Britské emise dosáhly rekordního minima

Emise skleníkových plynů a dalších ovzduší znečišťujících látek poklesly ve Velké Británii v loňském o 6 %. Taková informace ale vlastně jen prošumí čtenáři hlavou, a nezanechá na něm žádný hlubší dopad.

Královna Viktorie už plynovou masku potřebovat nebude.
foto: Greenpeace

Dokud si neuvědomí, že podobně nízké emise pamatovali Britové naposled za dob panování královny Viktorie. Jak referuje žurnál TreeHugger, zpráva o snížení emisí o šest procent je ve skutečnosti naprosto fantastická.

Celoroční vyčíslení britských emisí na 381 milionů tun se rovná časům, kdy sice již byl vynález motorového automobilu známou věcí, ale silnice pořád ještě plnily vozy tažené koňmi. Co je za tento mimořádný pokles odpovědné?

Především velmi výrazný úbytek ve spotřebě uhlí. Jak uvádí například britská organizace Carbon Brief, loni se ho spotřebovalo oproti běžnému ročnímu (očekávanému) průměru o 52 % méně.

Výrazný pokles v emisích nastal i navzdory tomu, že nepatrně narostla spotřeba ropy (o 1,6 %) a zemního plynu (o 12,5 %). Otázka, kterou si nyní kladou i odborníci zní:

„Jak výrazný by asi byl pokles emisí, pokud by se počítalo i s propadem těchto dvou dalších fosilních zdrojů?“ Pravdou je, že propadu zájmu o uhlí nahrála i celospolečenská situace. Předně, uhlí na ceně stoupá, protože není žádané. S jeho používáním se pojí stále více omezení a regulí, včetně vyššího zdanění.

A právě tyto jednotlivé tlaky se projevily tím, že se investoři houfně od britského uhlí odvrátili, a dali raději přednost levnějším, dostupnějším nebo ekologičtějším variantám k získání energie.

„A tento obrat je skutečně mnohem rychlejší, než by kdokoli z nás předpokládal,“ doplňují analytici z neziskovky World Resources Institute. „Zdá se, že existuje něco jako bod zlomu, při jehož dosažení se situace vůči spotřebě uhlí zcela obrací.“

8 Comments on “Britské emise dosáhly rekordního minima”

  1. Tak hlavně Británie po 200 letech intenzivního spalování
    Tak hlavně Británie po 200 letech intenzivního spalování veškeré své uhlí už dočerpala, proto taky start plánování ideologie globálního oteplování a obchodování s CO2 certifikáty spustili a financovali nejvyšší kruhy z Londýna.

  2. Zajímal by mne názor těch co stáli fronty na kotlíkové
    Zajímal by mne názor těch co stáli fronty na kotlíkové dotace 😉 Až bude na pořadu další díl seriálu podporovaných výměn topení „topte přímotopem“, „topte plynem“ a nyní topte uhlím, uvědomí si ovčan nápadnou souvislost s trilogií Brežněv, Andropov, Černěnko a co následovalo?

    1. Přece Gorbačov a Krásný den! 🙂
      Znáte přeci ten vtip,

      Přece Gorbačov a Krásný den! 🙂

      Znáte přeci ten vtip, jak se Pepíček ptá soudružky učitelky, zda je dnes krásný den? Je Pepíčku, říká učitelka, a proč se ptáš? Pepíček bezelstně: Tatínek říkal, že jednoho krásného dne, půjdou všichni Rusáci dopudele.

      1. To je jinak, Pepíček kouká z okna a říká „dneska by to
        To je jinak, Pepíček kouká z okna a říká „dneska by to šlo“. A když už to dělá asi měsíc, tak se ho soužka učitelka zeptá Pepíčku co by dneska šlo? Ále táta říkal jednoho krásnýho dne pověsíme všechny komunisty 😀

    2. Něco se děje, něco se chystá
      Říkal mi jeden z vyššího

      Něco se děje, něco se chystá
      Říkal mi jeden z vyššího místa
      Hnuly se ledy, jaro se blíží
      A to mě trápí, a to mě tíží

      Bude to hana, anebo sláva?
      Shora či zdola, zleva či zprava?
      Přijde to zítra, nebo už dneska?
      Mám napsat stížnost, anebo tleskat?

      Kdo chodí pozdě, nechytá rita
      Kdo zas moc brzy, může to schytat
      Jak se v tom vyznat, kde nalézt síly?
      Jistoty včerejška, kde jste se skryly?

      NOHAVICA Jaromír, Perestrojka, youtube. com/watch?v=pVUu01TdFsM

Napsat komentář