Zelená energie pomůže konkurenceschopnosti Česka

Dnes se očekává finální rozhodnutí vlády o podobě Národního klimaticko-energetického plánu (NKEP) a dalších strategií, které určí podobu české energetiky. Svaz moderní energetiky spolu s dalšími asociacemi považuje za klíčové, zda se podaří naplnit cíle v oblasti navyšování podílu obnovitelných zdrojů energie. Větrná a solární elektřina patří mezi řešení, která podporují českou energetickou bezpečnost a jsou základem k zajištění konkurenceschopnosti tuzemské ekonomiky.

Původně navržený plán obsahuje cíl pro zvýšení podílů obnovitelných zdrojů energie na hrubé spotřebě energie na 30 %. Česká republika by podle doporučení komise měla být ambicióznější a navýšit cíle NKEP v oblasti nových zdrojů bezemisní energie do roku 2030 z 30 % na 33 %. Ve hře je také scénář, který má zajistit růst na 32 % do konce dekády.

Svaz moderní energetiky, Aliance pro bezemisní budoucnost a Solární asociace podporují strategii s vyšší závazkem zelené energie. NKEP s podílem 32 % by vedl k výstavbě 10,5 GW solárních a 1,4 GW větrných elektráren. Díky dostupným finančním mechanismům je proveditelné dokonce i navýšení o 15 GW solárních a 2 GW větrných elektráren během tohoto desetiletí.

“Více bezemisní energie z obnovitelných zdrojů přinese Česku nezávislost na dovozu fosilních paliv, levnou energii pro dekarbonizaci ekonomiky i výhodná řešení pro energetickou soběstačnost domácností. Výstavbu velkých solárních elektráren lze podpořit pomocí rozdílových smluv soutěžených v aukcích tak, aby měl stát jasnou kontrolu nad ročními přírůstky a současně spotřebitelé mohli těžit ze zvyšujícího se objemu levné zelené elektřiny. Je také třeba přijmout opatřeních, která zkrátí lhůty pro povolování nových solárních a větrných elektráren. Bez nich  reálně hrozí, že Česko bude mít dražší energii než jeho sousedé,” uvádí k cílům Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

„České firmy aktivně podporují investice do zelené energie a myšlenku dekarbonizace, ať už investice poskytují, nebo dekarbonizační strategie implementují. Poptávka po obnovitelných zdrojích roste a mnoho podniků plánuje přechod na čisté technologie, aby splnily své dekarbonizační cíle a zároveň posílily vlastní konkurenceschopnost. Navýšení podílu obnovitelných zdrojů energie je tedy klíčové i pro český byznys,”  říká Jana Morávková, ředitelka Aliance pro bezemisní budoucnost.

“V sektoru fotovoltaiky je připravena celá řada projektů pro výstavbu pozemních solárních instalací, často v kombinaci s akumulací energie. Ty nám pomohou připravit se na dobu, kdy se budou zavírat uhelné elektrárny a Česko se stane dovozcem energie. Investoři do OZE jsou také připraveni za vhodných podmínek své finanční prostředky u nás investovat. Je tedy jen na nás v Česku, zda budeme chtít odstranit bariéry pro růst obnovitelných zdrojů, jako jsou například zastaralé metodiky či nastavení ekonomicky konkurenceschopných podmínek,” říká Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace. “V opačném případě hrozí, že Česko se stane energetickým skanzenem, který nebude mít kam své know-how v energetice exportovat”.

Konkrétní body na podporu vyššího cíle pro zelenou energii:

