dát do reaktoru může jenom někdo kdo o zemědělčení sylšel jenom od někoho, kdo to zase někde slyšel.

            Ale můžeš říci co je důležitější, zda udržení vody a vracení živin NEBO prohnat to reaktorem a následně spálit 😉

            Bioplynky jsou krásnou ukázkou, kde za nálepkou „ekologie“ je v reálu pludrování orné půdy.

            Dřevní plyn? Takže to co zůstavalo v lese, aby se navrátilo půdě se teď „přemění na plyn“, takže další plundrování, tentokrát lesních půd 😀

            Chlape, kromě toho, že jsi o tom četl, co víš o zemědělství a lesnictví, že prosazuješ to nejhorší co můžeš půdě dělat?

            1. Hned na uvod chci rict, z ejsm eodpurce bioplynek tak, jak
              Hned na uvod chci rict, z ejsm eodpurce bioplynek tak, jak jsou nejvice pouzivany – cilene s epro ne pestuje. Ale moc se mi libi zpusob, ktery zvolil EV-Honzou odkazovany Rapotin. Co mate Vy proti takove bioplynce?

              Koukam, ze recma jste odbornik na lesnictvi a zemedelstvi. Pokud ano, pak mi tedy vysvetlete, co je soucasti organickeho materialu v bioplynkach? Opravdu tam nedavaji mrvu? No a ten organicky material v te bioplynce zmizi, nebo se z nej stane digestat, ktery je pro pudu stejne prospesny jako ta mrva> Takze pude je jedno, zda se ta mrva prozene bioplynkou ci nikoliv, jen v prvnim pripade plyny neuniknou do atmosfery, ale jsou vyuzity?

              To same se stepkou. Kdyz drevni hmotu fermentaci premenite na plyn, tak ta drevni hmota dle Vas zmizi a uz nelze navratit do zeme? 🙂 Nechtel byste svuj text trosku poupravit? 🙂

              Jen podotykam, kdyz byste chtel mit narazku na mou nezpusobilost, jsem syn soukromeho zemedelce, ktery mu spoustu let pacholcil. V bioplynce (ale te spatne) jsem byl na dni otevrenych dveri, kde vysvetlovali pomerove slozeni vstupni organicke hmoty. Navic kamarad dela v druzstve, kde bioplynku maji a docela casto jezdi s digestatem po poli a loukach.

              1. Ale copak jsem jestě? 😀
                Píšete “ Opravdu tam nedavaji

                Ale copak jsem jestě? 😀

                Píšete “ Opravdu tam nedavaji mrvu?“, ale co se naučit Pavlíku číst? Já píšu „MERVA PATŘÍ ZAORAT“, protože se tím vrací živiny, načechrá půda=udrží více vody 😀

                Zmizí? Já napsal, že zmizí? To píšeš bobane pouze ty, takže dokazuješ pouze lživost svého tvrzení, takže souhlasím, napsal jsi lež 😉
                A k tomu jeslti je to jedno, takže to co vstoupí a vystoupi je 100procentně stejné, nebo výrobou metanu se vyčerpají docela dost látky co v mrvě jsou? Takže vlastně zaoráš vyčerpanou hmotu a biješ se v prsa jak hnojíš a ještě jsi schopen napsat, že to je ta samá hmota co jsi dovezl do bioplynky, na to stačí i chemie ze základky, abys věděl, že jsi nspsal hooodně velkou blbost 😀

                Tak když se pokácel strom, tak se nechávali větve atd. v lese, aby se vrátilo zemi alespon neco, ty navrhuješ odvést úplně vše, takže navrhuješ vysávání lesní půdy, jinak řečeno za 30 let po tvém návrhu budeme hnojit chemicky lesní půdu, protože bude vyčerpaná 😀 To je ekologie?

