Zastropování se týká i spotových cen, lze na tom vydělat

Vládní zastropování ceny elektřiny a plynu se dotýká i těch zákazníků, kteří nemají klasické tarifní sazby, ale nakupují energie za aktuální tržní ceny. V případě pokračujícího příznivého vývoje a poklesu cen na energetických trzích budou za energie dokonce platit méně než domácnosti, kteří zůstanou u zastropovaných smluv s tradičními dodavateli. Vláda také nepřímo podpořila malé domácí elektrárny. Cenové stropy na výkup přebytečné elektřiny se netýkají domácích fotovoltaik s výkonem do 1MW. Majitelé fotovoltaických panelů, kteří prodávají své přebytky do sítě, tak obdrží prostředky odpovídající aktuálním tržním cenám.

Zastropování cen elektřiny a plynu, které vláda schválila v říjnu, se bude týkat i zákazníků, kteří nevyužívají tradiční dodavatele, ale nakupují ceny přímo ze spotového trhu. „Trh se v tuto chvíli vyvíjí příznivě, s počátkem topné sezony totiž začaly ceny energií klesat. Pokud bude trh klesat i nadále, zákazníci spotového trhu se okamžitě dostanou pod zastropované ceny. Strop totiž určuje horní hranici, nikoliv spodní. Energie za nižší než zastropované ceny jsou ale nepravděpodobné u těch, kteří jsou vázáni smlouvu u tradičních dodavatelů. Velcí dodavatelé již avizovali, že valná většina jejich zákazníků bude nyní platit ceny zastropované. Takové smlouvy mohou mít klienti zafixované i na několik let,“ říká Robert Chmelař, zakladatel energetického startupu bezDodavatele. 

Ani zákazníci spotového trhu nemusí o zastropované ceny žádat a začnou pro ně platit automaticky. Stejně tak automaticky jim bude bezDodavatele účtovat nižší ceny energie ve chvíli, kdy klesnou pod zastropovanou hranici. Nařízení vlády stanovuje maximální obchodní jednotkovou cenu elektřiny od 1. ledna 2023 na úrovni 6,05 Kč/kWh s DPH, u plynu pak na 3,025 Kč/kWh s DPH.

Majitelé solárních panelů prodávají za tržní ceny

Z nezvyklého růstu trhu s elektřinou nyní nejvíce těží majitelé fotovoltaik a domácích elektráren, kteří prodávají své vyrobené přebytky zpět do sítě. „V bezDodavatele jsme vždy vykupovali za tržní ceny a ani nyní tomu není jinak. Pokud majitelé prodají přebytky, které putují do sítě, vykoupíme je za aktuální cenu z trhu. Pokud ale naopak ze sítě odebírají, bude jim účtovaná maximálně cena zastropovaná.Vláda tak nepřímo podporuje rozvoj obnovitelných zdrojů v čele s fotovoltaikou, což je dobrá zpráva pro všechny, kteří uvažují o jejím pořízení,“ uzavřel Chmelař. Podobný přístup zaujaly i další menší dodavatelské firmy.

zdroj: tisková zpráva

28 komentářů u “Zastropování se týká i spotových cen, lze na tom vydělat”

 1. Z nezvyklého růstu trhu s elektřinou nyní nejvíce těží majitelé fotovoltaik a domácích elektráren, kteří prodávají své vyrobené přebytky zpět do sítě.
  To je suprová věc, navíc jak pan Síkela dnes napsal: Napříč členskými státy se nám povedlo snížit spotřebu plynu o více než 20 procent a i díky tomu tuto zimu zvládneme. Je to zásluha především občanů a firem. Zaslouží si tak, abychom jim my, politici, dali jistotu, s jakými maximálními cenami energií mohou v příštím roce počítat. Perfektní.

   1. Fakt jo? A tahle levárna, kdy jedním kabelem tahám ze sítě elektřinu a peníze daňových poplatníků a druhým to vracím do sítě bez těch daní je co přesně? Dotační fotovoltaista je prostě roven cikánské čórce v tramvaji. Nejdřív krade daně, pardón čerpá dotace, teď krade opět daně, pardón chová se „tržně“ 😀

        1. Já? Ty voe dopolko jsem skácel a pořezal pět stromů a teď jdu ještě fiknout vánoční.

        1. Tak to jsem jeste nemeril. Ale pamatuji, ze i panely s ledem davaly nejaky vykon. Pokud se da snih jednoduse odstranit, tak sundavam vsechno. Kdyz je namraza, tak neskrabu a necham lezet. 50 m2 skrabat se mi teda nechce. Diky cernym panelum roztaje snih nebo led i v mrazech docela rychle. Staci par paprsku a male ciste misto, kde se panel ohreje a tani se rozsiri na cely panel. Pokud ale je cely panel bily, tak si slunko ani nevrzne a panel se neohreje. Albedo snehu je previt.

        2. To je nějak málo, ne? Já slyšel, že odmetením 1,5 cm sněhu se penis fotovoltaisty prodlouží minimálně o 3 cm. Pokud je to elektrárna za paníze babiček z důchoďáku, přerozdělené potřebným čerpačům v rámci programu Zelená úsporám, tak prý i o 6.

        1. A vite ze vsechny elektrarny v CR, ktere prodavaji svou vyrobu pres spot market dostavaji stejnou castku. FVE dodavajici do site jsou pravoplatne elektrarny. Kde vidite problem?

        2. V tom, že tu elektřinu nenakupují za cenu dotovanou z veřejných prostředků.

        3. To maji byt domacnosti ruznych kategorii? Kdyz si poridi druhy elektromer tak tu zastropovanou elektrinu bude take mit. Akorat pulmozci chteji vse regulovat a takova kravina jde lehce obejit. Uz bolsevici chteli vse dostat pod kontrolu a kam to vedlo vime vsichni.

        4. Prostě chucpe.
         Zlodějina s dotací na elektřinu vytváří další zlodějinu pro již zkušené zloděje čerpače.

         Dotace na FVE? Nas*at. Chceš, kup si za svoje.
         Zastropování cen elektřiny? Nas*at. Volil jsi korporátní fašisty, tak si to vyžer, klidně se běž zahrabat do listí, jak správně píše dlaždič.

         KAŽDÝ MUSÍ NÉST ODPOVĚDNOST ZA SVOJE ČINY. Jinak to tady bude zavšiveno levičáckými zmr*y a vyžírkami.

         Tady rozdáme daně netáhlům na dávky, támhle rozdáme dotace na soláry na dluh a nakonec si půjčíme abychom mohli půjčit našim kámošům ukrajinským fašos, protože těm nikdo nepůjčí a sami máme kulové a jsme zadlužení až po uši.

         Tahle republika opravdu fatálně nefunguje a jen jí odtikává čas.

        5. Bohuzel jsme v Cezku a elektrarnu pripojenou k siti si bez dotaci tezko nekdo muze postavit. Na bumazku je treba mit haldu potvrzeni a overeni a to to zdrazuje. V Cezku je jako vzdy vse prehnane prisne a byrokradi se placaj po ramenou. Cezko zamrzlo v dobach Rakouska Uherska a nikdo s tim nehne. Vsichni nadavaji na zlou EU a pritom jsou ty problemy cezke.

        6. Leodendulo, částečně souhlasím. Ale smyslem existence úředníka je především razítkovat a přerozdělovat.

Napsat komentář