  • posílení energetické bezpečnosti – obnovitelné zdroje jsou na území ČR a posilují tak bezpečnost dodávky oproti dodávkám zemního plynu a ropy; zároveň jsou široce distribuované po celém území, což omezuje jejich vojenskou zranitelnost, jakou můžeme vidět na Ukrajině; 
  • posílení soběstačnosti a odolnosti firem, obcí a domácností – rychlejší rozvoj OZE dává větší příležitosti pro výrobu elektřiny pro vlastní potřebu ve firmách, obecních budovách či jednotlivých domácnostech; 
  • využití domácích možností pro rozvoj OZE – cíle pro instalovaný výkon obnovitelných zdrojů do roku 2030 zdaleka nedosahují reálného potencálu větrných a solárních elektráren v Česku; dle dostupných studií je potenciál pro výrobu elektřiny ze slunce a větru vyšší než zadání scénáře WAM3 (výkon lze navýšit na cílových FVE 15,3 GW a VTE 2 GW do roku 2030 při využití dostupných finančních prostředků); distribuční společnosti dosud kladně vyřídily povolení k připojení pro více než 20 GW obnovitelných zdrojů, což dokládá mnohem větší možnosti, než jaké byly uplatněny v dosavadní verzi NKEP. To vše ukazuje, že scénář počítající s růstem OZE na 32 % je reálně splnitelný; 
  • konkurenceschopná cena elektřiny – OZE v uvedeném rozsahu povedou ke snížení velkoobchodní ceny elektřiny; Česká republika se může vyhnout situaci, kdy tuzemské ceny elektřiny mohou být bez aktivních opatření o 25-35 EUR/MWh vyšší než např. v sousedním Německu; 
  • zachování atraktivity České republiky na jednotném evropském/globálním trhu – s nástupem taxonomie a ESG pravidel se dostupnost energie z obnovitelných zdrojů stává nutnou podmínkou pro zachování českých firem v rámci dodavatelských řetězců, usilujeme o zachování konkurenceschopnosti českého průmyslu a zamezení odchodu firem do sousedních zemí, které jim nabízí dostatek zelené a levné energie ze solárních a větrných parků; 
  • ochota bankovních a pojišťovacích institucí poskytovat své produkty tuzemským firmám
  • přínosy evropských prostředků pro české hospodářství – akcentujeme chybějící opatření na aktivaci soukromých zdrojů financování, tak jak s nimi počítá agenda udržitelných financí EU zejména směřování udržitelných investic, úvěrů a dluhopisů do financování dekarbonizačních opatření dle NKEP. Nárůst investic do obnovitelných zdrojů pro roky 2023 – 2030 odpovídá růstu HDP ČR o 4,7 %; Pro města, obce či celé mikroregiony představuje rozvoj obnovitelných zdrojů na jejich území příležitost finanční participace na velkých solárních a větrných projektech s hlavním investorem, což může přinést ekonomické benefity obecním či městským rozpočtům, a tedy i konkrétním občanům.

zdroj: tisková zpráva

22 Comments on “Zelená energie pomůže konkurenceschopnosti Česka”

    1. Nevím co je to za výmysly. To je snad jasné, že na solárníky nemohou použít standartní křivky TDD ale musí do toho zahrnout i předpověď počasí. Když umí burza stanovit ceny a odhadnout spotřebu po hodinách na následující den tak to musí umět i obchodníci. Když to neumí tak ať jdou od toho. Doufám, že tyto manýry od nich neokoukají i další obchodníci.

        1. Obchodníkům platíme za to, že přebírají odpovědnost za odchylku. Když to nechtějí dělat tak jsou jen zbytečný mezičlánek na užírání peněz. Toto by mělo ERÚ zavčas zarazit. Jinak budou brzo chtít abychom nahlásili dovolenou, že nebudeme 14 dnů odebírat. A nakonec budeme hlásit kterou hodinu odcházíme do hospody nebo šukáme sousedku na jiném odběrném místě.

        2. Tak to vypadá, když se aplikují staré modely fosilní energetiky. Nejfunkčnější řešení jsou dynamické ceny po 15min. To je ekonomická motivace pro výrobce i spotřebitele držet výrobu i spotřebu v rovnováze. Prakticky by to vedlo k urychlení zavádění akumulace a řízení spotřeby.
          Neznám detaily, ale jen tak z doslechu, s něčím takovým už začínají v Polsku, Anglii, Dánsku, Holandsku…

          Jak jinak by třeba v tom Holandsku uřídili 5x více fotovoltaiky na hlavu než v zaostalém Česku.
          //app.electricitymaps.com/zone/NL
          No samozřejmě, i tam to skřípe, protože vždy a všude se pere logika, fyzika, technika a politika.
          //oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/nizozemsko-letos-kvuli-solarum-ocekava-400-az-1000-hodin-se-zapornou-cenou-elektriny