                Já podotýkám, že jsi mi podsunul co jsem nenapsal a navíc jsi schopen tvrdit, že to co dáš do bioplynky je to samé co sní pak vyjde 😀 To chce už hodně sebevědomí a hodně velkou ztrátu paměti učiva záklkadní školy 😀

                P.S. odborník? „Lna vše nám treba specialistov“, protože co nmě učil děda sedlák je prostě nahovno, musí to být odborně podloženo „specialistom“ a je úplně jedno, že to co Pavlík napíše odporuje zachování hmoty, protože když dostanu plyn, tak stejnak na vystupu je ta samá hmota, takže takové perpetum mobile pdle pavlíka 😀

                1. Psal jste: „Takže psát, že mrvu dát do reaktoru může
                  Psal jste: „Takže psát, že mrvu dát do reaktoru může jenom někdo kdo o zemědělčení sylšel jenom od někoho, kdo to zase někde slyšel.“
                  Dokazete mi tedy vysvetlit, proc ji tam zemedelske podniky davaji? Ony o zemedelceni jen slysely od nekoho, kdo o tom slysel? Takze ma otazka, zda tam opravdu mrvu nedavaji, byla naprosto na miste!

                  Dale jste napsal: „Ale můžeš říci co je důležitější, zda udržení vody a vracení živin NEBO prohnat to reaktorem a následně spálit ;)“ z toho plyne, ze pro prohnani mrvy reaktorem se vse spali a nic nezbyde. Nikde zminka o zbylem digestatu, ktery slouzi jako hnojivo. Tak jakospickovy odbornik na zemedelstvi a lesnictvi nam rad napisete, o co prisla pri fermentaci ta mrva, ze uz neni tak kvalitni pro zaorani a pak zeme tak neudrzi vodu. Chemi ze zakladky mi rika, ze vysledkem fermentace je CH4 + CO2. A jestli me znalosti o zemedelstvi jsou dostatecne, ani jedna z tech latek neni dulezita jako pudni zivina. Ani jedna z tech latek nezlepsuje vodni absorpci pudy. Ale rad se Vami necham poucit, kdyz tu ostatni urazite, pak to jiste znate skvele!

                  Kdyz se kaci les, tak se vetve bud odvazi, pali nebo vyjimecne stepkuji. Pokud by nekdo nechal v mem lese po vykaceni na zemi vetve, tak bych jej donutil stav napravit. Ale klidne mi vysvetlete, jak byste zasadil novy les, pokud byste na miste puvodniho mel rozhazene vetve. Vite, co zbyde po drevni stepce, ze ktere se uvolni plyn? Uz se dle Vas neda pouzit ke hnojeni? O chemickem hnojeni pisete jen Vy ne ja!

                  Takze ted mi dejte odkaz na silaby ZS, kde se uvadi, ze hodnota digestatu pro hnojeni je zhorsena vuci vstupnim surovinam fermentace, kdyz tvrdite, ze je to ucivo ZS. Jo a nepodsouvam Vam neco, co jste nenapsal, citoval jsem Vas.

                  Deda sedlak Vas ucil o bioplynkach? On nejakou ma? Vas deda sedlak ucil, ja jsem zemedelcil 13 let. A v lese jsem uz taky vytezil par kubiku. Kdyz vytezite plyn, ktery rostliny ziskaji z atmosfery, pak na vystupu je hmota se stejnymi vlastnostmi pro hnojeni. To jsme psal, Nebo me citujte, kde jsme psal, ze se jedna o to same. Nemyslite nahodou toto „No a ten organicky material v te bioplynce zmizi, nebo se z nej stane digestat, ktery je pro pudu stejne prospesny jako ta mrva>“?

                  Silne Vam doporucuji udavat fakta bez doplnku urazejici druhe nebo snizovani jejich znalosti. Pak by se s Vami dalo i diskutovat a rozhovor by se netocil jen kolem osocovani.

                2. Tak když rád pllkáte, protože víte, jsem si dal prácu a
                  Tak když rád pllkáte, protože víte, jsem si dal prácu a třebas o tom „klestí co by jste raděj z lesa vytěžil taky“

                  http://www.lesprace.cz/casopis-lesnicka-prace-archiv/rocnik-86-2007/lesnicka-prace-c-03-07/zpracovani-tezebnich-zbytku-v-praxi

                  část, kde zminují dopad na látky v půde 😀

                  Takže sám pouze říkáte „takto je a ne jinak a kdo tvrdi opak musi dokazova“ 😀
                  Chlape TY KDYŽ TVRDÍŠ musíš dokazovat, já teda udělal vtřícný krok a hledal a bohužel pro tebe našel, že píšeš bludy a potvrdil si, že co mě učil děda platí, a ty kášeš pohádky co ničí přírodu, ale máš drzoast místo aby jsi použil google a ověřil si svoje „myslím=hovno vím“, tak je předkládáš lidem jako fakta, přitom se ukazuje, že tvoje faktga jsou pouze řeči ježka v kleci…

                  Ale prosím ty bioplinky, když nwco vložím a ty tvrdíš, že na konci vyjde to samé, fakt bych chtěl vysvětlení, z čeho pak vznikne oenn metan, když co vložíš to samé vyjde 😀
                  Zákon zachování hmoty, prosím, proč neplatí u tvé bioplynky 😀

                  Takže zákon zachování hmoty nevysvětlíš, já tio dodal i to olese a kvalitě půdy, takže si fakt myslím, žře sesš tlachal co „myslí=hovno ví“ 😉

                3. Jeste jste mi neodpovedel, co vidite spatneho na bioplynce,
                  Jeste jste mi neodpovedel, co vidite spatneho na bioplynce, jaka je v Rapotine. 🙂

                  Diky za odkaz, zbezne jsem jej procetl a nasel tam tuto vetu: “ Existující „ekologické dogma“ tedy argumentace, že množství hmoty odebrané při zpracování větví těžených stromů významně negativně ovlivňuje kvalitu lesní půdy, je třeba odmítnout jako velmi zjednodušené tvrzení“. Dale se tam tvrdi, parezy maji asi 15 % hmoty – ty zustavaji na miste, vetve kolem 20 % hmoty a ve vetsine zemi se energeticky zpracovavaji. Takze Vami odkazovany clanek tvrdi, z ejste nazorova rarita a posporuje energeticke vyuzivani tezetbnich zbytku.

                  Vy jste zacal s tim, ze kejdu do biplynek by davali jen ti, co o zemedelstvi slyseli od nekoho, kdo o nem taky jen slysel, pritom praxe je takova, ze se tam dava.

                  Vas deda ma biplynku?

                  Mimochodem, ted mi kolega tvrdil, ze se bavil s lesnikem a ten rikal, ze je povinnost odvezt z vytezeneho lesa veskere vetve az na 15ti metrovy krajni pas lesa. Toto jsme teda neoveroval.

                  Muzete mi, prosim!!! citovat, kde jsme napsal,z e z bioplynky vychazi to same, co se do ni dava? Ja se s Vami vsadim, ze to nedokazete, ze tak dobre oci nemate 🙂

                  Zakon o zachovani hmoty vysvetlovat nemusim, protoze jsem jej vubec nikde nepoprel 🙂 To jen Vy jste si neco vymyslel a tvrdite, ze jsem to nekde uvedl. 🙂 No a jeste k te kvalite, v lanku bylo uvedeno, ze je mnohem horsi obnovovat smrky na jejich neprrozenem miste, nez odvazet tezebni zbytky. No a ziviny lze dodat treba v popelu pri jejich spalovani. A my s EV-Honzou jsme ani spalovani tezebnich zbytku na mysli nemeli ale jejich vyuziti v procesu fermentace. Mimochodem, ani spalenim se nezbavite prvku jako je Ca a Mg, ktere nejvice trpi pri odvozu tezebnich zbytku.

                4. Pánové diskutéři, jsem rád, že mé příspěvky
                  Pánové diskutéři, jsem rád, že mé příspěvky rozpoutají zuřivé diskuze. Necítím se býti odborníkem rostlinářem ani živočichářem, ale přesto mám nějaké zkušenosti a s tím i související řadu otázek.