          – Na den dopředu určené spotové ceny, nejsou ve větším měřítku funkční, protože, pokud se v době nízké ceny zapne větší než malé množství spotřebičů, tak z předpokládaného přebytku elektřiny může být nedostatek.
          – Stávající spekulace, věštění možné spotřeby obchodníků vede ke zmiňovanému zavádění poplatků a omezování těch kteří nečekají pasivně jako ovce až jim postaví atomové elektrárny. Používání nevhodného ekonomického systému pro moderní energetiku řeší zaváděním poplatků.
          – Komunitní energetika je spíše byrokracie a komplikace, která ve výsledku pro energetiku moc nepřinese, akorát vznikne další úřad, který to bude kasírovat.

  1. off

    A je to tady, vláda zase slibuje super nízkou cenu dostavby jádra, která samozřejmě bude v reálu tak 3x větší. A kdo to zaplatí? Samozřejmě že my ze svejch kapes, kteří pak ještě budem platit za tu elektriku co odeberem.

    „Premiér Fiala: výrobní cena (nových dukovanských bloků) bude nižší než 90 €/MWh.“

    Šnobr:
    Ten kdo se naučí oblbovat a populisticky lhát jako 🇨🇿 premiér @P_Fiala. Princip je jednoduchý. Premiér vychází z overnight ceny, která je z reálných a aktuálních zkušeností Westinghouse v USA (Vogtle) a EdF v EU (Hinkley) zhruba 1/3 celkové ceny. Výrobní cena elektřiny bude logicky násobná tomuto amatérskému propočtu. Fígl spočívá i v tom, že značnou část těch skutečných nákladů stavby jaderné elektrárny zaplatí daňový poplatník v rámci rozpočtu (aby to nebylo přímo vidět). Že je v tomto případě daňový poplatník téměř totéž jako spotřebitel elektřiny nikdo neřeší.

    1. Jistá je zatím jen cena cca 8000 EUR/kW + inflace. To je při aktuálních cenách 10x více za instalovaný kW než velká fotovoltaika, 6x více než vítr na pevnině. Takže už i investiční náklady na vyrobenou jednotku elektřiny vyjdou dráže. Navíc k tomu, že mají delší výstavbu, vyšší provozní náklady a vyšší riziko prodražování výstavby.
      BTW, médii jen tak problesklo, že stát a kraj Vysočina bude muset vypláznout okolo 85 miliard jen aby ta stavba mohla začít.

    2. Další detail, výkupní cena má být 90 EUR/MWh na 40 let. Němci za podřadné větrné projekty platí okolo 70 EUR/MWh a 50 EUR/MWh za fotovoltaiku na 20 let. Ty kvalitní projekty se s veřejnými aukcemi ani nenamáhají, moc práce.
      A to je cena dnes, nafouknutá cenami elektřiny/plynu kvůli Rusku. Jaké ceny budou za 15 let, kdy má začít vyrábět první blok? Se stačí podívat na vývoj cen FVE, VtE a baterií za posledních 15 let.

        1. A proto Slováci chtěj ať EU zaplatí další a další miliardy eur za likvidaci nápůl zhavarovaných Jaslovských Bohunic ž? Lol. Jo jo externálálie jsou prevít a proto je nikdo nezapočítává do celkovejch nákladů. Stejně tak ten ekologickej průser v Ralsku po těžbě uranu. Naprostej hnus k zeblití.

    3. poslednich 10 projektu ktere Korejci postavili tak dostaveli za dohodnute ceny a bez spozdeni, ubidime jak se jim povede v bananaystanu CR, snad jim nezkazime reputaci scenarrem ktery je popsany 😀

      mala oberlicka tam je, ze maj mit procentualni penale za zpozdeni a nedodrzeni rozpoctu, uvidime jak vysledna smlouva, ted je to na CEZacich co ty smlouvy maj pripravovat

      popravde ale taky moc cene 200M za blok neverim

Napsat komentář