                  1) pěstovat kukuřici a jiné plodiny a jejich zbytky s plánovaným využitím zejména v energetice se mi příčí, ale někdy se to tak zkrátka dělá. Tyto by ale neměly být drtivou většinou obsahu, ale spíše sloužit ke stabilizaci či optimalizaci z důvodů technol. procesů ve fermentoru. Mnohdy to ale nedělají kvůli odpadu, ale na business. To se pak teplo pouští komínem a energetické plodiny jsou převažujícím zdrojem plynů. Takovou praxi bych rád trestal z důvodu mrhání.

                  2) nechat drobnou dřevní hmotu v lese je vhodné, ale v případě kůrovce ji dle zákona odstranit/spálit musíte. Proč tedy tento „biologicky“ nebezpečný odpad nevyužít energeticky?

                  3) Odpad z bioplinky (řečený digestát) obsahuje stále 70-80% půdě prospěšných látek a tedy půdě jednoznačně prospívá. Mrva ale zejména díky tříslovinám půdu také provzdušňuje, což digestát opravdu nedá. Mnohdy se ti méně prozíraví zemědělci zbaví ve velkém také slámy, kterou často odprodají dále k energetickému využití (Elektrárny na vysoce stlačené balíky slámy u nás najdete např. v Otíně u Jinřichova Hradce, nebo v areálu bývalých železáren u Kutné hory i jinde. Sláma se tam často dováží až z 90km okruhu na kamionech!) Zase je to jen dotacemi motivovaný kšeft.

                  Digestát, stejně jako popel i polorozložené rostlinné zbytky – jsou pro půdu vítaným a potřebným zdrojem živin. Zatím co popel nebo zbytky přitahují živočichy (žížaly, apod) a zadrží vodu, digestát jen dodá menší šást živin a půdu o trochu víc utuží.

                  V mnoha případech zdánlivě „sedlácky využitelné“ odpady zákon o odpadech nedovoluje uložit jinde než na skládkách. Je li odpadu jako šafránu, je to vítaný zdroj živin, je li ho ale moc (nevhodné dávkování), umí poškodit či udusit vše dosud živé. S „odpady“ je třeba odborně zacházet tak, aby mohly být víc prospěšné než škodit.

                  Naše rybízy a některé ovocné stromky mulčuji zaschlou trávou se slepičím trusem a v zimě přidávám dřevěný popel. Rybíz roste jako divý až se mi pod novými přírůstky lámou.

                5. Slepicaky jsou v normalnim stavu agresivni a mohou rostlinu
                  Slepicaky jsou v normalnim stavu agresivni a mohou rostlinu spalit, zkuste je š tydny rozkvasit 9zalit vodou a obcas promichat0, pak s tim muzete zalevat, idealni na rajcata, papriky a i jahody s tim udrzuji žtymrokem stale velke. Na jare pred kveteme a na podzim úpo sklizni pak zalevam ovocne stromy, rostou pred ocima. Vlastne davejte vsude, kde rostliny uvitaji dusik.

          2. Bioplynky na odpad ano, bioplynky na kukurici ne. Pestovani
            Bioplynky na odpad ano, bioplynky na kukurici ne. Pestovani biomasy na orne pude za ucelem vyroby bioplynu je velky omyl.
            Preoravani pudy uvolnuje CO2 a N2O, postriky a hnojeni likviduji pudni zivot a organickou hmotu v pude, ktera se rozpada opet na CO2. Puda se fyzicky rozpada na pisek a jilovite castice, mizi pudni zivot, ktery tvori drobtovitou strukturu. Puda nedokaze vsaknout vodu, eroze pudy u sirokoradkovych plodin (kukurice) je masivni.
            To vse, abychom vyrobili trochu metanu, ktery jeste musime zadotovat, aby byl konkurenceschopny.
            V tomto pripade je opravdu lepsi pouzit fosilni zemni plyn a nedrancovat pudu a krajinu, protoze tim delame vetsi zlo.

      1. Kuku chápeš, že LPG <> CNG…
        Nebo je to zase trapné,

        Kuku chápeš, že LPG <> CNG…

        Nebo je to zase trapné, přeci LPG je taky super, to že druhé chce CNG, to je jednom, že neví co chce, prostě já říkám, že LPG co nechceš si musíš koupit, prostě to co chceš ty mě nezajímá, musíš chtít co chcu já KUK 😀

        Ale spíše hádám na to vysírání, kdy si má dotyčné koupit co mu nutíš ty…

          1. Tak Pavlíku napsal jsi „LPG je lepší alternativa“? Ale jak
            Tak Pavlíku napsal jsi „LPG je lepší alternativa“? Ale jak to souvisí s tím, že někdo napíše „chtěl bych aby vyráběli CNG hybrid“? On je Pavlíku už rozhodnutý co chce…

            Kromě toho, že mu opisem píšeš „prosímtě, LPG je lepší, tak co zde píšeš že chceš CNG, prostě já říkám je lkepší LPG, tady máš odkaz a kupuj“ 😀

            Pak přijdeš ty, co jsem si dovolil napsat, že tento přístup je slabě řečeno vysírání a napíšeš, „co si dovoluješ napsat, že vysírá, já taky říkám že LPG je lepší“ 😀

            Chápeš, že zase opisem, ale tentokrát ty jedeš ve stylu „prostě nepiš o CNG je lepší LPG, protože to říkám a když si dovolíš napsat, že když se baví o CNG a někdo zatáhne LPG, že je to mimo, tak prostě vysíráš kazatele o LPG“ 😀

            Takže Pavlíku, LPG vs CNG, o tom nebyla řeč, takže místo abys napsal něco k poentě, tak troluješ taky, takže PAvlíku, taky vysíráš 😉 A představ si, nestydím se lidi jako ty naoplátku vysírat taky 😉 Když se dospělí baví o CNG, tak pokud se o CNG nechceš bavit, tak prostě co mlčet? To tě neučili nebo seš zvyklé příjít a začít mluvit o nečem jiným a považuješ to za slušný? A dodávám, slušně se člvoěk chová k tomu co je slušný, vysíračům se chovám vysíravě 😉

            1. Psal jsem pouze, ze Kuk napsal nejakou laternativu. Vase
              Psal jsem pouze, ze Kuk napsal nejakou laternativu. Vase komentare ve zminenem clanku byly daleko horsiho razu jak to, co napsal Kuk. Kde jsem, dl Vas, napsal, ze LPG je l;epsi alternativa?

              Kde pisu, ze LPG je lepsi a ze chci CNG?

              Kde jsme napsal,z e nemate psat o CNG, ze LPG je lepsi? Ja jen napsal, ze nemate psat o vysirani, kdyz sam delate daleko horsi. Vase poznamka, ze dotycny chtel CNG a ne LPG byla v proadku, zminka o vysirani byla spatna a na tu jsme reagoval. Nereagoval bych, pokud byste sam nedelal to same a nebyl tim padem v mych ocich pokrytec. Takze do okamziku narazky na vysirani byl Vas komentar OK, pak uz to bylo jen napadani a to rozhodne neni znamka dospelosti.

              1. přečti si co napsal pán a pak odpoved kuka, nekdo se ptal
                přečti si co napsal pán a pak odpoved kuka, nekdo se ptal na alternativu?

                Chápeš, že když napíšu „chtěl bych aby škodovka vyráběla víc CNG mdoelů aut“, že odpověd „kup ci LPG“ není odppověddí, ale ale vysíráním? Napsat alternativu je alibismus, protože se TEBA nikdo na alternativu neptal…

                Chápeš tu poentu „nikdo se tě neptal na alternativu“, takže vysíráš 😉

                1. Zajimave, predhodite mi neco, co jsem nerekl a ani si
                  Zajimave, predhodite mi neco, co jsem nerekl a ani si nemyslel, pak to vyvratite, ze jsem tim napsal blbost.
                  Vubec netusim, jak na neco takoveho reagovat, snad jen odkazat na ocniho 🙂

                  Takze znovu a snad lepe. Mne nevadila Vase reakce, ze dotycny chtel CNG ale LPG, ale ta reakce o vysirani. A to mi vadilo proto, ze sam pisete jeste horsi prispevky. Pokud byste byl cistejsi jak kristal, nemel bych problem, ale nesnasim pokrytectvi.

                  A jeste drobnost, jak muzete vedet, ze by uzivatele WilliamWallace nezajimala alternativa, Vy jste se ho ptal, jste jeho tiskovy mluvci, a nebo jen ta alternativa nezajima Vas? Je to stejne, jako byste stal za clovekem v obchode, ktery by chtel spekacky na opikani a prodavacka mu rekla, zemaji opikaci klobasy. A najednou byste ji rekl, ze vysira, kdyz dava alternativu. To delavate taky? 🙂

                2. Takže k poentě nic? Stále budeš měnit, co vlastně
                  Takže k poentě nic? Stále budeš měnit, co vlastně myslel tím, že chce koupit CNG hybrida, že se vlastně ptal co jiného může koupit 😀

                  Chlape, když ti řeknu „chtěl bych CNG hybrida“, hápeš, že se neptám „na LPG“?
                  Hápeš, že jinou nabídku, jak píšeš může dát obchodník, tedy když přijdu do prodejny škodfa-auto, ale podívej se do zrcadla a zeptej se „diskusní forum je prodejce aut, kde lze čekat jiný auto co nabídne“? NEBO ten člověk prostě konstatoval svůj pohled na to co chce, teoretizoval 😀

                  Ty máš fakt problém, že když se člověk baví o hruškách, že přijdeš a začneš mluvit o jablkách, že to fdakt není normální, teda pokud nejsi Shledon, ale i u něj si s podobnýcho chování dělají srandu, tedy, že není normální 😉

                3. Ma pointa byla naprosto jasna. Nepiste o vysirani, kdyz sam
                  Ma pointa byla naprosto jasna. Nepiste o vysirani, kdyz sam jste jeste horsi. Nic jineho jsem rict nechtela taky nerekl.

                  Osttani veci jste jen tvrdil, ze ja napsal. Ja mam problem, ze urazite. To, ze delate tiskoveho mluvciho nekomu, kdo Vas o to nepozadal, uz je drobnost 🙂

        1. V Itálii se loni prodalo 55 % všech CNG aut (+LUV) v
          V Itálii se loni prodalo 55 % všech CNG aut (+LUV) v Evropě. ČR je na tom v přepočtu na obyvatele podobně jak v počtu aut, tak čerpacích stanic, ale to je vše, ve všech ostatních státech jsou prodeje/čerpací stanice tak mizivé, že to ani nestojí za řeč. 82 % čerpacích stanic je v 5 státech (IT, DE, ČR, SE, NL). Loni se v Evropě prodalo všeho všudy necelých 70 tisíc CNG aut a prodeje rozhodně nejsou strmě rostoucí (v ČR dokonce třetím rokem po sobě klesající), pro porovnání BEV cca 360 tisíc, PHEV 200 tisíc.
          S tímto se opravdu nikdo nepustí do žádného vývoje složitého hybridního CNG pohonného systému, když pravděpodobně i současná auta jsou prodělečná z důvodu malých sérií a vyplatí se jedině po započtení ušetření na pokutách za emise.

    1. u trucku je to celkem logicke, tam kde vetsinove soukroma
      u trucku je to celkem logicke, tam kde vetsinove soukroma klientela Tesle spoustu veci odpusti, tak v korporatu by to Tesle nikdo neodpustil, takze i Semi se proste musi testovat abz to ne finale nebyl srot co najede par set tisic a pak je na odpis, firmy provozujici trucky ocekavaj od elektriky nejen snizeni nakladu na palivo, ale ze to vydrzi i velke najezdy, neni nic horsiho pro firmu kdys jim nekde na ceste klekne truck kvuli necemu co samy neopravej a musi se poslat nahradni truck

      v Tesle jsou si jiste vedomi ze firma ktera by s jejich truckem nebyla spokojena, tak priste proste nakoupi u konkurence a rozhodne si nemuzou dovolit i blbe „rcenze a reference“ od tech firem nekde na netu, tam kde to prave soukroma klientela odpusti, tam to firemni manazeri urcite neodpustej, protoze se nejede na pocity, ale ciste na TCO, neznam zadneho manazera nejake spedice kde by se ohlizel na jakykoliv jiny udaj nez TCO pri nakupu nakladniho vozoveho parku, i z toho duvodu ze je mu fuk co to je za truck, protoze on ho ridit nikdy nebude 🙂

        1. jak kde, ale spise dnes tahace asi vlastni firmy, maloktery
          jak kde, ale spise dnes tahace asi vlastni firmy, maloktery ridic by si jen tak mohl dovolit poridit tahac za 2-4 miliony, novacci vesmes ani nahodou pokud zaroven nejsou z „bohatsi“ rodiny, my treba vlastnime vsechny tahace co pro nas jezdi

          vesmes by se nam asi ani nevyplatilo najimat si auto s ridicem, nemohly by jsem mu garantovat servis a on nam zase to, ze naklad doruci tak jak potrebujeme, vsechny tahace mame i online, a nedovedu si predstavit ze bysme u pripadneho pronajmu resili prave napojeni na online ciziho tahace

          pronajem s ridicem se vyplaci jen nekde a spise u mensich aut, treba u dodavek to asi bude jina a je dost pravdepodobne ze tam ty dodavky budou mimo majetky firem, alespon z casti

          1. hm, z tv, kde bežal seriál o práci vodiča ťahača za
            hm, z tv, kde bežal seriál o práci vodiča ťahača za polárnum kruhom tí ľudia ťahače vlastnili, úpravy pre nízke teploty si platili a makali pri tom aj oni osobne, potom v reále si „súťažili“ jazdy pre rôznych zákazníkov (zaujalo ma vyvážanie fekálií za hranice chránenej oblasti do čističky) …
            a niektorí čo to nezvládali odchádzali „do tepla“ a vraveli akú stratu si vyrobili.

            1. tak urcite bude spousta soukromych vlastniku tahacu, jen jim
              tak urcite bude spousta soukromych vlastniku tahacu, jen jim asi stezi nekdo da zakazky bezne spedice, na nejake lokalni specializovane zakazky ktere bezna spedice neumi zajistit to asi smysl mit bude

              a verim ze kdysi tak opravdu mohlo fungovat hodne kamionaku ze meli i vlastni tahac, v dnesnim PR svete to asi ale bude hodne slozite se nejak uzivit s vlastnim tahacem a nemit k tomu cele zazemi firmy ktera se stara o to okolo

                1. tak to si nemyslim, tohle proste bude jen tim ze v dane
                  tak to si nemyslim, tohle proste bude jen tim ze v dane oblasti treba neni nikdo kdo by v tom videl perspektivu a tak tam proste neni firma ale jednotlivci kteri to tam utahnou sami

                  a jak sam pises, nekteri odtama odchazi s neporizenou a jeste treba ztratou

                  pokud o tom ale davaji porad v TV, tak ver ze ty lidi na tom vydelavaj a to hodne, to je bezna licence vsech tech serialu co jsou z USA nebo Australie, aneb tocime o nasem malem businessu a kasirujeme mnohem vic nez kolik vydelava ten business samotnej 🙂 to jsou vsechny ty zastavarny, koje, vrakace, dilny a kdo vi jaky dalsi podobny serialy 🙂

  1. text si tam jenak hazi klacky pod nohy, neb tak jako je v
    text si tam jenak hazi klacky pod nohy, neb tak jako je v „stál v nedohlednu“ Tesla Semi, uplne stejne je „stál v nedohlednu“ i tento Hypertruck ERX, neb seriova vyroba za temer 2 roky, vlastne za zrejme kratsi dobu cekani se pravdepodobne rozjede i vyroba Tesla Semi, ma snad pole poslednich prohlaseni zacit koncem letosniho roku a zacatkem pristiho roku, nebo ne?

    vzdyt i predvadecky Hypertruck ERX maj bejt podle textu dodane az pristi rok, tedy ted maj mozna par prototypu na interni testovani, ale spise jen jeden tento kus na fotce ktery ani nemusi bejt funkcni technicky tak jak to prezentuji

Napsat komentář